Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
23 . Mart . 2019  
Bir Bisiklet Sanatı Projesi
Sınırlar ve Kıyılar

Bir Bisiklet Sanatı Projesi

Yazar: Emre Yıldırım
13.9.2003

İnternet üzerinde "Sınırlar ve Kıyılar" projesiyle ilgili ilk haberler geldiğinde nedendir bilinmez bu konuya fazla bir ilgi göstermemiştim. Projenin konu ve kapsamını çok iddialı bulduğumdan mıdır, dokümante edilmesinin ne kadar çok emek ve ciddiyet gerektirdiğini düşündüğümden midir tam olarak bilmiyorum ancak böyle bir çalışmanın hakkıyla hayata geçirilmiş olabileceğine pek ihtimal vermemiştim herhalde. Bu yüzden yazıların yer aldığı siteye gidip gözatmam da epey bir zaman sonra gerçekleşmişti...
Büyük boyut için tıkla!

Gezi güncesini okumaya başladığım ilk andan itibaren ise ön yargılı olmanın ne kadar kötü bir davranış olduğunu düşünüyordum kendi adıma. Kazı yapan ve yepyeni bulgularla karşılaşan bir arkeolog nasıl heyecan duyarsa, gezi notlarını gün ve gün okumaya başladığımda benzer duyguları hissetmiştim.

Yazılar gerçekten büyük bir özenle hazırlanmıştı; gezginin yol boyunca yaşadıklarıyla ilgili görüş-düşünceleri yalın ve özgün bir şekilde, seçkin bir sanatçı duyarlılığı ile yoğrulmuş olarak okuyucuya sunuluyordu. Anlatımda hiçbir yapaylık yoktu.

Projenin kapsamı düşünüldüğünde yazıları bir batımda okuyabilmek mümkün değildi. Halbuki bu serüvenin her evresini en kısa zamanda öğrenmek istiyordum. Bu yüzden zaman içerisinde defalarca siteye uğradığımı hatırlıyorum.

Bu tur güncesinin daha çok insana ulaşması gerektiği düşüncesi gittikçe gelişiyordu içimde ancak o dönem için yapabilecek fazla birşey yoktu. Sadece e-posta gruplarındaki bağlantı trafiğini artırıp daha çok insanın bu yazılara ulaşmasını sağlamıştık hatırladığım kadarıyla.
Büyük boyut için tıkla!

Neydi peki bu yazıları değerli kılan? Her şeyden önemlisi bisikleti üzerinde bir gezgin, Türkiye coğrafyası ve kültürünü, gerçekleştirdiği yolculuk çerçevesinde yazılı hale getiriyor, resimliyor ve herkesin ortak kullanımına sunuyordu. Bu bilgi her bisikletçi tarafından ulaşılabilen, gelecek nesillerle paylaşılan bir hale getirilmeli sadecee-posta gruplarında kalmamalıydı.

Türkiye kültür ve coğrafyasının bisiklet özelinde yazılı belgesi vardı elimizde.

Aradan geçen 1 seneyi aşkın süreçte proje neredeyse herkes tarafından unutulmak üzereydi. Bizler ise bisiklet kültürünü ve deneyimlerimizi daha geniş bir kitle ile buluşturmak, dağ bisikleti sporu ve sevgisini bisiklet severlerle daha verimli bir ortamda paylaşabilmek adına zaman zaman kesintilere uğrasa da MTBTR projesi üzerinde çalışmayı sürdürdük. Projeyi iyi bir noktaya getirdiğimize inandığımız şu günlerde “Kıyılar ve Sınırlar” projesini yeniden gündemimize almaya karar verdik: Projenin sponsoru ve AGFA Türkiye Distribütörü REPROSET firması ile bu konu hakkında yaptığımız görüşmenin olumlu sonuçlanması ile birlikte de güncenin MTBTR’de yayınlanması gerçekleşti.

Yazıları bir kerede yayınlamak yerine her hafta bir veya birkaç tanesini siz MTBTR okurlarına sunmayı düşünüyoruz.

Bu yazı dizimizi ilgiyle izleyeceğinizi umuyoruz. REPROSET firmasına, bisiklet sporuna verdikleri destek ve böyle değerli bir projenin hayata geçmesinde yaptıkları katkılar için MTBTR olarak burada bir kez daha teşekkür ederiz.

Emre YILDIRIM

REPROSET Kimdir?

REPROSET A.Ş., 1969 yılında Türkiye'deki grafik ve matbaa sektörüne malzeme ve makine ithalatı yapmak amacı ile kurulmuştur. İlk kuruluş yıllarından itibaren AGFA ile yakın ilişkiler içinde olan firma, ilk olarak 1974 yılında AGFA baskı öncesi film, kimyasallar ve malzemeleri, baskı öncesi tarayıcı ve film çıkış gibi matbaa makine ve malzemelerinin Türkiye distribütörlüğünü almıştır. Daha sonra, 1980 yılında AGFA medikal görüntüleme film ve kimyasalları, x-ray aksesuarları, x-ray konvansiyonel ve dijital malzemeleri gibi ürünlerin distribütörlüğünü de bünyesine katmıştır. 1988 yılında AGFA film, kimyasallar, kağıt ve fotoğraf makinelerinden oluşan amatör fotoğraf grubunun distribütörlüğünü ve son olarak 1996 yılında dijital kameralar ve mid-range tarayıcı ile dijital fotoğrafçılık grubunun Türkiye distribütörlüğünü almıştır. İthalat firması olarak başladığı yolculuğuna 2000'li yıllarda AGFA-GEVAERT firmasının Türkiye'deki tek yetkili satıcısı ve distribütörü olarak devam etmektedir .

Reproset ile ilgili daha detaylı bilgi edinmek isterseniz www.reproset.com.tr linkinden faydalanabilirsiniz.

Projenin giriş bölümüne Sınırlar ve Kıyılar yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

 

 
Yayın Sponsoru
  Patika

Çocuk ve Bisiklet Yolculuğu
Bu senede 1 Temmuz – 26 Ağustos tarihleri arasında Avrupa’da Almanya, Danimarka ve İsveç'i kapsayan son bisiklet turlarından yeni ... Devamı » » » 

Londra'da bisikletle 10 gün

Küresel dünyanın en önemli başkentlerinden birinde, Londra’da, 10 gün boyunca, oralı olmayan biri olarak hemen her yere bisikle ...
Devamı » » » 

Serkan Taşdelen ile Tur Bisikletçiliği

Türkiye de hızla gelişen tur bisikletçiliğinin ilk isimlerinden Serkan Taşdelen’le bisiklet üstünde uzun yol yapacaklar i ...
Devamı » » » 


Tem.12 Kapadokya Bisiklet Festivali 20...
Nis.12 Gurbet Emekçisinin Notları 2...
Şub.12 Gurbet Emekçisinin Notları 1...
Eyl.11 Bask Ülkesi ve La Vuelta
Nis.11 Türkiye'den Japonya'ya Bir Bisik...
Şub.11 Bisikletle İstanbul'dan Paris'e
Ara.09 Bayramda 3 Gün Yenice
Auğ.09 Küresel Isınmaya Karşı Gelibolu ...
Nis.09 Gümeli - Bölüklü - Karatepe Yayl...
Mar.09 Adapazarı'ndan Adapazarı'na
Eki.08 Bisikletle Manhattan Turu
Tem.08 Dağ Köyleri Üzerinden Yalova'dan...
Tem.08 Küresel Isınmaya Karşı Ege Kıyıl...
May.08 Abi Anadolufeneri'ne Gidelim...P...
Mar.08 Yaz Başında Yedigöller
Şub.08 Derinoba Bisiklet Gezisi
Eki.07 Artvin 1 Meydancık'dan Macahel'e
Eki.07 Artvin 2 Macahel'den Borçka'ya
Eyl.07 Kemalpaşa’dan Buca’y...
Auğ.07 Silifke’nin Cezeryesi Meşh...
Haz.07 Ormandan Gemlik-Yalova Geçişi
Nis.07 Altınoluk - Assos Turu
Patika Arşivi

 

  Bu yayın 3181 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015