Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
22 . Ocak . 2021  
Yeni ürünler
Bu ayın yenilikleri

Yeni ürünler

Derleyen: Cüneyt Kazokoğlu
15.10.2003

Merhaba!

Bu sayımızda da piyasaya yeni çıkan parçaları tanıtmaya devam ediyoruz.

Pace

İngiliz bisiklet ve parça üreticisi Pace, Adrian Carter’in yönetiminde yeni serbest sürüş amortisörü RC40’ı piyasaya sürüyor. Hollowtech yapısına sahip karbon gövdenin altındaki teknik son derece gelişmiş: Esneme payı 100-130mm arasında kademesiz olarak ayarlanabiliyor. Bunun yanında kilitleme / lock-out sistemi sayesinde sekme önleniyor. Sıradan kilitleme sistemlerinin aksine amortisör bir vida sayesinde kilitli haldeyken de belirli bir yüksekliğe sahip engellerde esneyecek şekilde ayarlanabiliyor. Sadece disk frenler için üretilen amortisör havali-yağlı sistemle çalışıyor.

Pace RC40
Pace RC40
Büyük boyut için tıkla!

Race Face

Shimano’nun Saint, XT ve XTR gruplarında kullanmaya başladığı ayna kola birleşik ve içi boş (hollowtech) orta mil sistemini Race Face de kullanmaya başladı. Bu sistemin iki büyük avantajı var, birincisi hafifliği, ikincisi sertliği. Deus adını taşıyan ayna kol takımında da orta mil sol ayna kolla tek parça oluşturuyor. Deus’un XC dışında bir de serbest sürüş versiyonu bulunuyor. Race Face bu şekilde hem Shimano’nun hem Saint hem de XT modeline rakip olmayı planlıyor.

Race Face Deus
Race Face Deus
Büyük boyut için tıkla!

Suntour

Suntour Pazar payını hesaplı ürünleriyle gittikçe arttıran bir firma. Son amortisörü Condor ile de düşük fiyatın teknolojik zayıflık olmadığını gösteriyor. Amortisör 60-130mm arasında kademesiz olarak ayarlanabiliyor, özellikle 100mm’nin üzerindeki esneme paylarında maşa sertliğini yükseltmek için çift köprü kullanılmış. Sadece disk fren için üretilen amortisör havalı sisteme sahip.
Suntour Condor
Suntour Condor
Büyük boyut için tıkla!

DNM

Amortisörlerde bir başka yenilik DNM’den. Yeni serbest sürüş amortisörü FVT120’nin en büyük özelliği 0-120mm arasında kademesiz olarak esneme payı ayarlanmasına imkan tanıması. Çelik yay ve yağ ile çalışıyor. Hem disk, hem de jant frenleri için üretilen amortisörün ağırlığı 2200 gram.

DNM FVT120
DNM FVT120
Büyük boyut için tıkla!

Truvativ

Truvativ’in yeni sele borusu Team Single Clamp’i diğer borulardan ayıran özellik ayar sahasının 65° ile rakipsiz denebilecek kadar geniş olması. Bu sayede tepe inişi bisikletleri gibi çok dar oturma açısı gereken bisikletlerde de kolaylıkla kullanılıyor. 249 gram ağırlığında.

Truvativ Team Single Clamp
Truvativ Team Single Clamp
Büyük boyut için tıkla!

Schwalbe

Sık sık lastik patlatanlar rahat bir nefes alabilirler. Schwalbe –olmaz olmaz demeyin ama- patlamayan lastik üretti ve şimdilik hafif arazi bisikletleri için ürettiği Marathon Plus ATB lastiğinde kullandığı sistemi 2004’ten itibaren dağ bisikleti lastiklerine de uygulayacak. Lastiğin çatısı ile iç tarafına yerleştirilen ve özel bir kauçuktan üretilen son derece esnek bir koruma kemeri –Smart Guard- iç lastik ve yer arasında yaklaşık 1 santimlik bir kalkan oluşturuyor.

Schwalbe Marathon Plus ATB
Schwalbe Marathon Plus ATB
Büyük boyut için tıkla!

CrankBrothers

Crank Brothers halen üretilmekte olan en hafif pedal olan Eggbeater’in baskı sahasını genişleterek etrafına bir kafes yerleştirmiş. Candy SL adındaki bu pedalın bir de –yine Eggbeater’da olduğu gibi- Candy Ti adında bir de titanyum mafsallı modeli var. 252 gram ağırlığında. Ayrıca sadece XC için değil, ilk defa olarak serbest sürüş için de bir modeli bulunuyor.

Crank Brothers CANDY Ti
Crank Brothers CANDY Ti
Büyük boyut için tıkla!

Time

Time Atac pedallarına Atac XS’i de ekledi. Atac XS’in en büyük özelliği toprak ve çamur binişlerinde pedal köprülerinin tasarımları nedeniyle kir tutmamaları ve kendilerini temizlemeleri. 268 gram ağırlığında.

Time Atac XS
Time Atac XS
Büyük boyut için tıkla!

Camelbak

Camelbak için söylenebilecek pek birşey yok. Su tulumu sistemini bisiklet dünyasına kazandıran markanın son modeli Ventoux. 25 litre hacmi var, su haznesi 3 litrelik, ayrıca Exo-Air adi verilen sırt sistemi sayesinde sırt kısmında hava dolaşımı sağlıyor. Kask bölmesi, yağmur kılıfı diğer özellikleri.

Camelbak Ventoux
Camelbak Ventoux
Büyük boyut için tıkla!

Hydrapak

Kulağa ne kadar saçma da gelse pek çok profesyonel ve yarı-profesyonel sporcunun su tulumu kullan(a)mamasının sebeplerinden biri sponsorlara ayrılmış formanın sırt bölümünden vazgeçmek istememeleri. Hydrapak Air Scoop Race modeliyle buna da çare bulmuş. Değiştirilebilen, sökülüp takılabilen likra kaplamanın üstüne istediğiniz deseni ya da sponsorunuzun amblemini bastırmanız mümkün.

 Hydrapak Air Scoop Race
Hydrapak Air Scoop Race
Büyük boyut için tıkla!

Uvex

Uvex kadınlar için özel kask üreten nadir firmalardan. Ladyline serisi de bu şekilde bayan bisikletçilerin özellikle sacları göz önünde bulundurularak tasarlanmış. Supersonic RS ve Boss Compact RS kaskları 23 ve 19 hava yarığı, şakaklara direk hava aktaran Ram Air sistemi ve entegre sinek ağının yanısıra çiçekli desenleri ile dikkat çekiyorlar.

Uvex Bosscompact RS
Uvex Bosscompact RS
Büyük boyut için tıkla!
Uvex Supersonic RS
Uvex Supersonic RS
Büyük boyut için tıkla!

Mavic

Son ürün Kasım ayında piyasaya sürülecek olan jant ve jant seti üreticisi Mavic’in yol bilgisayarı. Klasik yol bilgisayarından işlevleri açısından bir farkı olmayan bu ürünün en büyük özelliği vericinin ön jant mandalina (quick-release) monte edilmiş olması. Buna kablosuz çalışma özelliği de eklenince bilgisayar hem birden fazla bisiklette kullanılabiliyor, hem de mıknatıs ve vericinin jant teli-amortisör kolu arasındaki kısmen sorun çıkaran veri trafiğini de tarihe gömüyor.

Mavic Win Tech monitör ve mandal
Mavic Win Tech monitör ve mandal
Büyük boyut için tıkla!
Mavic Win Tech monitör
Mavic Win Tech monitör
Büyük boyut için tıkla!

Pearl Izumi

Üst model ayakkabı sınıfında Pearl Izumi şimdiye kadar sadece Puma’nın basket ve koşu ayakkabılarında kullandığı disk sistemine benzer bir sistemi Viper modeliyle piyasaya sürüyor. Pearl Izumi’nin BOA adını verdigi sistem, ayakkabının üstünü kavrayan bir ipin dış taraftaki bir diskle sıkılmasını sağlıyor. Ayakkabının diğer özellikleri, karbon katkılı taban, sökülebilir burun çivileri.

Pearl Izumi Viper
Pearl Izumi Viper
Büyük boyut için tıkla!

Mountainbike/BIKE 09-10.2003 

Pace

İngiliz bisiklet ve parça üreticisi Pace, Adrian Carter’in yönetiminde yeni serbest sürüş amortisörü RC40’ı piyasaya sür ...">

 
Yayın Sponsoru
  Teknoloji - Donanım

Elektrikli Dağ Bisikletleri Ne Getiriyor?
Elektrikli bisikletler son birkaç yıldır bisiklet dünyasındaki en önemli gelişmelerden sayılıyorlar. Bisiklete binen insan sayısın ... Devamı » » » 

Türkiye Bisiklet Turu Ayakkabılar
“Dost başa bakar, düşman ayağa” derler, 51. yapılan TUR’da yarışan sporcular biz amatörlerin rakibimiz olamaz ama biz yine de ayak ...
Devamı » » » 

Türkiye Bisiklet Turu Bisikletleri

Etixx – Quickstep


Marka / Model: Specialized Venge
Çekiş Sistemi: FSA K-Force Light aynakol / Shi ...
Devamı » » » 

Eki.14 Mavic, Fox, 661, Met ve Scott'ın...
Tem.14 Shimano Ultegra 6800 Testi
Haz.14 SRAM X0 2x10 Grup Testi
Haz.14 MTBTR'de Yazlık Testler
Şub.13 Merida 2013/14 Model Yılı Yenil...
Tem.12 99. Fransa Turu'nda Bisiklet ve ...
Haz.12 Sedona İstanbul Yollarda
Haz.12 Kaskı Doğru Takmak
Auğ.11 3x10 Shimano XT Testi
Tem.11 Mamut Trailers Testi
Nis.11 Shimano'nun İki Yeni Rüzgarlığın...
Şub.11 Specialized bgFit Deneyimi
Tem.10 Değişik Vites Oranları Ne Getiri...
Haz.10 Scott Genius LongTravel, Yeni Sc...
May.10 Sigma Topline 2209
Mar.10 DT Swiss & Schwalbe RideCamp
Ksm.09 Karbon Hakkında Soru-Cevap
Tem.09 AFC Ürünlerini Test Ettik!
Haz.09 Scott'ın 2010 Model Yenilikleri
Şub.09 Shimano'nun Yeni Orta Yolu: SLX
Eki.08 Fox 2009: Dünyanın En İyi XC Kom...
Haz.08 Sigma Sport Powerled Black Testi
Teknoloji - Donanım Arşivi

 

  Bu yayın 5672 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015