Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
23 . Mart . 2019  
-100 metre düz- diye birşey yoktur
Tepe İnişi - Bölüm 1

-100 metre düz- diye birşey yoktur

Yazar: Burak Bakay
7.9.2003

Dağ bisikleti sporunun en eğlenceli, en tehlikeli ve en hızlı bölümüne hoşgeldiniz. Türkçe'ye tepe aşağı diye çevrilse de, bayır aşağı desek daha uygun olabilir. Bu stilde, bisikletler yüksek rakımlardan aşağı hızla inerler. Çoğu zaman pedal basmaya gerek kalmaz.

Bu yüzden Downhill, güç ve performanstan ziyade teknik ve denge üzerine kuruludur. Genellikle bisikleti kontrol etmekte zorlanırsınız, herhangi bir anda meydana gelebilecek bir teknik arıza ya da yanlış bir hareket canınızın çok fazla yanmasına neden olabilir. O yüzden eğer bisiklet tecrübenize ya da bisikletinize güvenmiyorsanız çok dik yamaçlardan inmeyi aklınızdan bile geçirmeyin.
Tepe İnişi yüksek adrenalin içerir
Tepe İnişi yüksek adrenalin içerir
Büyük boyut için tıkla!

Teknik Hazırlık

Bisikletle tanışıp da yokuş aşağı pedalsız inme zevkini bilmeyen yoktur. Downhill ise bu zevki, maksimum risk ile maksimum noktaya taşımaya yardımcı olur. Medeniyet eli değmemiş, asfalt, beton vs. yüzeyi olmayan hafif eğimli bir ya da iki km'lik bir parkur işinizi görebilir.

İnişe başlamadan önce kontrol etmeniz gereken parçalar:

- Frenler :

Bir inişte doğal olarak en önemli parçalar frenlerdir. 2 fren de bisikleti tek başına eğimli ve tutuşu az olan bir yüzeyde durdurabilecek kadar iyi olmalıdır.

Sadece arka frene güvenmek gibi bir hata yapmayın sakın. Fren pabuçlarının eski ve yıpranmış olmamasına ya da diskinizin iyi ayarlı olmasına dikkat edin. Bazı durumlarda her iki tekeri de istediğiniz an kilitleyebilmeniz gerekebilir.

- Tekerlekler:

Havası çok fazla olmasın. Hatta az olmasının faydaları, zararlarından çok daha fazladır. Dış lastiği cantın tutuşundan kurtulamayacağı sınıra kadar azaltırsanız hem fren mesafenizi azaltmış olursunuz hem de daha üstün biryol tutuş elde edersiniz. Sağlam olmayan cant teli ya da gevşemiş bir vida 4-5 haftanızı, üzerinde arkadaşlarınızın imzası olan beyaz alçılarla zehir etmenize neden olabilir.

- Sele:

Aşırı uzun bir parkur değilse, indirebildiğiniz kadar indirin. Oturmaya fırsat bulamayacağınız için ve bisiklete daha fazla hakim olabilmek için alçak bir sele pozisyonu çok faydalı olacaktır. Turlarda kullanılan yüksek sele pozisyonları çok tehlikeli olabilir. İstediğiniz anda ve çabucak ayağınızı yere koyabilecek bir yükseklikte olmalı seleniz. Ayrıca ormanlık ya da yoğun bitki örtüsü olan bir bölgeden geçecekseniz dallar vs. için alçak sele pozisyonu daha rahat bir iniş için gereklidir.

- Vitesler:

Her ne kadar hayati önemi olmasa da, ön dişlinin ve arka dişlinin ikisinin de en büyükte olması zincir sallanmasını en aza indirecek ve vites sistemindeki hasarı asgari düzeyde tutmada etkili olacaktır. Bu iş için "Tensioner" adı verilen parçalar da üretilmiştir. Bunlar zincirin sallanmasını azaltarak son derece sarsıntılı parkurlarda bile pedal basmayı mümkün hale getirir.

Ayrıca ön dişlinin korunması için "Rock Shield" adı verilen parçalar üretilmektedir. Sert ve hafif metal alaşımlarından üretilen bu parçalar ise ön dişlinin herhangi bir sert yüzeye çarpması anında dişlerin eğilmesini engeller.
Büyük boyut için tıkla!

Bunların dışında genel olarak bisikletin çalışmasını etkileyebilecek olumsuz etkilerden de kaçınmalısınız. Zaten tozdan görünmez hale gelecek olan bisikletin zincir yağının az olmasından ya da pedalının gıcırtı yapmasından şikayet etmeniz gereksiz.

Kadroda ve gidonda, bisiklet zorlandığında canınızı sıkabilecek problemler yoksa inişe başlamanın vakti gelmiş demektir.

 

 
Yayın Sponsoru
  Sağlık ve Antrenman

Bisikletle Oryantiring Nedir?
Türkiye, Dağ Bisikleti alanında önemli başarılara imza atmaya başladı. Bunu bir adım öteye taşıyarak Dağ Bisikleti’nin adrenalini ... Devamı » » » 

Bisiklet Sürerken İşaretlerle Haberleşmek

Grup içinde bisiklet sürdüğünüzde, birbirinizi potansiyel tehlikelere karşı uyarmak en temel sorumluluklardan biri olmalı. Çoğu ...
Devamı » » » 

Kapalı Mekanda Antrenmanın Püf Noktaları
Havaların çoğu zaman sıcak seyrettiği ülkemizde bisiklet antrenmanları için genellikle açık havada spor tercih edilmekte. Bir açıd ...
Devamı » » » 

Eki.12 Doping: Hangi Spor, Hangi Ulke, ...
Eki.12 Sporcular İçin Magnezyum
Eyl.12 Hangi Kas Ne Kadar Çalışır?
Mar.11 Yüksek Yoğunluklu İnterval ve La...
Oca.11 Karbon mu Daha Hızlı, Yoksa Çeli...
Tem.10 Yazın Bisiklete Binerken Nelere ...
Ksm.09 Sonbaharda Bisiklet
Tem.09 Fırtınada Ne Yapmalı?
May.09 VO2 Max Testleri
Oca.09 Sezon Dışında Ağırlığı Korumanın...
Oca.09 Kışın Neler Giymeli?
Auğ.08 Sınırların Peşinde
Haz.08 Spor Yaparken Müzik Dinlemeli mi...
Oca.08 Dengeli ve Düzenli Beslenmenin Ö...
Oca.08 Kötü Havalarda Bisiklete Alterna...
Ksm.07 Spor Yapmak İçin Bahaneler
Ksm.07 Kışa Girerken Beslenme Tüyoları
Eki.07 Kadın ve Erkeklerde Kilo Verme
Auğ.07 Sıcakta Bisiklete Binmek
Tem.07 Ne İçmeli, Nasıl İçmeli?
Tem.07 Daha İyi Sürüş İçin Derleme
Haz.07 Yarıştan Önce, Yarış Sırasında v...
Sağlık ve Antrenman Arşivi

 

  Bu yayın 3411 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015