Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
06 . Mart . 2021  
UCI Kural Değişimi
29'' Jant Tekerlekler

UCI Kural Değişimi

Derleyen: Emre Yıldırım
14.8.2003

UCI'ın dağ bisikleti yarışları ile ilgili kuralları içerisinde, 1.Bölüm "Genel Kurallar" başlığı altında, 1.9 Malzemeler Bölümü - 1.9.3 numaralı bendi şöyle diyor:

"Bisiklette kullanılacak ön ve arka tekerlekler 26" üzerinde olamaz."

UCI Yönetim Kurulunun 3-4 Temmuz 2003 tarihinde yaptığı son toplantı ile ilgili basın özetinde, Dağ Bisikleti Komisyonu'nun, "kuralların iyileştirilmesi" amacıyla yaptığı son önerisi doğrultusunda "26" jant kullanım zorunluluğu kaldırılmıştır" ibaresi yer aldı.

Değişiklikten önce atletler 24" ve 26" jantlar arasında seçim yapabiliyor, bu ölçülerden istediklerini kullanabiliyorlardı. UCI'ın yaptığı bu açıklama ile 1 Ocak 2004'ten itibaren 29" jantlar da yarışlarda kullanılabilecek.

Öneriyi yapmadan önce Dağ Bisikleti Komisyonu'nun bu konuda çok sayıda otoriteye başvurduğu ve böyle bir kararın sporun geleceğini nasıl etkileyebileceğini tartıştığını bildiren yetkililer sonuçta böyle bir değişikliğin dağ bisikleti disiplinini hiç bir şekilde olumsuz etkilemeyeceğinde karar kılmışlar.

Bu gelişmeden çok sayıda olumlu çıkarımda bulunulabilir doğrusu. UCI basın sözcüsünün konuyla ilgili açıklamasında şu noktalar ön plana çıkıyor:

- Dağ bisikleti, geçirdiği popülerleşme sürecinin ardından UCI'ın bisiklet disiplinleri arasına katılımıyla birlikte, "bisiklet" endüstrisinin gelişiminde laboratuar görevi görmüş ve bu durum bisiklet sporunu çok ileri noktalara getirmiştir. Dağ bisikleti disiplini hiçbir zaman kesin malzeme sınırlamalarıyla yönetilmemiştir. Bu durum dağ bisikletlerinde birçok gelişmiş teknolojinin rahatlıkla kullanımınısağlamıştır. UCI dağ bisikleti sporuna zarar vermediği sürece her türlü gelişmeye destek olmuştur.

- Bu açıklık dağ bisikleti kullanıcılarına, çok daha yüksek bir güvenlik ortamında sevdikleri sporu yapma fırsatı sağlamıştır.

- Cross-Country yarışmalarına katılan bir çok yarışçı son bir kaç yıldır 29" jantları zaten kullanıyordu. Uluslararası dağ bisikleti yarışmalarına katılan bu yarışçıların bu kural nedeniyle yarışmaların dışında bırakılması dağ bisikleti sporunun yararına bir gelişme olmayacaktı.

Diğer bir zorluk ise UCI'ın özellikle gelişimi için büyük çaba sarfettiği dağ bisikleti maraton yarışlarında yaşanacaktı; bazı yarışlarda sayıları birkaç bini bulan katılımcıların tek tek saha komiserlerince kontrol edilmesi imkan dışıydı.

- Bu kural iyileştirmesinde dikkat edilmesi gereken en önemli nokta hiç bir şekilde kullanım ile ilgili bir zorlama getirilmediğidir. Tekerlek çaplarındaki bu değişiklik dağ bisikleti yarışlarının doğasını hiç bir yönden değiştirmeyecektir.

1 Ocak 2004 yılında yürürlüğe girecek olan bu kural iyileştirmesi hiç kimseyi hiçbir zorunluluk içine sokmamaktadır. Dağ bisikleti sporu için tam bir açıklık ve gelişme olarak değerlendirilmesi gereken bu kural iyileştirmesinin, bizce dağ bisikleti disiplinin gelişimine katkı sağlaması konusunda hiçbir engel bulunmamaktadır.

Enrico Carpani
UCI Basın Direktörü

Kaynak:
www.velonews.com

www.uci.ch


 

"Bisiklette kullanılacak ön ve arka tekerlekler 26" üzerinde olamaz."

UCI Yönetim Kurulunun 3-4 Temmuz 2003 tarihinde yaptığı son toplantı ile ilgili basın özetinde, Dağ ...">

 
Yayın Sponsoru
  Yarış Dünyasından

Torku'nun Eski Antrenörü Lionel Marie ile Röportaj
Geçtiğimiz Aralık ortasında Torku Şekerspor'un eski antrenörü Lionel Marie ile IAM'a geçmesinden sonra bir röportaj yaptık. ... Devamı » » » 

Lionel Marie - Biraz Daha Zaman...
Aşağıdaki satırları bu yazı dizisine başlamadan önce bir girizgah olarak yazmayı düşündüm, sonra yazılanların önüne geçmesi, ko ...
Devamı » » » 

Mehmet Şafakçı - Ağlasak da, Gülsek de Beraber
Hayatımın ilk yıllarını Ankara'da geçirirken, 80'lerin başında 4 yaşında Anıttepe 100. Yıl Yüzme Havuzu'na başladım, Ring kulüb ...
Devamı » » » 

May.15 Ahmet Örken - Çumra'dan Cavendis...
May.15 TUR2015 - Start Alanı Nasıl Kuru...
May.15 TUR2015 - Yarışta Bir Gün Nasıl ...
May.15 TUR2015 - Kürsü Formaları Nasıl ...
Nis.15 TUR2015 - Etap Biterken Foto Fin...
Mar.15 2015'te Milli Takım - Aziz Sırna...
Auğ.14 Semra Yetiş ve Erkan Sakallıoğlu...
Şub.14 Mustafa Önder Atik ile Samsun'da...
Ksm.13 Yol Bisikletinde Köklü Değişikli...
Ksm.13 Saat Rekoru Kırılacak mı?
Eyl.13 UCI Başkanlık Seçimleri
Eyl.13 Vuelta Üçüncü Hafta Top 5
Eyl.13 Vuelta İkinci Hafta Top 5
Eyl.13 Vuelta İlk Hafta Top 5
Auğ.13 Dünya Masterlar Şampiyonası Fina...
Tem.13 100. Fransa Turu, Üçüncü Hafta, ...
Tem.13 100. Fransa Turu, İkinci Hafta, ...
Tem.13 100. Fransa Turu, İlk Hafta, Top...
May.13 TUR2013: Doping (?), Yarışın Gel...
Nis.13 Türkiye Bisiklet Turu: Takımlard...
Şub.13 Torku Şeker Spor'un Yabancı Peda...
Şub.13 UCI 2013 Yol Bisikleti Takımları
Yarış Dünyasından Arşivi

 

  Bu yayın 3850 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015