Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
06 . Temmuz . 2020  
GT 2004
Yeni Modellere Devam

GT 2004

Derleyen: Emre Yıldırım
9.10.2003

Bir kaç yıllık bir suskunluktan sonra GT 2004 yılına iddialı giriyor. Cycle 2003 Show’da hemen hemen tüm modelleri ile görücüye çıkan GT, ürünlerinin merkezine şehir içi tepe inişçileri için ürettiği G-Box’ı koymuş.

Tek başlı amortisörü ve Maxxis Hookworm lastikleri dışında bu modelin özellikle şehir içi kullanım için geliştirildiğine dair hiç bir gösterge bulunmasa da modelin merkezine oturtulmuş vites kutusu konseptinin hayata geçirilmesi ve üretimine başlanması önümüzdeki seneyi bulur diye düşünüyoruz.

Bu model bir kaç yıl öncesinin GT tepe inişi bisikletine oldukça benziyor. Ortada Shimano’nun Inter-8 göbekten vites değiştirme sistemi ile donatılan modelde ilk vites değişim hareketi kadronun sağ tarafına yerleştirilen krank parçasından alınıyor ve göbekteki mekanizmadan kadronun soluna yerleştirilen zincire aktarılarak arka tekerlekteki sabit dişliye yön veriliyor; Mekanizma aradaki dönen bir kol ile sıfır gerginlik esasına bağlı olarak çalışıyor. Bu durumda arka disk fren kadronun sağ tarafında konuşlandırılıyor.
G-Box
G-Box
Büyük boyut için tıkla!

Söylentilere göre yarış motorsikletlerinin dişlilerinin çalışma sisteminden esinlenerek yaratılan pedal hareketine bağlı olarak çalışacak yeni bir vites sistemi bu bisiklete uygulanacakmış.

DH-I modeli 2004 yılında geri dönüyor: XTR donanımı ile birlikte tamamen yarışa hazır bir paket olarak sunulan model, Marzocchi 888 amortisör ile birlikte 3000 dolara satılıyor.
I-Drive Göbek
I-Drive Göbek
Büyük boyut için tıkla!

Ayrıca Ruckus I-Drive modelleri, 6” esneme payları ve çeşitli donanım seçenekleri ile bisikletseverlerin beğenisine sunulmuş. Serinin en üst modeli 1.0, 150 mm’lik arka göbek ve Marzocchi 888 ile hazırlanmış. Giriş seviyesi 2.0 ise Fox Vanilla 125R amortisörü ve Avid Juicy-7 frenler ile 1600 dolar civarında satışa sunuluyor. Sanırız aralarındaen ilginç olan model ise Flowta: Shimano’nun yeni Saint vites sistemi grubu ile donatılan bisiklet, arkada havalı amortisör, Marzocchi Z150 havalı ön amortisör ve 3’lü ayna kol ile her zevke hitap etmek istercesine tasarlanmış.
I-Drive XC
I-Drive XC
Büyük boyut için tıkla!

Geçen senenin I-Drive “Trail” serisi mevcut renk ve donanımlarıyla aynen devam ediyor. Ancak bir kaç dolar daha fazla verebilirseniz, yepyeni I-Drive XC ve beraberinde gelen yeniden dizayn edilmiş, eski alışılmış göbek sisteminden uzaklaşılarak basit bir "iki noktadan hareketli" sisteme dönüştürülmüş arka amortisör sistemine sahip olabilirsiniz.

Bu seride 3 farklı model sunuluyor:
Giriş seviyesi 3.0 modele 1500 dolara sahip olabilirken, Fox/XT donanıma sahip 1.0 üst modelinin fiyatının 2500 dolar civarında olması bekleniyor. Bu serideki bisikletler çok iyi görünüyorlar ve eski orjinal I-Drive mekanizmasına göre de daha anlaşılır bir sisteme geçilmiş.

Avalanche adıyla hazırlanan bir diğer seride, firmanın imzası haline gelen 3’lü üçgen kadrolar kullanılıyor ve bu modellerde kadro ile bütünleşik hale getirilmiş ön boğaz (aheadset) sistemi uygulanmış.
Avalanche 0.5
Avalanche 0.5
Büyük boyut için tıkla!

Giriş seviyesi 250 dolardan satışa sunulurken, 0.0 modeli ile daha hafif bir kadroya, Hayes frenlere ve XT donanıma sahip olabiliyorsunuz. Fiyat ise 800 dolara yükseliyor.
Avalanche 3.0
Avalanche 3.0
Büyük boyut için tıkla!
Benzer bir bisiklet edinmek isteyenler için 600 ile 1000 dolar arası fiyatlara sunulan Ruckus serisine de bir göz atmalarını tavsiye ederiz.
Ruckus 2003
Ruckus 2003
Büyük boyut için tıkla!

Ayrıca meraklıları için GT Cruiser’lar eskisine göre çok daha renkli şekilde geri dönüyorlar.
GT Cruiser
GT Cruiser
Büyük boyut için tıkla!

Kaynak: www.bikemagic.com www.gtmountainbikes.com

 

 
Yayın Sponsoru
  Teknoloji - Donanım

Elektrikli Dağ Bisikletleri Ne Getiriyor?
Elektrikli bisikletler son birkaç yıldır bisiklet dünyasındaki en önemli gelişmelerden sayılıyorlar. Bisiklete binen insan sayısın ... Devamı » » » 

Türkiye Bisiklet Turu Ayakkabılar
“Dost başa bakar, düşman ayağa” derler, 51. yapılan TUR’da yarışan sporcular biz amatörlerin rakibimiz olamaz ama biz yine de ayak ...
Devamı » » » 

Türkiye Bisiklet Turu Bisikletleri

Etixx – Quickstep


Marka / Model: Specialized Venge
Çekiş Sistemi: FSA K-Force Light aynakol / Shi ...
Devamı » » » 

Eki.14 Mavic, Fox, 661, Met ve Scott'ın...
Tem.14 Shimano Ultegra 6800 Testi
Haz.14 SRAM X0 2x10 Grup Testi
Haz.14 MTBTR'de Yazlık Testler
Şub.13 Merida 2013/14 Model Yılı Yenil...
Tem.12 99. Fransa Turu'nda Bisiklet ve ...
Haz.12 Sedona İstanbul Yollarda
Haz.12 Kaskı Doğru Takmak
Auğ.11 3x10 Shimano XT Testi
Tem.11 Mamut Trailers Testi
Nis.11 Shimano'nun İki Yeni Rüzgarlığın...
Şub.11 Specialized bgFit Deneyimi
Tem.10 Değişik Vites Oranları Ne Getiri...
Haz.10 Scott Genius LongTravel, Yeni Sc...
May.10 Sigma Topline 2209
Mar.10 DT Swiss & Schwalbe RideCamp
Ksm.09 Karbon Hakkında Soru-Cevap
Tem.09 AFC Ürünlerini Test Ettik!
Haz.09 Scott'ın 2010 Model Yenilikleri
Şub.09 Shimano'nun Yeni Orta Yolu: SLX
Eki.08 Fox 2009: Dünyanın En İyi XC Kom...
Haz.08 Sigma Sport Powerled Black Testi
Teknoloji - Donanım Arşivi

 

İlgili Linkler:  

kurum   GT  

  Bu yayın 4424 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015