Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
19 . Haziran . 2018  
Saint ile Shimano artık daha özgür
SHIMANO SAINT

Saint ile Shimano artık daha özgür

Derleyen: Emre Yıldırım
18.6.2003

2003 yılı başlarında Shimano’nun, XTR vites serisinin 2003 yılı için Cross Country amaçlı olarak yeniden dizayn edildiği duyurulduğunda herkesin beklentisi büyük S’in (Shimano) bir sonraki adımının yeni bir serbest biniş (freeride) – tepe inişi (downhill) vites serisi geliştireceğiydi. Sonunda Shimano bu konudaki çalışmalarını sonlandırıp yeni vites sistemini basına duyurdu: “Saint” zorlu iniş şartlarına uygun vites değişim ve disk fren sistemi.
Saint Grup
Saint Grup
Büyük boyut için tıkla!

Shimano’nun pazarlamadan sorumlu ismi Chris Destefano’nun belirttiğine göre yeni sistem Shimano’nun “yavaş yavaş geliştir ve pazarla” stratejisinin de değişmesi açısından bir dönüm noktası. Bu değişimde sistemin ismi de bir ipucu veriyor doğrusu. Şirketin Amerika ve Kanada merkezleri tarafından yaratılan “Saint” ismi, sayı-harf bazlı bir ismin XTR, XT gibi isimler ile benzeştirileceği çekincesini öne sürerek farklı olması amacıyla ortaya atılmış.
Destefano Saint’in firma için tamamen yeni bir yönelim olduğunu belirterek, yeni ismin de bu farklılığı ortaya çıkarmasını hedeflediklerini söylemiş. Saint’in sadece tepe inişi (downhill) için dizayn edilmediğini ekleyen Destefano, amaçlarının serbest sürüş (freeride) dağ bisikletçilerine gereken sert sürüş koşullarına uygun, XTR’a kıyasla darbelere daha dayanıklı, serbest sürüşün gereklerinden çıkışlar için hafif bir sistem yaratmak olduğunu dile getirmiş.
Kısacası Saint gelecek sene üst seviye bisikletler üzerinde kullanılacak en seçkin ve en pahalı sistemlerden biri olmaya aday gibi görünüyor.
SAINT’İ BU KADAR AYRICALIKLI KILAN NE?
Saint grup olarak yeni bir disk fren, yeni bir arka göbek ve kadro yerine arka hazneye bağlanan yeni bir arka değiştiriciyi bünyesine katmış. Bunun yanısıra yeni ön aktarıcı, fren ve vites kolları, SPD sistemleri oluşturmak yerine,XTR ve XT için mevcut bulunan ekipmanın kullanılması benimsenmiş. Böylece Saint’le tamamen yeni bir vites grubu sunmak yerine daha esnek bir platform oluşturulmaya çalışmış. Destefano bu konuda “yeni bir ön vites değiştirici, ruble ve fren koluna gerek görmedik. Bunun yerine bisiklet üreticilerinin kendi modellerine uygun seçimlerini kendilerinin yapmalarını sağlayacak ortamı oluşturmaya çalıştık” şeklinde görüşlerini belirtmiş.
Arka hazne ve Vites Değiştirici

Saint’in en iddialı olduğu noktalardan biri, arka göbek aksındaki 6 mm’lik fazladan çıkıntıya takılan arka vites değiştirici.
Saint arka değiştirici
Saint arka değiştirici
Büyük boyut için tıkla!

Bu uygulamayla Shimano arka değiştirici için darbelere karşıdayanıklılığı oldukça arttırmış.
Büyük boyut için tıkla!

Shimano testlerinde herçeşit darbeyi mekanizma üzerinde denemiş ve birkez bile kırılma görülmemiş. Böyle bir arka değiştirici mekanizmasına kim sahip olmak istemez ki? Sanırım bu konuda da Shimano bisiklet teknolojisinde yine yeni bir yapı taşı oluşturuyor.
Arka hazne
Arka hazne
Büyük boyut için tıkla!

Artık "quick release" kullanılmayan arka göbekte tekerleği gövdeden ayırmak için vites tarafından değil diğer taraftan çıkarma işlemi gerçekleştiriliyor.
Ön hazne
Ön hazne
Büyük boyut için tıkla!

Ön Hazne Ön göbekte dayanıklılığı artırmak için 20 mm’lik bir aks kullanılmış. Bu aks’ın kullanılabilmesi için ön disk frenin takıldığı bölge de buna uygun olarak genişletilmiş. Ancak aynı aks arka göbekte kullanılmamış. Bu da Saint'in eleştiri aldığı çok az noktadan biri.
3 Dişli Krank Set
3 Dişli Krank Set
Büyük boyut için tıkla!

Krank Seti - Ayna Kol Yeni iki parçadan oluşan Hollowtech2 ayna kollar gerçekten çok güzel dizayn edilmiş. Aynı krank milinin üzerinde kullanılacak şekilde Shimano bu krank setlerini 3 dişli, 2 dişli ya da tek dişli şekilde 3 farklı tipte üretecek. Farklı ön dişlilere uygun olarak Shimano farklı uzunluklarda 3 farklı arka değiştiriciyi de üreteceğini belirtiyor. XTR’dan %100 daha güçlü olduğu açıklanan bu kranklar hafiflikte de XTR ile yarışıyor tabii. Krank setinin en belirgin özelliği ise geniş ayna kol. Genişliğine rağmen hafiflikten ise hiç ödün verilmemiş.
Tek Dişli Ayna Kol
Tek Dişli Ayna Kol
Büyük boyut için tıkla!
İki Dişli Ayna Kol
İki Dişli Ayna Kol
Büyük boyut için tıkla!

İki dişli olan krank modelinde trial ile ilgilenen ve agresif-teknik sürüşten hoşlananlar için dişli koruyucu bölüm de unutulmamış.
Arka Disk ve Hazne
Arka Disk ve Hazne
Büyük boyut için tıkla!

Disk Frenler
2003 XTR’a benzer bir disk fren kullanılan sistemde, çift piston yine mineral yağ ile çalışıyor. Büyütülen yeni merkez kilit rotoru ile 160 ve 203 mm’lik iki farklı genişlikte disk kullanılabiliyor.
Ön Disk
Ön Disk
Büyük boyut için tıkla!


Sonuç olarak Shimano serbest biniş (freeride) için özel üretilecek bu seri ile dağ bisikleti dünyasına yeni bir soluk getirirken arka değiştiricideki yenilik ile sektördeki öncülük ve yaratıcılığını da pekiştiriyor. Genel olarak XT-XTR ile birlikte kullanılmak için düşünülen ancak diğer markalar ile de dost olabilecek bir karaktere sahip olan Saint Shimano için olgunlaşmanın ve kendine güvenin bir ifadesi gibi.
Saint ile bisiklet üreticileri dizayn edecekleri farklı tarzdaki bisikletler için Shimano’yu daha farklı şekilde kullanabilme imkanı bulacaklar.
Yeni üretilen dağ bisikletlerinde ancak 2004’ün ilk aylarında görülebilecek Saint ekipmanların fiyat olarak XT ile XTR arasında bir yerde olacağı tahmin ediliyor.
MTBTR

 

 
Yayın Sponsoru
  Teknoloji - Donanım

Elektrikli Dağ Bisikletleri Ne Getiriyor?
Elektrikli bisikletler son birkaç yıldır bisiklet dünyasındaki en önemli gelişmelerden sayılıyorlar. Bisiklete binen insan sayısın ... Devamı » » » 

Türkiye Bisiklet Turu Ayakkabılar
“Dost başa bakar, düşman ayağa” derler, 51. yapılan TUR’da yarışan sporcular biz amatörlerin rakibimiz olamaz ama biz yine de ayak ...
Devamı » » » 

Türkiye Bisiklet Turu Bisikletleri

Etixx – Quickstep


Marka / Model: Specialized Venge
Çekiş Sistemi: FSA K-Force Light aynakol / Shi ...
Devamı » » » 

Eki.14 Mavic, Fox, 661, Met ve Scott'ın...
Tem.14 Shimano Ultegra 6800 Testi
Haz.14 SRAM X0 2x10 Grup Testi
Haz.14 MTBTR'de Yazlık Testler
Şub.13 Merida 2013/14 Model Yılı Yenil...
Tem.12 99. Fransa Turu'nda Bisiklet ve ...
Haz.12 Sedona İstanbul Yollarda
Haz.12 Kaskı Doğru Takmak
Auğ.11 3x10 Shimano XT Testi
Tem.11 Mamut Trailers Testi
Nis.11 Shimano'nun İki Yeni Rüzgarlığın...
Şub.11 Specialized bgFit Deneyimi
Tem.10 Değişik Vites Oranları Ne Getiri...
Haz.10 Scott Genius LongTravel, Yeni Sc...
May.10 Sigma Topline 2209
Mar.10 DT Swiss & Schwalbe RideCamp
Ksm.09 Karbon Hakkında Soru-Cevap
Tem.09 AFC Ürünlerini Test Ettik!
Haz.09 Scott'ın 2010 Model Yenilikleri
Şub.09 Shimano'nun Yeni Orta Yolu: SLX
Eki.08 Fox 2009: Dünyanın En İyi XC Kom...
Haz.08 Sigma Sport Powerled Black Testi
Teknoloji - Donanım Arşivi

 

  Bu yayın 3748 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015