Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
22 . Temmuz . 2018  
-5 metre düz-
Tepe İnişi - Bölüm 2

-5 metre düz-

Yazar: Burak Bakay
7.9.2003

Önünüzdeki manzaraya karşı, sadece frenler yardımıyla boşluğa düşmekten alıkonan bisikletin ve sizin en büyük korkunuzla yüzleşme zamanınız geldi. Frenleri bırakın ve bisikletin nasıl hızlandığına bir bakın.

Eğer gerçekten yeterince eğimi olan bir yerdeyseniz pedal basmanıza gerek kalmadan 5-10 saniye içinde yüksek bir hıza ulaşmış olmalısınız. Elinizi frenden çekmenizi hiç tavsiye etmem. Hatta devamlı fren sıkarak inin. Pedal basarken bile belirli bir seviyede fren sıkarsanız bisikleti dengelemeniz kolaylaşabilir.

Frenle hızınızı kontrol altına aldıktan sonra ralli yarışçılarının, özellikle Finlandiya kökenlilerin antrenmanlarında yaptıkları gibi yolu okumaya başlayacaksınız. Yolun o andaki görünen kısmından ilerideki durumunu tahmin etmek, yani yolu okumak zamanla geliştirilebilen bir yetenektir.
Tepe İnişinde havada kalma süreniz artıyor
Tepe İnişinde havada kalma süreniz artıyor
Büyük boyut için tıkla!

Yüksek hızlarda çok işinize yarayacak olan yolu okumanın birinci şartı dikkatli bir gözlemci olmaktır. Adrenalinin de etkisiyle fazlasıyla açılmış olan gözkapaklarınız görüş açınızı otomatikman artıracaktır. İniş devam ederken zemin durumu hakkında bilgiler edinmeye çalışın. Toprak bisikleti ne kadar tutuyor? Ne kadarlık bir açıdan sonra kaza yapabilirsiniz? Bunları düşünerek hızınızı ayarlayın. Muhtemelen çok dar bir yerden ineceğiniz için devamlı hızla akan yola konsantre olacaksınız. Bunu yaparken eğer ağaç, kaya vs. gibi size yada bisiklete değebilecek objeleri sakın ihmal etmeyin. Arada sırada daha ileriye doğru bakın ve rotanızı tarayın. Parkurda haberinizin olmadığı bir engelle son anda karşılaştığınız zaman genellikle yapabileceğiniz çok birşey olmaz.

Bacakların Durumu

Yüksek hızlarda ve engebeli yollarda kesinlikle oturmayın. Bu çok tehlikeli bir harekettir. Yoldaki engebe gidonun ve sizin sarsılmanıza neden olur ve bisikletin kontrolünü yitirebilirsiniz. O yüzden bacaklarınız ağrısa dahi oturmamaya gayret edin.

Genel olarak ağırlığı arkaya doğru verdiğinizden ağırlık merkezi arka teker üzerinde olacaktır. Bu da bacaklarınızın normalden çok daha hızlı yorulmasına neden olur. Eğer dayanamayacak durumdaysanız bir kaç saniye durun ve yeteri kadar dinlendiğinize kanaat getirinceye kadar molanızı sürdürün. Bu hem güvenli bir parkur için hem de sürüşten daha fazla zevk almanız için gereklidir.

Frenleme

Ön freni kullanırken çok dikkatli olun. Fren yaparken sadece arka ya da sadece ön freni kullanmayın. İki freni birlikte kullanmaya çalışın. Ön tekeri kilitlemeyecek kadar sıkmanız büyük tehlikeler doğurmaz. Fren gücünün çoğu ön tekerdedir çünkü normal pozisyonda ağırlık ön tekere daha fazla biner.

Yine bu yüzden uçuşlarda eğer ağırlık merkezi ayarlanmaz ise bisiklet burnu üzerine çakılabilir (tabi siz de). Bunu engellemek için kendinizi arkaya doğru çekin ya da tam zıplarken bisikletin gidonundan hızlıca yukarıya çekin. Bu kısa uçuşlarda dengeyi sağlamanıza yardım eder.

Gidon

Gidonu çok sert tutmayın. Bisiklete biraz izin verin. Ön teker bazen kendi yolunu bulmak ister ve siz buna izin vermezseniz herhangi ufak bir engel yüzünden bile düşebilirsiniz. Ayrıca gidonu tek elle tutmak intihar demektir. Yüksek hızdan, eğimden ve sizin duruşunuzdan dolayı aşırı yük altında olan ön teker, ufak engellerde size büyük zorluklar çıkarabilir. Bu yüzden konsantre olun ve bisikletin kontrolden çıkmasına izin vermeyin.

Acil Durum

Herhangi bir şekilde bisiklet kontrolünüzden çıkarsa yapabileceğiniz bir kaç şey var. Eğer fren kopmuşsa ya da bir şekildetutmuyorsa, diğer frene risk alarak aşırı derecede yüklenin. Eğer bu sizi yavaşlatmaya yetmiyorsa, ayaklarınızı frenlemede kullanabilirsiniz. Hızınız ortalama ya da düşükse yere sürtebilirsiniz ya da yüksek hızlarda iseniz ayağınızı arka tekere sürterek yavaşlamayı deneyebilirsiniz. Ama bu çok acil durumlarda kullanmanız gereken bir teknik. Asla bu riski normal bir zamanda almayın ve daha tehlikeli yaralar alabileceğinizi unutmayın.

Bisikleti hiçbir şekilde durduramayacağınızı anladığınız zaman düşük ya da orta hızda gidiyorsanız gidonu bırakın ve kendinizi geriye atın; Yani bisikletin altınızdan kaçmasına izin verin. Biraz sürüklenebilirsiniz ancak uçurumdan aşağı uçmaktan ya da bisikletle beraber bir kayaya çarpmaktan daha iyi bir seçenek olabilir.

Grup İnişleri

Grup halinde iniyorsanız, zevki azaltmasına rağmen güvenlik için arada bol mesafe bırakın. Önde giden bisiklet görüş alanınızı daraltır. Parkurdaki olumsuz durumu gördükten sonra elinizden birşey gelmeyebilir. O yüzden kendinize zaman kazandırın ve etabı daha iyi tarayabilmek için görüş mesafenizi artırın. Öndeki bisikletçinin kaldırdığı tozu da ihmal etmeyin. Bu toz hem görmenizi engeller, hem de gözlerinizi ve solunum sisteminizi rahatsız eder. Ayrıca dallanan bir parkurda ilerliyorsanız öndeki bisikletçinin sorun yaşadığı yöne girmeyebilirsiniz.

Göz Yaşarması

İniş halindeki tehlikelerden biri de gözünüzün yaşarmasıdır. Buna sinek, toz, güneş, soğuk ya da herhangi bir etken neden olmuş olabilir. Koruyucu olarak gözlük takmanız iyi olur. Ancak parkurun hızlı ve virajlı bir yerinde aniden gözünüz yaşarırsa ve önünüzü zar zor seçer hale gelirseniz dikkat etmeniz gereken hususlar var. Asla gidonu bırakıp gözünüzü silmeye çalışmayın. Muhtemelen elinizi bıraktığınız anda düşersiniz. Göz kapaklarınızı çok hızlı açıp kapayıp, suyu ya da nesneleri gözünüzden uzaklaştırmaya çalışın. Panik fren yapın ve mümkün olan en kısa sürede durun. Eğer parkurun dışına çıkmak güvenli ise durmayı hızlandırmak için deneyebilirsiniz.

Durmak

Parkurun bazı yerlerinde durmak tehlikeli olabilir. Yüksek yamaçlardan geçiyorsanız ya da ufak kaya parçalarının üzerinden ya da arasından ilerliyorsanız durmanız sizin için iyi olmayabilir. Özellikle yamaçlarda aşağı bakmayın ve devamlı yolu takip edin. Yumuşak bir zeminde gidiyorsanız arada sırada yolun ilerisine göz atarak tekerlerin aşağı kaymasına yol açabilecek bir etmen olup olmadığına bakın. Genelde yağmur sonrası sel sularının oluşturduğu oyuklar, yumuşak zeminlerde büyük tehlike arzeder. Eğer uçurumun kenarında bisikletin dengesi uçurum tarafına bozulursa bisikleti aşağı doğru itin ve kendi dengenizi sağlamaya çalışın. Bisiklet için yapabileceğiniz hiç birşey yok. Pişman olmanız yersiz.

Pedal

Pedalların durumu yere paralel olmalıdır. Özellikle patikalardan geçerken yolun etrafındaki kayalar, ağaçlar vb. sert objeler pedala takıldığında takla atmanıza neden olabilir. Bu riski minimuma indirmek için pedal pozisyonu her zaman için yerle paralel olsun. "Atak Ayağınız" (Güçlü bacağınız, pedal atmaya başlarken ilk attığınız taraf) önde olsun. Ayrıca dik inişlerde 'arka teker kilitli' bir durumda bisiklet aşağı inerken ufak bir teknik ayrıntıyı unutmayın. Eğer bisikleti manevralarla dar ve etrafı sert nesnelerden oluşan biryerden indirecekseniz ve bu nesnelerin pedala değme olasılığı varsa, arka teker kilitli haldeyken pedalı ters yönde çevirerek korunma sağlayabilirsiniz.

 

 
Yayın Sponsoru
  Sağlık ve Antrenman

Bisikletle Oryantiring Nedir?
Türkiye, Dağ Bisikleti alanında önemli başarılara imza atmaya başladı. Bunu bir adım öteye taşıyarak Dağ Bisikleti’nin adrenalini ... Devamı » » » 

Bisiklet Sürerken İşaretlerle Haberleşmek

Grup içinde bisiklet sürdüğünüzde, birbirinizi potansiyel tehlikelere karşı uyarmak en temel sorumluluklardan biri olmalı. Çoğu ...
Devamı » » » 

Kapalı Mekanda Antrenmanın Püf Noktaları
Havaların çoğu zaman sıcak seyrettiği ülkemizde bisiklet antrenmanları için genellikle açık havada spor tercih edilmekte. Bir açıd ...
Devamı » » » 

Eki.12 Doping: Hangi Spor, Hangi Ulke, ...
Eki.12 Sporcular İçin Magnezyum
Eyl.12 Hangi Kas Ne Kadar Çalışır?
Mar.11 Yüksek Yoğunluklu İnterval ve La...
Oca.11 Karbon mu Daha Hızlı, Yoksa Çeli...
Tem.10 Yazın Bisiklete Binerken Nelere ...
Ksm.09 Sonbaharda Bisiklet
Tem.09 Fırtınada Ne Yapmalı?
May.09 VO2 Max Testleri
Oca.09 Sezon Dışında Ağırlığı Korumanın...
Oca.09 Kışın Neler Giymeli?
Auğ.08 Sınırların Peşinde
Haz.08 Spor Yaparken Müzik Dinlemeli mi...
Oca.08 Dengeli ve Düzenli Beslenmenin Ö...
Oca.08 Kötü Havalarda Bisiklete Alterna...
Ksm.07 Spor Yapmak İçin Bahaneler
Ksm.07 Kışa Girerken Beslenme Tüyoları
Eki.07 Kadın ve Erkeklerde Kilo Verme
Auğ.07 Sıcakta Bisiklete Binmek
Tem.07 Ne İçmeli, Nasıl İçmeli?
Tem.07 Daha İyi Sürüş İçin Derleme
Haz.07 Yarıştan Önce, Yarış Sırasında v...
Sağlık ve Antrenman Arşivi

 

  Bu yayın 2957 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015