Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
20 . Ocak . 2019  
Bisiklet Seçimi


 

Bayanlar için püf noktalar

Bisiklet Seçimi

Derleyen: Emre Yıldırım
17.10.2003

Günümüzde dağ bisikletleri genelde erkek anatomisine uygun olarak tasarlanmaktadır. Oysa erkek ve kadın anatomileri birbirinden oldukça farklıdır: Aynı boydaki bir erkek ve bir bayanı karşılaştırdığımızda, genelde bayanların bacak boylarının, vücutlarının üst kısımlarına oranla erkeklerden daha uzun olduğunu görürüz. Ayrıca bayanların kürek kemikleri erkeklere göre birbirinden daha uzaktadır ve bu durum bayanların bisiklet üzerindeki oturuş pozisyonlarını temelden değiştirmektedir.
Büyük boyut için tıkla!

Ortalama bayan boyu erkeklerden daha kısadır; bu yüzden bir taraftan bayanlar erkek bisikletleri üzerinde kendilerini rahatsız hissederken, diğer taraftan uzun boylu bayan sürücüler, bayanlar için özel olarak tasarlanan dağ bisikletleri arasından kendilerine uygun bisikleti bulmakta oldukça zorlanmaktadır.

Çok basit değişikliklerle hemen hemen tüm dağ bisikletleri bayanlar tarafından da rahatlıkla kullanılabilir duruma getirilebilir. Ancak bu değişikliklere geçmeden gelin öncelikle yeni bir bisiklet alırken nelere dikkat etmeliyiz biraz genel bilgilerimizi tazeleyelim:

- Kısıtlı bütçenizi düşünerek finansal durumunuza en uygun bisikleti almak için çabalarken, esas amacınız olması gereken vücut ölçülerinize uygun doğru bisikleti seçmeyi lütfen ikinci plana atmayın. Unutmayın sağlığınızın değeri para ile ölçülemez.

- Bisikletler hakkında gerekli bilgiye sahip değilseniz, kısıtlı bilgi ile gereksiz ve yanlış yatırımlar yapmaktan kaçının. Bu konuda bir ön bilgilenme için

Hangi bisiklet size uygun

yazımızdan yararlanabilirsiniz.

- Bisiklet ile ciddi uğraşan yakınlarınız yoksa bile bu konuda gerek dergi-kitap ve gerekse internet üzerinde çok zengin ve yararlı bilgilere ulaşabileceğiniz siteler olduğunu unutmayın. Internet üzerindeki e-mail grupları da bu konuda sizler için diğer bir kaynak olabilir.

- Günümüzde dağ bisikleti kadro boyutları markadan markaya çeşitlilik arzediyor. Kimi firmalar kadro boyunu, krank mili merkezinden sele borusunun kadroya girdiği noktaya kadarki mesafeden ölçerken, kimileri ölçümü sele borusu giriş bölgesinin hemen altındaki kadro borularının kesiştiği noktadan gerçekleştiriyor ve hatta bazıları sadece küçük – orta – büyük boy şeklinde ürettikleri bisikletleri kategorize edip bizlere sunuyorlar. Bu durum kafa karışıklığına yol açarken seçim anında aynı boyutlarda oldukları söylenen bisikletlerin boyutları birbirlerinden oldukça farklı olabiliyor.
Büyük boyut için tıkla!
Örneğin 16.5" (42cm) olan bir serbest sürüş (freeride) ya da dh tepe inişi (downhill) bisikleti değişik ergonomiye sahip olduklarından 18" (46cm)'lik bir cross country bisiklet ile aynı boyutlarda olabiliyor.

- Bazı firmalar kadro üst boruları uzun bisikletler yaparken bazıları kısa olanları tercih ediyor. Örneğin tepe inişi bisikletleri, cross country bisikletlere göre yerden daha yüksek şekilde tasarlanırken, beceri (trial) bisikletleri farklı bir anlayışla üretiliyor. Bu da seçim aşamasında karşınıza oldukça fazla model çıkmasına neden oluyor. Bu durumda ne tür bir sürüş hedeflediğinize önceden karar vererek bisiklet dükkanına gitmeniz kuşkusuz bu tür karışıklıkları önceden önlemenizde yardımcı olacaktır.

- Peki nasıl doğru bisikleti seçeceğiz? Klasik kadro boyu ölçüm yönteminde, bisiklet sürerken kullanacağınız ayakkabıları giyerek düz bir zeminde kadro üzerinde ayakta durulur (kadro bacaklarınızın arasında olacak şekilde). Bu pozisyonda üst kadro borusu ile bacak aranız arasında en az 7-8 cm boşluk olmalıdır. Bu yöntem dağ bisikleti seçiminde ilk bakışta yeterli gibi görünse de çeşitlenen dağ bisikleti türleri ve her insanın farklı vücut özellikleri olduğu dikkate alındığında günümüzde daha genel geçer ve farklı ölçüm yöntemlerine gereksinim duyulmaya başlanmıştır. Özellikle tepe inişi bisikletlerinde yükseklikleri yüzünden bu ölçüm yönteminin geçerli olmayacağı açıktır.
C ile işaretli mesafe
C ile işaretli mesafe
Büyük boyut için tıkla!

- Günümüzde “sele - gidon uzaklığı yöntemi” en genel geçer dağ bisikleti seçim yöntemi olarak karşımıza çıkmakta. Uzaklıktan kastedilen, sele ile gidon arasındaki mesafedir (Üstteki resim C ile işaretlenen bölge). Sele yüksekliği doğru ayarlandıktan sonra selenin üzerine oturun ve gidonu kollarınız vücudunuza 90 derecede olacak şekilde dik olarak tutun; Eğer doğru bisiklet üzerinde iseniz vücudunuzun üst kısmı bu konumda yere 45 derece açıda olmalı. Doğru konumda olduğunuzdan emin olmak için bir arkadaşınıza ya da bir aynaya ihtiyaç duyacaksınız. Burada rahat konumu bulmak için selenizi ileri geri kaydırabilirsiniz. Fakat eğer selenizi en geriye (ya da en ileriye) kaydırmanız gerekiyorsa ya da gidon boğazı değişiminde veya sele kaydırmada almayı düşündüğünüz bisiklet 10 mm üzerinde bir düzeltme gerektiriyor ise bir küçük ya da büyük boy kadroyu denemek sizin için daha mantıklı olacaktır.
Büyük boyut için tıkla!

- Sele yüksekliğinden söz ettik peki ama nedir bu doğru sele yüksekliği. Bu konuda günümüzde birçok formülasyon sıralansa da doğru sele yüksekliği basitçe şu şekilde bulunabilir: Sele üzerine ayağınızda bisiklet ile kullanacağınız ayakkabılar giyerek oturun. Pedal yere en yakın olduğu konuma (yere dik olacak şekilde) getirildiğinde ayak topuğunuzu pedalın üstüne koyun. Bu noktada bacağınız tam olarak açık ve düz ise doğru sele yüksekliğini bulmuşsunuz demektir. Ayağınızın ön kısmı ile pedala bastığınızı düşünürsek bu durumda aynı pozisyonda bacağınız dizinizden hafifçe kırık şekilde bir konuma gelecektir. Eğer uygun yükseklik durumunda sele borunuz limitlerine yükseltilmişse (yani kadro içinde kalan parçası hemen hemen hiç kalmadıysa) kadro size küçük, sele borunuzun hemen hemen tamamı kadro içine girmek zorunda kalmışsa kadro size büyük demektir. Yukarıda belirttiğimiz optimum yüksekliği sağladığınızda seleden inerken ilk başlarda yere basmakta zorlanıyor olabilirsiniz; endişelenmeyin bazı bisikletlerin yerden yükseklikleri diğerlerine göre daha fazladır. Bu durumda alışma aşamasında rahat olabilmek için sele yüksekliğini 1-2 cm aşağıda tutabilirsiniz.

- Son bakılacak değişken ise gidon yüksekliğidir yani diğer bir değişle gidon’un sele yüksekliğininne kadar altında olması gerektiğidir. Cross country bisikletlerde bu fark oldukça fazla olurken ortalama bir dağ bisikletinde fark 3-5 cm civarında olmalıdır yani yere paralel olarak bakıldığında gidon selenin 3-5 cm altında konumlanıyor olmalıdır.
Gunn Rita Dahle - Kusursuz bir bisiklet pozisyonu
Gunn Rita Dahle - Kusursuz bir bisiklet pozisyonu
Büyük boyut için tıkla!

- Eğer kadronun size uygun olduğunu düşünüyor ancak doğru sele yüksekliğinde hala aşağıya çok fazla eğildiğinizi düşünüyorsanız açılı gidonları (ortaları düz uçlara doğru belirli açılarda yükselen bir kıvrımı olan gidonlar) kullanmak hem dengenizi kaybetmemenizi sağlayacak hem de belinizi mutlu edecektir. Farklı açılarda pek çok gidon tipi günümüzde bulunmaktadır. Size uygun olanı bulmakta hiç zorlanmayacaksınız.

Yukarıda bahsettiğimiz ölçümler sonucu size uygun olduğunu düşündüğünüz bisikleti bulabildeysiniz hiç düşünmeden rahatlıkla satın alabilirsiniz. Böylece kısa bir alışma evresinden sonra belki gerekecek bir kaç küçük ayar değişikliği sonrasında uzun yıllar rahatlıkla kullanabileceğiniz bir bisiklete sahip olacaksınız. Bu konuda detaylı bilgi için aşağıdaki bilgilerden yararlanabilirsiniz:

Doğru oturuş pozisyonu

Dağ bisikletinde ergonomik ayarlar

Oturma Pozisyonu

Özel olarak bayanlar için hazırlanan dağ bisikletleri genelde küçük kadro boylarında, erkek bisikletlerine göre daha dik açılı sele borularına sahip ve üst kadro borusu daha kısa olacak şekilde tasarlanmıştır. Eğer genelde ortalama bayan ölçülerine sahipseniz ve yeni bir bisiklet alacaksanız şüphesiz bu tür bir dağ bisikletini seçmeniz yararınıza olacaktır. Ancak yine de eğer şanslıysanız ve önünüzde çok fazla seçenek mevcutsa erkekler için hazırlanan küçük kadrolu bisikletleri de denemeyi ihmal etmeyin. Unutmamanız gereken şey her bisikletin farklı bir sürüş hissi ve ergonomisi vardır ve bu hissi bisikleti deneyip sürmeden elde edemezsiniz.

Gelelim bisikletini daha önce edinen ve hiç memnun kalmayan ancak yeni bir bisiklet almayı da düşünmeyen mutsuz bayan sürücülere:

Aslında işin püf noktası yukarıda bahsettiğimiz gibi sele yüksekliği-oturuş pozisyonunuz ile gidon arasında oluşan optimum mesafeyi ve açıyı bulmakta yatıyor. Diyelim ki normal ölçülerde bir bayansınız ve tipik bir erkek bisikletini deniyorsunuz. Uygun sele yüksekliğini ayarlayıp bisikletin üzerine geçtiğinizde hissedeceğiniz en önemli rahatsızlık, gidon’a ulaşmak için ileriye doğru olması gerekenden daha fazla uzanmanız gereksinimidir ve bu durum kısa sürede kendisini bel-boyun ağrısı ve gereksiz yorgunluk olarak hissettirir. Kadro boyunu küçültmeyi denediğinizde ise sele yüksekliğiniz ile gidon arasında öyle rahatsız edici bir açı oluşur ki bu çok daha kötü rahatsızlıklar doğurabilir.

Eğer uygun sele yüksekliğine sahip olan ancak olması gerekenden daha uzun olan bir bisiklete sahipseniz ilk yapacağınız şey selenizi mümkün olduğu kadar ileri kaydırmanızdır.
Büyük boyut için tıkla!

Eğer hala gidona doğru yeterli mesafeyi elde edemediyseniz bu durumda fazla abartıya kaçmadan daha kısa bir gidon boğazı (stem) seçmelisiniz. Hemen hemen tüm bisikletlerde 20 mm’ye kadar yapılacak gidon boğazı boyu kısaltmaları, sağlıklı sürüş pozisyonundan ve dengeden sizi mümkün olduğunca az uzaklaştıracaktır. Ancak kısaltmayı abartmamaya dikkat edin zira bu durum bisikletiniz tasarlanırken hesaplanan denge ve dönüşler için gerekli minimum açılara yapılan bir müdahaledir. Eğer gerçekten çok çok kısa bir stem kullanmanız gerekiyorsa büyük ihtimalle kadronuz sizin için gerçekten büyüktür. Bu durumda sağlığınız için yeni bir bisiklet arayışına girmenizde yarar var.
Büyük boyut için tıkla!

Sele

Sele bisiklet üzerindeki en kişiye özel parçadır ve bayanlar için doğru sele seçimi hayati önem taşır. Hayatınızda kullandığınız en rahat sele olarak gördüğünüz sevgili seleniz bir başkası için tam bir işkence kaynağı haline gelebilir.

Genelde bayan seleleri geniş ve kısadır ancak sele genişliği arazi ortamında sahip olunması tavsiye edilebilecek bir özellik değildir zira sürüş sırasında normalden çok daha fazla hareket gerektiren dağ bisikletlerinde kullanılacak geniş bir sele, pedal çevirirken sizi rahatsız ederken, özellikle inişlerde selenin arkasına doğru kaymanız gerektiğinde size zorluk çıkaracaktır.
Specialized body geometry
Specialized body geometry
Büyük boyut için tıkla!

En çok beğenilen bayan seleleri Terry, WTB Laser She, Selle Italia LDY ve Specialized Body Geometry olarak sayılabilir. Sele pozisyonu da oldukça önemli bir değişkendir; bayanlar genelde sele burnunun yere eğimli olmasını tercih ederler (bu eğim çok fazla olmalıdır) ve bu şekilde ağırlıklarının kürek kemikleri üzerinde odaklanmasını sağlarlar. İleriye doğru kaydırılan ve aşağı doğru eğimi artırılan bir selenin kollarınıza olması gerekenden daha fazla yük bindireceğini sakın unutmayın. Bu konu ile ilgili olarak doğru sele seçimi yazımıza da gözatmanızı tavsiye ederiz.

Doğru sele kullanımı

yazımıza göz atmanızda da fayda var.

Başka ne yapılabilir?

Bisikletinizi bedeninize uygun hale getirirken kullanabileceğiniz başka ürünler de mevcut tabii. Örneğin elleriniz küçükse, çabuk erişebileceğiniz uzunlukta fren kolları ve ince gidon borusu tutaç’ı (grip) kullanabilirsiniz. Eğer omuzlarınız dar ise geniş gidonlardan kullanmazsınız. Bu durumda uçlarından kısaltıldığında tutaç (grip) ve fren – vites değiştirme mekanizmalarının takılacağı bölüm için yeterince yer kalacak gidon seçimine dikkat etmekte fayda var.

Sonuçta mühim olan bisikleti deneyip tecrübe kazanmanızdır. Unutmayın ki bisikletler üzerlerinde rahatsız olmanız için tasarlanmamıştır. Eğer rahatsızlık varsa bunun mutlaka bir nedeni vardır. Bu nedeni bulmaya çalışın. Genel duruş konumunuzu ve vücudunuzun hangi bölgesinde rahatsızlık hissettiğinizi hissetmeye çalışın. Bisikletinizin parçalarını değiştirmekten kaçınmayın. Biz eminiz ki bu yazıdan sonra doğru sürüş pozisyonunuzu ve sizin için doğru bisikleti bulacaksınız.

Bisikletle kalın…

MTBTR
Kaynak:
www.bikemagic.com

 
Yayın Sponsoru
  Panorama

Aydın A. Güney & Pınar A. Avşar'la TUR Üzerine
Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu sırasında yükün çoğunluğunu vitrinde fazla olmayan bir ekip çekiyor. Bu ekibin başında A’dan Z’y ... Devamı » » » 

Emin Müftüoğlu ile Günümüzü Değerlendirdik
Emin Müftüoğlu ile TUR sonunda bir araya geldik. Başarılı geçen bir organizasyondan sonra yorgun, çoklukla olduğu gibi vakti kı ...
Devamı » » » 

Bisiklet Yolları Algısında Yanlışlar

Samuel Beckett’in “Godot’yu Beklerken” piyesini seyredenler bilir: Estergon ve Vladimir, iki perde boyunca, Godot diye birini b ...
Devamı » » » 


Eki.14 İBB Emirgan Planları, Bisiklet v...
Haz.14 The Accidential Death of a Cycli...
Şub.14 The Armstrong Lie
Ara.13 Londra ve İstanbul'da Bisikletin...
Eyl.13 Süslü Kadınlar da Bisiklete Bine...
Eyl.13 Emin Müftüoğlu'yla Kısa Kısa
Auğ.13 Katlanır Bisiklete Giriş
Haz.13 Bisikletle işe gitmenin püf nokt...
Nis.13 Yaz Yaklaşırken 3 Büyük Şehirde ...
Mar.13 Dünyanın En Pahalı Bisikletleri
Eki.12 Velodromda Bir Gün
Tem.12 Dünden Bugüne Bisiklet...
Tem.12 Fransa Turu Tarihinden Hikayeler
May.12 Ruanda Bisiklet Takımı
May.12 İngiltere'de Bisiklet Ulaşımı Po...
Oca.12 Londra'dan Bisiklet Esintileri
Ara.11 Kış Yarışları Öncesi Temel İpuçl...
Eki.11 10 Tanınmış Sima’ya Sorduk
Eyl.11 Pedalla Enerji Üretttik
Eyl.11 Canyon'un Derinliklerine Yolculu...
Nis.11 Araba mı Daha Hesaplı Bisiklet m...
Şub.11 Pedal Alternatif Enerji Çözümü O...
Panorama Arşivi

 

  Bu yayın 13228 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015