Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
27 . Ekim . 2020  
CİN GİBİ YENİ MODELLER
SCOTT 2004

CİN GİBİ YENİ MODELLER

Yazar: Emre Yıldırım
11.9.2003

Neden Scott markası Trek ve Specialized gibi büyük markalar ile aynı potada değerlendirilmez hep merak etmişimdir. Firmanın geçmişine baktığımızda 1968'te kayak malzemesi üreterek iş hayatına başlayan firmanın 1986 yılından itibaren dağ bisikleti üretimine başladığını görüyoruz. 1991 yılında "unishock" modeli ile amortisör sektörüne giren firma bu amortisörle donatılan bisikleti kullanan Ruthie Mathies ile aynı yıl dünya dağ bisikleti şampiyonasını kazanmıştır. 1992 yılında ilk tam amortisörlü bisikletini sunan Scott yine aynı yıl bisiklet kaskı ve ayakkabıları da üretmeye başlamış.
Büyük boyut için tıkla!

2004 yılına baştan aşağı yenilenen dağ bisikleti serisi ile oldukça hazırlıklı gireceği görülen ve daha önce bu ayın yenilikleri ve Eurobike fuarı ile ilgili haberimizde sizlere duyurduğumuz Scott'un 2004 modellerini doğrusunu söylemek gerekirse çok başarılı bulduk ve bu yazımızda sizlere yeni çıkacak olan bu modelleri daha detaylı tanıtmayı amaçladık. Umarız hoşunuza gider. Derin bir nefes alın ve işte size yeni Scott 2004 dağ bisikleti serisi:

GENIUS

Bu model firmanın tam amortisörlüler dünyasındaki yıldızı. Scoot ile yıllardır çalışan tasarımcı Peter Denk ve ekibi "Genius"ile Scott yarışçısı Thomas Frischknecht'in de sürmekten zevk duyacağı firmanın üst seviye tam amortisörlü XC cross country bisikletini üretmeye çalışmış.
Thomas Frischknecht
Thomas Frischknecht
Büyük boyut için tıkla!

4 parçalı arka amortisör düzeneği, eski tek noktadan arka amortisörlü modellere göre önemli bir yenilik olarak görülüyor (seride hala tek noktadan olan modeller bulunuyor).
Scott Genius
Scott Genius
Büyük boyut için tıkla!

Modelin hafif olmasının yanısıra zorlu zeminlere yetecek kadar esneme payına sahip olmasına dikkat edilirken bu noktada abartıya kaçıp hantallaşmamasına da özen gösterilmiş.
Büyük boyut için tıkla!

Tamamen Scott karakteristik çizgisini yansıtan modelde oldukça fazla yenilik var doğrusu. Arka dört parçalı amortisör düzeneği, Specialized FSR'ınkine oldukça benziyor. Tasarımı diğerlerinden ayıran nokta ise tasarımcıların, bağlantı noktalarını ve birbirlerine olan uzaklıklarını öyle iyi ayarlamış olmaları ki arka tekerlek hemen hemen her yöne doğru hareket edebilme şansına sahip hale getirilmiş.
Büyük boyut için tıkla!

Arka amortisör tasarımının amaçlarından biri de zincir gerginliğini en düşük seviyeye getirmek. Nedir bu zincir gerginliği dediğinizi duyar gibi oluyoruz: Tek noktadan arka amortisörler için tasarımcılar, sürüş sırasında en çok kullanılan ön orta çarkı temel alarak pivot noktasını belirler ve düzeneği bu nokta üzerine tasarlarlar.

Bu uygulamadaki amaçları orta çarktaki sürüşlerde zincirin gerginliğini sıfırlamak ve amortisör hareketenin zincir ve pedal üzerindeki etkisini azaltmaktır. Temelde elde edilmek istenen sıfır pedal gerilme geri etkisidir. Bu tür sistemlerde büyük çarka geçildiğinde daha gergin, küçük çarkta ise biraz bolluk hissedilmesinin sebebi budur.

Günümüzde yaygınlaşan 4 parçalı arka sistemlerde bu nokta çok dikkate alınmadığından, birçoğu halen tek noktadan amortisörlere benzer özellikler göstermektedir ve çok verimli oldukları söylenemez.

Bunun önüne geçmek için Scott tasarımcıları, arka milin oturduğu noktayı hareketli hale getirmişler. Siz ön çarkı değiştirdikçe arka tekerlek kendini buna göre ayarlıyor ve her viteste kendi en iyi denge noktasını buluyor. Oldukça önemli bir gelişme. Sonuç ise gerçekten dört dörtlük olmuş.
Genius amortisör
Genius amortisör
Büyük boyut için tıkla!

Bu bisiklette görülen bir diğer değişiklik ise yine arka amortisör için Scott'un kendi özel amortisörünü üretmiş olması. Ancak bir farkla: Diğer amortisörler itmeli bir tasarım içerirken Scott amortisörünü çekmeli bir sistem olarak geliştirmiş. Yani arka düzenek basınç uyguladıkça amortisör uzuyor yani diğer bir değişle amortisör sürüşün büyük bir bölümünde en kısa seviyesinde kalıyor. Böylece özellikle kötü hava şartlarında amortisör, çevresinde biriken çamur ve pislikleri dışarı iterek kendi kendini temizleyen bir hale geliyor. Oldukça basit ve akıllıca bir tasarım.

Arka sistem 3 farklı noktada kilitlenebilir şekilde düzenlenmiş. Serbest modda amortisörün tüm performansından yararlanıyorsunuz ancak yarış amacıyla kullanılıyorsa bu biraz fazla oynak bir ortam yaratıyor ve enerji kaybına sebep olabiliyor. Scott bunu düşünerek "traction mode" dediği bir ara seviye belirlemiş. İşte bu noktada sistem tam performans çalışıyor. Sadece gerekli olan noktalarda esneme yapıyor. Tabii bir de esnemesiz modu var bu durumda genius tam bir hardtail (sadece ön amortisörlü model) özelliğine bürünüyor. İşin en güzel tarafı ise bu ayarları gidona yerleştirilen bir mandal ile sürüş sırasında değiştirebiliyor olmanız.

Amortisör olayına burada son noktayı koyarken, kadronun firmanın "scan 2" olarak adlandırdığı scandium alaşımdan yapıldığını belirtelim. Sanırım 2004 yılının ençok konuşulacak modellerinden biri olacak Genius.

1500 dolardan başlayan en düşük Genius modelinin ismi Genius MC-50: 125 mm'lik esnemeli arka amortisörü, 120 mm'lik Manitou Black Comp modeli ön amortisörü bulunan model LX-XT vites sistemi, Avid V-Fren ile sunuluyor. Disk fren takmak için uygun platformu da sunan model oldukça yeterli görünüyor. Yüksek esneme paylı seride MC-50'den başka 4 başka model de bulunuyor. MC-20 ve MC-10 ile daha hafif bir kadroya sahip oluyorsunuz. En üst model MC-10'da Fox Talas RLC amortisör, Mavic Crossmax jantlar ve tam XTR sistem kullanılmış. Fiyat ise 3500 dolar gibi.

XC Cross Country bazlı seri ise RC olarak adlandırılıyor: 90 mm arka amortisör esneme payı ile RC-30 modeli 1900 dolardan satışa sunulacak. Bu fiyata "Manitou Super Air" amortisör, Shimano LX-XT vites sistemi, XT disk frenler ve göz alıcı sarı bir kadro dahil.
RC-20
RC-20
Büyük boyut için tıkla!

RC-20 modeli Scott'un yeni Scan-2 alaşımlı kadrosu ile geliyor: Fox F80 RLT ön amortisör, XT-XTR karışımı vites-fren sistemi fiyatı hemen 2450 dolara yükseltiyor. En üstteki RC-10 modelinde ise Fox F80X, XTR, DT Swiss göbekler pakete eklenmiş ve fiyat 3600 dolar oluvermiş. Ağırlık ise 24lb'nin altında (11.5 kg civarı).
Genius Contessa
Genius Contessa
Büyük boyut için tıkla!

Ayrıca bir de bayanlara özel Genius Contessa modeli geliştirilmiş. Manitou Axel Comp amortisör ve LX-XT parçalarla bu model 1600 dolara satışa sunulacak.

HARDTAIL MODELLER

Genius modeli üzerinde bu kadar durup övdükten sonra Scott'un hardtail modellerini üstünkörü geçseydik gerçekten yazık olacaktı. Halbuki hepsi birbirinden temiz çizgilere sahip klas modeller. Giriş seviyesi "performans" modeli Montana 340 dolardan satışa sunuluyor. Boulder bu giriş seviyesinin en üst modeli ve LX-XT donanıma sahip 6061 aluminium kadroya sahip ve 600 dolarlık bir fiyatı var.

Daha yarış hissi veren bir dağ bisikletine sahip olmak istiyorum derseniz size adından da anlaşılacağı üzere RC serisini tavsiye edeceğiz. Tabii fiyatlar da buna bağlı olarak katlanıyorlar: 7005 alüminyum kadroya sahip olan bu seride en düşük model olan Expert Racing modeli Judy XC, Deore LX donanıma sahip ve 600 dolara satışa sunuluyor. Aynı kadro Elite Racing modelinde de kullanılıyor (900 dolara, Axel Ekipman/LX/Deore Disk frenler ile sunuluyor). Comp (1150 dolara, Axel Elite/LX/XT Disk frenler ile) ve Team Racing modelleri (1700 dolara Skareb Comp/tam XT sistem) ile seri devam ediyor.
Team Racing
Team Racing
Büyük boyut için tıkla!

İşler 2100 dolar Pro Racing modeli ile iyice ciddileşiyor Scott'ta: Daha hafif bir kadro, Fox F80RLT amortisör ve XT/XTR donanım ile gelen modeli de yeterli bulmuyorsanız size tavsiyemiz Team Elite modeline bir göz atmanız: Scan-2 alaşım kadro 2,6lb'nin altında (1.2 kg gibi) tamamen XTR donanıma sahip ve FOX F80X amortisör içeriyor. Fiyatı ise tam 3400 dolar.
YZ-20
YZ-20
Büyük boyut için tıkla!

Hoplayıp zıplamaktan ve sert sürüşten mi hoşlanıyorsunuz. Scott sizin için Voltage serisini sunuyor: YZ4 modeli 230 dolarlık fiyatı ile serinin en düşüğü. YZO modeli ise Marzocchi EXR Comp amortisörü ile Truvativ Hussefelt krankı, mekanik disk frenler ile 550 dolara satılacak.

PROGRESSIVE

Serbest sürüşten mi hoşlanıyorsunuz. 2004 yılında geçen yılın G-Zero modellerinin yerini (G-Zero FX dışında) "Nitrous" platformu alıyor. Octagon şeklinde köşelendirilmiş gövde borularını, tek parça arka borular bütünlemiş ve bu modeller 150-170 mm arasında esneme payları ile sunuluyor. İlginç olan geniş kadro başına rağmen bu modellerde 1-1/8inçlik Marzocchi amortisörler kullanılmış olması. Drop-Off Comp 1400 dolarlık modelde, Z1 1600 dolarlık modelde ve Z150FR 2100 dolarlık Nitrous 10 modelinde amortisör olarak uygulanmış.
Nitrous 10
Nitrous 10
Büyük boyut için tıkla!

Progressive serisinin en üst modeli High Octane ve High Octane FR 2600 dolar fiyattan bisiklet severlere sunuluyor. Bu modeller tepe inişi yarışçıları için üretilmiş. High Octane modeli 240 mm gibi inanılmaz bir esneme payına sahip. Bu modelde ön amortisör olarak ta 180 mm esneme paylı Boxxer kullanılmış. Race Face krank ve XT vites sistemi modeli yürür hale getirirken, Hayes Mag HD diskler (205 mm rotora sahip) High Octane'ı durdurmak için kullanılmış.
High Octane FR
High Octane FR
Büyük boyut için tıkla!

FR modeli ise 140-180mm'lik esneme payıyla ve karbon sele borusu ile sunuluyor. Önde 3 çarklı vites sistemi ile bu modelde çok daha yönlü kullanım hedeflenmiş. Arka amortisörde Manitou Swinger Shock, önde ise Manitou Breakout modeli kullanılmış. Bu model ile yokuş çıkarken uçmayacak olsanız da FR teleferiklere bağımlılıktan sizleri bir nebze de olsa kurtarıyor. Ne diyelim darısı bizim başımıza. Umarız kayak merkezlerimiz gelecekte dağ bisikleti kullanıcısı insanların farkına varıp bizlere teleferik sistemlerini açarlar.

Bir başka yazıda görüşmek üzere.

MTBTR
www.bikemagic.com 

 
Yayın Sponsoru
  Teknoloji - Donanım

Elektrikli Dağ Bisikletleri Ne Getiriyor?
Elektrikli bisikletler son birkaç yıldır bisiklet dünyasındaki en önemli gelişmelerden sayılıyorlar. Bisiklete binen insan sayısın ... Devamı » » » 

Türkiye Bisiklet Turu Ayakkabılar
“Dost başa bakar, düşman ayağa” derler, 51. yapılan TUR’da yarışan sporcular biz amatörlerin rakibimiz olamaz ama biz yine de ayak ...
Devamı » » » 

Türkiye Bisiklet Turu Bisikletleri

Etixx – Quickstep


Marka / Model: Specialized Venge
Çekiş Sistemi: FSA K-Force Light aynakol / Shi ...
Devamı » » » 

Eki.14 Mavic, Fox, 661, Met ve Scott'ın...
Tem.14 Shimano Ultegra 6800 Testi
Haz.14 SRAM X0 2x10 Grup Testi
Haz.14 MTBTR'de Yazlık Testler
Şub.13 Merida 2013/14 Model Yılı Yenil...
Tem.12 99. Fransa Turu'nda Bisiklet ve ...
Haz.12 Sedona İstanbul Yollarda
Haz.12 Kaskı Doğru Takmak
Auğ.11 3x10 Shimano XT Testi
Tem.11 Mamut Trailers Testi
Nis.11 Shimano'nun İki Yeni Rüzgarlığın...
Şub.11 Specialized bgFit Deneyimi
Tem.10 Değişik Vites Oranları Ne Getiri...
Haz.10 Scott Genius LongTravel, Yeni Sc...
May.10 Sigma Topline 2209
Mar.10 DT Swiss & Schwalbe RideCamp
Ksm.09 Karbon Hakkında Soru-Cevap
Tem.09 AFC Ürünlerini Test Ettik!
Haz.09 Scott'ın 2010 Model Yenilikleri
Şub.09 Shimano'nun Yeni Orta Yolu: SLX
Eki.08 Fox 2009: Dünyanın En İyi XC Kom...
Haz.08 Sigma Sport Powerled Black Testi
Teknoloji - Donanım Arşivi

 

İlgili Linkler:  

kurum   Scott  

  Bu yayın 7524 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015