Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
24 . Eylül . 2018  
Ah bu sıcaklar!
Güneşin altında

Ah bu sıcaklar!

Derleyen: Cüneyt Kazokoğlu
1.8.2003

Büyük boyut için tıkla!

Yaz aylarında bisiklete binmek istemiyor musunuz? 35 derece hava sıcaklığı ve güneşin altında kaskınız kafanıza fırın etkisi mi yapıyor? Içtiğiniz her yudum suyun daha midenize ulaşmadan ter olarak vücudunuzdan fışkırdığı hissine mi kapılıyorsunuz? O zaman dogru sayfadasiniz. MTBTR olarak kendinizi güneşte kızaran bir tavuk gibi hissetmemeniz için nelere dikkat etmeniz gerektiğini hemen söyleyelim:

Vücudunuzu zorlamayın

Yüksek sıcaklarda dikkat etmeniz gereken şeylerin başında vücudunuzu son raddeye kadar zorlamamak geliyor. Uzmanlar azamî kalp atışınızın %75‘ini aşmamanızı tavsiye ediyorlar. Bunun nedeni sıcak havalarda dakikadaki nabzınızın performansınızda değişiklik olmaksızın 8-10 atım artması.

Sıvı takviyesi

Vücudunuzu yeteri kadar soğutma maddesi yoksa çalışmayan bir klima gibi düşünün. Terleyebilmeniz için bisiklete binmeden önce birşeyler içmeye başlamış olmanız şart. Aşağıdaki çizelgede kilonuz ve nabzınıza göre hangi sıcaklıkta saatte ne kadar sıvı kaybettiğinizi görebilirsiniz.

 1 saatte kaybedilen su, ml olarak
1 saatte kaybedilen su, ml olarak
Büyük boyut için tıkla!

Ne içeyim

Bu soruya cevap olacak içeceğin en önemli özelliği vücut tarafından çabuk emilmesi olmalı, ki bu sayede terle atılan mineraller ve elektroliktler yerlerine konulabilsin. En çok tavsiye edilen içeceklerden biri 1:3 oranında elma suyu – maden suyu karışımı. Kullanacağınız maden suyunun 1:2 oranında kalsiyum –magnezyum içermesi çok iyi olur. Aynı şekilde power bar ya da isostar tarzı içecekler de terle atılan maddeleri yerine koymak için birebirler. Spor sonrasında ise boşalmış olan sıvı depolarınızı tekrar en kısa zamanda doldurmanız şart.

Güneşten korunma

Bulutsuz bir gökyüzü altında güneş ışıklarının etkisiyle, hele de yüksek irtifada bisiklet kullanıyorsanız korunmadığınız takdirde akşam yatakta acı içinde bir sağa bir sola dönmeniz işten bile değil. Cilt kanseri riskinin artması da cabası. Doğal olarak bir güneş yağı ya da kremi kullanmanız şart. Terleyeceğinizi gözönünde bulundurarak suya dayanıklı modelleri seçin.

Soğukalma

Sıcak havalarda çok uzak bir ihtimal gibi görünse de 1 saatlik bir tırmanış sonrasında sucuk gibi terlemişken yokuş aşağı rüzgardan etkilenip şifayı kapmanız işten bile değil. Dolayısıyla yanınızda bir rüzgarlık bulundurmanız sağlık açısından faydalı olacaktır.

Kask

Kaskın bir faydası: Başınıza güneş geçmesini önler. Başınızdan dumanlar çıkmaması için dikkat edilmesi gereken nokta mümkün olduğunca fazla sayıda yarığı olması, bu yarıkların düşük hızlarda da verimli havalandırmaları. Koyu renk kaskların güneş ışığını daha fazla çektiğini de hatırlatalım.

Büyük boyut için tıkla!
Kaynak: Mountain Bike, 08.2003

 

 
Yayın Sponsoru
  Sağlık ve Antrenman

Bisikletle Oryantiring Nedir?
Türkiye, Dağ Bisikleti alanında önemli başarılara imza atmaya başladı. Bunu bir adım öteye taşıyarak Dağ Bisikleti’nin adrenalini ... Devamı » » » 

Bisiklet Sürerken İşaretlerle Haberleşmek

Grup içinde bisiklet sürdüğünüzde, birbirinizi potansiyel tehlikelere karşı uyarmak en temel sorumluluklardan biri olmalı. Çoğu ...
Devamı » » » 

Kapalı Mekanda Antrenmanın Püf Noktaları
Havaların çoğu zaman sıcak seyrettiği ülkemizde bisiklet antrenmanları için genellikle açık havada spor tercih edilmekte. Bir açıd ...
Devamı » » » 

Eki.12 Doping: Hangi Spor, Hangi Ulke, ...
Eki.12 Sporcular İçin Magnezyum
Eyl.12 Hangi Kas Ne Kadar Çalışır?
Mar.11 Yüksek Yoğunluklu İnterval ve La...
Oca.11 Karbon mu Daha Hızlı, Yoksa Çeli...
Tem.10 Yazın Bisiklete Binerken Nelere ...
Ksm.09 Sonbaharda Bisiklet
Tem.09 Fırtınada Ne Yapmalı?
May.09 VO2 Max Testleri
Oca.09 Sezon Dışında Ağırlığı Korumanın...
Oca.09 Kışın Neler Giymeli?
Auğ.08 Sınırların Peşinde
Haz.08 Spor Yaparken Müzik Dinlemeli mi...
Oca.08 Dengeli ve Düzenli Beslenmenin Ö...
Oca.08 Kötü Havalarda Bisiklete Alterna...
Ksm.07 Spor Yapmak İçin Bahaneler
Ksm.07 Kışa Girerken Beslenme Tüyoları
Eki.07 Kadın ve Erkeklerde Kilo Verme
Auğ.07 Sıcakta Bisiklete Binmek
Tem.07 Ne İçmeli, Nasıl İçmeli?
Tem.07 Daha İyi Sürüş İçin Derleme
Haz.07 Yarıştan Önce, Yarış Sırasında v...
Sağlık ve Antrenman Arşivi

 

  Bu yayın 3093 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015