Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
23 . Mart . 2019  
Uzun Yol Püf Noktaları


 

Plansız Yola Çıkmayın

Uzun Yol Püf Noktaları

Derleyen: Emre Yıldırım
20.12.2003

Haftasonu için gün boyu sürecek bir bisiklet turu planladığınızı varsayalım ve bu yolculuğu grup halinde gerçekleştireceksiniz.

Dikkat edilmesi gereken en önemli nokta yolculuk için hangi parkurun seçildiği değil, sözkonusu parkurun gezi amacınıza uygunluğu, bir başka deyişle birlikte turu gerçekleştireceğiniz grup arkadaşlarınızın özellik ve isteklerine uygun olup olmadığıdır.

Parkurun arkadaşlarınızın en yavaşının dahi (gerçekleşebilecek her türlü sorunu dikkate alarak) bitirmekte sorun yaşamayacağı bir parkur olmasının yanısıra güzergahın herkesin hoşuna gidecek özelliklere sahip olması yerinde olacaktır.
Büyük boyut için tıkla!

Eğer kendinizi sürekli grubu yarım kilometre geriden takip edip yakalamaya çalışırken bulursanız bu siz ve grubunuz için hiç de eğlenceli bir durum olmayacaktır. Siz kendinizi kötü hissedip hemen hemen tüm yol boyunca yalnız yolculuk etmiş gibi olurken, diğerleri de duraksayıp sizi beklemek zorunda kalacaklardır. Hele buna bir de karşılaşılabilecek kötü hava koşulları eklendiğinde durum gözüktüğünden de kötü bir hal alabilir.
Büyük boyut için tıkla!

Grubun genel fiziksel düzeyinin birbirine yakın olmasına özen gösterin ve birkez böyle bir topluluk oluşturabilirseniz onu bozmamaya çalışın.

Eğer bu sizden çok daha yavaşlarla binmeyeceğiniz anlamına gelecekse evet öyle olmalı.

Planlamaya bir hafta önceden parkurun bulunduğu bölgedeki hava durumunu kontrol ederek başlayın. Bu konuda özellikle internette çok isabetli tahminler yapan www.meteor.gov.tr ve www.weatheronline.com sitelerinden yararlanabilirsiniz.

Aniden karşılaşılan yağışlı bir hava, seçtiğiniz parkurun karakteristik özelliklerini o denli değiştirebilir ki giysilerinizden kullanılacak lastiklere, parkur süresinden izlenecek güzergahın yeniden yapılanmasına bir çok parametre hava durumuna bağlı olarak değiştirilmek zorunda kalabilir.

Rüzgarın şiddeti ve yönü de yağmur kadar yolculuğunuzu etkileyecektir. Dönüş yolunda karşıdan alacağınız sert rüzgarlar yolculuğunuzdan alacağınız zevki bir anda yokederken dönüşünüz gerçek bir ölüm kalım mücadelesi haline gelebilir.

Yolculuk esnasında genel hava durumunun ötesinde geçilen vadiler ve tepeler de mikro anlamda hava şartları üzerinde etkili olacaktır. İyi bir gözlemci olmaya çalışmak ve zaman içinde kazanılan tecrübeleri yerinde ve zamanında kullanabilmek değişen yeryüzü şekillerine bağlı olarak gelişecek hava değişimleri karşısında yaratıcı çözümler üretmenizde size yardımcı olacaktır.
Büyük boyut için tıkla!

Mutlaka hava şartları dolayısıyla karşılaşacağınız riskleri minimize etmeye çalışın. Unutmayın ki bozulan ve beraberinizde yürüyerek taşımak zorunda kalacağınız bisikletinizle geçirilecek mesafeler uzadıkça, bozulan hava şartları, yağmur ve fırtına, haftasonu turunuzu bir felakete dönüştürebilir.

Eğer soğuk ve ıslak bir haftasonu geçireceğinizi hava tahminlerden öğrendiyseniz, turunuzun belli noktalarında ısınıp kuruyabileceğiniz yerler olmasına bulunmasına dikkat gösterin.

Her türlü planlamaya karşın parkurdan en yakın yerleşim merkezine kestirme yollar olmasına dikkat etmekte fayda var. Yardıma ihtiyaç duyulduğunda kısa yoldan medeniyete ulaşmak gerekebilir.
Büyük boyut için tıkla!

Böyle uzun soluklu turlarda grup elemanlarının rekabet sever iddialı egolarını evde bırakıp yolculuktan zevk almaya özen göstermeleri çok önemlidir. Eğer hava kötü ise ya da yol tahmin edildiği gibi çıkmadıysa şikayet edip sorun çıkaracaksanız ya da geride kalan, sorun yaşayan bir grup arkadaşınızı teselli edip yardımcı olmak yerine yokuş başlarında gelmelerini bekleyip söyleneceksiniz o tura hiç katılmayın daha iyi.

BİRAZ DA BİREYSEL HAZIRLIK YAPALIM

İster 200 dolarlık sıradan ister 3000 dolarlık son teknoloji bir bisiklete sahip olun. Bisikletiniz için en önemli performans kriteri, tüm gün boyunca sorunsuz şekilde çalışacak ayar ve bakımının yapılmış olmasıdır.

Eğer bisikletinizin herhangi bir parçasını ilk kez deneyeceksiniz bu tüm gün sürecek bir yolculuk öncesinde olmamalıdır. Ana kural bisikletinizde sorun çıkaran bir parça yoksa değiştirmeyin! Tabii eğer yeni takacağınız bisiklet parçasından kazanacağınız birkaç gram hafiflik, gece geç saatlerde eve dönmenizden daha önemli değilse.

Bununyanında arka tekerleğinize basacağınız birkaç atmosfer fazla basınç gereksiz lastik patlamalarını önleyeceği gibi takmayı unutmayacağınız çamurluklar süspansiyonlarınızı çamur ve sudan koruyacak, daha iyi performans göstermelerini sağlayacaktır.
Büyük boyut için tıkla!

GİYİM

Çok kişisel bir konu olmasına rağmen bisiklet kıyafetlerini seçerken çok temel bazı hataları önlemek de olasıdır. Giyiminizde kullanacağınız teknik bir malzeme en çok üzerinizdeki en basit kıyafet kadar sağlıklı çalışacaktır; örneğin Gore Tex bir mont mu kullanıyorsunuz? Eğer montun hemen altında pamuklu bir alt katman kullanmışsanız, montunuzun nefes alma ve oluşan nemi dışarı atma özelliğini unutun zira pamuklu giysiniz tüm nemi ve ıslaklığı emecek ve sizi yolculuk boyunca ıslak bırakacaktır. Ya da tam tersi kaliteli bir iç giyim üzerine plastikten bir yağmurluk giymişseniz şüphesiz yine benzer bir sonuçla karşılaşacaksınız.

İyisi mi farklı hava sıcaklık şartlarına uygun esnek bir giyim ortamı oluşturun. Bunun en iyi yöntemi ise birkaç ince katmandan oluşan bir iç giyim tarzı geliştirmektir. Bu hem ağırlıktan tasarruf etmenizi sağlayacak hem de katmanlar arasında kalan hava sıcaklık kaybını önleyecektir.

Unutmayın! Gore Tex bir mont bile sürekli devam eden yağış altında yapılacak 45 dakikalık bir yokuş tırmanışında ne sizi yağmurdan yeteri kadar koruyacaktır ne de içerideki nemi dışarı gerektiği gibi atacaktır. O yüzden parkurun gidişatını önceden inceleyip hava durumuna bağlı olarak gerekli değişiklikleri önceden yapmakta fayda var. Örneğin bir yokuşa yaklaşırken gereksiz terlemeyi önlemek için montunuzun fermuarın açmak, bir inişe başlamadan önce soğuyacak ortamdan kendinizi korumak için fermuarı kapamak, tepeye ilk varmışsanız üşümemeniz için biraz geriye dönüp arkadaşınızla yeniden çıkışı sonlandırmak ya da yukarıda daireler çizerek sürmeye devam etmek başvurulacak basit çözümlerden birkaçı olabilir.

Son olarak yedek olarak tutulacak bir iç bir de orta kalınlıkta kıyafet, ıslaklık, nem ve soğuğa karşı çok yararlı olacaktır. Hipotermi ve duvara çarpma (kan şekeri ve kan basıncının düşmesinin, güçsüzlük, baş dönmesi yaratması) durumunda bu yedek kıyafetleriniz hayat kurtarıcı olabilir.

YİYECEK + İÇECEK

Bir saatlik dağ bisikleti sürüşü ortalama 700 kcal harcama yaptırır. Profesyonel dağ bisikletçileri ve sporcular vücutlarında ancak 1600 - 2000 kcal depolayabilirler. Bu durumda uzun mesafeli turunuzda vücudunuzda depoladığınız kalorilerin yetmeyeceği aşikardır. Bu kayıplarınızı yerine koymadığınız sürece, parkuru sağlıklı bitirme şansınız azalacaktır. Ayrıca unutmamanız gereken bir başka konu da enerjinin vücudunuza yeme hızınıza orantılı olarak dönmeyeceğidir.

Bu yüzden yolculuğa çıkmadan 3 saat önce iyi bir kahvaltı ya da yemek yemeniz ve 45 dakika önce enerji jeli veya muz türü karbonhidrat ağırlıklı yiyecekler ile takviye almanız yerinde olacaktır. Yolculuğun hemen başından itibaren düzenli şekilde yemeğe devam etmeniz en akıllıca çözümdür. Enerji barları ve jelleri, bileşik şeker içeren kuru incir, kuru üzüm, kuru kayısı, pestil gibi kolay taşınabilir doğal besinler tüketilmeli, mineral takviyeli enerji içecekleri gün boyunca kullanılmalı bunun yanında hazırlanan sandviç benzeri bir ara yemek de mutlaka yanınızda bulundurulmalıdır. Yağlı ve çok lifli yiyeceklerden kaçınmak hazım problemlerini önlemek için düşünülmesi gereken bir husustur.

Eğer acıkmaya ve susamayı bekleyip daha sonra yemeğe başlamayı düşünüyorsanız bunu hemen aklınızdan çıkarın. Susuzluk ve açlık hisseden vücut hararet yapmış yağ eksiltmiş arabaya benzer. Bu noktaya gelindiğinde yapılacak tek şey kenara çekip soğutmayı beklemek yani acil çözüm moduna girmektir.

Bizim yapmamız gereken ise vücudun gereksinimleri ve hatta fazlasını, vücut bizden talep etmeden karşılamaktır. Aksi taktirde kendinizi bir kafe ya da restoranda harfleri karşınızda dönüp duran bir mönü ile karşı karşıya bulabilirsiniz (Duvara çarpabilirsiniz)

Herşeyden önemlisi yaptığınız bu turda doğru ve yanlış giden şeyleri dönüşte not edin. Hatta mümkünse mtbtr'ye tur yazısı olarak girerek bizlerle paylaşın. Bunlardan ders almaya çalışın ve bir sonraki turunuzda tekrarlamayın.

Hepinize iyi haftasonları...

Kaynak
www.bikemagic.com

 
Yayın Sponsoru
  Panorama

Aydın A. Güney & Pınar A. Avşar'la TUR Üzerine
Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu sırasında yükün çoğunluğunu vitrinde fazla olmayan bir ekip çekiyor. Bu ekibin başında A’dan Z’y ... Devamı » » » 

Emin Müftüoğlu ile Günümüzü Değerlendirdik
Emin Müftüoğlu ile TUR sonunda bir araya geldik. Başarılı geçen bir organizasyondan sonra yorgun, çoklukla olduğu gibi vakti kı ...
Devamı » » » 

Bisiklet Yolları Algısında Yanlışlar

Samuel Beckett’in “Godot’yu Beklerken” piyesini seyredenler bilir: Estergon ve Vladimir, iki perde boyunca, Godot diye birini b ...
Devamı » » » 


Eki.14 İBB Emirgan Planları, Bisiklet v...
Haz.14 The Accidential Death of a Cycli...
Şub.14 The Armstrong Lie
Ara.13 Londra ve İstanbul'da Bisikletin...
Eyl.13 Süslü Kadınlar da Bisiklete Bine...
Eyl.13 Emin Müftüoğlu'yla Kısa Kısa
Auğ.13 Katlanır Bisiklete Giriş
Haz.13 Bisikletle işe gitmenin püf nokt...
Nis.13 Yaz Yaklaşırken 3 Büyük Şehirde ...
Mar.13 Dünyanın En Pahalı Bisikletleri
Eki.12 Velodromda Bir Gün
Tem.12 Dünden Bugüne Bisiklet...
Tem.12 Fransa Turu Tarihinden Hikayeler
May.12 Ruanda Bisiklet Takımı
May.12 İngiltere'de Bisiklet Ulaşımı Po...
Oca.12 Londra'dan Bisiklet Esintileri
Ara.11 Kış Yarışları Öncesi Temel İpuçl...
Eki.11 10 Tanınmış Sima’ya Sorduk
Eyl.11 Pedalla Enerji Üretttik
Eyl.11 Canyon'un Derinliklerine Yolculu...
Nis.11 Araba mı Daha Hesaplı Bisiklet m...
Şub.11 Pedal Alternatif Enerji Çözümü O...
Panorama Arşivi

 

  Bu yayın 4817 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015