Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
06 . Mart . 2021  
Orta Mil ve Ayna Kol
Atölyeden

Orta Mil ve Ayna Kol

Yazar: Cüneyt Kazokoğlu
13.9.2003

Ayna kol ve orta mil konulu yazımızı okudunuz, doğru orta mili ve ayna kolu seçtiniz, iş montaja kaldı. Ya da orta milinizden sesler gelmeye başladı, veya pedala bastığınız zaman ayna kol sanki kayıyor... bu yazımız sizin için. Beraber orta mil nasıl takılır yahut değiştirilir, inceleyeceğiz.

Önce ihtiyacımız olan malzemelere bir bakalım:

Büyük boyut için tıkla!
  1. Ayna kol takımı
  2. Orta mil
  3. Orta mil montaj aleti
  4. Ayna kol sökme aleti
  5. Ayna kol vidaları
  6. 8 numara allen anahtar
  7. Octalink orta mil kullanıyorsak ayna kol sökme aletinden önce orta milin boşluğunu kapamak için kapak

Yeni kadro aldıysanız orta mili takmadan önce dikkat etmek gereken nokta orta mil yatağının temiz olması, özellikle milin ve mil kapağının gireceği yivlerin üzerinde torna artığı kalmamış olması. Aynı şekilde orta mil değişimi ya da bakımı için söktükten sonra yatağı temizlemekte fayda var.

Büyük boyut için tıkla!

Bakım ya da mili değiştirme kısmıyla başlayalım. Tabii ki orta milden önce ayna kolu sökmek gerekiyor. Bunun için önce allen anahtarla ayna kol vidalarını söküyoruz.

Büyük boyut için tıkla!

Daha sonra ayna kol sökme aletini vidanın yerine takıyoruz. Dikkat edilmesi gereken nokta, Octalink millerde bu aletten önce ufak kapakçığı içeri koyarak milin boş eksenini kapamak, aksi takdirde iç vida orta milin boş ekseninde dönmeye devam eder. Alet sonuna kadar çevrilip yuvaya yerleştikten sonra allen anahtarla iç vida sıkılarak ayna kol orta milden ittirilmek suretiyle dışarı çekiliyor.

Büyük boyut için tıkla!

Ayna kolu söktükten sonraki adım orta mili çıkarmak. Bunun için orta mil montaj aletinin dişlerini öncelikle bisikletin sol tarafında bulunan orta milin kapağının dişlerine yerleştirip çevirmek gerekiyor.

Büyük boyut için tıkla!

Eğermil sökme aletinizin kolu yoksa 24-26mm kurbağa anahtarla çevirmeniz gerekecek. Sol taraftaki kapak BSA tabir edilen ve orta millerin %99‘unda kullanılan yiv yönü göz önünde bulundurulduğunda saat yönünün tersine çevrilerek açılır. Nadiren bisikletlerde Italyan yivlere rastlanıyor, bunlarda kapak çevirme yönü ters. Kapak çıktıktan sonra aynı işlemi diğer tarafta, bu sefer orta milin gövdesini çıkarmak için uygulamak gerekir, ki burada açılma yönü saat yönüyle aynı.

Büyük boyut için tıkla!

Herşey yolunda gittiyse elimizde çıkmış bir orta mil ve ortası boş bir kadro var. Çıkan mili ve kadroyu tuvalet kağıdı vs. ile temizlemek yağlamadan önce gerekli bir işlem.

Buradan itibaren yeni kadroya orta mil montajıyla aynı işlemler uygulanacak. Ilk monte edilmesi gereken parça orta mil gövdesi. Orta milin gövdesini ve yivlerini önce yağlamak şart.

Büyük boyut için tıkla!

Mil yatağı temizlendiyse gövdeyi elbetteki sağ taraftan (orta milin üzerinde L / R diye ibare var zaten) saat yönünün tersi istikametinde çevirerek yerine oturtuyoruz.

Büyük boyut için tıkla!

Ileride ses gelmesini vs. önlemek için orta mil kapağının yivlerini gres / kuru yağ ile iyice yağlamak şart. Kapak sol taraftan saat yönünde çevirerek takılıyor.

Büyük boyut için tıkla!

Montaj işlemleri esnasında önemli bir nokta uygulanan baskı. Shimano orta miller icin 50-70Nm’lik bir baskı tavsiye ediyor. Eğer göstergeli anahtarınız yoksa bu rakamın ifade etmesi gereken şey “oldukça sıkı”.

Büyük boyut için tıkla!

Orta mil yerine yerleştikten sonra sıra ayna kolu takmaya geliyor, ki bu işin nispeten kolay yanı. Son olarak yapılacak iş tekrar ayna kol vidalarını yerlerine yerleştirip sıkmaktan ibaret. Yalnız dikkat edilecek nokta burada kesinlikle yağ kullanılmaması gerektiği, yani ayna kol ile orta mil arası kuru olacak.

Büyük boyut için tıkla!

Iyi sürüşler! 

 
Yayın Sponsoru
  Atölye

Panaracer İç Lastiksiz Tamir Seti
İç lastiksiz (UST) sistemlerin dağ bisikletinde artık önemli yer tuttuğu aşikar. Bu sistemlerin daha fazla konfor, daha düşük bası ... Devamı » » » 

Hırsızlığa Karşı Basit Önlemler
Bisiklet hırsızlığı her ne kadar arka planda kalan bir konu olarak gözükse de, dünyanın her yerinde olduğu gibi Türkiye’de de bisi ...
Devamı » » » 

Zincir Atınca Ne Yapmalı?
Orta arttırıcı civarlarında zincir atması bisiklet sürerken çok can sıkıcı. Hatırlarsanız geçtimiz yıl Fransa Turu'nun galibini zi ...
Devamı » » » 

Mar.11 Bisiklet Atölyesinde Neler Olmal...
Auğ.09 Ön ve Arka Amortisörler Nasıl Ay...
Ksm.08 Bayanlara Resimli Lastik Tamiri
Haz.08 Disk Frenlerin Yan Etkileri
Oca.08 Disk Yamulursa Ne Yapmalı?
Ksm.07 Amortisör Montajında İncelikler ...
Eyl.07 Pilli Far Kullananları Uyarmak L...
Auğ.07 HTII Aynakol Montajının Püf Nokt...
Tem.07 Kadroda Çizikler
May.07 Çekiş Sisteminde Uyum Soruları
Mar.07 Aynakol Dişlilerinin Değişimi
Şub.07 Bu Kodlar da Nesi?
Oca.07 Görünmeyen Gramlar
Ara.06 Karbon Keserken Nelere Dikkat Ed...
Eki.06 Sonsuz Vites
Eki.06 Rapidfire
Auğ.06 SID'lerde Lockout Sistemi
May.06 Çekiş Sistemi Tüyoları
May.06 Bisiklet Çantası Yapıyoruz
Nis.06 Jant Telinde Lehim
Mar.06 Disk Fren Soruları
Oca.06 RockShox Psylo Race Bakımı
Atölye Arşivi

 

  Bu yayın 28304 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015