Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
19 . Temmuz . 2018  
Köpeklerle Geçinmenin Püf Noktaları
Bisiklet ve Köpekler

Köpeklerle Geçinmenin Püf Noktaları

Yazar: Emre Yıldırım
13.9.2003

Köpeklerin bisiklet kullananlara duydukları ilgi ve gösterdikleri tepkilerin nedenleri, tıpkı bisikletimizi durdurduğumuzda gösterecekleri davranışlar gibi köpekten köpeğe değişebilir. Her köpeğe etkili olacak 100% işleyen bir metod henüz keşfedilmiş değildir fakat bazı uygulamalar onlar üzerinde gerçekten etkili olabiliyor.
Arkadaşlarına haber vermeye gidiyor olabilir!
Arkadaşlarına haber vermeye gidiyor olabilir!
Büyük boyut için tıkla!

Öncelikle belirtmemiz gereken şey köpekleri durdurmak için geçerli ve etkin olan metodlar sanıldığı gibi köpeklerle ilgili olmaktan çok genellikle bizim kendi içimizde halletmemiz gereken etkenlere bağlı.

Köpeklerin biz bisikletçilere olan ilgileri ve saldırma güdülerinin nedenlerini gözden geçirmekle başlayalım isterseniz:
- Bazı köpekler bulundukları bölgeyi korumaya çalışırlar ve bu bölgeden ister yürüyerek geçin ister bisikletle, her an sizi tehdit etme potansiyeline sahiplerdir. Bu tehdit havlama şeklinde olabileceği gibi sizi ısırmaksızın kovalama şeklinde de olabilir. Ancak onları kışkırtacak şekilde yaklaşırsanız bu davranışlarını ısırmaya kadar götürebilirler. Bundan hiç şüpheniz olmasın
- Bazı köpekler meraklıdır: Bu tür köpekler ilginç kıyafetlerinin içinde hiç aşina olmadıkları kişi kimdir diyerek sizinle bir süre ilgilenebilir ve sonra da çekip giderler.
- Bazıları takip edip koşmak isterler peşinizden. Bunlar size havlayıp sizinle oynamak amacındalardır ve canları sıkılıp ilgileri kaybolunca peşinizi bırakırlar.
- Kimi köpek kendisini ava çıkmış sanıp önünüzü kesmeye çalışırlar ancak bunlar genelde zararsızdır.
- Bazıları sahiden avlanıyorlardır. Onlar için sizin bir öneminiz yoktur. Tek ilgilendikleri bisikletinizdir. Lastikler en sevdikleri diş kaşıma araçları haline gelebilir.
- Bazı köpekler diğer köpeklerin dikkatini size yönlendirmek için (ki bunlar genelde küçük olanlarıdır) havlayabilirler. Bu durumda karşılaşacağınız sorun giderek büyüyebilir aman dikkat edin!
- Bazıları sadece sizin ilerlediğiniz güzergahda yol almaktadır ve sizin şaşırdığınız gibi o da şaşkındır.
- Bazıları ise sizi kendisini bir önceki denemesinde geride bırakan bisikletçiden rövanşı almak için seçmiş olabilir!

Bu nedenler çoğaltılabilir tabii. Ama insanlar gibi köpeklerin de farklı davranışlar içerisinde olabileceklerini unutmamak gerekir.

Farzedelim ki karşılaştığınız köpek sizi ilginç buldu ve sizinle ilgilendi. Bu durumda neler olabilir hiç düşündünüz mü? Mutlaka düşünmüşsünüzdür :)
- Kimisi hareketsiz kalıp sadece size havlayabilir
- Bazıları korudukları bölge (bahçe) boyunca yola çıkmadan sizi takip eder.
- Kimisi belirli bir mesafeden havlayarak sizi takip etmeyi dener.
- Bazısı sadece sizin etrafınızda dolanarak koşmaktan hoşlanır.
- Bazıları bisikletinizi düşman olarak görüp onu düşürmek için saldırabilir.
- Çok heyecanlandıklarında sizi ısırabilirler.
- Kimisi hem sizi hem bisikleti ısırabilir.
- Bazıları niyeti iyice bozup en kısa sürede size zarar verebilmek için elinden ne geliyorsa yapar.

Ne yapmalı ne etmeli?
Neyse ki onları durdurmak için uygulanabilir birçok kurtuluş çaresi mevcut:
- Grup halinde sürüşlerde köpeklerle temasa girildiğinde önceden köpeklerden korktuğunu bildiğiniz arkadaşlarınızı grubun ortasında tutmaya özen gösterin. Böylece onların hayvanla göz temasına girmesini engellemiş ve grubun oluşabilecek bir tehlikeden daha oluşmadan uzak durmasını sağlamış, birbirinizi kollama şansınızı da artırmış olursunuz.
- Gözyaşartıcı sprey ve köpekler üzerinde etkili olduğu söylenen özel ses üretici aletler birer korunma aracı olabilir. Ancak size çok yaklaştıklarında spreyi isabet ettirememe riskini gözönüne almak ve bazı köpeklerin farklı ses frekanslarına karşı reaksiyonlarının ne olacağını kestirmenin zorluğunu belirtmek isteriz. Ayrıca bu tür sprey ve ses aygıtlarının bazı köpekleri etkilemediği sık karşılaşılan durumlardan.

Biz Ne Yapıyoruz?
- Bizce tavsiye edilebilecek en iyi çözüm onların varlığını tamamen görmezlikten gelmektir. Köpeklerden çekinen bir insana bunu söylemek kolay dediğinizi duyar gibiyiz ama bizim en çok uyguladığımız yöntem bu doğrusu. Özellikle hayvan bize kontrol edilebilir bir mesafede ise.
- Kullandığımız etkin bir ikinci metod ise size çok yaklaşmış ya da bir şekildeyakın denecek mesafede meydana gelen temaslarda, köpeğin genel durumuna ve iriliğine göre onunla konuşmak, iletişim kurmaya çalışmaktır. Bu sevecen bir ifadeyle yapılan bir konuşma olabileceği gibi sert emirler veren yüksek sesle yapılan bir konuşma da olabilir.
- Yukarıdaki çözümler işe yaramadıysa, pedala kuvvet hızlanın: Eğer kendinize güveniyorsanız tabii!
- Hiçbir zaman havlayan bir köpeğe arkanızı dönmeyin bu onu hiçe saydığınızı ya da ondan korktuğunuzu (gerçekten ne kadar korksanız da) göstermek anlamına gelir. Bunun yerine onun varlığından haberdar olduğunuzu göstermek için onun bulunduğu yöne dönün ancak göz temasından sakının.
- Eğer kopek çok yakınınızda ise ve ısırmak üzere olduğunu hissediyorsanız son bir çare olarak suratına tekme atmayı deneyebilirsiniz. Dikkat edin bu tehlikeli bir harekettir ve kendinize zarar verebilirsiniz: Özellikle bisiklet dengeniz iyi değilse ve yumuşak bir ayakkabı giymişseniz. Ancak unutmamak gerekir ki köpeklerin en zayıf noktaları yüzleri ve özellikle burunlarıdır.
- Baktınız kaçamıyorsunuz aniden durun ve bisikleti köpekle aranızda bulunduracak şekilde pozisyon alın: Bu köpeği şaşırtacaktır. Tabii köpeklerin çoğalması ve etrafınızı sarıp sizin tarafınıza geçme ve saldırma riskleri halen mevcuttur.
- Doğada sürüş esnasında hayvan sürülerine yaklaştığınızda çoban köpekleri ile karşılaşma şansınız yükselir. Bir çoban köpeğiyle doğada karşılaştığınızda ve sürü yakınlarınızdaysa sakın kaçmaya ya da agresif hareketlerde bulunmaya çalışmayın. Unutmayın ki çoban köpeklerinin o anda en önemli görevi sürülerini korumaktadır ve iyi bir çoban köpeği çok tehlikeli olabilir. Yapılacak en doğru hareket hareketsiz durup hayvanın ilgisinin sönmesini ve eğer bu mümkün olmuyorsa, sürünün çobanını beklemektir. Burada sıraladığımız hiçbir çözümün (yokuş aşağı kaçmak dışında) iş başındaki çoban köpeklerinde işlediğini biz ne gördük, ne duyduk ne de yaşadık.

- Köpekler çok yakınınıza gelip sizi koklamak isteyebilirler. Buna izin verin. Sizin bir tehlike oluşturmadığınızı hemen anlayacak ve yolunuzdan çekileceklerdir.
- Durduğunuzda bir taş ya da benzeri sert bir cismin arayışında olun. Yakınınızda varsa hemen bir tane edinin.
- Köpeğe yüksek sesle bağırın. Onun sesini bastırdığınız sürece iyi yolda olduğunuzu bilin.
- Köpek sizden çekinip bölgesine geri dönmeye meylederse onu takip edin. Bu onun üzerindeki etkinizi arttıracaktır.

Köpeklerin davranışları türlerine göre değişebileceği gibi temas anındaki genel görünüşleri de önemli ipuçları verir:

İyi huylu ve meraklı bir köpek. Sakin olun!
İyi huylu ve meraklı bir köpek. Sakin olun!
Büyük boyut için tıkla!

İyi huylu oyuncu kopek

Üstte resimdeki köpek dik kulakları ve kuyruğuyla sizden korkmadığını gösterirken, meraklı olduğu ve her türlü oyuna açık olduğu her halinden belli oluyor. Saydığımız çözüm yollarının hemen hemen tamamı bu hayvan üzerinde olumlu sonuç verecektir.

Kötü huylu ve herşeyi göze alabilecek bir köpek
Kötü huylu ve herşeyi göze alabilecek bir köpek
Büyük boyut için tıkla!

Kötü huylu köpek

Üstteki köpek ise bir öncekinin tersine sinirlenmiş, herşeyi göze alacak şekilde saldırı pozisyonuna geçmiş durumdadır. Defansif çözümlerimizi uygulamakta ve saldırgan tavırlar takınmamaya özen göstermekte yarar var. Dikkatli olun ısırmaya hazır bir genel görünüş bundan daha iyi tasvir edilemezdi.

Gelelim saldırmaya meyilli sahipli köpeklere. Unutmayın ki bazı köpek sahipleri sorumsuzlukları ve vurdumduymazlıklarıyla sizi köpeklerden çok daha fazla çileden çıkarabilir. Sahipli bir köpek tarafından kovalandığınızda köpeğin sahibine köpeğini kontrol etmesini söyleyin. Eğer oralı olmaz ve hatta sizle alay etmeye kalkarsa (ki çok sık karşılaşılan bir durumdur), bu şekilde davranarak köpeğini terbiye edemeyeceğini, insanlara zarar verebileceğini ve insanlara önem vermiyorsa en azından köpeğini düşünmesi gerektiğini zira her defasında yola fırlayan bir köpeğin bir gün bir aracın altında kalabileceğini yumuşak bir dille anlatmaya çalışın. Bilirsiniz yumuşak dilin çözemeyeceği hiçbirşey yoktur. Hele doğadaki en vahşi ve acımasız canlı olan insana karşı.

Evet bu yazımızda sürüşlerimizde uyguladığımız aklımıza gelen tüm köpeksavar çözümleri sizlerle paylaşmaya çalıştık. Ne kadar gerek duymamanızı temenni etsek de umarız gerekli olduğunda bu çözümlerden bir kaçını uygulayabilir ve eğer işe yararlarsa mtbtr’yi hatırlarsınız.

  

 
Yayın Sponsoru
  Panorama

Aydın A. Güney & Pınar A. Avşar'la TUR Üzerine
Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu sırasında yükün çoğunluğunu vitrinde fazla olmayan bir ekip çekiyor. Bu ekibin başında A’dan Z’y ... Devamı » » » 

Emin Müftüoğlu ile Günümüzü Değerlendirdik
Emin Müftüoğlu ile TUR sonunda bir araya geldik. Başarılı geçen bir organizasyondan sonra yorgun, çoklukla olduğu gibi vakti kı ...
Devamı » » » 

Bisiklet Yolları Algısında Yanlışlar

Samuel Beckett’in “Godot’yu Beklerken” piyesini seyredenler bilir: Estergon ve Vladimir, iki perde boyunca, Godot diye birini b ...
Devamı » » » 


Eki.14 İBB Emirgan Planları, Bisiklet v...
Haz.14 The Accidential Death of a Cycli...
Şub.14 The Armstrong Lie
Ara.13 Londra ve İstanbul'da Bisikletin...
Eyl.13 Süslü Kadınlar da Bisiklete Bine...
Eyl.13 Emin Müftüoğlu'yla Kısa Kısa
Auğ.13 Katlanır Bisiklete Giriş
Haz.13 Bisikletle işe gitmenin püf nokt...
Nis.13 Yaz Yaklaşırken 3 Büyük Şehirde ...
Mar.13 Dünyanın En Pahalı Bisikletleri
Eki.12 Velodromda Bir Gün
Tem.12 Dünden Bugüne Bisiklet...
Tem.12 Fransa Turu Tarihinden Hikayeler
May.12 Ruanda Bisiklet Takımı
May.12 İngiltere'de Bisiklet Ulaşımı Po...
Oca.12 Londra'dan Bisiklet Esintileri
Ara.11 Kış Yarışları Öncesi Temel İpuçl...
Eki.11 10 Tanınmış Sima’ya Sorduk
Eyl.11 Pedalla Enerji Üretttik
Eyl.11 Canyon'un Derinliklerine Yolculu...
Nis.11 Araba mı Daha Hesaplı Bisiklet m...
Şub.11 Pedal Alternatif Enerji Çözümü O...
Panorama Arşivi

 

  Bu yayın 12893 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015