Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
20 . Ocak . 2019  
LUGANO - MONTE TAMARO
DÜNYA ŞAMPİYONASI

LUGANO - MONTE TAMARO

Yazar: Emre Yıldırım
13.6.2003

1990 yılından beri UCI tarafından düzenlenen dünya şampiyonalarının 14.’sü bu yıl 31 Ağustos – 7 Eylül tarihleri arasında, güney İsviçre’de, Monte Tamaro bölgesi yakınlarındaki Lugano şehrinde düzenlenecek. Bir turizm ve finans merkezi olan bölge, Milano’ya 70, Zürih’e ise 200 km uzaklıktadır. Dünya kupası yarışları serisi dışında her yıl bir yarış olmak üzere düzenlenen dünya şampiyonası yarışı, dünya kupası yarışlarının finali olarak nitelendirilmektedir.
Büyük boyut için tıkla!

Tamaro dağlarının eteklerinde, şehir merkezine 15 km uzaklıktaki bölgede konuşlanan yarış alanları doğa ile bütünleşen panaroması ile tüm doğa ve bisiklet sevenlere unutulmaz anlar yaşatacağa benziyor. Tüm dağ bisikleti branşlarının yanısıra, ilk kez dağ bisikleti maraton yarışlarını da içerecek olan bu dünya kupası yarışında bir ilk daha gerçekleşmiş olacak.
Büyük boyut için tıkla!

MARATON
Maraton yarışı en az 60 km’den oluşacak bir parkur üzerinde 19 yaşından büyük herkesin katılabileceği bir etkinlik olarak planlanmakta. Via Ciani’den başlayacak marathon, 1996 yılı dünya yol bisikleti şampiyonasının yapıldığı parkuru kullanarak Cornaredo stadyumunda son bulacak. Sporun kitlelere sevdirilmesi için yeni bir adım olan maraton yarışlar ilgi çekecek gibi görünüyor.
Büyük boyut için tıkla!
Dağ bisikleti organizasyonlarını sadece yarışçıların seyredilip desteklendiği, bisiklet teknolojilerinin geldiği son noktanın dünyaya ilan edildiği aktiviteler olmaktan çıkarıp, seyirciyi bizzat oyunun içine davet eden, her türlü yarış stresinden uzaklaşırken, tüm dağ bisikleti sevenlerin o en sevdikleri oyuncakları üzerinde yarış ortamına katılımını sağlayan bir aktivite haline getirmesi bakımından maratonun çok önemli bir boşluğu dolduracağını düşünüyoruz. Umarım bu tür aktiviteleri ülkemizde de sık sık görmeye başlarız.

ORGANİZASYON
Yarış parkurunun hemen yanında, 10.000 m2 alana kurulacak olan fuar alanı ve tribünler sayesinde bir hafta boyunca adeta bir dağ bisikleti panayırı oluşturulacak. “Trials” dünya şampiyonasının da dahil olduğu bu seneki yarış. 31 Ağustos pazar günü tüm branşlarda düzenlenecek ısınma antremanlarıile başlayacak Hafta boyunca bu antremanlar ve ön elemelerle devam edecek organizasyonda heyecan 6 Eylül cumartesi günü Downhill finali ile pazar günü düzenlenecek Trial ve Cross-Country final yarışlarıyla son bulacak.
Büyük boyut için tıkla!
Görüldüğü üzere hafta boyunca devam edecek bu büyük organizasyon, yarışma heyecanının geniş kitlelere ulaştırmasının yanısıra, hafta boyunca sürmesi sayesinde dağ bisikleti sevgisi ve kültürünün çok daha geniş kitlelere ulaşmasını sağlayacak şekilde planlanıyor. 60 ülkeden 3000 sporcunun farklı branşlarda yarışacağı organizasyona, bisiklet endüstrisinden 150 değişik marka, çeşitli etkinliklerle katkıda bulunacak. Hafta boyunca 80.000 civarında seyircinin izleyeceği tahmin edilen yarışlar dağ bisikletinin yurtdışında ne boyutlarda sevildiğinin de bir kanıtı. Bu durum ülkemiz genç nüfusunu dikkate aldığımızda çok uzak olmayan bir gelecekte bizde de bu tür geniş katılımlı aktivitelerin gerçekleştirilebileceği umudumuzu arttırıyor.

YARIŞ PARKURU
Büyük boyut için tıkla!
Dünyaca ünlü dağ bisikleti yarışçısı Thomas Frischknecht tarafından dizayn edilen ve 2002 yılı içerisinde gerçekleştirilen Allianz Swiss Cup yarışlarında denenen cross country parkuru için parkurun yaratıcısı Thomas, parkurun kendi sevdiği özelliklere göre değil, yarışçıların kalitelerini gösterebilecekleri, ritim, denge, beceri ve dayanıklılık gerektiren şekilde dizayn etmeye çalıştığını söylüyor.
Büyük boyut için tıkla!
Bayanlar serisinin güçlü yarışçısı Alison Sydor parkuru denedikten sonra kariyeri boyunca sadece bir kaç kez bu kadar kaliteli ve teknik kapasite gerektiren bir parkurda yarıştığını söylemiş. Sözkonusu parkurda yapılan Allianz Swiss Cup yarışında Christoph Sauser, 37.4 km’lik parkuru 2 saat 1 dakika 32 saniyede ortalama 18.369 km/saat’te bitirerek birinciliği elde ederken, Irina Kalentieva 25 km’lik parkuru 1 saat 37 dakika 13 saniyede noktalamış. Anlaşılan çok heyecanlı bir yarış bizleri bekliyor.

Yarışla ilgili gelişmeleri mtbtr olarak sizlere duyurmaya devam edeceğiz.

Detaylı bilgi için www.lugano-mtb2003.com ve www.uci.ch adreslerinden yararlanabilirsiniz.

 

 
Yayın Sponsoru
  Yarış Dünyasından

Torku'nun Eski Antrenörü Lionel Marie ile Röportaj
Geçtiğimiz Aralık ortasında Torku Şekerspor'un eski antrenörü Lionel Marie ile IAM'a geçmesinden sonra bir röportaj yaptık. ... Devamı » » » 

Lionel Marie - Biraz Daha Zaman...
Aşağıdaki satırları bu yazı dizisine başlamadan önce bir girizgah olarak yazmayı düşündüm, sonra yazılanların önüne geçmesi, ko ...
Devamı » » » 

Mehmet Şafakçı - Ağlasak da, Gülsek de Beraber
Hayatımın ilk yıllarını Ankara'da geçirirken, 80'lerin başında 4 yaşında Anıttepe 100. Yıl Yüzme Havuzu'na başladım, Ring kulüb ...
Devamı » » » 

May.15 Ahmet Örken - Çumra'dan Cavendis...
May.15 TUR2015 - Start Alanı Nasıl Kuru...
May.15 TUR2015 - Yarışta Bir Gün Nasıl ...
May.15 TUR2015 - Kürsü Formaları Nasıl ...
Nis.15 TUR2015 - Etap Biterken Foto Fin...
Mar.15 2015'te Milli Takım - Aziz Sırna...
Auğ.14 Semra Yetiş ve Erkan Sakallıoğlu...
Şub.14 Mustafa Önder Atik ile Samsun'da...
Ksm.13 Yol Bisikletinde Köklü Değişikli...
Ksm.13 Saat Rekoru Kırılacak mı?
Eyl.13 UCI Başkanlık Seçimleri
Eyl.13 Vuelta Üçüncü Hafta Top 5
Eyl.13 Vuelta İkinci Hafta Top 5
Eyl.13 Vuelta İlk Hafta Top 5
Auğ.13 Dünya Masterlar Şampiyonası Fina...
Tem.13 100. Fransa Turu, Üçüncü Hafta, ...
Tem.13 100. Fransa Turu, İkinci Hafta, ...
Tem.13 100. Fransa Turu, İlk Hafta, Top...
May.13 TUR2013: Doping (?), Yarışın Gel...
Nis.13 Türkiye Bisiklet Turu: Takımlard...
Şub.13 Torku Şeker Spor'un Yabancı Peda...
Şub.13 UCI 2013 Yol Bisikleti Takımları
Yarış Dünyasından Arşivi

 

  Bu yayın 2756 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015