Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
22 . Ocak . 2021  
SPECIALIZED 2004
SPECIALIZED YİNE İDDİALI

SPECIALIZED 2004

Yazar: Emre Yıldırım
10.9.2003

Yeni yıl yaklaşırken Giant ile başladığımız yeni modelleri tanıtma turumuza Scott ile devam etmiştik. Şimdi sıra Specialized firmasının modellerinde:

2004 yılında Specialized firmasının bizlere sunacağı yeni modeller arasında 9"'lik bir atlama makinası, tamamen yenilenmiş bir "Stumpjumper", eskiye göre daha hafif bir "Epic" ve bazı değişikliklerle birlikte "Enduro" modeli bulunuyor. Tabii yeni yol bisikletlerinden burada bahsetmeyeceğiz ancak onlar da fena değiller hani bizden söylemesi.

2004 Stumpjumper Stumpjumper modeli 2004 yılı için baştan aşağı yenilendi. Gelecek sene üretimine başlanmasının 30. yılına girecek olan Specialized'ın amiral bisiklet modeli için firma oldukça iddialı bir çalışmaya girişmiş ve çok başarılı bir sonuç elde etmiş.
Stumpjumper 2004
Stumpjumper 2004
Büyük boyut için tıkla!

Stumpjumperda eski modelleri ile karşılaştırıldığında göze çarpan ilk şey klasik üst boru yerine eğimli bir borunun tercih edilmiş olması. Sele borusuna ise arka amortisör'ün konumu gereği "piercing" uygulanmış yani borunun alt bölümünde amortisörün geçişi için bir boşluk yaratılmış. Arka amortisör olarak ta Fox markası tercih edilmiş.
Büyük boyut için tıkla!
Önde ve arkada 100 mm'lik esneme payı sunan modelde arka amortisör istenilirse kilitlenebiliyor, tamamen serbest bırakılabiliyor ya da Fox'un "Pro Pedal" modu ile pedal çevirişlerdeki esneme payı (pogo - bobbing) en aza indirgenebiliyor.

LX/XT/Avid FSR ekipman ile sunulacak model 1300 dolardan başlayan fiyatlarla piyasaya sunulurken, Crossmax/XTR donanımlı üretilecek olan modelde ise fiyatın 4000 dolar seviyelerine kadar çıkacağı tahmin ediliyor.

YENİ DEMO 9

Specialized damdan atlama meraklılarını unutmamış ve sıfırdan yepyeni bir model yaratmış: DEMO 9
Demo 9
Demo 9
Büyük boyut için tıkla!

Model özellikle yüksek atlama seven dağ bisikleti severlere hitap ederken, tepe inişi meraklılarının yanısıra, 3'lü ön dişli ve ön değiştirici takılmaya müsait kadrosuyla hemen hemen her şartta kullanıma uygun hale getirilmiş. Arka bölümde 6 parçalı boru bağlantı kullanılmış gibi görünse de aslında arka amortisör mekanızmasında 4 parça boru kullanılmış.
Demo 9 Arka Sistem
Demo 9 Arka Sistem
Büyük boyut için tıkla!

Diğer 2'li parça ise mekanizmayı hareketli kılan ayrı bir düzenek. Kesinlikle karmaşık bir görüntüye sahip bu mekanizma, sürücüsüne 9" lik bir esneme payı sunuyor. Ön amortisör olarak Marzocchi 888 kullanılarak esneme performansı optimize edilmiş. 26" tekerlekler ile sunulan modelde istenirse 24"'lik daha sağlam tekerlek de kullanılabilir. Kesinlikle bir canavar olan DEMO 9'un çelik alaşımlı modeli 54 pound yani yaklaşık 26 kg çekiyor. Modelin sadece kadrosu 2000 dolar civarında piyasaya sunulacak.

2004 ENDURO S-WORKS

Specialized çok popüler olan Enduro serisine yeni bir kardeş sunuyor 2004'te: EnduroS-Works.
FSR S-Works
FSR S-Works
Büyük boyut için tıkla!

Thomson sele borusu ile birlikte kadrosunun 1000 dolara sunulacağı modelde dikkatli gözler arka amortisör olarak Epic modelinde kullanılan Brain adlı amortisörün bu modele de uygulandığını hemen farkedeceklerdir. Epic Brain'e göre biraz daha serbest olan arka amortisör orjinaline çok yakın bir performans sunuyor.

2004 EPIC

Peki ya Epic'e neler olmuş? Doğrusunu söylemek gerekirse 2004 modelinde karbon arka bağlantı ve ayarlanabilirlik özelliğinin dışında hemen hemen hiçbirşey değişmemiş! Arka amortisör "Brain" 2003 yılı modeli ile karşılaştırıldığında %50 ile %125 arasında duyarlılık ayarı yapılabilir hale getirilmiş. Biraz da ağırlık azaltılmış (250 g kadar). Mühendislerin söylediklerine göre eğer herhangi bir ekipmanı 6 g'dan daha fazla hafifletebiliyorlarsa Specialized o parçayı tamamen yeniden inşa ediyormuş. Bu da herhalde Epic'teki donanımı yeterince beğendiklerini gösteriyor öyle değil mi?
P1
P1
Büyük boyut için tıkla!

Bu sene İsviçre Lugano'da düzenlenen dünya şampiyonasında kullandığı Epic modeli ile dünya şampiyonluğunu kazanan Filip Mierhaeghe dağ bisikleti tarihinde bir ilki de gerçekleştirerek tam amortisörlü bisiklet ile dünya şampiyonu olan ilk bisikletçi olmayı başardı. Bu başarı bir bakıma Specialized'ın Epic ile ne kadar önemli bir başarıyı yakaladığını bir kez daha kanıtlıyor.

S-works Epic kadro, Specialized'ın şimdiye kadar üretmiş olduğu en hafif tam amortisörlü modeli.

5 modelden oluşan Epic serisi, M5-XX borular kullanılan S-Works modelinde Fox F100X ön amortisör, tamamen XTR donanım ve CrossMax SL tekerlekler ile birlikte 4000 dolarlık bir fiyat ile bisiklet severlere sunuluyor. Diğer tüm Epic modelleri M4 borular ile hazırlanmış ve giriş seviyesindeki Epic, Fox Float RL amortisör ile sunuluyor olup 1600 dolardan satışa sunuluyor.

HARDTAIL'LER

Klasik Stumpjumper hardtail modeli, daha da inceltilmiş boru kalınlıkları ile biraz daha hafifletilmiş. Ayrıca üst borusu daha kısa olan bir de bayan modeli seriye eklenmiş. Fiyatlar ise 1200 ile 1900 dolarlar arasında.
Stumpjumper Bayan
Stumpjumper Bayan
Büyük boyut için tıkla!

Orta sınıf Rockhopper ve giriş sınıfı Hardrock serisi de hafifletme geliştirmelerinden nasiplerini almışlar. Bir de disk frene geliştirmeye hazır ön amortisörler ile sunuluyorlar.
P1
P1
Büyük boyut için tıkla!

P serisi diye adlandırılan atlama-zıplama hardtail'leri iki farklı modelden ve bir kadrodan oluşuyor. P1 modeli tek vites ve bir zincir gerginlik aparatıyla beğeniye sunulurken P2 modeli 9 vitese sahip. Fiyatlar ise sırasıyla 500 ve 650 dolar. Sadece kadroyu almak isterseniz 250 doları gözden çıkarmanız gerekiyor.

MTBTR

Kaynak
www.bikemagic.com

 

 
Yayın Sponsoru
  Teknoloji - Donanım

Elektrikli Dağ Bisikletleri Ne Getiriyor?
Elektrikli bisikletler son birkaç yıldır bisiklet dünyasındaki en önemli gelişmelerden sayılıyorlar. Bisiklete binen insan sayısın ... Devamı » » » 

Türkiye Bisiklet Turu Ayakkabılar
“Dost başa bakar, düşman ayağa” derler, 51. yapılan TUR’da yarışan sporcular biz amatörlerin rakibimiz olamaz ama biz yine de ayak ...
Devamı » » » 

Türkiye Bisiklet Turu Bisikletleri

Etixx – Quickstep


Marka / Model: Specialized Venge
Çekiş Sistemi: FSA K-Force Light aynakol / Shi ...
Devamı » » » 

Eki.14 Mavic, Fox, 661, Met ve Scott'ın...
Tem.14 Shimano Ultegra 6800 Testi
Haz.14 SRAM X0 2x10 Grup Testi
Haz.14 MTBTR'de Yazlık Testler
Şub.13 Merida 2013/14 Model Yılı Yenil...
Tem.12 99. Fransa Turu'nda Bisiklet ve ...
Haz.12 Sedona İstanbul Yollarda
Haz.12 Kaskı Doğru Takmak
Auğ.11 3x10 Shimano XT Testi
Tem.11 Mamut Trailers Testi
Nis.11 Shimano'nun İki Yeni Rüzgarlığın...
Şub.11 Specialized bgFit Deneyimi
Tem.10 Değişik Vites Oranları Ne Getiri...
Haz.10 Scott Genius LongTravel, Yeni Sc...
May.10 Sigma Topline 2209
Mar.10 DT Swiss & Schwalbe RideCamp
Ksm.09 Karbon Hakkında Soru-Cevap
Tem.09 AFC Ürünlerini Test Ettik!
Haz.09 Scott'ın 2010 Model Yenilikleri
Şub.09 Shimano'nun Yeni Orta Yolu: SLX
Eki.08 Fox 2009: Dünyanın En İyi XC Kom...
Haz.08 Sigma Sport Powerled Black Testi
Teknoloji - Donanım Arşivi

 

İlgili Linkler:  

kurum   Specialized  

  Bu yayın 4889 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015