Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
04 . Mart . 2021  
Bu ayın yeni ürünleri ve EUROBIKE
Yeni Parçalar

Bu ayın yeni ürünleri ve EUROBIKE

Alıntı: Cüneyt Kazokoğlu
13.8.2003

Merhaba!
Sizlere MTBTR olarak bundan sonra düzenli bir şekilde yeni çıkan parçalar hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Gelelim bu ayın parçalarına:

Pazzaz Aynakol

Büyük boyut için tıkla!

Pazzaz Italyan karbon uzmanı. Ürettiği kadrolar, gidonlar, gidon boğazları emsallerinin en hafifleri arasında. Bu aynakol 5 kollu veya 4 kollu olarak üretiliyor, orta mil için kare ya da ISIS versiyonu var, kolların uzunluğu 170, 172,5 ve 175mm olan üç model mevcut. Sadece 402 gram ağırlığında, doğal olarak 350 Euro civarında yüksek bir fiyata satılıyor.

USE Atom Gidon Boğazı

Büyük boyut için tıkla!

USE gidon boğazları konusunda kendi geliştirdigi ve patentini aldıgı „Ring-Go-Star“ teknolojisini kullanan tek firma. Bu sayede gidon boğazı ahead modellerde oldugu gibi çatal şaftına kelepçe sistemi kullanılarak sıkıştırılıp üstüne kapak vidalamak yerine Ring-Go-Star halkası furş yatagına, sonra da gidon Ring-Go-Star halkasına sıkıştırılıyor. Bu özelliğinin en büyük avantajı nispeten hassas olan karbon şaft ve gidonların daha güvenli monte edilmesi. CNC-freze gidon boğazının 90mm uzunlugundaki modeli titanyum vidalarla beraber 158 gram. 1“ ve 1 1/8“ boyutlarında modelleri var.

Specialized Kask

Büyük boyut için tıkla!

Bu yılın dünya şampiyonu Mario Cipollini 2003 Fransa Bisiklet Turu’na katılmamış olsa da yol bisikletçileri icin hayranlık duyulan isimlerden biri. Specialized firması Supermario lakaplı bisikletçinin kaskından 500 tane üretti ve bunları sınırlı bir seri halinde satışa sunuyor. S1 adındaki kaskın özellikleri: In-Mold adı verilen yapısı sayesinde kaskın içine sünger vs. eklemeye gerek kalmamış. Ayar artık yaygın olduğu üzere arkadan çevirme düğmesiyle yapılıyor, ense bölümü lastik parçalarla takviye edilmiş. Gölgelik elbette ki takılabiliyor ama daha önemlisi ve güzel olanı bu gölgelik öne-arkaya ayarlanabiliyor. Yarıkları mümkün oldugunca büyük yapılmış. Ağırlığı sadece 253 gram.

Vaude Bike Alpin Vent

Büyük boyut için tıkla!

Sırt çantası denince akla gelen en yaygın markalardan biri Vaude. Bike Alpin Vent modeli, adından da anlaşılacağı üzere uzun süreli turlar gözönünde bulundurularak tasarlanmış. 30 litre hacmi ve suluk seçeneğine sahip, ayrıca çantanın donanımında çanta yağmurluğu ve kask bölümü de var. 1160 gram ağırlığında. Ayrıca sırt uzunluğu biraz daha kısaltılmış ve taşıma sisteminin ayarlandığı25 litre hacimli bir bayan modeli de mevcut.

Post Moderne Bracer Süspansiyonlu Sele Borusu

Büyük boyut için tıkla!

Süspansiyonlu sele boruları arka süspansiyonu olmayan bisiklet kullananlar icin önemli bir seçenek. Araştırmalar %30‘a varan darbe azalması gösteriyor. Bu alanda tecrübeli markalardan biri Post Moderne. Bracer MTB 50mm esneme payına sahip, 26,8-27,0-27,2mm ölçülerinde modelleri var, 350mm uzunlugunda. 27,2 x 350mm’lik modeli 395 gram ağırlığında. Elbette sertliği ayarlanabiliyor.

Trek Energy Cell Dual Su Tulumu

Büyük boyut için tıkla!
Büyük boyut için tıkla!

Yolda iki çeşit içecek canı çekenler ya da iki içeceği ne şekilde karıştıracağına bir türlü karar veremeyenler icin bu ürün birebir. Suluk bölümü iki çeşit içeceğin koyulacağı şekilde tasarlanmış, kamışın ucunda bulunan bir ventilden hangi bölümden ne oranda içecek geleceği, ne şekilde karışacakları ayarlanabiliyor. Yolda istendiğinde su, istendiğinde enerji içeceği içmek icin ideal bir ürün.

Adidas Evil Eye Explorer Gözlük

Büyük boyut için tıkla!

Bu ürüne bayıldığımı söylemeden geçemeyeceğim. Özellikle uzun süreli çıkışlarda alnımdan akan terlerin gözlüğün iç tarafına damlayıp camı kirletmesi şahsen beni en çok sinirlendiren olaylardan biridir. Adidas Evil Eye Explorer modelinde gözlük çerçevesinin üst kısmına bu olayı önlemek için bir ter tutucu yerleştirilmiş. Yanında bantı ve kutusuyla beraber satılıyor.

EUROBIKE

Gelelim fuar yeniliklerine. Almanya’nın Friedrichshafen kentinde 28-31 Ağustos’ta dünyanın en büyük dağ bisikleti fuarı Eurobike bisikletçilerle buluşuyor. MTBTR olarak pek çoğu bu fuarda ilk defa görücüye çıkacak dağ bisikleti dünyasındaki son yenilikleri sizlere tanıtmak istiyoruz.

Scott

Büyük boyut için tıkla!

Fuarın bu yılki yıldızı sayılabilecek yenilik herhalde Scott Genius. Ilk bakışta Scott’un şimdiye kadarki çift süspansiyonlu üst sınıf bisikleti G-Zero’ya benzeyen bir yapısı var. Ancak bu yapının arkasında skandiyum borular (dik boru 38,1mm kalınlığında), normalden cok daha kalın sele borusu (34,9mm) var. Bunun yanında en büyük yenilik herhalde Genius kadrosunun arka amortisör olmadan sadece 1640 gram (amortisörle beraber 2150 gram) ağırlığında olması, ki bu Strike-Carbon’dan aynı sertlik değerinde 50g daha hafif. Aynı sınıftaki rakipleriyle karşılaştırmasını aşagıdaki çizelgede görebilirsiniz.

Büyük boyut için tıkla!

Genius modelinin en önemli yeniliği elbetteki yeni arka süspansiyonu. Artık her yeni tanıtılan arka süspansiyon-kadro grubunda olduğu üzere bunda da yeni eklem tasarımı sayesinde ayakta yokuş çıkma gibi duruşlarda sekme olmadığı garantisi veriyor Scott. Scott takımının XC dünya şampiyonu ve dünya kupası sahibi Thomas Frischknecht’le ortak hazırladığı bu yeni 4 eklemli sistem ILS (Interlligent Linkage System) adını taşıyor ve modele göre 90-125mm arası esneme payına sahip. Ayrıca tasarımı itibariyle Push-Pull prensibiyle çalışıyor, yani arka lastik kalktığı zaman süspansiyon çekiliyor.

Başka bir kullanım kolaylığı ise gidona sabitlenmiş bir koldan asfalt yollar için kilitlenme (Lockout) özelliği. Bunun yanında yine gidondan seçilebilen arazi için bütün esneme payının açıldığı „All Travel Modus“ ve arazi yokuşları için esneme payının %60‘a düşürüldüğü „Traction Modus“ bulunuyor.

Büyük boyut için tıkla!

Süspansiyon grafiğine bakınca gözüken şu: Cıkış ya da inişlerde amortisörün hareketi (SAG) ne olursa olsun dönüm ekseni (PIVOT) mutlaka en büyük, orta ya da küçük çark yüksekliğinde kalıyor, ki bu da sekme yapmasını önlüyor bisikletin.

Büyük boyut için tıkla!

Genius3 tip halinde piyasaya sunuluyor, XC-yarışları için Genius RC serisi, (2700-5000 Euro), bayan sürücüler için üst boru tasarımı değiştirilmiş Genius Contessa (2300 Euro) ve arka süspansiyonda 125mm esneme payına, dolayısıyla nispeten konforlu bir geometriye sahip Genius MC (2200-4900 Euro)

Büyük boyut için tıkla!

Specialized

Specialized bu yıl Scott’un gölgesinde kalacak gibi dursa da Brain adını verdikleri arka süspansiyonu kullandıkları bisikletlerin 2004 modelleri de insanın ağzının suyunu akıtıyor. Bu modeller arasında öncelikle Specialized’in Brain teknolojisini geçen yıl ilk olarak kullandığı bisiklet Epic var elbette. Bu yıl Brain teknolojisi geliştirilmiş, özellikle üst modellerde ayarlanma özelliği eklenmiş, darbelere tepkisi daha hassaslaştırılmış, bunun yanında tabii en büyük yenilik 2800 gram olan kadro + süspansiyon ağırlığının 2542 grama düşmüş olması. Bu ağırlığa ulaşmak için kadroda titanyum, magnezyum ve karbon kullanılmış. Epic FSR’in ağırlığı bu sayede 10,7kg.

Büyük boyut için tıkla!
Büyük boyut için tıkla!

Specialized denince ilk akla gelen modellerden olan Stumpjumper da 2004‘te tamamen yeni tasarlanmış bir kadroyla piyasaya sunulacak. Kadro + süspansiyon ağırlığı 2,5kg’a indirilmiş, özellikle yeni tasarlanan arka yapısı sayesinde katılık değerlerinin arttığını belirtiyor Specialized. En büyük etken burada üst borunun monokok yapısı. Arka süspansiyon Fox firmasının sadece Specialized için ürettiği bir model Fox Float RL Triad, ki 3 tane kullanım seçeneğine (%100 açık, kısmen açık ve lock-out / kilitli) sahip. Stumpjumper’in bir bayan versiyonu da olacak.

Büyük boyut için tıkla!
Büyük boyut için tıkla!

Son olarak Specialized tepe inişi ve serbest sürüş meraklılarını da unutmayarak şimdiye kadar ki Big Hit serisinin üzerinde yer alacak Demo 9 modelini çıkarıyor. Oldukça alengirli bir 4 eklemli arka süspansiyona sahip, arkada (Answer 6-way) 23cm, önde (Marzocchi Tripple 8) 20cm esneme payı var, tabii bütün bunlar ağırlığa yansıyor: 19kg.

Büyük boyut için tıkla!

Trek

Piyasaya 2003‘te çıkan Liquid 2004‘te farklı kullanım alanları için tasarlanmış iki yeni modelle karşımıza çıkıyor. Liquid 30 arkada Fox Talas, önde Rock Shox Psylo Race ile 80-125mm arası esneme payına sahip. Tepe inişine yönelik yeni modellerde (Liquid 25 ve 55) arkada 125mm ve önde Manitou’nun yeni modeli Minute’ın sağladığı 110-130mm esneme payı olacak.

Büyük boyut için tıkla!

Cannondale

Cannondale fuarda özellikle iki modelinin yeni hallerini sunacak. Bunlardan birincisi tepe inişi modeli Gemini 900. Önde Manitou Sherman çatal 170mm esneme payına sahip. Ayrıca şimdiye kadar Fox Vanilla R olan arka süspansiyon önümüzdeki yıldan itibaren Romic’le değiştirilecek.

Büyük boyut için tıkla!

Bakım yapılan bir diger model Jekyll 1000. Yeni bir boru tasarımı sayesinde kadronun arka bölümünün daha sert olması sağlanmış, önde kullanılan Lefty / Fatty süspansiyonların esneme payı arttırılmış.

Büyük boyut için tıkla!

Gary Fisher

Ön plandaki modeller Sugar 292 ve Sugar 2 Plus. 292 adından da anlaşılacağı üzere 29 inç jantlar üzerinde gidiyor. Önde Marzocchi Marathon SL ve Fox Float R süspansiyonlar 75-105mm arası esneme payına sahipler. Sugar 2 Plus’ta Fox’un yeni çatalı Talas R 80 kullanılmış, 80-125mm arasında ayarlanabiliyor.

Büyük boyut için tıkla!

KTM

Avusturyalı bisiklet markasının iki modelini tanıtalım: Birincisi Silberpfeil. Kısaca özelliklerini saymak gerekirse: Skandiyum kadro, DT-Swiss arka süspansiyon (80-105mm), Sram X0 arka vites attırıcı, Rock Shox SID Team... Bu sayede ağırlık 10kg’nun altına indirilmiş.

Büyük boyut için tıkla!

Bir diğer model ise Team Edition. Tamamen Shimano XTR grubu ve Rock Shox SID Team var bisikletin üzerinde. Kadro skandiyum, ağırlık 9,3kg’dan başlıyor. Her iki modelin de fiyatları 3500-4000 Euro arası.

Büyük boyut için tıkla!

Mavic

Jantlar ve jant setleri konusunda yeniliklere gelince: XC yarışçıları için Crossmax SL (önde 680, arkada 820 gram ağırlığında), daha ağır koşullar için Crossmax XL (730-885gram) ve tepe inişi için Deemax (1075-1235gram) yeni modeller. Disk fren modellerinin ağırlıkları için Deemax dışındaki modellere yaklaşık 100‘er gram daha eklemek gerekiyor.

Büyük boyut için tıkla!

Magura

Alman fren ve süspansiyon uzmanına gelince. Frenlerde Magura Marta SL 15 gram daha hafifletilerek 324 grama düşürülmüş.

Büyük boyut için tıkla!

Amortisörlerde Magura yeni bir tepe inişi amortisörü piyasaya sürecek. Modelin adı Thor ve 1,5“ şafta sahip, 2,4kg ağırlığında. Bu amortisörle hedef alınan rakip ilk etapta elbette Manitou Sherman serisi. Başka bir yenilik yarış sahasında olacak, burada Magura Ronin modelini piyasaya sürecek, 80-100mm’lik amortisörün ağırlığı sadece 1430 gram.

Büyük boyut için tıkla!

Manitou

Amerikalı süspansiyon üreticisinden yeni bir seri geliyor bu yıl: Minute. 100-130mm arası esneme payı, hava ya da çelik yay seçenekleri var.

Büyük boyut için tıkla!

Manitou’nun çıkardığı Onepointfive standardı (1,5“ saft) bu yıl da Sherman modellerinde kullanılmaya devam ediyor. 150mm esneme payına sahip Sherman Break-Out’a bu yıl bir de 170mm’lik bir model eklenecek.

Büyük boyut için tıkla!

Rock Shox

Rock Shox Judy SL’i geliştirip tekrar piyasaya sürüyor. Duke gibi üst modellerde kullanılan U-Turn sistemi sayesinde esneme payı da 70-125mm arası değiştirilebilecek. Ağırlık 2100gram civarında olacak, fiyatı henüz belli degil.

SKS

Pompalarda da yenilik var, SKS Combinator modeliyle gazlı ve mekanik pompaları birleştirmiş. Yarış esnasında vaktiniz yoksa gaz kartuşunu kullanıyor, vaktiniz olduğu anlarda normal şekilde lastiğinizi şişirebiliyorsunuz. Lastik basıncı ayarlanabiliyor. 225 gram ağırlığında.

Büyük boyut için tıkla!
Bike & Mountain Bike 9/2003 www.singletrackworld.com www.mtb-news.de

 

Pazzaz Aynakol

!:1:!

Pazzaz Italyan karbon uzmanı. Ürettiği kadrolar, gidonlar, gidon boğazları ems ...">

 
Yayın Sponsoru
  Teknoloji - Donanım

Elektrikli Dağ Bisikletleri Ne Getiriyor?
Elektrikli bisikletler son birkaç yıldır bisiklet dünyasındaki en önemli gelişmelerden sayılıyorlar. Bisiklete binen insan sayısın ... Devamı » » » 

Türkiye Bisiklet Turu Ayakkabılar
“Dost başa bakar, düşman ayağa” derler, 51. yapılan TUR’da yarışan sporcular biz amatörlerin rakibimiz olamaz ama biz yine de ayak ...
Devamı » » » 

Türkiye Bisiklet Turu Bisikletleri

Etixx – Quickstep


Marka / Model: Specialized Venge
Çekiş Sistemi: FSA K-Force Light aynakol / Shi ...
Devamı » » » 

Eki.14 Mavic, Fox, 661, Met ve Scott'ın...
Tem.14 Shimano Ultegra 6800 Testi
Haz.14 SRAM X0 2x10 Grup Testi
Haz.14 MTBTR'de Yazlık Testler
Şub.13 Merida 2013/14 Model Yılı Yenil...
Tem.12 99. Fransa Turu'nda Bisiklet ve ...
Haz.12 Sedona İstanbul Yollarda
Haz.12 Kaskı Doğru Takmak
Auğ.11 3x10 Shimano XT Testi
Tem.11 Mamut Trailers Testi
Nis.11 Shimano'nun İki Yeni Rüzgarlığın...
Şub.11 Specialized bgFit Deneyimi
Tem.10 Değişik Vites Oranları Ne Getiri...
Haz.10 Scott Genius LongTravel, Yeni Sc...
May.10 Sigma Topline 2209
Mar.10 DT Swiss & Schwalbe RideCamp
Ksm.09 Karbon Hakkında Soru-Cevap
Tem.09 AFC Ürünlerini Test Ettik!
Haz.09 Scott'ın 2010 Model Yenilikleri
Şub.09 Shimano'nun Yeni Orta Yolu: SLX
Eki.08 Fox 2009: Dünyanın En İyi XC Kom...
Haz.08 Sigma Sport Powerled Black Testi
Teknoloji - Donanım Arşivi

 

  Bu yayın 7667 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015