Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
06 . Mart . 2021  
SPD Pedal Montajı ve Ayarı
Atölyeden

SPD Pedal Montajı ve Ayarı

Yazar: Cüneyt Kazokoğlu
26.12.2003

Merhaba!

SPD (Shimano Pedaling Dynamics) pedalına terfi etmeye karar verdiyseniz dikkat etmeniz gereken iki nokta var. Öncelikle yeni pedalın yayının sertliğini ayarlamak gerek. Bu iki taraflı SPD pedallarının üzerinde ikişer tane bulunan vidalar aracılığıyla 3mm allen anahtar kullanarak yapılıyor.

Yay ayarı allen anahtarla yapılıyor
Yay ayarı allen anahtarla yapılıyor
Büyük boyut için tıkla!

Eğer ilk kullanımınızsa oldukça gevşek bir ayar bırakmanızı ve pedaldan çıkma işlemini alıştıra alıştıra zaman içinde yayı sertleştirmenizi tavsiye ederiz. Shimano ilk defa kullananlara önce duvara dayalı ya da bir trabzana tutunarak sabit pozisyonda pedala girip çıkmayı çalışmayı öneriyor.

Bundan sonra elbette normal pedallarda da olduğu gibi pedal kolunun yivleri üzerine gres / kuru yağ sürmek gerekiyor, ki zaman içinde çoklukla cro-moli’den yapılmış olan pedal kolları muhtemel bir paslanma sonucu ayna kolla “birleşmesinler”.

Parmak iş başında
Parmak iş başında
Büyük boyut için tıkla!

Bundan sonraki adım pedalların ayna koldaki yuvalarına takılmalarından ibaret. SPD pedallarının üzerinde L / R şeklinde pedalın sağ mı sol mu olduğu yazıyor. Aynı şekilde pedal kolları üzerinde sıkılacak yön işareti de mevcut. Bu nokta önemli, aksi takdirde yanlış yönde pedalı zorlayıp yivlerde hasara yol açmak mümkün.

Doğru tarafa takmaya dikkat
Doğru tarafa takmaya dikkat
Büyük boyut için tıkla!

Gerekli alet 15mm kurbağa anahtar. Pedal kolları için Shimano 35Nm gibi oldukça yüksek bir baskı tavsiye ediyor.

Büyük boyut için tıkla!

Ayakkabının altına SPD dillerinin takımı esnasındadikkat edilmesi gereken en önemli şey dillerin yönü. Burada kısaca Shimano'nun kendisinin tavsiye ettiği yöntemden bahsetmek gerekirse sağlıklı bir kullanım için dillerin ayakkabının eksenine paralel durmaları gerekiyor. Kişiden kişiye nüans ölçüsünde değişmekle beraber ancak bu şekilde diz sakatlıklarına varabilecek düzensizlikler önlenebiliyor.

Büyük boyut için tıkla!
Dil ayakkabı ekseniyle paralel olmalı
Dil ayakkabı ekseniyle paralel olmalı
Büyük boyut için tıkla!

Unutmamanız gereken nokta dil vidalarının 10-15 dakikalık bir ilk kullanım süresinden sonra tekrar sıkılmaları gerektiği. Siz ilk montajda ne kadar sıkarsanız sıkın, bisiklet üzerindeki değişik güç dengeleri nedeniyle ilk binişte vidalar tekrar gevşeyeceklerdir.

SPD pedal başlarda alışmak ister. Eger ilk defa geçiyorsanız kesinlikle önce 3-5 defa bir yere tutunarak durur pozisyonda pedala giriş-çıkışı denemeden binmeye başlamayın. Deneseniz bile alışmadığınız icin mekanizmaya düşme ihtimaliniz yüksek. O yüzden ilk başlarda pedal yaylarını gevşek tutmanızı burada tekrar salık veririz.

Genel olarak aynakollarda pedal takılırken araya ayrıca bir pul eklenerek ve krom molibdenden olan pedal milinin daha yumuşak olan alüminyum aynakolu ezmesine engel olunur. Shimano kendi ürünlerinde buna gerek olmadığını, aynakolların pedal alıcı kısımlarının güçlendirildiğini belirttiği için bu yazıda ayrıca pul kullanmadık. Shimano dışındaki markalar, örneğin Truvativ pul seçeneği de sunuyor.

 

 
Yayın Sponsoru
  Atölye

Panaracer İç Lastiksiz Tamir Seti
İç lastiksiz (UST) sistemlerin dağ bisikletinde artık önemli yer tuttuğu aşikar. Bu sistemlerin daha fazla konfor, daha düşük bası ... Devamı » » » 

Hırsızlığa Karşı Basit Önlemler
Bisiklet hırsızlığı her ne kadar arka planda kalan bir konu olarak gözükse de, dünyanın her yerinde olduğu gibi Türkiye’de de bisi ...
Devamı » » » 

Zincir Atınca Ne Yapmalı?
Orta arttırıcı civarlarında zincir atması bisiklet sürerken çok can sıkıcı. Hatırlarsanız geçtimiz yıl Fransa Turu'nun galibini zi ...
Devamı » » » 

Mar.11 Bisiklet Atölyesinde Neler Olmal...
Auğ.09 Ön ve Arka Amortisörler Nasıl Ay...
Ksm.08 Bayanlara Resimli Lastik Tamiri
Haz.08 Disk Frenlerin Yan Etkileri
Oca.08 Disk Yamulursa Ne Yapmalı?
Ksm.07 Amortisör Montajında İncelikler ...
Eyl.07 Pilli Far Kullananları Uyarmak L...
Auğ.07 HTII Aynakol Montajının Püf Nokt...
Tem.07 Kadroda Çizikler
May.07 Çekiş Sisteminde Uyum Soruları
Mar.07 Aynakol Dişlilerinin Değişimi
Şub.07 Bu Kodlar da Nesi?
Oca.07 Görünmeyen Gramlar
Ara.06 Karbon Keserken Nelere Dikkat Ed...
Eki.06 Sonsuz Vites
Eki.06 Rapidfire
Auğ.06 SID'lerde Lockout Sistemi
May.06 Çekiş Sistemi Tüyoları
May.06 Bisiklet Çantası Yapıyoruz
Nis.06 Jant Telinde Lehim
Mar.06 Disk Fren Soruları
Oca.06 RockShox Psylo Race Bakımı
Atölye Arşivi

 

  Bu yayın 17845 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015