Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
22 . Şubat . 2019  
Dağ Bisikletinin Tarihçesi


 

Gelişimin Temel Taşları

Dağ Bisikletinin Tarihçesi

Derleyen: Emre Yıldırım
18.7.2003

Dağ bisikletinin keşfi ve ilk kullanımının kimin tarafından gerçekleştirildiği günümüzde halen tartışılan bir konudur.

Kayıtlı olarak ilk kez 1816 yılında Baron Karl von Drais'in, Baden Dük'üne ait ormanlarda bisikleti ile geziler yaptığı bilinmektedir. 1887 yılında İrlandalı veteriner John B. Dunlop oğluna ait bisikletin tekerleklerine kauçuktan kalın lastikler takarak belki de ilk dağ bisikletini yaratmıştır. 1891 yılında bu lastik uygulamasının kullanımı geniş kitlelere yayılırken, lastikler 30x1.5 ya da 28x1.5 ölçülerinde idi ve genelde taşlı bozuk yollarda kullanılıyordu.
Pneumatic 15v
Pneumatic 15v
Büyük boyut için tıkla!

Hava ile şişirilen ilk lastikli dağ bisikleti benzeri bisikletler 1930'larda görülmeye başladı ve kadrolarının çapı 5-6 cm civarındaydı. O tarihlerde Semperit firmasının ürettiği 26 x 2”'lik lastiklere "balon lastik" deniyordu ve aynı tür lastikler Arnold, Schwinn & Co. of Chicago tarafından 1932'de Amerika'da satılmaya başlamıştı.
Schwinn Excelsior
Schwinn Excelsior
Büyük boyut için tıkla!

Vites değiştirici ile balon lastiklerin kullanılarak yapılan ilk sürüş bilindiği kadarıyla Russ Mahon tarafından 1973 yılında Cupertino, Kaliforniya'da gerçekleştirildi. Yine ilk cyclo-cross yarışı 1974 yılında Mahon'un da dahil olduğu 3 Cupertino'lu bisikletçi arasında yapıldı. Bu yarış aynı tarihten itibaren günümüze kadar geleneksel olarak tekrarlanmaktadır.
1950
1950'li yıllar
Büyük boyut için tıkla!

Batı Amerika'da yaşıyan bisikletçiler, ormanda ve çöl ortamında gerçekleştirmeye başladıkları doğada bisikletle gezintilerinin kendilerini yol bisikletlerine oranla çok daha iyi hissettirdiğini keşfetmeye başlamışlardı. Böylece yıllardır kullandıkları ince tekerlekli yol bisikletlerinin kendilerini daha sinirli, seçkinci ve bencil hale getirmiş olduğunu yavaş yavaş anlıyorlardı. Doğa koşullarına yeterince uygun bisikletleri olmamasına rağmen dolaştıkları ortamların çekiciliği ve bisikletle olan uyumu, çok daha fazla bisiklet severi doğada bisiklet sürmeye çekmeye başladı. Eksik olan tek şey yol bisikletlerindeki vites değiştiricilerinin dağ bisikletlerine uygulanması idi.

Zamanla bu tür dağ bisikletlerini üreten kişiler ortaya çıkmaya başladı. Bunlardan özellikle Joe Breeze kullanılan kötü ve ağır kadrolara nazaran özel, hafif ve dayanıklı dağ bisikleti kadroları üretmeye başlamıştı.
Joe Breeze ve tasarladığı ilk dağ bisikleti
Joe Breeze ve tasarladığı ilk dağ bisikleti
Büyük boyut için tıkla!

İlk dağ bisikletinin Gary Fisher tarafından yapıldığı söylenir ancak bu doğru değildir. "Dağ Bisikleti" ismini bulan ve ilk kullanan kendisi ve arkadaşı Charles Kelly olmasına rağmen bu isim üzerine çok fazla yoğunlaşmaları onlara finansal anlamda pek birşey kazandırmamıştı; Zira bu isim ortak bisiklet jargonunda kitlelerce uzun süredir kullanılır hale gelmişti.

Bu ikili ilk dağ bisikleti fabrikasını kurarken sektöre girmede çekinceleri olan Tom Ritchey'i kendilerine kadrolar geliştirmesi için ikna ettiler. Mike Sinyard adındaki bir yol bisikletçisi de arabasının arkasında bisiklet parçaları satarak başladığı iş hayatını Specialized firmasını kurarak geliştirdi ve dönemin en tutulan dağ bisikletlerinin özelliklerini birleştirip taklit ederek ilk Stumpjumper modelini geliştirdi.

Dağ bisikleti sektöründe görülen bu gelişmeler yol bisikleti medyasının ve bisiklet üreticilerinin de ilgisini çekti. O dönem Bicycling dergisi dağ bisikletini "hoş fakat geçici bir moda" olarak nitelendirdi. Bu düşünceyi savunan sadece Bicycling dergisi değildi. Dönemin en büyük bisiklet üreticileri olan Schwinn ve Trek firmaları da aynı görüşü paylaşıyorlardı. Oysa ki bu haberden 5 yıl sonra bisiklet sektöründe yanında 1 senelik traş kremi ve beyaz çorap ta sunulsa bir tane dahi yol bisikleti satılamaz hale gelmişti.
İlk dağ bisikleti meraklıları
İlk dağ bisikleti meraklıları
Büyük boyut için tıkla!

Artan dağ bisikleti seri üretimi yol bisikleti süren pek çok kişinin ötesinde yeni kitleleri de doğada bisikletleriyle dolaşmaya çekiyordu. Bu yeni kitle dağ bisikletleri sayesinde, bisiklete binmenin, haftalık yapılacak bisiklet antreman sayısı, sele üzerinde geçirilecek süre ve katedilecek mesafe dışında keşfedilmemiş çok farklı zevkler içerdiğini keşfetmişti.

Tom Ritchey, Gary Fischer, Jopts Brandt ve Joe Breeze, bisiklet ve doğa sevgilerini bir noktada birleştirerek, doğada çok sevdikleri bisikletleriyle daha rahat dolaşabilmek için sahip oldukları yol bisikletleri üzerinde değişiklikler yaparken, dağ bisikleti sporunun temellerini atıyor olduklarının farkındalar mıydı acaba?
Gary Fisher'ın Schwinn-Excelsior modeli üzerine geliştirdiği bisikleti, Joe Breeze'in kendisine yaptığı geniş borulu "Breezer"ı
Breezer
Breezer
Büyük boyut için tıkla!
Tom Ritchey'in yine kendi adıyla anılan bisikleti günümüz dağ bisikletinin temel yapı taşlarını oluşturmuştur.
1984 yılından bir yarış Startı
1984 yılından bir yarış Startı
Büyük boyut için tıkla!

Herbiri kendi soyadları ile anılan firmaları ile dağ bisikleti dünyasının önemli üreticileri haline gelen bu bisikletçiler, günümüz dağ bisikleti dünyasında halen Gary Fisher, Ritchey ve Breezer markaları ile önemli bir yer tutmaktadır.
Tom Ritchey
Tom Ritchey
Büyük boyut için tıkla!

Hızlı bir gelişme içine giren dağ bisikleti üretimi, ilk başlarda 20 kg'in uzerinde olan bisikletleri 16 kg.'lar civarına indirmisti. Örneğin 1977'de geliştirilen Moulton Mountain ATB dağ bisikleti bu gelişimin açık bir göstergesiydi.
Moulton ATB 1977
Moulton ATB 1977
Büyük boyut için tıkla!

Bisiklet ön ve arka amortisörlere sahip üçgenlerden oluşan, çoklu borular içeren bir yapıya sahipti ve küçük çaplı şişme lastikler kullanılarak üretilmişti.
Moulton Kadro Detayı
Moulton Kadro Detayı
Büyük boyut için tıkla!

1000 doların altında seri halinde ilk dağ bisikleti üretimi 1982 yılında Specialized firması tarafından “Stumpjumper” adı altında gerçekleştirildi.
Stumpjumper 1982
Stumpjumper 1982
Büyük boyut için tıkla!
Aynı sene Univega firması Alpine Pro modelini seri üretime soktu. Bu iki firma da günümüzde aynı isimle bu modelleri üretmeye devam ediyorlar. Üretime ilk çıktığında Stumpjumper 850, Alpine Pro ise 695 dolardan piyasaya sunulmuştu.
Stumpjumper 2003
Stumpjumper 2003
Büyük boyut için tıkla!

İlk tasarlandığı tarihten itibaren dağ bisikletleri inanılmaz bir teknolojik gelişme yaşadılar. Kadro üretiminde aluminyum’un kullanılmaya başlanması ve çeşitli metal türlerinin belirli oranlarda karışımları ile oluşturulan yeni metal alaşımlar eşliğinde yaratılan bisiklet kadroları sayesinde ortalama dağ bisikletlerinin ağırlıkları günümüzde 10-12 kg’lar seviyesine indi.

Yeni amortisör sistemlerinin kullanılması, fren sistemlerinde önce v-brake ve daha sonra disk frenler ile görülen gelişmeler, önceleri 15 olan vites sayısının 27’lere çıkması, yol bisikletlerine nazaran dağ bisikletlerini, tasarım ve teknoloji olarak ilk tasarlandığı dönemlerden oldukça farklı bir seviyeye ulaştırdı.

Gelin isterseniz şimdi geçmişte biraz turlayalım ve dağ bisikletinin kronolojik gelişimine şöyle bir göz atalım:

1988

- Shimano SIS indeks viteslerini geliştirdi ve ruble takımını 6 dişliye çıkardı. Daha sonradan kullanımdan kaldırılan oval Biopace krank seti de yine aynı tarihte üretildi.
Biopace krankset
Biopace krankset
Büyük boyut için tıkla!

1989

– Shimano Deore XT, Mountain LX ve Exage gruplarını yarattı. Yine bir yenilik olan Hyperglide sistemi ile vites değişimleri çok daha rahatladı. Rock-Shox ilk amortisörünü RS1 adı altında üretti. Giant firması ürettiği Terrago modeli ile en çok satanlar listesine girdi.

1990

– Proflex ve Cannondale firmaları ilk tam amortisörlü (full suspension) bisikletleri ürettiler.
Cannondale Full Suspension ilk bisikletler
Cannondale Full Suspension ilk bisikletler
Büyük boyut için tıkla!

Shimano gidondan vites değişimini sağlayan STI Rapidfire sistemini geliştirdi ve yine aynı yıl arka rubleyi 7 dişliye çıkardı. Bu da toplamda 21 vites yapıyordu. Diğer taraftan Gripshift ilk elcikten döndürerek vites değiştiren sistemini piyasaya sürdü.

1991

– Selle Italia ilk Selle Elite modelini üretti ve büyük başarı sağladı. Bu yıl bisiklet kadrolarında hafiflik tüm üreticilerin en önemli önceliği haline geldi.
Selle Italia
Selle Italia
Büyük boyut için tıkla!

Kadro boru çapları sertliği ve dayanıklılığı artırmak için genişletilirken, dayanıklılık, uzun ömürlülük ve konforu ile ünlü titanium kadrolar her dağ bisikletçisinin hayali olmaya başladı. Yine Giant’ın Cadex modeliyle karbon malzemesi ilk kez dağ bisikletlerinde kullanıldı.
Giant Cadex 1991
Giant Cadex 1991
Büyük boyut için tıkla!

1992

– Shimano XTR grubunu piyasaya sürerken, ruble 8 dişliye çıkarılarak vites sayısı 24’e getirildi.
XTR Krank 1992
XTR Krank 1992
Büyük boyut için tıkla!
xtr arka değiştirici 1992
xtr arka değiştirici 1992
Büyük boyut için tıkla!
XTR Rapidfire değiştirici 1992
XTR Rapidfire değiştirici 1992
Büyük boyut için tıkla!
Camelbackilk ürünlerini piyasaya sürdü. Dağ bisikleti satışları bu yıl büyük bir patlama gösterdi. Tam amortisörlü bisikletler popüler oldu. Özellikle Cannondale V2000 ile, Proflex 562 modeli ile ve Trek 9000 modeli ile önemli satış rakamlarına ulaştı. Yine bu sene içinde CroMoly (Krom ve Molibden madde isimlerinin birleştirilmesinden oluşur) alaşımından yapılan bisikletler hem ucuzluk hem de konforları bakımından oldukça popüler hale geldi. Answer firması Manitou amortisör firmasını alarak dünyada önemli satış rakamlarına ulaştı.

1993

– Sunn firması 5003R modeli ile yine önemli bir satış rakamına ulaştı. RockShox Mag21 ile uzun yıllar klasik olarak kalacak amortisörünü üretti. Shimano daha hafif ve dayanıklı olan yeni LX grubunu piyasaya sundu.
Deore LX Arka Değiştirici 1993
Deore LX Arka Değiştirici 1993
Büyük boyut için tıkla!
Deore LX Krank 1993
Deore LX Krank 1993
Büyük boyut için tıkla!

1994

– Shimano yeni alt – orta düzey bisikletler için Alivio, STX gruplarını üretmeye başlarken yeni 8 dişli rubleye sahip XT grubunu da piyasaya sürdü. Titanium bisikletlerin üretim sayısı artmaya başlarken fiyatları nispeten ucuzladı.
Cannondale Super V900
Cannondale Super V900
Büyük boyut için tıkla!
Cannondale Super-V tam amortisörlü bisikletleri ile piyasadaki yerini sağlamlaştırırken, GT RTS-3 ile önemli satış rakamlarına ulaştı.
GT RTS-3
GT RTS-3
Büyük boyut için tıkla!

1995

– Gripshift dönen vites değiştiricileri ile önemli bir pazar payı elde etti ve kabul gördü.
M Grip
M Grip
Büyük boyut için tıkla!
8 dişli rubleler yeni LX grubunun başarısı ile dağ bisikleti dünyasında yayıldı.

Alüminyum kadrolar yeniden popülerliklerini kazandı. Trek tüm tam amortisörlü bisikletlerini Y Serisi altında topladı. Look yol bisikleti firması dağ bisikleti dünyasına girdi.
Trek Y22
Trek Y22
Büyük boyut için tıkla!
Proflex M-855
Proflex M-855
Büyük boyut için tıkla!
RockShox amortisör üretiminde Judy ile liderliğe ulaşırken, Marzocchi firması ünlü XC600 modeli ile adını en büyükler arasına yazdırdı.

1996

- SPD pedallar iyice yaygınlaştı. V-brake fren sistemlerinin yaygınlaşması ile kantilever frenler tarihe karıştı.
V-Brake
V-Brake
Büyük boyut için tıkla!
Rock Shox yeni amortisör serisi Judy-X ve Indy modelleri ile piyasadaki konumunu güçlendirdi.
Giant ATX 990
Giant ATX 990
Büyük boyut için tıkla!

Giant ATX970 ve ATX990 ile iki yeni tam amortisörlü bisiklet üretirken, Specialized Group Control, Diamond Back ise V-link serisinin üretimine başladı.
Proflex Beast
Proflex Beast
Büyük boyut için tıkla!

Proflex Beast modeli ile yine önemli bir başarı yakaladı. Mavic, Crossmax model jantlarıyla, cross country bisikletler için hafiflik kavramını bir üst seviyeye yükseltti. Yine bu sene içinde dağ bisikleti Atlanta Olimpiyatlarında ilk kez olimpik spor olarak kabul edildi.

1997

– Cannondale Raven modeli ile ilk kez alüminyum ve karbon maddelerini bir arada kullandı.
Cannondale Raven
Cannondale Raven
Büyük boyut için tıkla!

Trek Y33 ile Y serisi üretimine devam etti. Giant ise karbon kadrolu MCM 990 modeli ile rakiplerine yanıt verdi.
Trek Y33
Trek Y33
Büyük boyut için tıkla!

Yarı düz (semi slick) dağ bisikleti lastikleri yaygınlaşmaya başlarken, Marzocchi Bomber Z modeli ile önemli bir atak yaptı. Rocky Mountain, Speed modeli ile arka amortisör tasarımında farklı bir ürün yarattı. Tam amortisörlü dağ bisikletleri çok popüler oldu.

1998

Rock Shox, SID modeli ile üst düzey bisikletler için yeni bir seri oluştururken, disk fren üretmeye başladı. Manitou yeni modelleri Spyder ve SX modellerini pazara sundu.
Specialized FSR 98
Specialized FSR 98
Büyük boyut için tıkla!

Specialized’ın Ground Control FSR modeli yılın bisikleti seçildi. Scott Octane ve Intoxica modelini çıkardı. Kadrolarda genişletilip ovalleştirilerek dirençleri arttırılmış boru kullanımı kabul gördü. Giant MCM yarışa hazır Team Replica’yı çıkardı. Proflex, K2 adını aldı.
BMW
BMW
Büyük boyut için tıkla!
Porche
Porche
Büyük boyut için tıkla!

BMW ve Porsche firmaları dağ bisikleti üretimine başladı. Selle Italia, Flite adında yeni bir sele serisi çıkarırken Genuine Gel teknolojisi ile selede konforu arttırdı. Magura Louise isimli disk frenlerini çıkardı.

1999

Shimano ruble dişli sayısını 9’a çıkararak vites sayısını 27 yaptı. Üst model bisikletlerde disk frenler genel kabul gördü. Formula firması hidrolik yağ yerine tel ile çalışan disk fren teknolojisi geliştirdi. Trek tam amortisörlü VRX ve ön amortisörlü 8500 modelini üretti. Wheeler T-rex modeli ile titanium bisikletlerdeki önderliğini sürdürdü.
GT I-Drive
GT I-Drive
Büyük boyut için tıkla!

GT XCR modeli ile yeni bir tasarım olan I-Drive sistemini dağ bisikleti dünyasına tanıttı. Specialized Ground Control Elite ile başarılı modelini biraz daha geliştirdi. Giant yeni super hafif kadrosu ile MCM modelini geliştirdi. K2 Proflex’in son ürettiği model Razorback oldu. Cannondale Raven modeli yılın bisikleti unvanını kazandı.
Trek VRX 99
Trek VRX 99
Büyük boyut için tıkla!

Giant yenilenen ATX990 modeli ile yine başarılı oldu.

2000
Shimano Disk Fren
Shimano Disk Fren
Büyük boyut için tıkla!

– Shimano 4 pistonlu disk frenini piyasaya sundu.
Cannondale Jeckyll
Cannondale Jeckyll
Büyük boyut için tıkla!

Cannondale Jeckyll ile yine başarılı oldu. Scott G-Zero adında tam amortisörlü yeni serisini tanıttı. İç lastiksiz (tubeless) lastikler üretilmeye başlandı. Cannondale yeni RavenII modelini yeni amortisörü Lefty (tek bacaklı amortisör) ile sundu.
Cannondale Raven II
Cannondale Raven II
Büyük boyut için tıkla!
Trek VRX biraz daha geliştirildi. Specialized FSR Enduro’yu ön ve arka çamurluklu yeni bir dizayn olarak sundu.
Deore 2000
Deore 2000
Büyük boyut için tıkla!

Yeni Deore grubu ile Shimano düşük bütçeli bisikletlerde başarılı oldu. Wheeler 5000 CZX ile ilginç bisikletler üretti. Renault firması, Tangara ve Vanoise modelleri ile dağ bisikleti dünyasına adım attı.

2001

– Daha hafif ve güçlendirilen kadrosu ile Specialized FSR XC piyasaya sunuldu. Scott G-Zero serisine karbon kadroya sahip Strike-10’u ekledi. Yeni Stumpjumper ile hardtail bisikletlerinin gelişimi devam etti. GT yeni tam amortisörlüsü X-country’yi sunarken, I-Drive ile dünya şampiyonasında ikincilik elde etti.
GT I-Drive Team
GT I-Drive Team
Büyük boyut için tıkla!

Bianchi Asset 3600 modelini piyasaya sundu. Cannondale Super V Raven ile serisini geliştirmeye devam etti. Trek Fuel ve Elite XC ile önemli bir başarı kazandı.
Trek Fuel 100
Trek Fuel 100
Büyük boyut için tıkla!
Cannondale Jeckyll yılın dağ bisikleti seçildi.
Cannondale Jeckyll
Cannondale Jeckyll
Büyük boyut için tıkla!

2002

– Çok önemli gelişmelerin olmadığı sadece bir kaç küçük iyileştirmenin yaşandığı bir yıl oldu. Giant Boulder DS-1 ile başlangıç seviyesi bir seri üretti. Üreticiler bayan sürücülere özel tasarımlar geliştirmeye başladılar. Bianchi CC Lite XC Cross Country bisikletini geliştirdi.
Bianchi CC Lite
Bianchi CC Lite
Büyük boyut için tıkla!

2003

– Dağ bisikleti satışları düşerken mevcut modellerde çok az gelişme yaşandı. Yılın bisikleti Specialized Epic FSR seçildi.
Specialized Epic FSR
Specialized Epic FSR
Büyük boyut için tıkla!
Shimano vites ve fren kollarını tek bir mekanizmada birleştirdiği Dual Control sistemini geliştirdi.

Shimano XC için yeni XTR serisini geliştirirken, 2004 yılının ilk aylarında piyasaya çıkmak üzere yeni XT grubu ile serbest sürüş (freeride) ve dh (tepe inişi) için Saint adında yeni bir grubu piyasaya sürdü.

Sram X.0 ve Dual Drive (Shimano Dual Control’e rakip) sistemlerini tanıttı. Shimano'nun Saint modeli ile Sram'in Dual Drive sistemi ve yeni arka değiştiricileri, dağ bisikleti vites gruplarında aynı bisiklet üzerinde farklı markaların buluşması için önemli bir gelişme idi.

Sanırız önümüzdeki senelerde, çok daha renkli ve kişiye özel dağ bisikletleri satışlarında artışlar görülürken, büyük bisiklet parçası üreticileri birbirlerine daha uyumlu parçalar üretmeye hız verecekler.

Yıllar boyu tek tek yaşadığımız tüm bu gelişmeler üzerinden bu yazı aracılığıyla bir kez daha geçerken, MTBTR olarak bizler kendimizi bir zaman tünelinden geçer gibi hissediyoruz. Yaşanmış olan her bir gelişme, geçmişte kalmış bisiklet modelleri, her birimizin belleklerinde farklı duygular ve anıları yeniden canlandırıyor. Günümüzde dağ bisikletlerinin kısa süre içerisinde geldiği bu ileri noktayı gördükçe gelecek için çok daha fazla umutlanıyoruz. Umarız bu yazımız dağ bisikletine yeni başlayacak okurlarımız için iyi bir temel oluşturup, sporun gelişimini yeterince tanıtırken, tecrübeli arkadaşlar için de hoş duygular uyandırabilmiştir.

Bisikletle kalın…

MTBTR

Kaynakça:
www.mtnbikehalloffame.com

 
Yayın Sponsoru
  Panorama

Aydın A. Güney & Pınar A. Avşar'la TUR Üzerine
Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu sırasında yükün çoğunluğunu vitrinde fazla olmayan bir ekip çekiyor. Bu ekibin başında A’dan Z’y ... Devamı » » » 

Emin Müftüoğlu ile Günümüzü Değerlendirdik
Emin Müftüoğlu ile TUR sonunda bir araya geldik. Başarılı geçen bir organizasyondan sonra yorgun, çoklukla olduğu gibi vakti kı ...
Devamı » » » 

Bisiklet Yolları Algısında Yanlışlar

Samuel Beckett’in “Godot’yu Beklerken” piyesini seyredenler bilir: Estergon ve Vladimir, iki perde boyunca, Godot diye birini b ...
Devamı » » » 


Eki.14 İBB Emirgan Planları, Bisiklet v...
Haz.14 The Accidential Death of a Cycli...
Şub.14 The Armstrong Lie
Ara.13 Londra ve İstanbul'da Bisikletin...
Eyl.13 Süslü Kadınlar da Bisiklete Bine...
Eyl.13 Emin Müftüoğlu'yla Kısa Kısa
Auğ.13 Katlanır Bisiklete Giriş
Haz.13 Bisikletle işe gitmenin püf nokt...
Nis.13 Yaz Yaklaşırken 3 Büyük Şehirde ...
Mar.13 Dünyanın En Pahalı Bisikletleri
Eki.12 Velodromda Bir Gün
Tem.12 Dünden Bugüne Bisiklet...
Tem.12 Fransa Turu Tarihinden Hikayeler
May.12 Ruanda Bisiklet Takımı
May.12 İngiltere'de Bisiklet Ulaşımı Po...
Oca.12 Londra'dan Bisiklet Esintileri
Ara.11 Kış Yarışları Öncesi Temel İpuçl...
Eki.11 10 Tanınmış Sima’ya Sorduk
Eyl.11 Pedalla Enerji Üretttik
Eyl.11 Canyon'un Derinliklerine Yolculu...
Nis.11 Araba mı Daha Hesaplı Bisiklet m...
Şub.11 Pedal Alternatif Enerji Çözümü O...
Panorama Arşivi

 

  Bu yayın 14743 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015