Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
17 . Temmuz . 2018  
Edirne-İpsala
4.Gün

Edirne-İpsala

Derleyen: Suat Akdemir
16.10.2003


Edirne - İpsala: 112 km
Toplam mesafe: 429 km
Bisiklet üstünde geçirilen zaman: 6 saat 32 dakika
Ortalama hız: 17 km/saat
Maksimum hız: 55,5 km/saat

Edirne çıkışındaki (6 kilometre sonra) otların arasına gizlenmiş 'Ü. Tatar' tabelasını kaçırmamak lazım. Yol asfalt, üstü topraklaşmış ve her iki tarafında da pirinç tarlaları uzanıyor. Arazi düz. Pirinçler ekiliyor. Daha ilerde yol biraz daha düzgünleşiyor. Yunanistan sınırına paralel gidiyorum. Hava güzel ve bisikletin giderken yarattığı rüzgardan daha hafif bir esinti var. Öğle güneşi sonsuz düzlüklere hakim.
Büyük boyut için tıkla!

Üyüklütatar'da kahveci Salih Çapkın'dan yöreyle ilgili bilgi topladım. Gitmek istediğim yöne askerlerin izin verip vermeyeceğinden emin görünmüyor.

Haritada görünmeyen Doyran'ın girişinde bir koyun sürüsünün iki Kangal bekçisiyle karşılaştım. Boyunlarındaki ürkütücü tasmalarına rağmen saldırgan görünmüyorlardı. (Aslında o tasmaları köpekler kurtlara gırtlaklarını kaptırmasınlar diye takıyorlar.) Yine de temkinli davranıp durdum. Çobana saldırgan olup olmadıklarını sordum, eliyle 'geç', dedi. 10 metre sonra nereden çıktıklarını anlayamadığım diğer üçüyle beraber korkunç sesler çıkararak saldırdılar. Tekrar bisikletten inip 'pozisyon' aldım. Beşi birden etrafımı sarmıştı. Yüklü bisikletimi tüy gibi kaldırdım ve kendi etrafımda dönmeye başladım. Ne kadar döndüm bilmiyorum.
Büyük boyut için tıkla!
Çobanın araya girişi benim naralarım... Hiç bir ısırık izi yok! Sonradan öğrendiğim kadarıyla böyle durumlarda 'Koyna!' diye bağırmak gerekiyormuş. Koyunların başına dön anlamında...

Doyran'daki askerî karakoldanElçili'ye gitmek için izin istiyorum, veriyorlar. Koşulları; fotoğraf çekmek ve durmak yok!

Kızıl, toprak yolun sağ tarafı kavaklarla kaplı. Hemen arkasında sakin sakin akan Meriç'in sesi duyuluyor. Kendisini bazı yerlerde ağaçların arasından, küçük parçalar halinde gösteriyor. Toprak yolda diğer köyün karakol nöbetçileri devriye geziyor. Giderken kendi karakollarından da izin almam gerektiğini söylüyorlar. Sınırın da sınırındayım!
Büyük boyut için tıkla!

Elçili'den sonra yine haritada gösterilmeyen Çakmakköy ve Saçlımüsellim köyleri var. Köylerde lokanta bulunmuyor ama bakkallarda Topkek ve Dido bulunuyor. Su bulmak kolay. Meyve suları hep karton kutularda, ılık ve lezzetsiz. Yol güzel.

Hamitli'den sonra gerçekten de uzun bir tarihî köprü ile girilen Uzunköprü geliyor. Açsanız her lokantaya gözü kapalı girebilirsiniz.
Büyük boyut için tıkla!

Benim için köyler kahvelerden, kasabalar meydana bakan lokantalardan ibaret...

Uzunköprü'den 25 kilometre sonra İbriktepe yoluna girdim. Bu yol İpsala'ya varıncaya kadar benim için hazırlanmış özel bir parkur gibi. Hemen hemen hiç trafik yok. Asfalt yolda pürüz oluşturacak tek bir çakıl yok. İbriktepe'yi tırmanıp inişe geçtiğimde biraz kendimi tutup, hızımı arttırmıyorum ve yanıbaşımdaki çiğ buğdayların rüzgardaki müziğini dinliyorum. İpsala'ya kadar bisiklet sürüşümü ve fotoğrafçılığımı sınayacak pek çok fırsatım oluyor.
Büyük boyut için tıkla!

Sebat Otel'in bir sürü hikayesi var ama hepsini dinlemek mümkün değil. İpsala'nın tek oteli ve tek müşterisi benim. 'Anayurt Oteli' nden bir fragman gibi. Sıcak su tek bir odada akıyor, o da beşinci katta.

Gece leylek takırtılarıyla uykuya daldım.

 

 
Yayın Sponsoru
  Patika

Çocuk ve Bisiklet Yolculuğu
Bu senede 1 Temmuz – 26 Ağustos tarihleri arasında Avrupa’da Almanya, Danimarka ve İsveç'i kapsayan son bisiklet turlarından yeni ... Devamı » » » 

Londra'da bisikletle 10 gün

Küresel dünyanın en önemli başkentlerinden birinde, Londra’da, 10 gün boyunca, oralı olmayan biri olarak hemen her yere bisikle ...
Devamı » » » 

Serkan Taşdelen ile Tur Bisikletçiliği

Türkiye de hızla gelişen tur bisikletçiliğinin ilk isimlerinden Serkan Taşdelen’le bisiklet üstünde uzun yol yapacaklar i ...
Devamı » » » 


Tem.12 Kapadokya Bisiklet Festivali 20...
Nis.12 Gurbet Emekçisinin Notları 2...
Şub.12 Gurbet Emekçisinin Notları 1...
Eyl.11 Bask Ülkesi ve La Vuelta
Nis.11 Türkiye'den Japonya'ya Bir Bisik...
Şub.11 Bisikletle İstanbul'dan Paris'e
Ara.09 Bayramda 3 Gün Yenice
Auğ.09 Küresel Isınmaya Karşı Gelibolu ...
Nis.09 Gümeli - Bölüklü - Karatepe Yayl...
Mar.09 Adapazarı'ndan Adapazarı'na
Eki.08 Bisikletle Manhattan Turu
Tem.08 Dağ Köyleri Üzerinden Yalova'dan...
Tem.08 Küresel Isınmaya Karşı Ege Kıyıl...
May.08 Abi Anadolufeneri'ne Gidelim...P...
Mar.08 Yaz Başında Yedigöller
Şub.08 Derinoba Bisiklet Gezisi
Eki.07 Artvin 1 Meydancık'dan Macahel'e
Eki.07 Artvin 2 Macahel'den Borçka'ya
Eyl.07 Kemalpaşa’dan Buca’y...
Auğ.07 Silifke’nin Cezeryesi Meşh...
Haz.07 Ormandan Gemlik-Yalova Geçişi
Nis.07 Altınoluk - Assos Turu
Patika Arşivi

 

  Bu yayın 4135 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015