Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
16 . Temmuz . 2018  
Giant 2004
Yeni Sezon Modelleri

Giant 2004

Çeviren: Emre Yıldırım
26.8.2003

Los Angeles'ın kuzeyine bir saatlik mesafede bulunan Newbury Park'ta konuşlanan ana yönetim merkezi ile Giant firması, Trek'ten sonra Amerikadaki en popüler bisiklet üreticisi olmaya devam ediyor.

Çok büyük bir üretici olan Giant için ilginç olan, kendi ekipman ve bisikletlerini üretmesinin yanısıra, en önemli rakiplerine kadro ve parça tedarik ediyor olması. Giant'ın Tayvan'daki fabrikasında üretimin ancak %50'si Giant markasını taşıyarak üretim bantlarından çıkıyor. Geri kalan %50 için ise irili ufaklı birçok dünya markası talepte bulunurken, firmanın en önemli rakipleri olan Specialized ve Trek firmaları da kendi bazı modelleri için kullandıkları kadro alt borularını Giant'tan tedarik ediyor.

Sahip olduğu inanılmaz üretim kapasitesi ve gelişmiş fabrikasının yanısıra, Giant ürettiği yenilikçi ve başarılı modeller ile adından sıkça söz ettiriyor.

Giant yönetim kurulu başkanı Skip Hess, 40 ay içerisinde dünya bisiklet piyasasında bulundukları 6.'lıktan 2. sıraya yükselmelerinin önemli bir başarı olduğunu dile getirirken, bu başarılarını sahip oldukları üstün maliyet kontrol sistemlerine ve ürün yönetimi ile yaratıcılıkta ulaştıkları ileri seviyeye bağlıyor.

Gelelim Ürünlere

Giant 2004 yılı ana temasını Karbon olarak seçmiş gibi görünüyor. Firma geçtiğimiz yıl TCR yol bisikletleri serisinde yoğun olarak kullandığı karbonu bu sene dağ bisikletlerinde kullanmaya başlamış.
Giant NRS-Air
Giant NRS-Air
Büyük boyut için tıkla!

En ilgi çekenmodel şüphesiz NRS Air. 3700$ değerindeki model, kadronun bağlantı bölgelerinde kullanılan karbon sayesinde önceki modeline göre yaklaşık 500 gr. hafifletilmiş. Kadro gidon giriş noktasında (kadro başında) yapılan 1 derecelik dikleştirme, bisikletin sürüş kontrolünü artırmış görünüyor. Arka süspansiyon olarak kullanılan Fox'un AVA modeli ile pedal veriminden taviz verilmezken iyi bir performans elde edilmiş.

Giant'ın üretim hatlarından sorumlu Dennis Lane, orta boy 2004 NRS Air'in pedallar dahil 24.5lb (11.09 kg) civarı bir ağırlıkta olacağını söylüyor. Giant takımından Rune Hoydahl ve Bart Brentjens'in bu modeli 1 yıldır test ettiklerini belirten Lane, yeni yarış sezonunda takımın bu modeli kullanacağını belirtiyor.
Giant XTC-1
Giant XTC-1
Büyük boyut için tıkla!

Diğer taraftan üst model ön amortisörlü (hardtail) modeli XTC 1'de karbonlaşma trendinden nasibini almış gibi görünüyor. Yarış bisikleti modellerinde kullandıkları uygulamayı bu modelde de kullandıklarını belirten Lane, "Yarışçılarımız bisikletlerini daha da hafifletmemizi talep ediyorlardı. Biz de XTC 1'deki kadronun ön üçgenini eskisi gibi 6031 alüminyum olarak bırakırken arka üçgeni karbon olarak yeniden yapılandırdık" diyerek modeli tanıtmış. Ayrıca yine Giant üretimi karbon sele borusu da 2100$'lık paket içerisinde bu model ile birlikte bisiklet severlere sunuluyor.

MTBTR

Kaynak

www.velonews.com 

 
Yayın Sponsoru
  Teknoloji - Donanım

Elektrikli Dağ Bisikletleri Ne Getiriyor?
Elektrikli bisikletler son birkaç yıldır bisiklet dünyasındaki en önemli gelişmelerden sayılıyorlar. Bisiklete binen insan sayısın ... Devamı » » » 

Türkiye Bisiklet Turu Ayakkabılar
“Dost başa bakar, düşman ayağa” derler, 51. yapılan TUR’da yarışan sporcular biz amatörlerin rakibimiz olamaz ama biz yine de ayak ...
Devamı » » » 

Türkiye Bisiklet Turu Bisikletleri

Etixx – Quickstep


Marka / Model: Specialized Venge
Çekiş Sistemi: FSA K-Force Light aynakol / Shi ...
Devamı » » » 

Eki.14 Mavic, Fox, 661, Met ve Scott'ın...
Tem.14 Shimano Ultegra 6800 Testi
Haz.14 SRAM X0 2x10 Grup Testi
Haz.14 MTBTR'de Yazlık Testler
Şub.13 Merida 2013/14 Model Yılı Yenil...
Tem.12 99. Fransa Turu'nda Bisiklet ve ...
Haz.12 Sedona İstanbul Yollarda
Haz.12 Kaskı Doğru Takmak
Auğ.11 3x10 Shimano XT Testi
Tem.11 Mamut Trailers Testi
Nis.11 Shimano'nun İki Yeni Rüzgarlığın...
Şub.11 Specialized bgFit Deneyimi
Tem.10 Değişik Vites Oranları Ne Getiri...
Haz.10 Scott Genius LongTravel, Yeni Sc...
May.10 Sigma Topline 2209
Mar.10 DT Swiss & Schwalbe RideCamp
Ksm.09 Karbon Hakkında Soru-Cevap
Tem.09 AFC Ürünlerini Test Ettik!
Haz.09 Scott'ın 2010 Model Yenilikleri
Şub.09 Shimano'nun Yeni Orta Yolu: SLX
Eki.08 Fox 2009: Dünyanın En İyi XC Kom...
Haz.08 Sigma Sport Powerled Black Testi
Teknoloji - Donanım Arşivi

 

İlgili Linkler:  

kurum   Giant Bisikletleri  

  Bu yayın 3531 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015