Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
18 . Haziran . 2018  
Grouse Mountain - Kanada / 11-13 Temmuz
UCI Dünya Şampiyonası 4. Ayağı Sonuçlandı

Grouse Mountain - Kanada / 11-13 Temmuz

Derleyen: Emre Yıldırım
15.7.2003


Dağ bisikleti yarışlarından bahsedildiğinde en çok kullanılan sıfatlardandır “epik”. Fakat bu kez sahiden epik bir yarış gerçekleşti bu haftasonu Grouse Mountain – Kanada’da. UCI dünya kupası yarışlarının 4.sünde, gün boyunca aralıklarla süren yoğun yağış altında gerçekleştirilen organizasyonda, yarışçılar zor anlar yaşadı. Herşey bittiğinde günün kahramanları, bayanlarda Merida takımından Norveçli Gunn-Rita Dahle, erkeklerde ise Bianchi takımından Roel Paulissen’di. Her iki yarışçı da gün boyu önde götürdükleri yarışı birinci bitirmeyi başardı. Paulissen bu birinciliğiyle ismini hiçbir dünya şampiyonası kazanamayan en iyi dağ bisikletçileri listesinden silerken, Dahle yıl başından beri girdiği tüm yarışlarda kazandığı 1.lik kürsüsünü bu yarışta da korumasını bildi.

Dahle bu yarışla üst üste 4.birinciliğine ulaşırken, Fransız Julien Absalon elde ettiği 3.’lükle erkekler şampiyonasında Christophe Sauser’in önüne geçti.
 Roel Paulissen, BEL
Roel Paulissen, BEL
Büyük boyut için tıkla!

En iyilerin mücadelesi

Başlama sinyalinin verilmesiyle birlikte yağmaya başlayan yağmur, zorlu parkuru daha da zorlaştırırken, ilk bir saatin sonunda yağmur kesildiğinde herkes işlerin yoluna girmeye başladığını düşünüyordu.
 Yağmurun Azizliği
Yağmurun Azizliği
Büyük boyut için tıkla!
Start alan 112 sürücü için bu iyi çok iyi bir haberdi; parkur temizlenmiş, serinleyen hava ile yarışmak daha rahatlaşmıştı. 5 km gibi kısa bir uzunlukta hazırlanan parkurda, biraz geri kalındığında tur bindirilip yarış dışı kalmak işten bile değildi. Paulissen daha ilk tırmanışta müthiş bir atakla öne geçerken arkasında yine tanıdık isimler onu takip ediyorlardı: Seri lideri Christoph Sauser (Siemens – Cannondale), halen dünya şampiyonu olan Rolan Green (Trek – Volkswagen), 2002 dünya kupası sahibi Filip Meirhaeghe (Specialized), yerel favori Ryder Hesjedal (Subaru – Gary Fisher) ve Motorex – Bianchi yarışçısı bir önceki yarışın birincisi Absalon ve takım arkadaşı Jose Antonio Hermida.
 Julien Absalon, FRA
Julien Absalon, FRA
Büyük boyut için tıkla!

Yarışçılar için hazırlanan zorlu parkur 8 kısa ve çamurlu turdan oluşuyordu ve yarışçılara hemen hemen hiç dinlenme fırsatı vermiyordu. Parkurda hiçbir şekilde büyük öndişliye izin vermeyen iki de çok dik yokuş vardı. İlk şanssızlık yaşayan Hesjedal oldu. İki kez düşen yarışçı kendini takip edenler grubu arasında bulmaktan kurtaramadı. İlk turun sonlarında, Paulissen takım arkadaşı Sauser ile arasındaki mesafeyi 15 saniyeye kadar yükseltmişti. Sauser’in 17 saniye arkasında ise 10 kişilik bir grup lideri takip ediyordu. 3. turun sonunda işler biraz değişmeye başladı. Fransız Cedric Ravanel (Orbea) takip eden gruptan atak yaparak Sauser’i yakaladı ve Meirhaeghe ise 4.’lüğe yükseldi. Hesjedal’da kendini
 Jose Antonio Hermida, ESP
Jose Antonio Hermida, ESP
Büyük boyut için tıkla!
toparlayarak rahat bir 5.’lik pozisyonuna yükselmişti. Sorun yaşayan ünlülerin başında Green geliyordu. Pedal cleat’leriyle sorun yaşayan yarışçı liderin ancak 2 dakika 13 saniye arkasında 13.sırada yarışa devam ediyordu. Fakat onun yaşadığı bu sorun yarışçıları daha sonraki turlarda bekleyen sorunlar karşısında neredeyse hiçbirşeydi. 4. tura girildiğinde gökyüzü sanki yarıldı ve inanılmaz bir yağış başladı. Bianchi yarışçısı Hermida “O kadar kaygan bir zemin oluşmuştu ki birçok yarışçı frenlerini tamamen tüketti sanırım” diyordu yarıştan sonra. Bu durum tur bindirmelerini de beraberinde getirdi; öyle ki parkurda sadece 23 yarışçı kalmıştı ve bunlardan sadece 12’si liderden 10 dakika mesafede idi.

En iyi kişisel derecesini yaparak yarışı 9. sırada bitiren Horgan-Kobelski “bu yarış hayatımda yaşadığım en kırıcı yarışlardan birisiydi” diyordu.

Ön sıralara dönersek, atak yapan Ravanel lastik patlaması sonucu bu konumunu koruyamadı. Sauser ise yine bir atakla Paulissen ve Hesjedal’ı yakalayarak 3.’lüğe yükseldi. Yarışın ortalarında gelişme gösteren bir başka yarışçı ise Green’di ve 8.’liğe yükselmişti. Bir tur sonra Hesjedal tarihe karıştı. İlk turlarda amansız bir atak yapan Hesjedal bu tempoya dayanamayarak gerilere düştü. Onun arkadasında Hermida, Absalon ve Meirhage ilk beşi tamamlıyorlardı ve liderin 48 saniye gerisindelerdi. “Bugün sadece en güçlü biniciler ön sıralarda kalabildi” diyordu Hermida. Son tur için çan çalındığında Absalon ve Hermida Meirhaeghe’den kurtularak yorulan Sauser’i geride bıraktılar. Bianchi çocukları için tek rakip Paulissen kalmıştı. Fakat onu geride bırakmak mümkün olmadı. Yarışın başlamasından 2 saat 32 dakika sonra Belçikalı yarışçı finiş çizgisini geçiyordu. Başından ayak uçlarına tam bir çamur adam şeklinde dönüşen Paulissen elleri havada başarısını kutluyordu.

Yarış sonrası “Zorlu parkurda bu kadar uzun süre önde olmak ve bunu korumaya çalışmak psikolojik olarak ta büyük dayanıklılık istiyordu fakat bu yarışın benim için en sonunda kazanmak için önemli bir şans olduğunu biliyordum” diyordu Paulissen. Liderin 35 saniye sonrasında Hermida yarışı bitirirken, onu 1 dakika 11 saniye sonrasında Absalon takip ediyordu. Hesjedal ve Meirhaeghe 4. ve 5. sıraları paylaştılar. Sauser 6. Green ise 8. sırada yarışı tamamladı.

Gunn-Rita Dahle, NOR
Gunn-Rita Dahle, NOR
Büyük boyut için tıkla!
Dahle yine başardı!

Pistin kenarında eşinin geçişini beklerken gördüğümüz Kenneth Flesja, Dahle’nin hayat arkadaşı olmasının yanında koçluğunu da üstlenmiş. Son zamanlarda Dahle’nin çıkışlarını hızlandırmak için çalışmalar yapacaklarını söylerken hiç şüphesiz Dahle’nin yarış sonları için ayrıca bir çalışma yapmasına gerek olmadığını vurguluyordu belki de bizlere. Bu yarışla birlikte üst üste 4. birinciliğini kazanan Dahle, ilk yokuşla birlikte ön sıralarda yerini alarak, ilk turu 5. sırada devam ettirirken aynı turun sonlarındaki dik yokuşta atak yaparak liderliğe geçti ve bu noktadan sonra bir daha arkasına bakmaya bile gerek görmeden yarışı birinci sırada tamamladı.
Bayanlar başlarken
Bayanlar başlarken
Büyük boyut için tıkla!
Bu kez 2. ile arasındaki fark 4 dakika 2 saniye idi. Piste 20 dakika mesafede yaşayan Kanadalı ünlü yarışçı Alison Sydor (Trek – Volkswagen) ise ancak ikincilikle yetindi.
Alison Sydor, CAN
Alison Sydor, CAN
Büyük boyut için tıkla!
Son turda kendisine yetişerek ikinciliği elde eden Sydor’ın ardından 3. olan takım arkadaşı Haywood “son turda gerçekten acı çekmeye başlamıştım” diyordu.
Marie-Helene Premont, CAN
Marie-Helene Premont, CAN
Büyük boyut için tıkla!
Kanadalı Marie-Helene Premont (Oryx) 4.ü olurken Alman Ivonne Kraft 5.’likle yetindi. Premont uzun süre ikinci olarak götürdüğü yarışta hem ön hem de arka tüpsüz lastiklerinde meydana gelen akıntılar yüzünden ancak 4. sırada yarışı tamamlayabildi. Kuzey amerika yarışlarına pek katılmamasıyla bilinen eski dünya şampiyonu İspanyol Marga Fullana, uzun süre 2. sırada yerini korurken mekanik arızalar yüzünden yarış dışı kaldı. Bu şanssızlığı sadece Fullana ve Premont yaşamadı doğrusu. Yarışa başlayan 75 bayan yarışçıdan sadece 28’ı yarışı bitirebilirken sadece 8 yarışçı Dahle’ye 10 dakika mesafede parkuru tamamlayabildiler.
Grouse Mountain yarışı ile bir süre UCI Dünya Kupası yarışlarına ara verilecek ve ülke şampiyonaları ve Eylül başındaki Dünya şampiyonası yarışı sonrası, 13-14 Eylül’de Avusturya-Kaprun ile seriye devam edecek (son ayak). Bu yılki 6 genel birincilik için 3 sıralama zaten şimdiden belirlendi. Bayan Cross-Country kategorisinde Dahle, 4X dual slalom kategorisinde erkeklerde Eric Carter ve bayanlarda Katrina Miller birinciliklerini garantilediler. Erkekler cross-country’de ise baştaki ikiliden biri bu sene birinciliği kazanacak. Şu anda Bianchi’den Absalon Sauser’in 65 puan önünde bulunuyor. Hermida ise Absalon’un 200 puan gerisinde 3.’lükte.
 Hesjedel Hermida Paulissen Absalon Meirhaeghe
Hesjedel Hermida Paulissen Absalon Meirhaeghe
Büyük boyut için tıkla!

CROSS COUNTRY

ERKEKLER:

1. Roel Paulissen (B), Siemens-Cannondale, 40.24km in 2:32:25 2. Jose Antonio Hermida (Sp), Motorex-Bianchi, at 0:35 3. Julien Absalon (F), Motorex-Bianchi, at 1:11 4. Ryder Hesjedal (Can), Subaru-Gary Fisher, at 3:23 5. Filip Meirhaeghe (B), Specialized, at 3:42 6. Christoph Sauser (Swi), Siemens-Cannondale, at 3:57 7. Bart Brentjens (Nl), T-Mobile, at 6:04 8. Roland Green (Can), Trek-Volkswagen, at 6:35 9. Jeremy Horgan-Kobelski (USA), RLX-Ralph Lauren, at 6:44 10. Geoff Kabush (Can), Kona-Clarks, at 7:54
Premont Sydor Dahle Haywood Kraft
Premont Sydor Dahle Haywood Kraft
Büyük boyut için tıkla!

BAYANLAR: 1. Gunn-Rita Dahle (N), Merida, 30.8km in 2:09:30 2. Alison Sydor (Can), Trek-Volkswagen, at 4:02 3. Sue Haywood (USA), Trek-Volkswagen, at 4:09 4. Marie-Helen Premont (Can), Oryx, at 4:20 5. Ivonne Kraft (G), Ghost International, at 5:16 6. Irina Kalentieva (Rus), Merida, at 6:22 7. Anna Szafraniec (P), Lotto-PZU, at 6:43 8. Willow Koerber (USA), RLX-Ralph Lauren, at 7:53 9. Barbara Blatter (Swi), Specialized, at 10:03 10. Sabine Spitz (G), Merida, at 10:31

GENEL SIRALAMA
(5 YARIŞTAN İLK 4’Ü SONUCUNDA)
ERKEKLER

1. Absalon, 760 points
2. Sauser, 695
3. Hermida, 560
4. Paulissen, 510
5. L. Fumic, 480
6. Meirhaeghe, 443
7. Green, 379
8. Galinski, 352
9. Brentjens, 285
10. Killeen, 241

BAYANLAR
1. Dahle, 1000 points
2. Spitz, 675
3. Kalentieva, 565
4. Blatter, 510
5. Premont, 414
6. Sydor, 395
7. Szafraniec, 371
8. Wlosczowska, 352
9. Kraft, 338
10. Haywood, 324
Thomson Voreis Houseman Oulego
Thomson Voreis Houseman Oulego
Büyük boyut için tıkla!

DH TEPE İNİŞİ

ERKEKLER:

1. 98 USA19800930 HOUSEMAN Gary USA 1:03.34 2:06.26 200 Course length : 1500 m / 0.93 Mile - Average Speed : 42.77 Kmh / 26.58 Mph 2. 11 ESP19760604 OULEGO MORENO Ivan ESP 1:04.47 2:06.59 +0.33 160 3. 135 USA19740531 VOREIS Kirt USA 1:05.02 2:06.94 +0.68 140 4. 42 USA19790809 BAILEY Colin USA 1:04.83 2:07.77 +1.51 125 5. 44 GBR19821017 THOMSON Stuart GBR 1:04.91 2:08.54 +2.28 110 6. 4 FRA19791011 PASCAL Mickael FRA MAXXIS-MSC 1:05.26 2:08.77 +2.51 95 7. 53 USA19780320 HOUSEMAN Rich USA 1:04.90 2:08.78 +2.52 90 8. 88 CAN19820317 LAURIN Mathieu CAN 1:06.06 2:08.83 +2.57 85 9. 130 USA19860513 O DONNELL Henry USA 1:05.92 2:08.85 +2.59 80 10. 67 RSA19840805 NEETHLING Andrew RSA 1:05.24 2:08.96 +2.70 75
Ivan Oulego Moreno, ESP
Ivan Oulego Moreno, ESP
Büyük boyut için tıkla!
Streb Jonnier Griffiths Pruitt Giove
Streb Jonnier Griffiths Pruitt Giove
Büyük boyut için tıkla!

DH TEPE İNİŞİ

BAYANLAR:

1. 3 GBR19820827 GRIFFITHS Fionn GBR 1:09.05 2:17.29 200 Course length : 1500 m / 0.93 Mile - Average Speed : 39.33 Kmh / 24.44 Mph 2. 2 FRA19810819 JONNIER Sabrina FRA 1:11.87 2:17.92 +0.63160 3. 12 USA19820226 PRUITT Kathy USA LUNA WOMEN´S MTB TEAM 1:12.19 2:19.65 +2.36140 4. 6 USA19650624 STREB Marla USA LUNA WOMEN´S MTB TEAM 1:13.04 2:20.36 +3.07125 5. 40 USA19730120 GIOVE Missy USA 1:13.59 2:20.55 +3.26110 6. 1 GBR19790412 MOSELEY Tracy GBR KONA CLARKS FACTORY TEAM 1:12.75 2:20.92 +3.63 95 7. 13 NED19820707 BEERTEN Anneke NED 1:13.87 2:21.49 +4.20 90 8. 11 JPN19830401 SUEMASA Mio JPN TREK-VOLKSWAGEN RACING TE 1:14.48 2:24.10 +6.81 85 9. 7 FRA19780223 LE CAER Nolvenn FRA 1:15.28 2:24.84 +7.55 80 10. 31 USA19820125 BUHL Melissa USA 1:14.64 2:25.56 +8.27 75
Fionn Griffiths, GBR
Fionn Griffiths, GBR
Büyük boyut için tıkla!
Büyük boyut için tıkla!


4X İKİLİ İNİŞ

ERKEKLER:

1. 1 USA19690630 KING Mike USA 50 2. 11 USA19700306 CARTER Eric USA MONGOOSE-HYUNDAI 40 3. 2 CZE19810401 PROKOP Michal CZE 30 4. 9 NED19680416 DE BEVER Bas NED BE-ONE 25
Mike King, USA
Mike King, USA
Büyük boyut için tıkla!

Büyük boyut için tıkla!

4X İKİLİ İNİŞ

BAYANLAR:

1. 2 AUS19750915 MILLER Katrina AUS 50 2. 3 FRA19810819 JONNIER Sabrina FRA 40 3. 1 AUS19730205 MUXLOW Tai-Lee AUS 30 4. 4 USA19811024 KINTER Jill USA 20

Kaynak:
www.velonews.com
www.uci.ch

 

 
Yayın Sponsoru
  Yarış Dünyasından

Torku'nun Eski Antrenörü Lionel Marie ile Röportaj
Geçtiğimiz Aralık ortasında Torku Şekerspor'un eski antrenörü Lionel Marie ile IAM'a geçmesinden sonra bir röportaj yaptık. ... Devamı » » » 

Lionel Marie - Biraz Daha Zaman...
Aşağıdaki satırları bu yazı dizisine başlamadan önce bir girizgah olarak yazmayı düşündüm, sonra yazılanların önüne geçmesi, ko ...
Devamı » » » 

Mehmet Şafakçı - Ağlasak da, Gülsek de Beraber
Hayatımın ilk yıllarını Ankara'da geçirirken, 80'lerin başında 4 yaşında Anıttepe 100. Yıl Yüzme Havuzu'na başladım, Ring kulüb ...
Devamı » » » 

May.15 Ahmet Örken - Çumra'dan Cavendis...
May.15 TUR2015 - Start Alanı Nasıl Kuru...
May.15 TUR2015 - Yarışta Bir Gün Nasıl ...
May.15 TUR2015 - Kürsü Formaları Nasıl ...
Nis.15 TUR2015 - Etap Biterken Foto Fin...
Mar.15 2015'te Milli Takım - Aziz Sırna...
Auğ.14 Semra Yetiş ve Erkan Sakallıoğlu...
Şub.14 Mustafa Önder Atik ile Samsun'da...
Ksm.13 Yol Bisikletinde Köklü Değişikli...
Ksm.13 Saat Rekoru Kırılacak mı?
Eyl.13 UCI Başkanlık Seçimleri
Eyl.13 Vuelta Üçüncü Hafta Top 5
Eyl.13 Vuelta İkinci Hafta Top 5
Eyl.13 Vuelta İlk Hafta Top 5
Auğ.13 Dünya Masterlar Şampiyonası Fina...
Tem.13 100. Fransa Turu, Üçüncü Hafta, ...
Tem.13 100. Fransa Turu, İkinci Hafta, ...
Tem.13 100. Fransa Turu, İlk Hafta, Top...
May.13 TUR2013: Doping (?), Yarışın Gel...
Nis.13 Türkiye Bisiklet Turu: Takımlard...
Şub.13 Torku Şeker Spor'un Yabancı Peda...
Şub.13 UCI 2013 Yol Bisikleti Takımları
Yarış Dünyasından Arşivi

 

  Bu yayın 3147 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015