Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
22 . Ocak . 2021  
Shimano Yenilikleri Devam Ediyor
XT 2004

Shimano Yenilikleri Devam Ediyor

Çeviren: Emre Yıldırım
18.6.2003

Shimano bugün yeni 2004 - XT serisinin ilk tanıtımını gerçekleştirdi. Serbest sürüş (freeride) ve tepe inişi için Saint’i geliştiren Shimano, yeni XT’de daha çok XC cross country ağırlıklı çalışmış. Yeni XT, birçok gelişmiş XTR özelliğini barındıracak şekilde dizayn edilirken, fiyatın düşük tutulmuş olması biz kullanıcılar için sevindirici bir haber.
XT Grup
XT Grup
Büyük boyut için tıkla!

Gelin neler değişmiş yeni XT’de şöyle kısaca bir göz atalım:
XT Krank Seti
XT Krank Seti
Büyük boyut için tıkla!

KRANK SETİ
Yeni üretilecek Saint grubunun yanısıra, XTR ve Dura-Ace yol bisikletlerinde kullanılan Hallowtech-II teknolojisi bu seride de kullanılmış. Ön göbekte eskisine göre daha geniş çaplı bir aks kullanılarak dayanıklılık arttırılırken ağırlık artışı düşük seviyede tutulmaya çalışılmış. Saint’teki tek, 2 ve 3 dişli opsiyonların aksine XT geleneksel 3 dişli şeklinde üretilmiş ve yine Saint’te görülen dişli koruma eki isteğe bağlı olarak XT ile de sunulmuş.

Ön Değiştirici
Ön Değiştirici
Büyük boyut için tıkla!

DEĞİŞTİRİCİLER
Sistemde XTR’a en yakın bölüm değiştiricilerde karşımıza çıkıyor. Ön ve arka fren-vites değiştiriciler XTR’ın yeni iki kontrollü elciği “dual control lever” olarak geliyor yeni XT’de de.
Arka Değiştirici
Arka Değiştirici
Büyük boyut için tıkla!

Bu yeni sistemde tek bir elcik ile hem fren hem de vitesler değiştirilebiliyor. Bildiğimiz fren kolu şeklinde görünüme sahip bu konseptte fren geleneksel şekliyle çalışıyor. Bunun yanısıra elciğin aşağı itişlerinde küçülen vitesler, yukarı itişlerde büyüyor.
Bu sistemin bir ön alışma dönemi gerektirmesinin yanısıra eski arka vites yönlendirici “rear derailleur”lar ile çalışırken his olarak iyi sonuç vermemesi eksi puan olarak değerlendiriliyor. Özellikle çok kısa sürede 3-4 vites yukarı aşağı değişimler gerektiğinde bu fark oldukça iyi farkediliyor. Ama sisteme uygun yeni düşük arka yönlendiriciler bu eksiği gideriyor. Eski değiştiricilerle uyumlu olan bir mekanizma olarak geliştirilmesi tabii ki kısıtlı bütçeler için iyi olabilirdi ama özellikle hidrolik disk elciklerinin sadece Shimano disklerle çalışma zorunluluğu oldukça can sıkıcı.
Arka Yönlendirici
Arka Yönlendirici
Büyük boyut için tıkla!

ARKA YÖNLENDİRİCİ “Rear Derailleur”
Eskisinden farkı değişik kulak boyu seçenekleri ile gelen düşük profilli bir yönlendirici olarak geliştirilmesi (yeni elciklere uygun) ve üzerindeki logo değişikliği dışında eski değiştiriciye göre değişiklik yapmak çok bir neden görülmüyordoğrusu.
Disk Fren
Disk Fren
Büyük boyut için tıkla!

DİSK FRENLER
Eski XT disk frenlerini beğenen kullanıcıları, rengi dışında XTR disk frenler ile aynı özellikleri paylaşan yeni bir disk fren ile selamlıyor Shimano. İki merkezli rotora sahip olan yeni diskler, göbek bağlantı noktasına XTR’da kullanılan hafifletilmiş parça ile bağlanıyor.
Mevcut XT disklerdeki 160 mm çapında bir rotora sahip olan yeni disk frenler eski 6 vidalı rotorlarla da çalışabilecek şekilde boyutlandırılmış.

Disk fren bileşenlerinin farklı üreticilerden çıkması en büyük isteğimiz; böylece bir markanın disklerini kullanırken bir diğerinin motorunu bir başka markanın ön göbeğine (hub) bağlayabilelim ve ürünlerin çoğalması ve rekabet ile daha uygun fiyatlı çok daha renkli sistemler oluşabilsin. Sanırız önümüzdeki dönem bu tür çeşitlendirmeleri değişik firmalardan sıklıkla göreceğiz.

XT klasik V-Frenler ile de geliyor ancak v-frenlerin disk frenlerle ağırlık farkı o kadar azaldı ki çok yakın bir gelecekte sanırız V-Frenli (V-Brake) sistemleri oldukça az görmeye başlıyacağız. Yeni iki kontrollü elciklerin mevcut V-Fren’lerle çalışabilmesi için özel fren teli de unutulmamış ancak yeni XT’ye geçiş bu konuda da sorun çıkarıyor gibi görünüyor.
Hazne
Hazne
Büyük boyut için tıkla!

HAZNELER
Yeni ön – arka göbekler oldukça incelmiş gibi görünüyor. Bu da önemli bir ağırlık azalışını beraberinde getiriyor. Kullanılan göbek bilyeleri yine XT’den beklenilen üst kalitede.

SONUÇ

Görülen o ki Shimano burada yine temiz bir iş çıkarmış. Sistem birbirleriyle çok iyi çalışan bileşenlerden oluşturulmuş. Bir kez yeni iki kontrollü elciklere alışıldığında sistem kusursuz çalışıyor. Fakat farklı sistem bileşenlerinin yeni XT ile birlikte kullanımı bizler için tam bir başağrısı olacak gibi. Yeni XT’nin kabul görmesinin tek yolu büyük bisiklet üreticilerinin yeni bisikletlerinde bu sistemi kullanmaları. Aksi taktirde 90’larda olduğu gibi farklı markaların beraber kullanılarak oluşturulan sistemlerin çoğaldığı yeni bir döneme giriyor gibiyiz.

Bu konuda SRAM’in yeni vites – fren değiştirici sistemi ile geleceği koklamada ne kadar başarılı olduğu birkez daha görülüyor. Bu konuyu da gelecek yazımızda tartışmak üzere ne diyelim. Yeni XT hepimize hayırlı olsun.

MTBTR

Kaynak : www.bikemagic.com

 

 
Yayın Sponsoru
  Teknoloji - Donanım

Elektrikli Dağ Bisikletleri Ne Getiriyor?
Elektrikli bisikletler son birkaç yıldır bisiklet dünyasındaki en önemli gelişmelerden sayılıyorlar. Bisiklete binen insan sayısın ... Devamı » » » 

Türkiye Bisiklet Turu Ayakkabılar
“Dost başa bakar, düşman ayağa” derler, 51. yapılan TUR’da yarışan sporcular biz amatörlerin rakibimiz olamaz ama biz yine de ayak ...
Devamı » » » 

Türkiye Bisiklet Turu Bisikletleri

Etixx – Quickstep


Marka / Model: Specialized Venge
Çekiş Sistemi: FSA K-Force Light aynakol / Shi ...
Devamı » » » 

Eki.14 Mavic, Fox, 661, Met ve Scott'ın...
Tem.14 Shimano Ultegra 6800 Testi
Haz.14 SRAM X0 2x10 Grup Testi
Haz.14 MTBTR'de Yazlık Testler
Şub.13 Merida 2013/14 Model Yılı Yenil...
Tem.12 99. Fransa Turu'nda Bisiklet ve ...
Haz.12 Sedona İstanbul Yollarda
Haz.12 Kaskı Doğru Takmak
Auğ.11 3x10 Shimano XT Testi
Tem.11 Mamut Trailers Testi
Nis.11 Shimano'nun İki Yeni Rüzgarlığın...
Şub.11 Specialized bgFit Deneyimi
Tem.10 Değişik Vites Oranları Ne Getiri...
Haz.10 Scott Genius LongTravel, Yeni Sc...
May.10 Sigma Topline 2209
Mar.10 DT Swiss & Schwalbe RideCamp
Ksm.09 Karbon Hakkında Soru-Cevap
Tem.09 AFC Ürünlerini Test Ettik!
Haz.09 Scott'ın 2010 Model Yenilikleri
Şub.09 Shimano'nun Yeni Orta Yolu: SLX
Eki.08 Fox 2009: Dünyanın En İyi XC Kom...
Haz.08 Sigma Sport Powerled Black Testi
Teknoloji - Donanım Arşivi

 

İlgili Linkler:  

kurum   Shimano  

  Bu yayın 4920 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015