Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
16 . Temmuz . 2018  
Eminönü'nde Alışveriş
Deuter Çantalar Ve Amoeba Parçalar

Eminönü'nde Alışveriş

Yazar: Emre Yıldırım
14.9.2003

13 Eylül 2003
Şöyle bir Eminönü civarına gidip bisiklet piyasasında ne var ne yok bakmayı uzun zamandır planlıyordum. Asıl amacım daha önce Yeşilbisiklet'te görerek çok beğendiğim fakat rengi olmadığı için distribütör firmadan arayıp sormayı düşündüğüm Deuter marka çantayı almaktı. Ve bu cumartesi zaman ayırıp Eminönüne gittim:

Deuter ve Meydan Av:

İlk durağım merkezleri Karaköy Meydanı Aksu İşhanı'nda bulunan ve Deuter Çantalarının Türkiye Distribütörlüğünü 1 seneyi aşkın bir süredir sürdüren Meydan Av Malzemeleri Şirketi oldu. Şirket 5 senedir faaliyet gösterdiği ana konusu olan kara avcılığı ile ilgili her türlü malzemenin yanında birçok ürün ve ünlü markanın da distribütörlüklerini yapıyor. Ne kadar çok markayı Türkiye'ye getirdiklerini öğrendiğimde gerçekten şaşırdım.

Örneğin dayanıklılığı ile ünlü Leatherman çakıları (Victronix benzeri), Bushnell Dürbünleri, Streamlight fenerleri (hani şu anahtarlıklara takması bir ara moda olan ışıldaklar), Meindl Ayakkabı ve Botları, Carinthia Uyku tulumları.. Ve bir de tabii geçtiğimiz sene ürün yelpazelerine kattıkları Deuter çantaları.

Kendimi tanıtıp firma hakkında kısa bir bilgi edindikten sonra beni tüm ürünlerinin satışa sunulduğu, Karaköydeki katlı otoparkın hemen altında bulunan ve Güllüoğlu baklavacısının yanındaki geniş dükkanlarına yönlendirdiler.
Büyük boyut için tıkla!

Dükkanda bana yardımcı olan Mehmet bey Meydan Av'ın sahibi Yücedal ailesinin genç neslinden ve kendilerinden öğrendiğim kadarıyla aile içinde bir grup kurup beraber dağ bisikletine de biniyorlarmış. Hatta bu yaz Çanakkale civarında yaklaşık 200 km'lik bir tur düzenlediklerini ve sırtlarında da Deuter çantaları kullandıklarını öğrendim. Çantalardan oldukça memnun kaldıklarını belirten Mehmet beye gösterdiği yakın ilgi için burada tekrar teşekkür ederim.
Büyük boyut için tıkla!

Çantalar:

Deuter firması 1898 yılında Hans Deuter tarafından kurulmuş. 1919 yılında halka açılan firma ikinci dünya savaşı sırasında ordunun çanta ve çadır ihtiyacını karşılamış. Daha sonra ünlü Alman dağcılarının bir çoğu Deuter sponsorluğunda ya da ekipmanları ile en zorlu tırmanışları gerçekleştirmişler. 1971'li yıllara gelindiğinde firma Almanya'nın en büyük çanta üreticisi haline gelmiş. Naylon ve benzeri farklı maddeleri çantalarında kullanmaya başlayan Deuter, 1990 yılına gelindiğinde Almanya'da dağ bisikletinin popüler olmasıyla birlikte dağ bisikletine özel bir seri üretmeye başlamış. 1999 yılında gelişmiş hava konfor sistemini (advanced air confort system) geliştiren firma 2002 yılında AC Lite adında hafiflikleri yanında her türlü aktivitede kullanılabilmek için tasarlanan modern bir çanta serisinin üretimine başlamış. 2003 yılına gelindiğinde ise çocuklu ailelerin ufaklıkları sırtlarında taşıyarak beraberlerinde doğaya çıkarabilmeleri için geliştirilen Kangaroo serisi geliştirilmiş. 2004 yılına bakıldığında ise AC Lite ve Kangaroo serisinin çeşitlendirildiği görülüyor.

Benim ilgilendiğim ve almayı düşündüğüm ürün ise Deuter'in Race X AIR modeliydi. Uzun süredir kullandığım ve 2-3 saatin üzerindeki turlarımızda sırtıma dengesiz bir yük getiren HydraPack çantamdan hiç memnun değildim. Bu tür binişler sonrasında bu nedenle omuz ve sırt ağrısı çekiyordum.

Yeşilbisiklet'te bu modeli ilk kez görüp denediğimde çok sevdiğim ve daha sonra Deuter'in birçok çantasında kullanıldığını öğrendiğim "gelişmiş hava konfor sistemi" (advanced air comnfort system) bu çantayı benim için ayrıcalıklı kılmıştı. Ne yazık ki istediğim sarı renkli model ellerinde kalmamıştı ben de kendime siyah gri modeli aldım.
Büyük boyut için tıkla!

Deuter'in bisiklet ile ilgili ürünleri tabi ki sadece bu üründen ibaret değildi. Race olarak adlandırılan seride sırasıyla, Race X (14lt), Race X-I(14lt), Race X-II(20lt) modelleri bulunuyor.

Race X modelinde ilginç bir ayrıntı hemen dikkati çekiyor. Çantanın üst kısmından çıkan bir rüzgarlık, terli terli çıktığınız tepenin inişinde şifayı kapmamanız için tasarlanmış. Çıkan bu parçayı başınızdan geçirip beliniz hizasından çantaya tutturuyorsunuz ve çanta bir anda hem aerodinamik bir yapıya sahip oluyor hem de koruyucu bir kat giysi gibi vücudunuzu sarıyor. Ürünün fiyatı 45EUR.
Büyük boyut için tıkla!

Benim favorim olan Race X Air I modelinde bu ayrıntı yerine çantanın altından çıkan ve kask ve benzeri eşyayı çantanın arkasına tutturmaya yarayan bir file eklenmiş. Ürünün fiyatı 55EUR.
Büyük boyut için tıkla!

Yine aynı özelliklere sahip olan bu modelin abisi Race X Air II modelinde ise daha geniş bir taşıma kapasitesi ve yan file cepler modeli tamamlıyor. Ürünün fiyatı 65EUR.
Büyük boyut için tıkla!

Bu modeli benim için vazgeçilmez yapan özellik ise vücudunuzu çantadan uzak durmasını sağlayan sırt sistemi. Geliştirilmiş hava konfor sistemi olarak adlandırılan bu özellik, çantanın arka profilini sürekli sabit tutan bir destek sistemi ile hava akımını sürekli kılan ve çantayı sırtınızdan uzak tutan bir fileden oluşuyor.
Büyük boyut için tıkla!

Çantayı sürüş sırasında en çok baskı altında kalan belinizin oldukça üzerinde ve sabit bir şekilde tutan sistemde 4 ile işaretlenen bölüm sırtınızdan çantayı uzaklaştırırken, 1-2-3 ve 6 no'lu noktalardaki kayış sistemi ile çanta vücudunuz ile tek
Büyük boyut için tıkla!
parça olacak şekilde ayarlanabiliyor. Çantayı sırtınıza taktıktan sonra içine koyacağınız ağırlık dışında herhangi birşey hissetmeyeceğiniz garanti gibi. Bel kayışı ile sabitlenmesinden sonra Race X Air I çok iyi bir uzun yol arkadaşı oluyor.

Çanta camelback (sana yağı gibi genel geçer bir isim oldu şu camelback de)benzeri su sistemlerine de uygun olarak geliyor. İster mevcut su torbalarınız ile ister çanta ile birlikte ayrıca satın alabileceğiniz su torbaları ile performanslı bir hararet giderme sistemine sahip oluyorsunuz.
Büyük boyut için tıkla!

Deuter marka su torbaları 1 - 2 ve 3 litrelik üç farklı boyutta sunuluyor. Şu anda gelen son partide sadece 1 ve 3 litrelik torbalar mağazanın stoklarında bulunuyor. Bu torbaların fiyatları sırasıyla 25 ve 35 EUR. Ben de uzun süreli turlar için kendime bir tane 3 lt'lik torbadan aldım. Böylece yepyeni bir çanta ve su torbam oldu. Bu torbalardan bir kaç taneye sahip olmakta fayda var zira farklı sıvıları aynı sürüş sırasında tatmak isterseniz iki ayrı torbayı çantanıza koyarak bu zevkten yararlanabilirsiniz.

Su torbalarının temizliği de torbaların üst dizaynı dolayısıyla oldukça kolaylaştırılmış. Üst kısım plastikten bir sürgü ile torbanın iki ucunu birleştiren bir çubuk şeklinde dizayn edilmiş. Bu çubuk çıkarıldığında torbanın üstü tamamen açılıyor.
Büyük boyut için tıkla!

Özel tat koruyucu malzemesi ile uzun süre ilk günki gibi kendisini koruyacak şekilde üretilen torbalar, günümüzde özellikle dayanıklılık sporları ile uğraşan insanlar için vazgeçilmez hale gelmiş durumda.
Büyük boyut için tıkla!

Yüksek sıvı akışına izin veren özel koruma kapaklı emzik de yine bu su torbalarını tercih edilir kılıyor.

İster doğa yürüyüşü yapın, ister bisiklete binin, isterseniz snowboard ya da kayak gibi kış sporları ile ilgilenin ya da sadece yürüyüpkoşun. Su spor hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olmaya her zaman devam edecek. Değişik kapasiteli bu tür su torbaları ve çantalar ile her türlü aktivite için gerekecek sıvıyı yanınızda taşıyabilirken, ilgilendiğiniz sporla ilgili yanınızda bulundurmanız gereken her türlü alet, yiyecek ve giysiyi de yine bu çantalarla pratik bir şekilde beraberinizde bulundurabilirsiniz.

Hala böyle bir sisteme sahip olmayan okuyucularımıza kendilerine ve ilgilendikleri spora uygun bir modeli seçip edinmelerini şiddetle tavsiye ediyoruz.

Race serisi çantaların yanısıra daha uzun süreli ve yanınızda bol malzeme almayı düşüneceğiniz tur ya da yarışlar için TransAlpine 25 ve 30 modelleri sizleri bekliyor. Modellerin fiyatları sırasıyla 80 ve 90EUR seviyesinde.
Büyük boyut için tıkla!
Büyük boyut için tıkla!

Bu çantalar birçok cep ve bölümü içerirken her iki modelde de çantanın alt kısmından çıkarılan çanta yağmurluğu kötü hava şartlarında malzemenizin kuru kalmasını sağlıyor.
Büyük boyut için tıkla!
Büyük boyut için tıkla!
Büyük boyut için tıkla!

1-2 saatlik geziler ve fazla malzeme taşımayı düşünmeyeceğiniz bir tur mu atacaksınız. Deuter bunun için de Hydro adında 1.5lt ve 3lt'lik modeller geliştirmiş. Bu modeller de 45EUR civarında satışa sunuluyor.
Büyük boyut için tıkla!

Firma bu ürünlerinin yanısıra ara modeller olarak sıralanabilecek Bike, Superbike, Cross Bike, Cross Air adlı modelleri de bisikletseverlerin beğenisine sunuyor.

Firmanın ürettiği ilk yardım çantaları da yanımızda bulundurmayı isteyeceğimiz her türlü ilk yardım maddesini içeriyor.
Büyük boyut için tıkla!
Büyük boyut için tıkla!

Çantaların yanısıra bisiklet için sele altı alet çantaları, uzun yol bisiklet yan çantaları, bisiklet taşıma çantaları, reflektör, para çantaları benzeri ürünler de sunan firmanın ürünleri saymakla bitmiyor.

Bisiklet dışında ise dağcılık ile ilgili birçok farklı hacimde çanta sunan firma, her türlü kullanıma uygun hafif ve modern AC Lite serisi ve çocuklarınız ile geziler yapmanızı sağlayacak Kid Comfort modelleri ile özellikle iddialı.
Büyük boyut için tıkla!

Firma Deuter'in her türlü ürününü istediğiniz takdirde 10 gün içinde getirebiliyor. Deuter'in ürünlerini daha detaylı incelemek isterseniz www.deuter.com adresini ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

Deuter ürünlerini bildiğim kadarıyla anadolu yakasında Yeşilbisiklet'ten de elde edebilirsiniz.

AMOEBA PARÇALAR

Çanta alışverişini sonlandırıp Meydan Av'dan ayrıldıktan sonra Eminönü deki Aslı Bisiklet'e uğramaya karar verdim. Hem ne var ne yok şöyle bir bakacak hem de ellerinde uzun zamandır aradığım kısa gidon boynuzu (bar end) olup olmadığını soracaktım. Aslı Bisiklet, Doğu Bank'ın hemen yanında, bisiklet ve motorsiklet malzemeleri satan dükkanların bulunduğu sokakta bulunan ve bir çoğumuzun yakından tanıdığı hayli geçmişi olan bir dükkan.

Aslı Bisiklette başta Shimano olmak üzere, yedek parçada; TranzX, RST, Suntour, Amoeba, aksesuarda; Sigma Sport, Polisport, Cat Eye, Prowell kaskları, lastikte; Schwalbe ve Maxxis firmalarının ürünlerini bulabilirsiniz.

Amortisör, kadro, lastik, Shimano donanım ve aksesuarları arıyorsanız, ya da eski parçalarınızı yenileri ile değiştirmek istiyorsanız İstanbul'da ilk bakılması gereken yerlerden birisi bu dükkan.

Dükkana girdiğimde dikkatimi çeken ilk şey ürünlerin sergilendiği camekanda bulunan ve yeni geldikleri belli olan (çok miktarda vardı) amoeba parçalar oldu. Ve tabi uzun zamandır aradığım kısa bar endler.
Büyük boyut için tıkla!

Hem de bir değil 3 çeşidi birden olan boynuzlardan karbon olanını beğenip aldım.
Büyük boyut için tıkla!
Dağ bisikletime takıp akşamında hemen denediğim boynuz, oldukça güzel işlenmiş, elinizde çok net hissedebildiğiniz hoş görünümlü bir parça.
Büyük boyut için tıkla!

Boynuzların yanısıra Türkiye'de genelde bulunmayan farklı boyutlardaki gidon boğazları ve gidonlar ellerinde bulunuyordu.
Büyük boyut için tıkla!

Fiyatları da oldukça uygun olan bu parçaları herkese tavsiye ederim. İhtiyacınız olmasa bile alıp bir kenarda bulundurmanızda fayda var. Özellikle kısa gidon boğazları kadrosuyla sorunu olan ve gidona uzanmak için özel çaba harcayan ve bel ağrısı çeken insanlar için birebir... Aldığım boynuzlar 15 milyon TL'sıydı ve bu fiyatları Amerika ile karşılaştırıldığında arada gerçekten önemli bir fark var. (Bu gidonlar yurtdışında en az 30-40 dolara satılıyor). Bu parçaları Anadolu yakasında Yeşilbisiklet, Avrupa yakasında ise bildiğim kadarıyla Ortaköydeki Kaçkar Bisiklet'ten edinebilirsiniz.

Sonbahar geldi ve kadrolarımızı yeniden çamurluklarla donatmanın zamanı geldi öyle değil mi? Ben de böyle düşündüğümden kendime hem kadronun alt borusuna takılan ön çamurluktan,
Büyük boyut için tıkla!

hem de sele borusuna monte edilip arka tekerlekten gelen çamurları önlemeye yarayan Polisport marka arka çamurluktan birer tane aldım.
Büyük boyut için tıkla!

Bu çamurlukların dışında farklı dizaynlar için yine Yeşilbisiklet'e uğrayabilirsiniz. Çamurluklar kötü hava şartlarında bisiklete binmemizi daha konforlu kılan vazgeçilmez aksesuarlar. Yoksa birer tane edinmenizde fayda var.
Büyük boyut için tıkla!

Her bir çamurluğun fiyatı 7.5 milyon TL'sıydı.

YEŞİLBİSİKLET

Aslı Bisiklet dönüşünde uğradığım Yeşilbisiklet'te de aynı parçaların olduğunu gördüm. Eğer Anadolu yakasında oturuyorsanız parçaları buradan temin etmeniz daha pratik. Bu ve benzeri parçaları bol miktarda ve uzun süredir dükkanında bulunduran Gürsel Akay gerçekten Türkiyedeki dağ bisikleti camiasına büyük emekleri geçen çok tecrübeli bir bisikletçi. Kışa hazırlandığımız şu sıralarda dükkanına uğrayıp aradığınız hemen hemen herşeyi bulabilirsiniz.

Amoeba parçaların yanısıra Yeşilbisiklet'te uzun zamandır bulunan çok uygun fiyatlı selelerden bahsetmeden geçemeyeceğim. Selle Italia marka seleleri bu fiyatlara dünyanın herhangi bir yerinde bulmanız mümkün değil. Her tür vücut anatomisine uygun selelerden kendinize uygun olanı almanızı tavsiye ederiz. Yurtdışında 50-60 EUR civarlarında satılan seleler Yeşilbisiklet'te 20EUR civarlarında. Deuter sırt çantaları ve su sistemlerinin yanısıra, farklı sırt çantaları ve su sistemlerini denemek isterseniz Yeşilbisiklet'te uzun süredir Camelback çantalar da bulunuyor. Ayrıca geçtiğimiz haftalarda Vaude marka çantaları getiren Gürsel Akay'dan bu konuda detaylı bilgi alıp, en doğru seçimi yapabilirsiniz.

Vaude su torbalarının yanında, torba ve su borularını temizlemeye yarayan pratik fırçalara da göz atmanızı tavsiye ederiz. Özellikle zamanla yeşile dönen su torbaları için bu fırçalar çok işe yarayacak gibi görünüyor. Yeşilbisiklet ile ilgili geniş bilgi ve bilmeyenlere yol tarifi için www.yesilbisiklet.com adresinden yararlanılabilir.

Alışveriş turumuzu burada noktalarken önümüzdeki dönemde piyasaya yeni gelen parçaları, markaları ve bisiklet dükkanlarını elimizden geldiğince sizlere tanıtmaya devam edeceğiz.

 

 
Yayın Sponsoru
  Teknoloji - Donanım

Elektrikli Dağ Bisikletleri Ne Getiriyor?
Elektrikli bisikletler son birkaç yıldır bisiklet dünyasındaki en önemli gelişmelerden sayılıyorlar. Bisiklete binen insan sayısın ... Devamı » » » 

Türkiye Bisiklet Turu Ayakkabılar
“Dost başa bakar, düşman ayağa” derler, 51. yapılan TUR’da yarışan sporcular biz amatörlerin rakibimiz olamaz ama biz yine de ayak ...
Devamı » » » 

Türkiye Bisiklet Turu Bisikletleri

Etixx – Quickstep


Marka / Model: Specialized Venge
Çekiş Sistemi: FSA K-Force Light aynakol / Shi ...
Devamı » » » 

Eki.14 Mavic, Fox, 661, Met ve Scott'ın...
Tem.14 Shimano Ultegra 6800 Testi
Haz.14 SRAM X0 2x10 Grup Testi
Haz.14 MTBTR'de Yazlık Testler
Şub.13 Merida 2013/14 Model Yılı Yenil...
Tem.12 99. Fransa Turu'nda Bisiklet ve ...
Haz.12 Sedona İstanbul Yollarda
Haz.12 Kaskı Doğru Takmak
Auğ.11 3x10 Shimano XT Testi
Tem.11 Mamut Trailers Testi
Nis.11 Shimano'nun İki Yeni Rüzgarlığın...
Şub.11 Specialized bgFit Deneyimi
Tem.10 Değişik Vites Oranları Ne Getiri...
Haz.10 Scott Genius LongTravel, Yeni Sc...
May.10 Sigma Topline 2209
Mar.10 DT Swiss & Schwalbe RideCamp
Ksm.09 Karbon Hakkında Soru-Cevap
Tem.09 AFC Ürünlerini Test Ettik!
Haz.09 Scott'ın 2010 Model Yenilikleri
Şub.09 Shimano'nun Yeni Orta Yolu: SLX
Eki.08 Fox 2009: Dünyanın En İyi XC Kom...
Haz.08 Sigma Sport Powerled Black Testi
Teknoloji - Donanım Arşivi

 

İlgili Linkler:  

kurum   Deuter  
kurum   Aslı Bisiklet Tic.San.Ltd.Şti.  

  Bu yayın 10402 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015