Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
06 . Temmuz . 2020  
Dünyanın En Hafif Parçaları
Hafiflik deyince

Dünyanın En Hafif Parçaları

Derleyen: Cüneyt Kazokoğlu
16.10.2003

Hafif bir bisiklet biniciye sadece yokuş çıkarken degil, her türlü şartta sürüş kolaylığı sağlar. Bisikletin ağırlığını düşürmek icin parça değişimi en yaygın yöntemlerden. Bu konuda dikkat edilecek belki en önemli nokta yüksek verim için hafif parçaların yürüyen aksamda bulunmaları. Yani “tuning” tabir ettiğimiz bisikleti yeni parçalarla donatıp modelini yükseltme işlemi ağırlık düşürme amaçlı yapılıyorsa buna önce jant, lastik, iç lastiklerden başlamak en çok verim getiren yöntem. Bu konuda detaylı bir yazımız yakında gelecek.

Bütün bunların dışında hafiflik takıntısı olanlara teknolojinin ulaştığı nokta açısından bir fikir vermesi için dünyadaki en hafif parçaların bazılarından bir derleme yaptık.

AX-Lightness sele-seleborusu kombinasyonu

AX-Lightness sele/boru kombinasyonu
AX-Lightness sele/boru kombinasyonu
Büyük boyut için tıkla!

Öncelikle ağırlık: 115gr.‘dan başlıyor. Bu tamamen karbon kombinasyon icin sele rayları daha sele kurumadan sele borusuna presleniyorlar. Firma bunun konfor açısından konvansiyonel bir sistemden daha iyi olabileceği iddiasında. Güzel bir yanı kişiye özel üretim olması, önce kullanıcının ölçüsü alınıyor, ondan sonra vücuduna uygun kombinasyon üretiliyor. Elbette ki bütün bunlar biraz tuzluya maloluyor: Fiyatlar 490 Euro’dan baslıyor.

AX-Lightness boynuz / barend

AX-Lightness boynuz
AX-Lightness boynuz
Büyük boyut için tıkla!

Yine aynı firmadan yine dünyanın en hafif ürünlerinden biri. Topu topu 59 gr. karbon boynuz.

AX-Lightness sele

AX-Lightness sele
AX-Lightness sele
Büyük boyut için tıkla!

AX-Lightness’in bütün modelleri 100gr.‘ın altında olan seleleri içerisinde ağırlığı biniciye göre 67-76gr. arası değişen en hafif selesi. Tamamen karbon ve kevlar kullanılarak üretilmiş. Raylarda destek olması icin çelik katkı kullanılmış.

Eggbeater Triple Ti pedal

Eggbeater pedal
Eggbeater pedal
Büyük boyut için tıkla!

Eggbeater zaten yapısı itibariyle en hafif pedal ünvanını almaya aday bir pedal. Triple Ti gövdesi, kanatları ve milinin titanyum olması sayesinde erişilebilecek en hafif ağırlığın yakalandığı bir model. Cifti 185gr. Hafifliğin iki tane dezavantajı var. Birincisi pedal yalnızca 85kg’in altındaki biniciler için yapılmış. Ikincisi elbette fiyatı, bir çift pedal 440 Euro’dan başlıyor.

Syntace gidon

Syntace gidon
Syntace gidon
Büyük boyut için tıkla!

Syntace bu hafif gidonda karbon kullanmış. Karbonun diğer yazılarımızda belirttiğimizkırılma riskinin yeni lif çeşitleri ve bu liflerin daha alengirli üretimiyle düşürüldüğünü ve gidonun bu sayede darbelere dayanıklı hale getirildiğini belirtiyor. Kırılmaya meyilli bölgeler (gidon boğazının ve boynuzların tutunduğu) ayrıca titanyum katlarla güçlendirilmiş. Bunun yanında Syntace boynuzlar için CRB-Plug adında tıpalar üreterek boynuzların gidon uçlarına monte edilmesini sağlamış. Boyu binicinin isteğine göre 30mm kadar kısaltılabiliyor. Bütün bunların yanında darbe emici özelliğinin alüminyumdan daha yüksek olduğu belirtilmiş. 580mm boya sahip olan model sadece 119gr. ağırlığında, 6° ve 9°‘lik modelleri mevcut, 98 Euro’dan başlayan fiyatlarla.

Syntace gidon boğazı

Syntace gidon boğazı
Syntace gidon boğazı
Büyük boyut için tıkla!

Syntace bu gidon boğazını özelliklerini gizli tuttuğu bir alüminyum alaşımından üretiyor. Bu sayede elde edilebilecek en hafif ağırlığın yanısıra katılık derecesinin de cok yüksek olması sağlanmış. Tepe inişi (downhill) malzemeleri icin uygulanan VR-3 DH testini geçmiş bir gidon boğazı. Gidon ve şaft vidaları titanyumdan üretilmiş. 75mm’den 135mm’ye kadar değişen modellerin ağırlıkları da 87gr. ve 112gr. arasında. 6° olarak üretiliyor, fiyatı 88 Euro’dan başlıyor.

Rock Shox Sid Race

Rock Shox SID Race
Rock Shox SID Race
Büyük boyut için tıkla!

Herhalde bu konuda söylenebilecek pek birşey yok, halen dünyanın en hafif amortisörü. 63-80mm esneme payı var, 260mm şaft uzunluğunda sadece 1260gr. Fiyatı da ne kadar değişse 500 Euro civarından baslayıp 700 Euro’ya kadar çıkabiliyor.

Son olarak yürüyen aksam icin iki örnek verelim:

Tune jant seti

Tune/Mavic jant seti
Tune/Mavic jant seti
Büyük boyut için tıkla!

Hafif malzeme üretme konusunda ünlü Alman Tune firması jant göbeklerini üretiyor, modeline göre jantlar Mavic X517 ya da Rigida Taurus, 28 veya 32 delikli. Teller DT ya da Sapim’den. Disk fren sorunsuz olarak takılabiliyor, firma 2 yıl garanti veriyor. Ağırlığı ön/arka olmak üzere modele göre 630/790gr veya 620/757gr. Takım olarak 822 Euro’dan başlayan fiyatlara.

Kenda Klimax Lite

Kenda Klimax Lite
Kenda Klimax Lite
Büyük boyut için tıkla!

Herhalde dünyanın en hafif dağ bisikleti lastiği. Elbette yarış için üretilmis, yani günlük hayatta patlama riski daha yüksek. 26x1,95 ölçülerinde sadece 345gr. ağırlığında. Fiyati 45 Dolar‘dan başlıyor.

BIKE 05/03

 

 
Yayın Sponsoru
  Teknoloji - Donanım

Elektrikli Dağ Bisikletleri Ne Getiriyor?
Elektrikli bisikletler son birkaç yıldır bisiklet dünyasındaki en önemli gelişmelerden sayılıyorlar. Bisiklete binen insan sayısın ... Devamı » » » 

Türkiye Bisiklet Turu Ayakkabılar
“Dost başa bakar, düşman ayağa” derler, 51. yapılan TUR’da yarışan sporcular biz amatörlerin rakibimiz olamaz ama biz yine de ayak ...
Devamı » » » 

Türkiye Bisiklet Turu Bisikletleri

Etixx – Quickstep


Marka / Model: Specialized Venge
Çekiş Sistemi: FSA K-Force Light aynakol / Shi ...
Devamı » » » 

Eki.14 Mavic, Fox, 661, Met ve Scott'ın...
Tem.14 Shimano Ultegra 6800 Testi
Haz.14 SRAM X0 2x10 Grup Testi
Haz.14 MTBTR'de Yazlık Testler
Şub.13 Merida 2013/14 Model Yılı Yenil...
Tem.12 99. Fransa Turu'nda Bisiklet ve ...
Haz.12 Sedona İstanbul Yollarda
Haz.12 Kaskı Doğru Takmak
Auğ.11 3x10 Shimano XT Testi
Tem.11 Mamut Trailers Testi
Nis.11 Shimano'nun İki Yeni Rüzgarlığın...
Şub.11 Specialized bgFit Deneyimi
Tem.10 Değişik Vites Oranları Ne Getiri...
Haz.10 Scott Genius LongTravel, Yeni Sc...
May.10 Sigma Topline 2209
Mar.10 DT Swiss & Schwalbe RideCamp
Ksm.09 Karbon Hakkında Soru-Cevap
Tem.09 AFC Ürünlerini Test Ettik!
Haz.09 Scott'ın 2010 Model Yenilikleri
Şub.09 Shimano'nun Yeni Orta Yolu: SLX
Eki.08 Fox 2009: Dünyanın En İyi XC Kom...
Haz.08 Sigma Sport Powerled Black Testi
Teknoloji - Donanım Arşivi

 

İlgili Linkler:  

kurum   Syntace  
kurum   Rock Shox  
kurum   Kenda  

  Bu yayın 7328 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015