Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
20 . Ocak . 2019  
Slingshot Çok Farklı
Ayrıcalıklı Bir Sürüş

Slingshot Çok Farklı

Çeviren: Emre Yıldırım
15.10.2003

Eğer bir Slingshot sahibi iseniz kendinizi genelde şu tür diyaloglar içinde bulursunuz: "Hey bisikletini çok iyi onarmışsın. Biraz garip görünüyor ama nereden geldi aklına bu çözüm?" Ya da "Bu model hangi yıldandı?"

"2003 model. Bu sene aldım" diye cevapladığınızda karşınızdakinin şaşkınlığını izlemek gerçekten çok eğlenceli olur. Aslında bu tür soruları soranlara hak vermemek elde değil zira slingshot'ların geçmişine baktığınızda markanın kesintilerle dolu bir tarihi olduğunu görüyoruz.
Slingshot Profil
Slingshot Profil
Büyük boyut için tıkla!

Slingshot 20 yıl önce kurulduğunda dağlar amortisörsüz düz çatallı bisikletler ve çelikten yapılmış ön amortisörlü bisikletler ile doluydu. Slingshot'lar o dönem için çok büyük bir yenilik olan ve "orta amortisörlü kadro" diye adlandırılabilecek yepyeni bir tasarım ile dağ bisikleti dünyasına sunuluyordu.

Slingshot'ların tasarımına daha dikkatli bakıldığında kadronun üst borusunun sele borusuna esnek bir parça ile monte edildiğini, kadronun alt borusunun ise tamamen ortadan kaldırılmış olduğunu ve onun yerine ayna kol milinin bulunduğu noktadan kadro başının bulunduğu noktaya bir yay ile bağlı bir tel kullanılmış olduğunu görürsünüz.
Slingshot
Slingshot'ın Kalbi
Büyük boyut için tıkla!

Bu düzenek ile elde edilen esnek platform, o dönem amortisörsüz kadroları ile zorlu koşullarda yaşanılan rahatsızlığı ortadan kaldırmakta oldukça başarılı olmuştu.

1983 yılında ilk ürünlerini piyasaya sürdüklerinde aslında piyasadaki ilk amortisörlü kadroyu da geliştirmiş oluyorlardı.

Michigan merkezli firma, aynı sene iddialı bir dağ bisikleti takımı kurarak, kazandıkları başarılarla, tasarımlarının California ve New England dışındaki bölgelerde de tanınmasını sağladılar.

Daha sonra el değiştiren firma, pazarlama stratejisini bisikletin çabuk parçalanırlık ve yer kaplamama özelliği üzerine kurunca (ki bu işlem bir kaç dakika içinde gerçekleştirilebiliyordu), bisikletin hedef kitlesi, dağ bisikletçileri yerine denizcilik ve havacılık ile uğraşan ve ulaşım esnasında yer sorunu yaşayan kişiler haline geldi.
Slingshot kolayca parçalanıyor
Slingshot kolayca parçalanıyor
Büyük boyut için tıkla!
Katlanmış Bir Slingshot
Katlanmış Bir Slingshot
Büyük boyut için tıkla!

Böylece slingshotlar dağ bisikleti yarışlarında gözükmez olurken, dağ bisikleti sevenler tarafından da unutulmaya başladı. Ta ki firma yeniden el değiştirinceye kadar: Yeni sahipleri olan Marty Alwood ve Scott Templar hala bisikletin yer kaplamazlığı özelliğine önem veriyorlar: Ancak Marty'nin dağ bisikleti yarışçısı olmasının da etkisiyle slingshotların yeniden dağ bisikleti arenasına dönmesi sürpriz olmadı.
Slingshot Yarış Bisikleti
Slingshot Yarış Bisikleti
Büyük boyut için tıkla!

Günümüzde Slingshot'lar yol, dağ ve cyclo cross bisikleti olarak bisikletseverlere sunuluyor. Ancak Slingshot'lardan en çok hoşlanacak grup sanırız bisikletlerinde minimum teknoloji ve amortisör desteğinden hoşlanan "tek vitesli" (single speed) bisiklet meraklıları olacak.
Slingshot Single Speed
Slingshot Single Speed
Büyük boyut için tıkla!

Ancak istenirse slingshot'lara ön amortisör de takılabiliyor: White Brothers'ın XC 8 amortisörü 600 dolarlık ilave bir maliyet ile slingshot dağ bisikletlerine ekleniyor.
Slingshot Hardtail
Slingshot Hardtail
Büyük boyut için tıkla!

Ayrıca 29" tekerlekler ile gelen "Big Shot" modeli de sadece lastik değiştirerek cyclocross tipi yarışmalara girmek isteyen ya da yol bisikleti ve dağ bisikleti zevkini aynı bisiklette yaşamayı amaçlayanlar için tavsiye edilebilecek ilginç bir model.
Slingshot Big Shot 29" Tekerlekli
Slingshot Big Shot 29" Tekerlekli
Büyük boyut için tıkla!

Slingshot'ları ilginç kılan bir başka özellik ise başka hiç bir bisiklet markasında göremeyeceğiniz kadar PaulComponents markasını donanım olarak kullanması. Marty Alwood bunu Paul Components ile yıllardır süren işbirliklerine bağlıyor. Paul Component'ler hem seçkin hem de çok sade, tıpkı Slinghot'lar gibi.

Göze çarpan diğer parçalar ise Chris King boğaz seti (head set), Thomson gidon boğazı ve sele borusu, Oury elcikler, Selle Italia Flite Gel sele olarak sıralanabilir.

Slingshot'larda ön ve arka kadro üçgenleri için farklı renkler kullanılarak modeller oldukça dikkat çekici hale getirilmiş. Çelikten yapılan kadro bağlantı noktalarında yine Paul Components destek parçaları kullanılıyor ve kadrolar Michigan, Grand Rapids'te Slingshot'lar ile yarışan bisikletçiler tarafından üretiliyor.

TEKNIK ÖZELLIKLER

Gidon genişliği omuz genişliğine indirilerek oldukça dar bir kullanım alanı sunulmuş. Bu durumu Slingshot firması, Michigandaki dar patikaların böyle bir ayarı zorunlu hale getirdiğini, ancak daha geniş bir gidonun uzun çıkışlarda başka bölgeler için daha uygun olabileceğini dile getiriyorlar.

Bu bisiklet ile gelen bir başka kavram ise "Sling gücü". Bu kavram slingshot ile gelen broşürde şu şekilde ifade ediliyor: "Sürüş sırasında yay'a ne kadar baskı uygularsanız, size o denli güçlü ve hızlı bir tepkime verecektir. Bu hareket Slingshot amortisör sisteminin kalbini oluşturur. Slingshot kadro diğer klasik kadrolar gibi enerjiyi emip kayba uğratmaz: Aksine karşılaşılan engellere karşı nasıl tepki vereceğini bilir ve bu tepkimeden yeni bir itme hareketi oluşturur. Biz kullandığımız yayın iyi birşey olduğunu düşünüyoruz ve oluşan tepkimeyi de daha hızlı gitmek için kullanıyoruz"
Büyük boyut için tıkla!

SÜRÜŞ

Slingshot'taki arkadaşlar bu şekilde konuşa dursunlar biz anlatılanları gerçek hayatta görebilmek için bisikleti kaptığımız gibi kendimizi yollara vurduk.

Söylememiz gereken ilk şey bu kadronun sürüş hissinin, ne amortisörsüz, ne ön amortisörlü, ne de tam amortisörlü bisikletlere benzediği.

Tamamen kendine has bir duygu veriyor insana Slingshot. Sert bir yokuşa çıkmaya başladığınızda bunu kadronun altında bulunan yayı harekete geçirmeden yapmanızın imkanı yok. Ancak bu hareketlenme her pedal çevirişinizde size ilave bir ivme de kazandırıyor. Evet tamamen farklı ve akıcı bir teknik ile bu bisikleti sürmeniz gerekiyor. Böylece mükemmel sandığınız sürüş tekniğinizde geliştirmeniz gereken noktalar olduğunu farkediyorsunuz.

Kesin olan birşey var ki bu bisiklet herkesin sahip olmak isteyeceği bir bisiklet hiçbir zaman olamayacak: Tek bir bisiklete sahip olacaksanız bu kesinlikle alacağınız bisiklet değil.

Bu bisikleti dağ bisikleti koleksiyonunuza katarken, eskilerden, gelecekten, günümüzde mevcut olan tüm tasarımlardan daha farklı birşeyler hissetmek istemeniz gerekiyor ve size şunu garanti ediyoruz:

Dışarı slingshot'ınızla çıktığınızda tüm gözler sizin üzerinizde olacak.

TEKNIK ÖZELLIKLER
Fiyat: 2500 dolar
Ağırlık: 10 kg (21 pound)
Kadro: Çelik
Maşa: Quiring Cycles Sabit
Jant: Velocity Synergy
Lastikler: Hutchingson Python (26x2.0")
Ayna Kol:Race Face LP
Göbekler: Paul Word ve Paul Fhub (Arka)
Fren Kolları: Paul LPZ
Slinghot Iletişim: 1618 Leonard St.NE Grand Rapids, MI 49525 Telefon: (888) 530-5556

Kaynak: MTBAction Eylül-2003

 

"2003 model. Bu sene aldım" diye cevapladığınızda karşınızdakinin şaşkınlığını izlemek gerçekten çok eğlenceli olur. Aslında ...">
 
Yayın Sponsoru
  Teknoloji - Donanım

Elektrikli Dağ Bisikletleri Ne Getiriyor?
Elektrikli bisikletler son birkaç yıldır bisiklet dünyasındaki en önemli gelişmelerden sayılıyorlar. Bisiklete binen insan sayısın ... Devamı » » » 

Türkiye Bisiklet Turu Ayakkabılar
“Dost başa bakar, düşman ayağa” derler, 51. yapılan TUR’da yarışan sporcular biz amatörlerin rakibimiz olamaz ama biz yine de ayak ...
Devamı » » » 

Türkiye Bisiklet Turu Bisikletleri

Etixx – Quickstep


Marka / Model: Specialized Venge
Çekiş Sistemi: FSA K-Force Light aynakol / Shi ...
Devamı » » » 

Eki.14 Mavic, Fox, 661, Met ve Scott'ın...
Tem.14 Shimano Ultegra 6800 Testi
Haz.14 SRAM X0 2x10 Grup Testi
Haz.14 MTBTR'de Yazlık Testler
Şub.13 Merida 2013/14 Model Yılı Yenil...
Tem.12 99. Fransa Turu'nda Bisiklet ve ...
Haz.12 Sedona İstanbul Yollarda
Haz.12 Kaskı Doğru Takmak
Auğ.11 3x10 Shimano XT Testi
Tem.11 Mamut Trailers Testi
Nis.11 Shimano'nun İki Yeni Rüzgarlığın...
Şub.11 Specialized bgFit Deneyimi
Tem.10 Değişik Vites Oranları Ne Getiri...
Haz.10 Scott Genius LongTravel, Yeni Sc...
May.10 Sigma Topline 2209
Mar.10 DT Swiss & Schwalbe RideCamp
Ksm.09 Karbon Hakkında Soru-Cevap
Tem.09 AFC Ürünlerini Test Ettik!
Haz.09 Scott'ın 2010 Model Yenilikleri
Şub.09 Shimano'nun Yeni Orta Yolu: SLX
Eki.08 Fox 2009: Dünyanın En İyi XC Kom...
Haz.08 Sigma Sport Powerled Black Testi
Teknoloji - Donanım Arşivi

 

  Bu yayın 4614 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015