Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
06 . Mart . 2021  
Dünya Şampiyonası Sonuçlandı
Lugano-Monte Tamaro

Dünya Şampiyonası Sonuçlandı

Derleyen: Emre Yıldırım
12.9.2003

Filip Meirhaeghe daha önce de yaklaşmıştı. Uzun yarış kariyeri boyunca üç kez dünya dağ bisikleti şampiyonalarında podyuma çıkan yarışçı bu yarışların hiçbirinde birinci olamazken, 90'lı yıllarda iki kez bronz madalya kazanmıştı. Geçen yıl Kanadalı Roland Green'in ardından 19 saniye farkla ikinci olan Meirhaeghe bu sene ilk 10 arasında favori gösterilmemesine rağmen birinci olmayı bildi.
Büyük boyut için tıkla!

Dünya Şampiyonu olan Belçikalı yarışçı yarıştan sonra "Dünya Şampiyonası yarışını hiçbir zaman kazanamayacağımı düşünmeye başlamışken başardım. Rüyalarım gerçek oldu." diye konuşuyordu. Aslında yarış hiç te umduğu gibi başlamamıştı. Çok teknik olan 6.2 km'lik parkurda yarışmaya katılan 105 sporcu yarışını başlangıcından itibaren patikaya ilk giren grup içinde olabilmek için kıyasıya bir mücadeleye girmişlerdi. Mierhaeghe ilk turun sonunda kendisini 11. sırada bulmuştu. Yerel halk özellikle vatandaşları 2003 Avrupa Şampiyonu Ralph Naf'ı desteklemek için yarış alanını doldurmuşlardır.

8 turluk yarışın ilk turunu Naf Kanadlı Ryder Hesjedal'ın 9 saniye önünde ilk sırada tamamladı. Onları Green ve Belçikalı Roel Paulissen takip ediyorlardı. Fakat Green'in bu ilk sıralardaki pozisyonu çok kalıcı olamadı. Mierhaeghe yavaş yavaş bastırmaya başladığı yarışta ikinci turun sonunda 6.'lığa üçüncü turun sonunda ise Paulissen'i yakalayarak ilk sıralara çok yaklaştı. Bu arada Hesjedal 1.'liğe yükselmiş, yükselen yarış temposuna ayak uyduramayan Naf ise 6.'lığa düşmüştü.
Şampiyon İş Başında
Şampiyon İş Başında
Büyük boyut için tıkla!

Sonraki iki tur sarı mayo'nun son iki yılda olduğu gibi Kanada kalacağını düşündürüyordu. Fakat son iki yılın şampiyonu Green hiç iyi bir gününde değildi ve sorunlar yaşamaya başlamıştı ki zaten yarışı ancak 19. sırada tamamlayabildi. Şimdi Hesjedal tek başında önde belirli bir tempo tutturmuş yakalanmamaya çalışıyordu. Her zaman bu tür iyi başlangıçlar yapabildiğini söyleyen Hesjedal, insanın iyi gününde olması durumunda öne geçip yarışı domine etmeye çalışmasının çok normal olduğunu söylüyordu yarış sonrasında. 5. turun ortasında beklenen oldu ve Mierhaeghe onu yakaladı. Turun sonuna kadar da beraber devam ettiler fakat meyilli bölgelerde Hesjedal'in ayağa kalkıp büyük efor sarfediyor olması, Hesjedal'in zorlanmaya başladığını gösteriyordu.

Yarışın kopma noktası, 6. turun başlarında Hesjedal'in teknik bir çıkış sırasında bir anlık dengesini kaybetmesinden yararlanan Mierhaeghe'nin kopup gitmesiyle gerçekleşti. Aslında bu noktada Hesjedal'in kaybettiği süre 3-4 saniye idi ama Belçika'lı herhalde bu tür bir anı bekliyordu.

Mierhaeghe 49.3 km'lik yarışı 2 saat 25 dakika 02'lik derecesiyle birinci bitirdiğinde, Hesjedal onu ancak 46 saniye geriden takip edebilmiş ve ikinci olmuştu. 3.'lüğü ise Paulissen 1 dakika 52 saniye geriden tamamlayabildi.

Yarış sonrası ilk kez dünya şampiyonluğunu kazanan yarışçı, "Son 100 metreye kadar kazanbileceğimden endişeliydim ancak şimdi son ve en önemli hedefim Olimpiyatlar" diye konuşuyordu.

YARIŞ NOTLARI

Yarış günü Mierhaeghe için olduğu kadar yarışta kullandığı "Epic" model tam amortisörlü bisikleti kendisine hazırlayan Specialized için de çok önemli bir gündü. Dağ bisikleti tarihinde ilk kez bir tam amortisörlü bisiklet dünya şampiyonluğunu kazanıyordu.
Şampiyon ve Specialized Epic
Şampiyon ve Specialized Epic
Büyük boyut için tıkla!

Epic hakkında bilgi veren takımın teknik sorumlusu ve Mierhaeghe'nin de kardeşi olan David Mierhaeghe, bisikletin tamamen 2003 XTR ile donatıldığını ancak Belçikalı yarışçının disk fren hissini sevmediği için disk fren kullanmadıklarını belirtiyor. Yarışçı,Crank Brothers'ın titanyum egg beater pedallarını kullanırken amortisör olarak uzaktan kitlemeli, karbon başlıklı Rock Shox SID World Cup modelini tercih etmiş. Lastik olarak ise Specialized'ın iç lastiksiz (tubeless) modeli kullanılmış. Hesjedal'in bisikleti ise Gary Fischer hardtail'miş ve disk frenleri ile birlikte tamamen 2003 XTR kullanıyormuş. 3. olan Paulissen yine Cannondale'in tam amortisörlü Scalpel modelini kullanmış.
Elite Erkekler Podyum
Elite Erkekler Podyum
Büyük boyut için tıkla!

ERKEKLER ELITE YARIŞ SONUÇLARI
1. Filip Meirhaeghe (B), 49.3km in 2:25:02
2. Ryder Hesjedal (Can), at 0:46
3. Roel Paulissen (B), at 1:52
4. Ralph Näf (Swi), at 2:41
5. Bas Peters (Nl), at 2:51
6. Cédric Ravanel (F), at 3:02
7. Kashi Leuchs (NZ), at 4:34
8. Lado Fumic (G), at 6:04
9. Bart Brentjens (Nl), at 6:25
10. Martino Fruet (I), at 6:44

BAYANLARDA SPITZ KAZANDI

Bir yarışı ikinci bitirmek pek çok sporcu için iyi bir sonuç olabilir ancak 3 kez dünya şampiyonluğunu kazanan Alison Sydor için böyle bir şey söz konusu değil.

Pazar günkü yarıştı Alman Sabine Spitz'e sadece 16 saniye farkla geçilen 37 yaşındaki yarışçı için yarış hayal kırıklığı yaratmış gibi görünüyor. 36.9 km'lik yarışın sonunda verdiği demeçte Alison Sydor "Dünya Şampiyonası yarışlarında hep kazanmak için katılmışımdır. Madalyalar değil sadece kazanmak benim için önemlidir" diyordu. Yarışın başından itibaren 2 kez dünya şampiyonluğu olan Marga Fullana ile birlikte liderliği ele geçiren Sydor, yarışın bitmesine iki tur kala Spitz'e yakalanarak geçildi. Aralarındaki fark belki 16 saniye idi ama bu Spitz'in ülkesi Almanya'ya ilk dünya şampiyonluğunu kazandırmasına engel olmadı. Rus Irina Kalentieva ise 1 dakika 59 saniye geriden 3. oldu.
Sabine Spitz - Dünya Şampiyonu
Sabine Spitz - Dünya Şampiyonu
Büyük boyut için tıkla!

Spitz yarış sonrası verdiği demeçte yarışın bitmesine iki tur kala Sydor'u gördüğünü ve pedal çevirişinin güçlü olmadığını farkettiğini ifade ediyordu. Kendi kendisine temposunu artırmadan korumasının yeterli olacağını ve önemli olanın aralarındaki mesafeyi korumanın yeterli olacağını söylemiş. Sydor ise Sabine Spitz'in çok teknik bir yarışçı olduğunu ve yarış boyunca hiç te öyle büyük bir hata yapmadığını söylüyordu.

Belki şu anda dünya dağ bisikleti şampiyonluğunu garantileyen Gunn Rita Dahle'ye ne oldu peki diye soruyorsunuzdur. Yarış günün kesinlikle onun için şanssız geçtiğini söyleyebiliriz. Kendisini destekleyen onca seyirciye rağmen, lastik patlaklarından bir türlü kurtulamayan ünlü sporcu liderin 14 dakika 35 saniye ardından yarışı ancak 23. sırada bitirebildi.
Elite Bayanlar Podyum
Elite Bayanlar Podyum
Büyük boyut için tıkla!

BAYANLAR ELITE YARIŞ SONUÇLARI

UCI world mountain bike championship, elite women's cross-country, 36.9km
1. Sabine Spitz (G), 2:07:59 (17.3 kph)
2. Alison Sydor (Can) +0:16
3. Irina Kalentieva (Rus) +1:59
4. Ivonne Kraft (G)) +2:58
5. Marie-Helene Premont (Can) +4:15
6. Susan Haywood (USA) +5:48
7. Maja Wloszczowska (Pol) +5:53
8. Elspeth Vink-Van Rooy (Ned) +6:30
9. Magdalena Sadlecka (Pol) +7:50
10. Petra Henzi (Swi) +8:28

Yarış hakkında daha önce yazmış olduğumuz ve yarış parkurunu tanıtan yazımızı okumak için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.
Lugano Tamaro Dünya Şampiyonası

Kaynak:
www.velonews.com


www.uci.ch 

 
Yayın Sponsoru
  Yarış Dünyasından

Torku'nun Eski Antrenörü Lionel Marie ile Röportaj
Geçtiğimiz Aralık ortasında Torku Şekerspor'un eski antrenörü Lionel Marie ile IAM'a geçmesinden sonra bir röportaj yaptık. ... Devamı » » » 

Lionel Marie - Biraz Daha Zaman...
Aşağıdaki satırları bu yazı dizisine başlamadan önce bir girizgah olarak yazmayı düşündüm, sonra yazılanların önüne geçmesi, ko ...
Devamı » » » 

Mehmet Şafakçı - Ağlasak da, Gülsek de Beraber
Hayatımın ilk yıllarını Ankara'da geçirirken, 80'lerin başında 4 yaşında Anıttepe 100. Yıl Yüzme Havuzu'na başladım, Ring kulüb ...
Devamı » » » 

May.15 Ahmet Örken - Çumra'dan Cavendis...
May.15 TUR2015 - Start Alanı Nasıl Kuru...
May.15 TUR2015 - Yarışta Bir Gün Nasıl ...
May.15 TUR2015 - Kürsü Formaları Nasıl ...
Nis.15 TUR2015 - Etap Biterken Foto Fin...
Mar.15 2015'te Milli Takım - Aziz Sırna...
Auğ.14 Semra Yetiş ve Erkan Sakallıoğlu...
Şub.14 Mustafa Önder Atik ile Samsun'da...
Ksm.13 Yol Bisikletinde Köklü Değişikli...
Ksm.13 Saat Rekoru Kırılacak mı?
Eyl.13 UCI Başkanlık Seçimleri
Eyl.13 Vuelta Üçüncü Hafta Top 5
Eyl.13 Vuelta İkinci Hafta Top 5
Eyl.13 Vuelta İlk Hafta Top 5
Auğ.13 Dünya Masterlar Şampiyonası Fina...
Tem.13 100. Fransa Turu, Üçüncü Hafta, ...
Tem.13 100. Fransa Turu, İkinci Hafta, ...
Tem.13 100. Fransa Turu, İlk Hafta, Top...
May.13 TUR2013: Doping (?), Yarışın Gel...
Nis.13 Türkiye Bisiklet Turu: Takımlard...
Şub.13 Torku Şeker Spor'un Yabancı Peda...
Şub.13 UCI 2013 Yol Bisikleti Takımları
Yarış Dünyasından Arşivi

 

  Bu yayın 3653 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015