Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
06 . Mart . 2021  
Dayanıklılık Yarışları
Kendinizi Test Etmenin En Zevkli Yolu

Dayanıklılık Yarışları

Derleyen: Emre Yıldırım
30.11.2003

Herkesin dağ bisikletine başlarken farklı bir amacı vardır. Kimileri için ülkemizdeki kötü yol şartları gözönüne alındıgında en uygun ve ucuz ulaşım aracıdır dağ bisikleti. Kimileri çocukları için en havalı karne hediyesi olarak görür. Sadece sahilde dolaşma amacıyla ve küçük geziler için bisiklet kullananlar hiç de azımsanacak sayıda değildir ülkemizde. Ya maceracı ruha sahip doğa severlere ne demeli? Dağ bisikleti ile sadece kendi enerjilerini kullanarak doğada yapacakları her gezi onlar için ayrı bir keyiftir.

Sizin için dağ bisikleti ne ifade ediyor?

Böyle bir soruyla karşılaşsanız kuşkusuz siz de yukarıdakilere benzer tanımlar ve tercih sebepleri sıralayabilirsiniz.

Dağ bisikletinin daha çok sportif yönünü ön plana çıkaran, hobi olarak seçtikleri bu aracı hayatlarının bir parçası haline getiren amatör kişiler ile bu sporu profesyonel anlamda kariyer olarak devam ettiren sporcuları bir potada birleştiren yeni bir trend gün geçtikçe önem kazanıyor dağ bisikleti dünyasında.

Büyük boyut için tıkla!

Dayanıklılık yarışları

Tanım olarak bakıldığında özünde sürekli bir mücadeleyi içeren, genelde takım olarak katılınan, çeşitli ara-etaplar içerenlerinin yanısıra kesintisiz ya da 24 saat süren türleri de bulunan, yön bulmanın (orienteeering) sıkça kullanıldığı, dayanıklılık, irade ve insani sınırların sürekli test edildiği organizasyonlar olarak tanımlanabilir dayanıklılık yarışları.

Kimileri için 2-3 saatlik yön bulma ağırlıklı bir yarış bu kategoriye girebilirken, doğada 6 saatten daha az süreli bir yarışı dayanıklılık yarışı olarak kabul etmeyen pek çok dağ bisikletçisi de var günümüzde.

Büyük boyut için tıkla!

Uluslararası alanda dayanıklılık yarışlarının en ünlüsü hiç kuşkusuz temmuz ayı sonlarında Alplerde düzenlenen ve 2 kişiden oluşan takımların katılabildiği, 8 günlük etap yarışı tarzında düzenlenen Transalp yarışıdır.

Toplam 600 millik bir mesafede 20.000 metre tırmanış içeren ve günlük ortalama 5-6 saatlik sürüş anlamına gelen yarışta sporcular yanlarında uyku tulumları ve gerekli tüm ekipmanları da ara istasyonlara taşımak zorundadır.

İşin ilginç yanı günümüzde bu yarışa ilgi o kadar büyüktür ki başvuru formlarının yılsonunda bisikletseverlere dağıtılmasından sonra en geç 1 ay içerisinde yarışın katılım kapasitesi dolmaktadır. Bunun yanısıra Kanada’da düzenlene Trans Rockies yarışı da Transalp yarışının Kuzey Amerika versiyonudur ve hemen hemen aynı özelliklere sahiptir.

Grup halinde yarışçılar
Grup halinde yarışçılar
Büyük boyut için tıkla!

Tabii bu tür uzun süreli yarışlara katılmadan önce, bir günlük Grand Raid Crystalp benzeri Alp yarışları ya da bu sene UCI’ın da yarış kategorilerine eklediği dağ bisikleti maraton yarışlarında tecrübe kazanmak, sürücüler için kapasitelerini tanımada ve psikolojilerini bu tür zorluklara alıştırmada hiç şüphesiz yararlı olacaktır.

Zorlu Anlar
Zorlu Anlar
Büyük boyut için tıkla!

Dayanıklılığın en üst noktalarda sınandığı bir başka yarış ise Alaska'nın Iditarod adlı bölgesinde düzenlenen "Idiasport Impossible" yarışıdır. Kısa versiyonlarının da düzenlenen yarış 1100 mil sürmekte. Bu parkurun 100 millik bir bölümünün -40 derecede soğukta geçtiğini de eklersek yarışın ne kadar büyük bir test olduğu sanırız biraz daha iyi anlaşılır. Geçen sene yarışın birincisi bu mesafeyi ancak 26 günde tamamlayabilmiş!

Yalnız dağ bisikleti üzerine kurulu dayanıklılık yarışlarının yanısıra günümüzde dağ bisikletinin koşu, kano, yön bulma, tırmanma benzeri farklı sporlarla birlikte yer aldığı macera yarışlarının sayısının da önemli miktarda arttığı görülmekte.

İNGİLTERE

Bir çok insan için "Polaris Challenge" dayanıklılık yarışı dendiğinde akla gelen ilk yarıştır. Eski bir geçmişi olan yarış her yıl önemli sayıda ortalama dağ bisikleti sporcuları için çekim merkezi konumundadır. Ağustos ve ilkbahar yarışlarında 2’şer kişiden oluşan 500 takımın katıldığı yarışta, yaz döneminde ise 1000'e yakın katılım olmaktadır. Fakat bazıları için doğada geçirilen 2 gün, yön bulma, kamp yapma, kaybolma riski biraz fazla gelebiliyor.

Yol bazen asfalttan geçebilir
Yol bazen asfalttan geçebilir
Büyük boyut için tıkla!

Günümüzde gerek yarışma amacıyla gerek kendini test etme amacıyla uzun bisiklet sürüşleri hedefleyen, neden bu tür bir deneyim için bir nedenim olsun ki diyen dağ bisikletçileri için küçümsenemeyecek miktarda yarış mevcut.

Bu şekilde düşünen kişilere yönelik iki yarış hemen ön plana çıkıyor: "Red Bull Mountain Mayhem" ve "Schwinn 100". İki birbirinden farklı yarış formatı ancak ikisi de dayanıklılık yarışları için iyi birer örnek. Red Bull hiç durmadan 24 saat süren takım ve bireysel olarak düzenlenen bir yarış. Schwinn 100 ise 100 km'lik tek bir turdan oluşan bir parkur içeriyor. Her iki yarışa da 1000'e yakın katılmcı başvuruyor ve bu iki yarışın pek çok örneğinin sayıları da gün geçtikçe artıyor.

Acaba biz böyle bir yarışa katılabilir miyiz?

Bu tür bir yarışa katılabilmek için hiç şüphesiz öncelikle insanın kendi limitlerini öğrenmesi ve bunu gerçekleştirebilmesi için de katılınması amaçlanan yarışabenzer mesafe ve sürelerde deneme sürüşleri ve antremanlar yapmak gerekiyor.

Ülkemizde sadece dağ bisikletine dayalı dayanıklılık yarışlarının sayısı çok fazla olmasa da örneğin 5-7 Aralık 2003 tarihleri arasında gerçekleştirilecek "Trophy Coliseum Macera Yarışı" ve bu sene ilk kez gerçekleştirilen ve gelecek sene de gerçekleştirilmesi muhtemel "Free Challenge Macera Yarışına" katılarak tecrübe kazanmanız ve kendinizi sınamanız mümkün. Bu tür macera yarışlarında dağ bisikleti etaplarının yanısıra, koşu, trekking, kano, ip inişi, kanyon geçişi ve benzeri farklı disiplenler de bulunmakta. Ayrıca ilki bu sene Aralık ayında gerçekleştirilecek ve bir seri halinde düzenlenmesi planlanan "24 Saat yarışları" artık ülkemizde de gerçekleştirilmeye başlanacak. Bu yarışlarda zaman içerisinde dağ bisikleti tecrübenizi ve dayanıklılığınızı artırabilirsiniz.

Çok iyi bir ilk tur ya da ilk bir saat sürüş yapabiliyor olmanız 6-12 ya da 24 saat sürecek bir yarışın ilerleyen evrelerinde başarılı olabilmenizi ne yazık ki sağlayamıyor. Hatta büyük ihtimalle bu ilk saatler sonrasında yarışı bitirememeniz olasılıklar arasında.

Büyük boyut için tıkla!

Tükenme noktasına kadar süren bir sürüş, kramp gireceğinin hissedildiği noktayla tanışma, pedalı çeviremeyecek kadar güçten düşmeye giden yolda hissedilenler ve çıkarılan dersler, hazırlıklarınızda ve tecrübe kazanımınızda sizin için çok önemli adımlar olacaktır. Ancak bu aşamaları geçtikten sonra sınırlarınızı keşfedebilir, uzun mesafeli yarışlara uygun bir yarış planlaması yapabilirsiniz. Deneme sürüşlerinizde kendinizde karşılaşacağınız zayıflık emareleri azaldıkça artık yavaş yavaş girilecek yarışın seçilmesi noktasına yaklaşılıyor demektir.

Start Hazırlıkları
Start Hazırlıkları
Büyük boyut için tıkla!

Profesyonel dayanıklılık yarışçılarının hazırlık için verdikleri en önemli tavsiye mümkün olduğu kadar çok bisikletinize binindir. Hedeflenen yarışın koşullarına yakın parkurlarda benzer koşullarda mümkün olduğunca çok sürüş yapmaya çalışın. Uzun süreli rahatsızlıklara kendinizi ancak bu şekilde alıştırabilirsiniz.

Örneğin 6 saat sürmesini planladığınız bir sürüş için yola çıktınız ve 3. saatin sonunda tamamen tükendiniz. Bu moralinizi fena halde bozdu öyle değil mi? Herşeyden vazgeçip yine eskisi gibi haftasonu gezilerinize geri mi dönmelisiniz? Kesinlikle hayır aslında çok önemli bir bilgi sahibi oldunuz: Kendi sınırlarınızı keşfetmeye başladınız.

Yapılacak şey kendinizle gireceğiniz bu yeni mücadelede sınırlarınızı aşmaya çalışmak. Aslında durumun olumlu tarafından bakıldığında önünüzde yepyeni bir mücadele sahası oluştu diye düşünmek en mantıklısı. Kendinizden başka kimseye birşey kanıtlamak zorunda olmamanız da işin güzel yanı. Bir dayanıklılık yarışının başlangıcında etrafınıza şöyle bir baktığınızda traşlı bacaklar, inanılmaz formda vücutlar görüp rakiplerinizin sizden çok daha iyi oldukları kanısına kapılabilirsiniz.

Aslında durumun hiç de öyle olmadığını bilin. Rakiplerinizin çoğu sizin aylardır bilinçli olarak yaptığınız hazırlıkların birçoğunu yapmamış ve karşılaşacakları zorlukların çok ta bilincinde olmayan sporcular olabilir. Kısa mesafeli yarışmalara alışık olan çoğu dağ bisikletçisi için bu tür uzun mesafe yarışlarında kendilerini ne kadar zorlayabilecekleri tamamen bir bilinmez durumundadır ve siz bu noktada onlardan çok daha ileride olabilirsiniz.

Yarışın ortalarındasınız ve alışık olduğunuz, başarısını önceden test ettiğiniz temponuzda yarışa devam ediyorsunuz diyelim ve yanınızdan inanılmaz bir hızla rakiplerinizden birinin geçtiğini ve gözden kaybolduğunu gördünüz. O heyecanla peşine takılıp onu yakalamaya mı çalışıyorsunuz? Bunu yapmayın zira önünüzde daha 3-4 saatlik bir parkur var ve sınırlarınızın ötesine geçerek yarışı bitirememe tehlikesine giriyorsunuz. Zaten sizi geçen rakibinizin bu tempoyu devam ettirebilmesi de belki mümkün olacak belki de olmayacak bunu bilemezsiniz. Siz siz olun kendi yarışınıza devam edin; yapılacak en uygun davranış bu olacaktır.

Artık yarışa iyice hazırlandık ve kendimizi her anlamda güçlü hissediyoruz diyelim. Yarışa 2-3 gün kala neler yapmalı vücudumuzu fizyolojik olarak bu zorlu teste nasıl hazır tutmalıyız? Öncelikle vücudumuz mümkün olduğu kadar suya doymuş olmalı, ayrıca kaslarımız karşılaşılacak yoğun egzersiz öncesi olabilecek en yüksek şeker depolama seviyesine ulaşmış olmalı.

Büyük boyut için tıkla!

Antreman temposu azaltılıp mümkün olduğunca karbonhidrat ağırlıklı bir beslenme gerçekleştirmekte yarar var. Yemek aralarında da güç jellerinden ve barlarından yiyerek bu amacı pekiştirmek iyi sonuçlar vermekte. Yiyeceklerden bahsederken yarış sırasında spor içecekleri ve jellerinden yemek hem kan şekerinizi üst seviyelerde tutacak hem de moralinizi yüksek tutmanızı sağlayacaktır.

Son olarak bisikletinizin tüm bakım ve ayarlarının yapılmış olması ve yarış esnasında karşılaşılacak aksaklıklar için gerekli basit alet-ekipmana sahip olmayı sakın unutmayın. Uzun süren tüm hazırlıklarınızın basit bir teknik arızadan dolayı boşa gitmesini istemezsiniz öyle değil mi?

Bu konudaki yazılarımıza devam edeceğiz.

Bisikletle kalın… MTBTR

 

 
Yayın Sponsoru
  Panorama

Aydın A. Güney & Pınar A. Avşar'la TUR Üzerine
Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu sırasında yükün çoğunluğunu vitrinde fazla olmayan bir ekip çekiyor. Bu ekibin başında A’dan Z’y ... Devamı » » » 

Emin Müftüoğlu ile Günümüzü Değerlendirdik
Emin Müftüoğlu ile TUR sonunda bir araya geldik. Başarılı geçen bir organizasyondan sonra yorgun, çoklukla olduğu gibi vakti kı ...
Devamı » » » 

Bisiklet Yolları Algısında Yanlışlar

Samuel Beckett’in “Godot’yu Beklerken” piyesini seyredenler bilir: Estergon ve Vladimir, iki perde boyunca, Godot diye birini b ...
Devamı » » » 


Eki.14 İBB Emirgan Planları, Bisiklet v...
Haz.14 The Accidential Death of a Cycli...
Şub.14 The Armstrong Lie
Ara.13 Londra ve İstanbul'da Bisikletin...
Eyl.13 Süslü Kadınlar da Bisiklete Bine...
Eyl.13 Emin Müftüoğlu'yla Kısa Kısa
Auğ.13 Katlanır Bisiklete Giriş
Haz.13 Bisikletle işe gitmenin püf nokt...
Nis.13 Yaz Yaklaşırken 3 Büyük Şehirde ...
Mar.13 Dünyanın En Pahalı Bisikletleri
Eki.12 Velodromda Bir Gün
Tem.12 Dünden Bugüne Bisiklet...
Tem.12 Fransa Turu Tarihinden Hikayeler
May.12 Ruanda Bisiklet Takımı
May.12 İngiltere'de Bisiklet Ulaşımı Po...
Oca.12 Londra'dan Bisiklet Esintileri
Ara.11 Kış Yarışları Öncesi Temel İpuçl...
Eki.11 10 Tanınmış Sima’ya Sorduk
Eyl.11 Pedalla Enerji Üretttik
Eyl.11 Canyon'un Derinliklerine Yolculu...
Nis.11 Araba mı Daha Hesaplı Bisiklet m...
Şub.11 Pedal Alternatif Enerji Çözümü O...
Panorama Arşivi

 

  Bu yayın 4918 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015