Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
16 . Temmuz . 2018  
Sınırlar ve Kıyılar, Bir Bisiklet Sanatı Projesi
Sınırlar ve Kıyılar

Sınırlar ve Kıyılar, Bir Bisiklet Sanatı Projesi

Derleyen: Emre Yıldırım
12.9.2003

"Hareket eden veya hareketli şeye dair - hareket ettirenin kuvveti her zaman, hareket ettirilen şeyin direncinden fazladır."

- Leonardo da Vinci

Konsept

Bisikleti, felsefesi, yaşam kültürü ve ruh sağlığı açısından ele aldığımızda çağdaş dünyadaki çevreye ve insana uyumlu en önemli 'ulaşım aracı' olarak tanımlayabiliriz.
Suat Akdemir
Suat Akdemir
Büyük boyut için tıkla!

Bir de bunun üzerine sürüş performansını sanatla ilişkilendirdiğimizde, ortaya çağdaş bir performans çıkmaktadır: Bir sanatçının Türkiye sınırlarını bisikletle dolaşarak, 'mobil' olarak sanat eseri üretmesini, sosyolojik, siyasal, sportif, sanatsal ve düşünsel olarak okuyabiliriz.

Sanatçının hem Türkiye'nin hem de kendi fiziksel ve tinsel performansının 'sınır'larında dolaşması, gezdiği her yerde farklı tekniklerle desen, eskiz, yazı, fotoğraf gibi malzemeleri bu proje için hazırlanmış web sitesine yollaması ve bu projenin izleyicisinin İnternet üzerinden sanatçının izini sürebilmesi Türkiye'de örneği olmayan sanatsal bir eylemdir.

13 Mayıs Pazartesi günü İstanbul'dan başlayacak olan yolculuk sırasıyla Trakya, Ege, Akdeniz, Güneydoğu ve Doğu Anadolu sınırları ve Karadeniz sahil şeridi rotasını takip etmek suretiyle yaklaşık 6000 km. sonra yine Istanbul'da son bulur.

Yolculuk süresi yaklaşık günde 100 km. mesafe katedilerek, beklenmeyen etkiler de hesaba katılarak 100 gün olarak hesaplanmıştır.

Dayanıklılık, süreklilik, saflaşma, yıpranma, hız, iz, renk, ışık, doku, zaman, mekan vb. konulardaki düşünceler spontan ifade araçlarıyla yorumlanacak ve yörelerin haberleşme imkanları doğrultusunda web sitesine haftalık olarak kaydedilecektir. Ayrıca yolculuğun fotoğraf ağırlıklı bir kitapla ve sanatçının yolculuk boyunca oluşturduğu işlerden oluşan bir enstalasyon sergisiyle belgelenmesi düşünülmektedir.

***


Genel olarak bakıldığında bisiklet alternatif kişisel bir ulaşım aracıyken, onun teknik işleyişini sanatsal bir bağlamla birleştirmek, özünde ekolojik sanatsal bir yaratımı belirtir. Doğanın içindeki etkileri sanatsal bir dışavurumla şekillendirmek batıda "Land Art" olarak tanımlanan bir tür sanatsal uzmanlığı da işaret eder. Proje, ulusal sınırlar içindeki farklı kültürler, mekanlar, iklimler ve insanların içinden geçerek, sanatsal anlamda bir "yerel tarih araştırması" mantığıyla kendi sosyolojik tavrını ortaya koyacaktır. Bu 'araştırma'nın zamana karşı yapılması, yaşananların 'anında' sanatsal bir ürüne dönüşmesi ve belgelenmesi, 'yolculuk kültürü' içinden böylesi bir sanatsal projenin çıkması dünyada da örnekleri çok az olan etkinliklerdir.

Büyük boyut için tıkla!

Bu proje her türlü popüler tatil enerjisinin uzağında durarak, gerçek anlamda yol ve yolcu olmayı, yolun kendisinden bir sanat eseri yaratmayı ve sanatta ana akımların dışında kalmayı istemesiyle felsefi anlamda farklı okumalara da açıktır.

Sınırlarda dolaşmak ve merkezin dışında kalmak isteyen sanatçı, kendi gezgin ruhunu ve çağdaş sanatın "pür" olan tarafını korumaya çalışır.

***

Bu Sınırlar bisiklet sanatı projesi, kendi felsefi doluluğu, ekolojik tercihleri, yaşayacağı sosyolojik deneyimler ve adeta yolculuğu bir sanat nesnesine dönüştürmesiyle çağdaş alternatif bir deneyim olarak sanatsal literatürdeki yerini alacaktır.

***

Yolculuk performansını AGFA Reproset A.Ş. sponsorluğunda gerçekleştirecek olan Suat Akdemir 1960 yılında İstanbul'da doğdu. Yurtiçi ve yurt dışı koleksiyonlarda çok sayıda yapıtı bulunuyor. Sanatçı çalışmalarını halen yaşamakta olduğu Bodrum'da sürdürüyor.

- Nadi GÜLER

***

İlksöz

Bisikletçi nesnelere, insanlara, doğaya bir kuşun gözleriyle bakar. Her şeyi tepeden daha iyi bir şekilde görebilir. Keskin bir görüşü vardır. Bazen pedal çevirmeyi bırakır ve aşağı doğru süzülür... Zarif bir şekilde, çok beceriklice... Enerji kaynaklarını ziyan etmeden... Gücünü tutumlu bir şekilde kullanmaya çalışır. Nereye gittiğini biliyor gibidir. Oysa çok uzaktadır gideceği yer. Yolculuğa iyi hazırlanmıştır. Her tür hava koşuluna hazırdır. Gideceği yere varmayı umar. Düşmanlarını tanır. Bazen kendisini güvenlik içinde bulur. Bazen kendisini çok aşan güç koşullarla boğuşmak zorundadır. Ama her zaman çevresinde olup bitenlerin keskin bir biçimde farkındadır. Önünde uzayıp giden sonsuz yolun da... Bir yolunu bulup gitmeyi sürdürür. Her gizli hava akımını kendi yararına kullanarak... Rüzgarla, yokuşla bozuşmadan... Çevre ile uyumlu bir işbirliği sergileyerek... Gitmenin büyüsündeki asaleti daima koruyarak... Dengeyi, kontrolü, enerjiyi, ustalığı elden bırakmadan... Yapabileceğinin en iyisini yapar. 

- Leonardo da Vinci

Konsept

Bisikleti, felsefesi, yaşam kültürü ve ruh sağlığı açısından ele aldığımızda çağdaş dünyadaki çevreye ve insana uyumlu en önemli 'ulaşım aracı' ...">

 
Yayın Sponsoru
  Patika

Çocuk ve Bisiklet Yolculuğu
Bu senede 1 Temmuz – 26 Ağustos tarihleri arasında Avrupa’da Almanya, Danimarka ve İsveç'i kapsayan son bisiklet turlarından yeni ... Devamı » » » 

Londra'da bisikletle 10 gün

Küresel dünyanın en önemli başkentlerinden birinde, Londra’da, 10 gün boyunca, oralı olmayan biri olarak hemen her yere bisikle ...
Devamı » » » 

Serkan Taşdelen ile Tur Bisikletçiliği

Türkiye de hızla gelişen tur bisikletçiliğinin ilk isimlerinden Serkan Taşdelen’le bisiklet üstünde uzun yol yapacaklar i ...
Devamı » » » 


Tem.12 Kapadokya Bisiklet Festivali 20...
Nis.12 Gurbet Emekçisinin Notları 2...
Şub.12 Gurbet Emekçisinin Notları 1...
Eyl.11 Bask Ülkesi ve La Vuelta
Nis.11 Türkiye'den Japonya'ya Bir Bisik...
Şub.11 Bisikletle İstanbul'dan Paris'e
Ara.09 Bayramda 3 Gün Yenice
Auğ.09 Küresel Isınmaya Karşı Gelibolu ...
Nis.09 Gümeli - Bölüklü - Karatepe Yayl...
Mar.09 Adapazarı'ndan Adapazarı'na
Eki.08 Bisikletle Manhattan Turu
Tem.08 Dağ Köyleri Üzerinden Yalova'dan...
Tem.08 Küresel Isınmaya Karşı Ege Kıyıl...
May.08 Abi Anadolufeneri'ne Gidelim...P...
Mar.08 Yaz Başında Yedigöller
Şub.08 Derinoba Bisiklet Gezisi
Eki.07 Artvin 1 Meydancık'dan Macahel'e
Eki.07 Artvin 2 Macahel'den Borçka'ya
Eyl.07 Kemalpaşa’dan Buca’y...
Auğ.07 Silifke’nin Cezeryesi Meşh...
Haz.07 Ormandan Gemlik-Yalova Geçişi
Nis.07 Altınoluk - Assos Turu
Patika Arşivi

 

  Bu yayın 2972 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015