Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
21 . Temmuz . 2018  
Hangi Spor İçeceği
Spor İçecekleri

Hangi Spor İçeceği

Çeviren: Emre Yıldırım
5.11.2003

Bu hafta köşemizde siz MTBTR okurlarının da ilgisini çekeceğini umduğumuz bir konuyu işliyoruz: Enerji içecekleri seçimi ve kullanımı:

VeloNews’ten Monique Ryan’a gelen soru ve cevaplar bu konuda akıllarda olabilecek pek çok soruyu cevaplar nitelikte.

Soru: Hangi enerji içeceğini kullanmam gerektiği konusunda kafam karıştı. Extran (früktoz), Accelerade (Sükroz, maltodakstrin ve protein) ve sayısız başka içecek denedim. Hepsi ürünlerinin su ihtiyacı giderme hızını artırdığını iddia ediyorlar. Hangisini kullanmam konusunda kararsızım. Acaba glükoz içerenleri kullanmak daha mı iyidir?
Büyük boyut için tıkla!

Soru:Acaba sükroz ve maltoz yerine glükoz içeren gel ve spor içeceklerini kullanmamızı mı tavsiye edersiniz? Glükoz sanırım vücut tarafından daha hızlı kullanılabiliyor. Peki öyle ise diğer ikisinin yararı nedir? Bazı ürünlerin etiketlerine baktığımızda glükoz polimer diye bir maddeden bahsediliyor. Bu glükoz mudur yoksa Maltoz mu?

Cevap:Aslında sorularınızda çok haklısınız zira bu –koz ile biten maddeler arasında ayırım yapabilmek bazen sahiden zorlaşıyor. Spor içecekleri genelde sıvı, elektrolit ve tabi karbonhidrat içerirler. Biz bu yazımızda karbonhidratlardan bahsedeceğiz zira iki soru da bu konuda gelmiş. Önceki yazımızda belirttiğimiz gibi orta ve yüksek seviyede glikemik indeks’e sahip karbonhidratlar kan glükoz seviyesinde hızlı bir yükselmeye neden olur ve kaslar tarafından etkin bir şekilde kullanılırlar. Bu yüzden kan şekerinizi yükseltmek için ayrıca glükoz almanıza gerek yoktur.

Sıkça karşılaşılan karbonhidrat türleri glükoz, sükroz, früktoz, glükoz polimerleri ve maltodekstrindir (kısa glükoz zincirleri). Maltozbirbirine kenetlenen iki glükoz molekülünden oluşur. Araştırmalar tüm bu karbonhidratların, %6-8 arası yoğunluktaki karbonhidrat konsantrasyonunun içerisinde alındığında (ki çoğunluk spor içecekleri bu yapıdadır) vücutça rahatlıkla hazmedilir ve enerji üretimi için kullanıldığını gösteriyor. Farklı karbonhidrat türleri ile çalışılmasının sebebi ise üreticilerin farklı tatlar yakalamaya çalışmalarıdır.Ayrıca farklı karbonhidrat yapılarının aynı ürün içerisinde alınması, birbirinden az da olsa farklı taşınma ve kullanım yapılarına sahip olmaları ince bağırsakta emilme anında işleri daha da kolaylaştırır. Böylece karbonhidratların daha hazmedilme ve enerji olarak kullanıma hazır hale hızı artar. Sadece früktozu karbonhidrat içeriği olarak kullanan içecekleri kullanırken dikkat etmekte fayda var zira bazı insanlarda bu tür karbonhidratları hazmedilirken sindirim problemleri ile karşılaşılabiliniyor. Früktoz hemen hemen her spor içeceğinde bulunmaktadır ve kullanımında uygulanan formülasyon oldukça önemlidir.
Büyük boyut için tıkla!

Peki en iyi spor içeceği hangisidir? İçerdiği karbonhidratın tamamından yararlandığınız ve tadı hoşunuza giden hangisi ise o içecek sizin için en iyi spor içeceğidir. Glükoz polimer içeren bir kısım içecekler pek tatlı olmayabilir halbuki bazı sporcular içeceğin tatlı olmasını isteyebilir. Unutmayın ki bu içecekten bolca kullanacaksınız: tavsiye edilen kullanım oranı her 15-20 dakikada bir 150-300 g arasıdır. Bazen sporcular için doğru içeceği bulmak kolay olmayabilir. Mutlaka aramaya devam edin. Emin olun içerik ve tad olarak mutlaka size uygun bir içecek mevcuttur.

Sağlıkla kalın

MTBTR

Kaynak:Velo News – The Feed Zone

 

 
Yayın Sponsoru
  Sağlık ve Antrenman

Bisikletle Oryantiring Nedir?
Türkiye, Dağ Bisikleti alanında önemli başarılara imza atmaya başladı. Bunu bir adım öteye taşıyarak Dağ Bisikleti’nin adrenalini ... Devamı » » » 

Bisiklet Sürerken İşaretlerle Haberleşmek

Grup içinde bisiklet sürdüğünüzde, birbirinizi potansiyel tehlikelere karşı uyarmak en temel sorumluluklardan biri olmalı. Çoğu ...
Devamı » » » 

Kapalı Mekanda Antrenmanın Püf Noktaları
Havaların çoğu zaman sıcak seyrettiği ülkemizde bisiklet antrenmanları için genellikle açık havada spor tercih edilmekte. Bir açıd ...
Devamı » » » 

Eki.12 Doping: Hangi Spor, Hangi Ulke, ...
Eki.12 Sporcular İçin Magnezyum
Eyl.12 Hangi Kas Ne Kadar Çalışır?
Mar.11 Yüksek Yoğunluklu İnterval ve La...
Oca.11 Karbon mu Daha Hızlı, Yoksa Çeli...
Tem.10 Yazın Bisiklete Binerken Nelere ...
Ksm.09 Sonbaharda Bisiklet
Tem.09 Fırtınada Ne Yapmalı?
May.09 VO2 Max Testleri
Oca.09 Sezon Dışında Ağırlığı Korumanın...
Oca.09 Kışın Neler Giymeli?
Auğ.08 Sınırların Peşinde
Haz.08 Spor Yaparken Müzik Dinlemeli mi...
Oca.08 Dengeli ve Düzenli Beslenmenin Ö...
Oca.08 Kötü Havalarda Bisiklete Alterna...
Ksm.07 Spor Yapmak İçin Bahaneler
Ksm.07 Kışa Girerken Beslenme Tüyoları
Eki.07 Kadın ve Erkeklerde Kilo Verme
Auğ.07 Sıcakta Bisiklete Binmek
Tem.07 Ne İçmeli, Nasıl İçmeli?
Tem.07 Daha İyi Sürüş İçin Derleme
Haz.07 Yarıştan Önce, Yarış Sırasında v...
Sağlık ve Antrenman Arşivi

 

  Bu yayın 6143 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015