Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
23 . Mart . 2019  
Çocuklar ve Bisiklet
Bisiklet Öğretiyoruz

Çocuklar ve Bisiklet

Çeviren: Emre Yıldırım
12.8.2003

Çocuğunuzu bisiklet ile tanıştırırken bilmeniz gereken herşey

Bisiklete ne zaman merak sardığınızı hatırlıyor musunuz? Muhtemelen çocukluk yıllarınızdaydı. Peki iki tekerlek üzerinde denge kurduğunuz ilk anı? Unutulur gibi değil öyle değil mi? Hiç çocuğunuzla bisiklete bindiniz mi peki? Nasıl? O daha bisiklete binmeyi bilmiyor mu? Sizce ne zaman bisiklete binebilecek yaşa gelir? Onun için ne tür bir bisiklet almalı? Boyu da sürekli uzuyor şöyle büyükçe bir bisiklet ayarlamalı nasıl olsa birkaç yıl içinde pedallara daha rahat yetişir öyle değil mi?
İşte bisiklete hazır bir ufaklık
İşte bisiklete hazır bir ufaklık
Büyük boyut için tıkla!

Sorular sorular… Tüm bu sorulara cevap bulabileceğiniz bir yazı hazırlamış www.bicycling.com sitesi. Biz de bu güzel yazıyı sizlerle paylaşmak istedik. Ne de olsa herşey çocuklarımız için öyle değil mi?

HANGİ YAŞTA NE BEKLEMELİ?

0-12 aylık

Bebeklerin başlarının ağırlığı vücutlarının %25’i oranındadır (Bu oran erişkinlerde %10’dur) ve bisiklet sürüşleri için yeteri kadar destek bulamazlar. 1 yaşından küçük bir çocuğun kask ile de olsa bisiklete bindirilmesi doğru değildir.

1-2 yaş arası

Ufaklıkların boyun ve omuz kasları kaskın ağırlığına ve yoldaki bozukluklardan gelen darbelere karşı dayanıklı hale gelmiştir. Hala bisikleti güvenli bulmuyor musunuz? Öyleyse çocuğunuzu araç koltuğuna bağlayıp bisikletinizin arkasından çekeceğiniz bir çek çek’e (trailer) yerleştirebilirsiniz.
Oturaç
Oturaç
Büyük boyut için tıkla!

Çocuk oturaçları:

1-3 yaşındaki çocukla birlikte 20 kg ağırlığa ulaşabilir. 50-150 dolar arasında bir fiyata bulunabilir. Çocuğunuzu darbelere karşı koruyamayacak ve bisiklet sürüş dengenizi biraz bozacaktır.
Çek çek
Çek çek
Büyük boyut için tıkla!

Çek Çek:

1-4 yaş çocuklar için uygundur ve ağırlığı çocukla birlikte 50 kg’a ulaşabilir. İki çocuk taşıyabilirsiniz. Çocuklar için oldukça konforlu ve koruyucudur. www.burley.com adresinde çok farklı tiplerini görebilirsiniz. 100 - 450 dolar arası fiyatlardadır.
0-4 yaş çek çek zamanı
0-4 yaş çek çek zamanı
Büyük boyut için tıkla!

2-4 yaş arası

Çocuklar bu yaşlarda çek çek’lerinin içerisinde 15-60 dakika arasında sürecek bisiklet gezilerine bayılırlar. Çoğu çocuk pedal çevirmek, bisiklete yön vermek, vücudu bisiklet üzerinden konuşlandırmak konusunda bu yaşlarda ilerleme sağlar.
Emniyeti elden bırakmayın
Emniyeti elden bırakmayın
Büyük boyut için tıkla!

Çocuklar hızlanmayı ve ilerlemeyi çabuk öğrenirler ancak motor hareketlerinin gelişmemiş olması ve mekanik bilgilerindeki eksiklik nedeniyle yavaşlama ve durmada zorlanırlar. Çocuğunuza durma eylemini öğretebilmek için ona küçük test ve oyunlar uygulayabilirsiniz. Örneğin şu taştan önce ya da çizgiden önce durabilir misin diyerek ve onu yönlendirerek bu yönlerini geliştirebilirsiniz. Bu yaştaki çoğu çocuk denge destekli iki tekerlere geçebilirler.
Üç teker
Üç teker
Büyük boyut için tıkla!

3 Teker:

Bu yaşlarda 3 tekerlekli bisikletlere başlayabilirler. Sele üstünde oturmaya alışmak, pedal çevirmek, fren yapmak gibi temel bisiklet hareketlerine alışmak için birebirdir. Denge için ise önemli bir katkıda bulunmaz ve bir müddet sonra sıkıcı hale gelebilir.
İki tekere giriş
İki tekere giriş
Büyük boyut için tıkla!

4-6 yaş arası

Çoğu çocuk denge duyularını kuvvetlendirmiş 3 teker ya da destekli iki teker bisikletleriyle hızlanma ve fren yapma konusunu iyice öğrenmiştir. Artık binmeyi öğrenmeye hazırlardır.

Çocuklar 5 yaşlarına kadar fren yapma koordinasyonunda ve elleriyle fren kollarını sıkmada zorluk çekerler. Çoğu çocuk 16” tekerlekli bisikletleri kullanırlar.
Destekli iki teker
Destekli iki teker
Büyük boyut için tıkla!

6-8 yaş arası

Çoğu çocuk 8 yaşlarına geldiğinde fren yapma ve vites değiştirme konusunda uzmanlaşır. 20” tekerlekli bisikletlere bu yaşlarda başlanır. Sadece bisiklet sürmek bizler kadar çocukları da hoşnut etmeyebilir. Parklara farklı alanlara birlikte sürmeyi denemek güzel bir deneyim olacaktır.
Sizinle dolaşmak mı istiyor?
Sizinle dolaşmak mı istiyor?
Büyük boyut için tıkla!

8-10 yaş arası

Artık 24” jant tekerlekli bisikletlere hazır oldukları yaşlardır. Değişiklikler çocukların ilgisini ayakta tutar. Çekirgeleri izlemek için frenleyerek sürüş, küçük su birikintilerinden hızlıca geçmek çocuklar için eğlenceli aktivitelerdir. Çocuklarınızın arkadaşlarını da sürüşlerinize davet edin. Böylece birbirlerini motive edecek küçük yarışlar yaparak mücadeleci yönlerini güçlendirecek, daha hızlı ve daha uzak mesafelere bisikletlerini süreceklerdir.
Büyük boyut için tıkla!

10-14 yaş arası

Çocukların en çok kafa yaralanmalarına sahne olunan yaşlardır. Mutlaka kask takma alışkanlığı edinilmiş olmalıdır. SPD pedallara geçilecek yaşlardır. Sürüşlerde çocuklarınızın sizi geçmesine izin verin. Önde olmak güçlü bir duygudur ve çocukların buna ihtiyacı vardır.
Büyük boyut için tıkla!

PEKİ NE ZAMAN BAŞLAMALI?

Çocukların bisiklete binmeyi öğrenmesi için mutlak bir yaş sınırı yoktur. Kimi zaman 4-5 yaşlarındaki çocukların ailelerinin eşliğinde mutlulukla bisikletlerini sürdüklerini görürken, başlamak için iki haneli yaşlarını bekleyen çocukların sayısı da azımsanmayacak kadar çoktur.

En doğru yaklaşım ise çocukların yaşlarından çok aşağıdaki özelliklerini izlemektir:

İLGİ

Eğer çocuğunuz size bisiklet hakkında sorular soruyorsa, oyuncak olarak bisiklet resimleri çiziyorsa, siz ve arkadaşlarınız ile bisiklete binerken sizinle binmek istediğini belirtiyorsa ya da buna benzer işaretler veriyorsa çocuğunuzun bisiklete hazır olduğu varsayılabilir.

ÇEVİKLİK VE KORDİNASYON

Bisiklete binebilecek çocuklar genelde zıplayıp, tek ayak üstünde sekebilmeli, takla atabilmeli, çıkıntıların veya bahçe duvarlarının üzerinde dengelerini sağlayarak yürüyebilmelidirler. Bu tür işaretler denge kavramının çocuğunuzda yerleşmeye başladığını gösterir.

Küçük bir Test Çocuğunuzun karşısına geçin ve birkaç metre mesafede durun. Elinizdeki topu çocuğunuzun sağına ve soluna doğru atın. Topun çocuğunuzun yanından geçerken aralarındaki mesafe topa erişmek için hamle yapmasını gerektirecek kadar uzak olmalı. Eğer yarım saniye içerisinde topa doğru bir hamle yapıp topu tutmaya çalışıyorsa (ya da tutuyorsa) çocuğunuzun bisikleti dengede tutacak koordinasyona ve hamle zamanlamasına ulaştığı varsayılabilir. Bu testi yaklaşık 10 kez kadar tekrarlayın. Hemen hepsini aynı tepkiyi gösteriyorsa içiniz rahat olabilir.

BİSİKLETE BİNMEYİ ÖĞRETMENİN EN İYİ YOLU

Çocuğunuza iki tekerlekli bir bisiklete binmeyi öğretmek hem siz hem de çocuğunuzun hayatında önemli bir kilometre taşı ve unutulmaz bir tecrübedir.

Burada anlatılacak yöntem geleneksel "yanında koşarak öğretme" yönteminden oldukça farklıdır ve bizce etkinliği defalarca kanıtlanmıştır. Bir kaç düşmeye neden olsa da çocuğunuzun 15-20 dakika içinde dengeyi sağladığını göreceksiniz.

1. Yardımcı denge tekerlerini çıkarın ve seleyi çocuğunuzun selede otururken yere basabileceği seviyeye kadar indirin.

2. Çimenlik, yaklaşık 30 metre uzunluğunda hafif iniş eğimli bir yol bulun. Çimlerin uzun olması durumunda ivme kaybedileceği için kısa çim olması tercih sebebidir. Eğer mümkünse 30 metrelik mesafe sonrasında yol hafif bir eğimle çıkışa dönsün. Böylece bisikletin yavaşlaması daha kolay olur.

3. Çocuğunuzun bisiklet kaskını takın.

4. Çocuğunuzu meyilli zeminde bisikletine oturturken bisikleti tutarak destek olun. Oturduktan sonra iki ayağının da yere bastığına emin olun ve bisikleti artık bırakın.
Sal kendini aşağı
Sal kendini aşağı
Büyük boyut için tıkla!

5. Çocuğunuza ayaklarını yerden 2-3 cm kaldırarak pedalları çevirmeden bisikletini ivmelendirmesini söyleyin. Bisikletin dengesi bozulmasın diye tutmaya çalışmayın zira çocuğunuz korktuğu anda isterse ayaklarını yere koyarak hemen dengesini kazanacak ve bisikleti durduracaktır.

6. Denemeleri çocuğunuz korkmadan güvenle 30 metrelik mesafeyi dengesi bozulmadan inebilene kadar sürdürün. Çocuğunuz ilk birkaç denemede sizinbisikletin yanında koşarak kendisine eşlik etmenizi isteyebilir. Bisikleti tutmadan isteğini gerçekleştirin. Bırakın çocuğunuz dengeyi hissetsin.

7. Bir sonraki denemede çocuğunuzdan ayaklarını pedal üzerine koyarak aynı inişi gerçekleştirmesini isteyin. Unutmayın hala pedal çevirmesi gerekmiyor.
Düşmeden öğrenmek olmaz!
Düşmeden öğrenmek olmaz!
Büyük boyut için tıkla!

8. Bu aşamayı da başarıyla gerçekleştirdikten sonra pedalı çevirerek aynı inişi gerçekleştirsin. Bunu da başardıysa artık son hamleyi gerçekleştirme zamanı geldi demektir.

9. Seleyi yükseltin ve daha düz bir zemine geçin. Önce geniş çemberler çizerek pedal çevirmesini isteyin. Böylece zamanla pedal çevirirken dönüşleri gerçekleştirmeye başlayacaktır. Daha sonra fren kullanımı ve düz yolda durup kalkmalar ile çalışmayı sürdürün.

EĞER İŞE YARAMAZSA?

Yanında koşarak deneme yöntemine geçmeden önce son olarak şunları deneyin:

1. Düz zeminde selenin arkasını tutarak yürüyüş temposunda bisikleti iterek ilerleyin.

2. Çocuğunuza bisikleti bırakmayacağınız konusunda güvence verin ve dengeyi sizin sağlayacağınızı söyleyin.

3. İterken seleyi sağa sola yönlendirerek geniş hareketler ile bisikletteki denge noktasını bulmasına yardımcı olun ve çocuğunuzun kendine güvenini kazanmasını sağlayın. Bu hareketler çocuğunuza denge için gidonu nasıl kullanması gerektiğini öğretirken, vücudunu bisiklet üzerinde doğru konuşlandırmayı da gösterecektir.

4. 5-10 dakika bu çalışmayı yaptıktan sonra yeniden eğimli parkura geri dönün ve baştaki çalışmayı tekrarlayın.

BU 5 HATAYI YAPMAYIN!

1. Öğrenme gününü yepyeni bir bisiklet ile gerçekleştirmeyin. Alışık olduğu bisiklet ile öğrenmesi fazladan oluşacak denge problemlerini önleyecektir. Eğer yeni bir “büyük çocuk bisikleti” aldıysanız öğrenimi için eski bisikletteki denge tekerleğini bu bisiklete takın ya da eski bisiklette dengeyi öğrendikten sonra yeni bisikleti bir ödül olarak sunun.
Biraz yardım
Biraz yardım
Büyük boyut için tıkla!

2. Sakın çocuğunuza bisikleti tutuyor olduğunuzu söylerken bisikleti bırakmayın. Eğer çocuğunuz düşerse kendisine ve size olan güvenini kaybedecektir. Yanında koşmaya başlamadan önce dengeyi sağladığını hissetiğiniz an bisikleti bırakacağınızı çocuğunuza önceden bildirin.

3. Öğrenimin düşüşsüz olacağını düşünmeyin. Yanınızda mutlaka yara bandı ve ilk yardım çantanızı bulundurun. Gerekirse bir başka gün denemelere devam edin.
Mutlaka kask kullansın
Mutlaka kask kullansın
Büyük boyut için tıkla!

BİSİKLET KASKI

Kask çocuğunuzun en önemli bisiklet ekipmanıdır. Çocuğunuzun bisiklete binerken mutlaka kask takmasına dikkat edin. Bunun gerekli olmadığını düşünüyorsanız kask takan bir bisiklet sürücüsünün, takmayanlara nazaran düşüş anında oluşabilecek bir beyin travmasına karşı %88 daha fazla korumaya sahip olduğunu size hatırlatmak isteriz. Çocuk kasklarının 10-15 milyon TL civarında edinilebildiği düşünüldüğünde bu büyük riski almanın ne kadar anlamsız olduğu da anlaşılacaktır.
Büyük boyut için tıkla!

Kaskın görevini tam olarak yapması için şu noktalara dikkat edin:

- Kask yere paralel ya da biraz öne eğimli olarak başın özellikle ön tarafını koruyacak şekilde konuşlandırılmalıdır.

- Kask bağ ayar noktaları kulağın hemen alt kısmında birleşmelidir.

- Kask başın üzerinde tam olarak düz durmalıdır. Sağa sola ya da arkaya doğru kaymış olmamalıdır.

- Sıkılık ayarını kontrol için, kask bağı ile çene arasında ancak bir parmağınızı sokabilecek kadar yer olmalıdır.
Kasksız binmem!
Kasksız binmem!
Büyük boyut için tıkla!

- Eğer kask sağa sola hemen kayıyorsa bağları sıkmanız gerekiyor demektir.

- Kask öne ve arkaya doğru hafifçe oynamalıdır ancak çekildiğinde göz hizasına kadar iniyorsa bağları yine sıkıştırmakta fayda var.

- Bağların uzun kalan uçlarını ya kısaltın ya da yapışkanlı bant (duckt tape) ile yapıştırarak ayarlarının bozulmasını önleyin.

- Alacağınız kaskın CPSC, ASTM veya Snell güvenlik sertifikalarından birine sahip olmasına özen gösterin. Snell B-95 diğerlerine göre biraz daha üstün bir güvenlik sertifikasıdır.

- Kaykay, paten gibi sporlarla birlikte kullanılabilen ortak kasklar için bisiklet içindir ibaresinin de bulunmasına dikkat edin.

- Ve en önemlisi çocuğunuzun kaskı taktığından emin olun. Gidonda asılı bir kask doğal olarak hiçbir işe yaramayacaktır. Bu konuda detaylı bilgi için Doğru Kask Kullanımı yazımızdan da yararlanabilirsiniz.

EN ÖNEMLİ 5 SÜRÜŞ TEKNİĞİ

Durduğu yerden sürmeye başlamak

Çocuğunuza ilk çevrilecek pedalın gidona bakacak şekilde konuşlanması gerektiğini söyleyin. Böylece ilk hamlede uygulacağı güç en verimli şekilde bisiklete ivme kazandıracaktır.

Düz sürüş

Her zaman ileriye bakmasını söyleyin. Bilmeniz gereken şey acemi bir sürücünün kafasını bir yöne çevirdiğinde omuzları ve vücudunun onu takip edeceğidir. Bu da bisikletin yalpalamasını sağlayacaktır. Bir diğer nokta ise omuz ve dizlerin rahat bırakılmasıdır. Çocuğunuza düzgün dairesel pedal çevirmesi gerektiğini öğretin.

Dönüşler

Dönmeden önce mutlaka yavaşlaması gerektiğini söyleyin. Böylece hata yapması halinde kendisine fazladan zaman tanımasını sağlamış olacaksınız. Dönüş yönündeki pedalın yukarıya doğru durması gerektiğini ve kendisinin dönüş boyunca dönüş yönüne doğru bakması gerektiğini öğretin.
Trafik kurallarına uyalım
Trafik kurallarına uyalım
Büyük boyut için tıkla!

Trafikte sürüş

Çocuklar iki teker üzerinde dengeyi sağladıkları andan itibaren eskisine göre daha özgür olduklarını düşünmeye başlarlar. Düşünsenize onları bir yerden bir yere götürmek için artık size daha az bağımlı olmuşlardır. Bu noktada onlara trafiğin ne olduğunu ve hangi kurallarla işlediğini anlatmanızda fayda var.

Unutmayın ki şimdiye kadar onlar hep yaya ya da yolcu oldular. Bu kavramların pekiştirilmesi, artık araçların uymak zorunda oldukları kurallara uymak zorundalığı çocuğunuzun sorumluluk bilincinin gelişmesinde de önemli katkılarda bulunacaktır. Bisikleti araba kullanır gibi sorumluluk içinde kullanması gerektiğini, trafik kurallarını harfiyen yerine getirmesi gerektiğini söyleyin.

Bisikletin aynı zamanda bir ulaşım aracı olduğunu özellikle vurgulayın. Böylece trafik işaretlerine dikkat etmeyi, ters şeritte ilerlememeyi ve grup halindeki sürüşlerde belirli bir çizgiyi takip etmeyi öğrenecektir.
Trafik kurallarını öğretelim
Trafik kurallarını öğretelim
Büyük boyut için tıkla!

Fren yapmak

İki freni de aynı anda sıkması gerektiğini belirtin. Bu yöntemin en iyi fren gücünü sağlayacağını bilin. Ön frenin çok sıkılması ufaklığın gidonun üzerinden öne doğru uçmasına neden olabilir. Sadece arka frenin sıkılması ise fren gücünün ancak %20-40’ının kullanılmasını sağlar ve yavaşlama zorlaşır. Ayrıca arka tekerin kayma katsayısı artar.
Okul çağları
Okul çağları
Büyük boyut için tıkla!

Yaptığımız araştırmalar esnasında sizlere konunun farklı açılarını gösterebilecek bazı güzel linklerle karşılaştık. Kaynakça bölümünde göreceğiniz bu linklerden de yararlanmanızı tavsiye ederiz.

Umarız yukarıda anlatmaya çalıştığımız temel bilgiler siz ve çocuğunuz için mutlu bir bisiklete başlangıcı mümkün kılacaktır. Çocuğunuzla birlikte bisikletle dolu sağlıklı ve mutlu bir hayat geçirmeniz dileklerimizle.

MTBTR

Kaynakça

Çocuklar ve bisiklet ile ilgili hemen hemen herşey. Bicyclinginfo.org farkı ile:
www.bicyclinginfo.org

Kask Takmanın önemini vurgulamak için kurulan bir organizasyonun linkleri
BHSI Çocuklarla İlgili Linkler

Yine kask ile ilgili bir standart olan Snell'in sayfası
Snell

Doğru Kask Takımı
Doğru kask takımı


 

 
Yayın Sponsoru
  Panorama

Aydın A. Güney & Pınar A. Avşar'la TUR Üzerine
Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu sırasında yükün çoğunluğunu vitrinde fazla olmayan bir ekip çekiyor. Bu ekibin başında A’dan Z’y ... Devamı » » » 

Emin Müftüoğlu ile Günümüzü Değerlendirdik
Emin Müftüoğlu ile TUR sonunda bir araya geldik. Başarılı geçen bir organizasyondan sonra yorgun, çoklukla olduğu gibi vakti kı ...
Devamı » » » 

Bisiklet Yolları Algısında Yanlışlar

Samuel Beckett’in “Godot’yu Beklerken” piyesini seyredenler bilir: Estergon ve Vladimir, iki perde boyunca, Godot diye birini b ...
Devamı » » » 


Eki.14 İBB Emirgan Planları, Bisiklet v...
Haz.14 The Accidential Death of a Cycli...
Şub.14 The Armstrong Lie
Ara.13 Londra ve İstanbul'da Bisikletin...
Eyl.13 Süslü Kadınlar da Bisiklete Bine...
Eyl.13 Emin Müftüoğlu'yla Kısa Kısa
Auğ.13 Katlanır Bisiklete Giriş
Haz.13 Bisikletle işe gitmenin püf nokt...
Nis.13 Yaz Yaklaşırken 3 Büyük Şehirde ...
Mar.13 Dünyanın En Pahalı Bisikletleri
Eki.12 Velodromda Bir Gün
Tem.12 Dünden Bugüne Bisiklet...
Tem.12 Fransa Turu Tarihinden Hikayeler
May.12 Ruanda Bisiklet Takımı
May.12 İngiltere'de Bisiklet Ulaşımı Po...
Oca.12 Londra'dan Bisiklet Esintileri
Ara.11 Kış Yarışları Öncesi Temel İpuçl...
Eki.11 10 Tanınmış Sima’ya Sorduk
Eyl.11 Pedalla Enerji Üretttik
Eyl.11 Canyon'un Derinliklerine Yolculu...
Nis.11 Araba mı Daha Hesaplı Bisiklet m...
Şub.11 Pedal Alternatif Enerji Çözümü O...
Panorama Arşivi

 

  Bu yayın 38480 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015