Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
24 . Eylül . 2018  
UCI ve Dağ Bisikleti Yarışları
UCI Yarış Kategorileri

UCI ve Dağ Bisikleti Yarışları

Çeviren: Emre Yıldırım
20.10.2003

Büyük boyut için tıkla!
Her sporda olduğu gibi günümüzde dağ bisikleti sporunun sevilmesi, daha geniş kitlelere ulaşabilmesi, kabul görmesi ve popülaritesinin artabilmesi için çeşitli organizasyonlar, yarışlar ve benzeri aktiviteler düzenlemektedir. Yerel, ulusal ve uluslararası seviyelerde düzenlenen bu yarışların en ünlüsü hiç kuşkusuz UCI’ın düzenlediği, UCI Dünya Kupası dağ bisikleti yarışları serisidir. UCI (International Cycling Union) dünyada bisiklet sporunu değişik branşlar bazında düzenleyen, kurallar koyan, bisiklet sporunun sağlıklı gelişimini sağlamayı amaç edinmiş ülkeler üzeri genel kabul görmüş en önemli bisiklet örgütlenmesidir.

Dağ bisikleti, UCI tarafından resmi olarak ilk kez 1990 yılında, Purgatory – California’da düzenlenen ilk dünya şampiyonasında tanınmıştır. İlk dünya şampiyonası yarışları serisi 1991 yılında düzenlenmiştir. Grundig tarafından sponsorluğu yapılan bu seri, iki farklı kıtada (Avrupa ve Kuzey Amerika) toplam 9 yarıştan oluşmuştur. 1992 yılındaki seri ise 10 yarıştan oluşan bir Trans-Atlantik serisi olarak gerçekleştirilmiştir. İlk düzenlendiği dönemlerde “Cross Country” tarzında düzenlenen yarışlar, 1993 yılında eklenen 6 tepe inişi (downhill) yarışı ile yeni bir boyut kazanmıştır. 1994 yılında düzenlenen serinin bir bacağı Avustralya’da düzenlenerek seriye yeni bir kıta eklenmiştir. 1995 ve 1996 yılında da Avustralya bacağı unutulmamış ve ilk defa 1997’de bir tepeinişi yarışının Güney Afrika’da düzenlenmesiyle, seri 4 kıtada düzenlenen bir organizasyon formatına bürünmüştür. En kapsamlı değişim ise 1998 yılında, yarışmaların hem XC cross country hem de downhill branşlarında 8’er yarış haline getirilmesidir.

CROSS - COUNTRY
Dağ bisikleti yarışları dağlık ve yüksek arazilerin yanısıra, şehirlerde, parklar ve asfalt yolları da içerecek şekilde düzenlenebilmektedir. Dünya kupası ve dünya şampiyonası yarışları bir günlük yarışlardır. Bazı çok günlü yarışlar UCI yarış takviminde yer alsa da yukarıda bahsettiğimiz dünya kupası ve dünya şampiyonası yarışları tek günlük olarak düzenlenmektedir.
Büyük boyut için tıkla!
Cross-country yarışları genel 6-8 km uzunluğundaki parkurlarda düzenlenmektedir. Topluca başlangıcı yapılan yarışlardır ve hiçbir yarışmacı, yarış süresince mekanik yardım alamamaktadır. Diğer bir deyişle, yarışçılar parkur boyunca gereksinim duyacakları tüm tamir araç gerecini beraberlerinde taşımalı ve gerektiğinde tamiratı kendileri gerçekleştirmelilerdir. Bu kuralın amacı, dağ bisikleti endüstrisinin daha dayanıklı ve gelişmiş ürünler yaratmasını teşvik etmektir. Güvenlik nedeniyle parkuru belirli noktalarında, yarışmacıların su ihtiyaçlarını gidermeleri ve gözlüklerini değiştirmelerine izin verilmektedir. Yarış parkurları yarışların 1 saat 45 dakika ile 2 saat arasında sürecek şekilde planlanmaktadır.
Büyük boyut için tıkla!
Bayanlar yarışının parkur uzunluğu daha kısa tutulur. Yarışmacıların her biri ulusal bisiklet federasyonları tarafından yarışmalara gönderilmiş olmalıdır. Aynı anda en çok 130 yarışmacının katılımına izin verilmektedir. Eğer bundan daha fazla bir katılım olursa bir ön eleme yarışı düzenlenerek sayı azaltılır. Dünya sıralamasında ilk 75 erkek ve ilk 50 bayan arasında bulunan yarışmacılar bu ön eleme yarışından muaftır.

TEPE İNİŞİ (DOWNHILL)
Büyük boyut için tıkla!
Tepe inişi yarışları zamana karşı olan yarışlardır. Her yarışmacı arasında en 30 saniye ve en çok 3 dakika zaman olmasına dikkat edilir. Tüm yarışçılar ülke bisiklet federasyonlarınca gönderilmiş olmalı, Eğer katılımcı sayısı 140 kişiyi aşarsa bir ön eleme yarışı bir önceki gün düzenlenir. Ön eleme yarışının ilk 90 yarışçısı yarı finalde yarışmaya hak kazanır. Dünya sıralamasındaki ilk 50 kişi otomatik olarak yarı finale kalır. En hızlı 70 yarışçı final yarışına katılır. En hızlı yarışçı finalde en son yarışır. Bayanlarda eğer 70 yarışçıdan fazla katılım olursa, UCI teknik delegesi yarıştan bir gün önce ön eleme yarışı düzenleyebilir. Eğer ön eleme olursa, ilk 45 yarışçı, yarı finale otomatik olarak katılan dünya sıralamasının ilk 25 ile birlikte yarışırlar. En hızlı 25 yarışçı finallere hak kazanırken, en yavaş yarışçı en son yarışır. En hızlı ise ilk başta.

İKİLİ (DUAL)
Büyük boyut için tıkla!
Yeni dünya kupası yarış türüdür. İki yarışçı aynı parkurda aynı anda yarışırlar. Bitiş çizgisini geçen ilk bisikletçi yarışı kazanır. 

 
Yayın Sponsoru
  Yarış Dünyasından

Torku'nun Eski Antrenörü Lionel Marie ile Röportaj
Geçtiğimiz Aralık ortasında Torku Şekerspor'un eski antrenörü Lionel Marie ile IAM'a geçmesinden sonra bir röportaj yaptık. ... Devamı » » » 

Lionel Marie - Biraz Daha Zaman...
Aşağıdaki satırları bu yazı dizisine başlamadan önce bir girizgah olarak yazmayı düşündüm, sonra yazılanların önüne geçmesi, ko ...
Devamı » » » 

Mehmet Şafakçı - Ağlasak da, Gülsek de Beraber
Hayatımın ilk yıllarını Ankara'da geçirirken, 80'lerin başında 4 yaşında Anıttepe 100. Yıl Yüzme Havuzu'na başladım, Ring kulüb ...
Devamı » » » 

May.15 Ahmet Örken - Çumra'dan Cavendis...
May.15 TUR2015 - Start Alanı Nasıl Kuru...
May.15 TUR2015 - Yarışta Bir Gün Nasıl ...
May.15 TUR2015 - Kürsü Formaları Nasıl ...
Nis.15 TUR2015 - Etap Biterken Foto Fin...
Mar.15 2015'te Milli Takım - Aziz Sırna...
Auğ.14 Semra Yetiş ve Erkan Sakallıoğlu...
Şub.14 Mustafa Önder Atik ile Samsun'da...
Ksm.13 Yol Bisikletinde Köklü Değişikli...
Ksm.13 Saat Rekoru Kırılacak mı?
Eyl.13 UCI Başkanlık Seçimleri
Eyl.13 Vuelta Üçüncü Hafta Top 5
Eyl.13 Vuelta İkinci Hafta Top 5
Eyl.13 Vuelta İlk Hafta Top 5
Auğ.13 Dünya Masterlar Şampiyonası Fina...
Tem.13 100. Fransa Turu, Üçüncü Hafta, ...
Tem.13 100. Fransa Turu, İkinci Hafta, ...
Tem.13 100. Fransa Turu, İlk Hafta, Top...
May.13 TUR2013: Doping (?), Yarışın Gel...
Nis.13 Türkiye Bisiklet Turu: Takımlard...
Şub.13 Torku Şeker Spor'un Yabancı Peda...
Şub.13 UCI 2013 Yol Bisikleti Takımları
Yarış Dünyasından Arşivi

 

  Bu yayın 3511 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015