Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
07 . Mart . 2021  
Jant Ayarı
Atölyeden

Jant Ayarı

Yazar: Cüneyt Kazokoğlu
23.10.2003

Jantlar, jant telleri, göbekler bisikletin taşıyıcı parçaları. Araba dünyasından esinlenerek „yürüyen aksam“ diye adlandırabileceğimiz bu parçalar bisikletçinin ağırlığını taşıyorlar. Bu yüzden kullanım esnasında devamlı olarak etki eden belli güçlere karşı koymak durumundalar. Belirli bir ölçüyü kaçırınca biz bisikletçiler, örneğin bir yerden atlayınca bisiketle, hepimizin şimdiye kadar mutlaka başına gelmiş bir olay, jantın eğrilmesi / „sekiz çizmesi“ ortaya çıkıyor.

Bu yazımızda sekiz çizen bir jant nasıl düzeltilir, onu inceleyeceğiz. Öncelikle jantın sekiz çizdiği nereden anlaşılır? Eğer evinizde aşağıdaki gibi bir jant sehpası yoksa, ki muhtemelen yoktur, yapacağınız şey çok basit.

Büyük boyut için tıkla!

Bisikleti ters çevirip, fren pabuçlarını fren elciklerindeki vidalar yardımıyla, eğer vidalar çok dışarıdaysa fren ayaklarının üzerinden geçen teli sıkıştırmak yoluyla janta yaklaştırmak.

Pabuçları janta yaklaştırma
Pabuçları janta yaklaştırma
Büyük boyut için tıkla!

Yapılan işlem aslında bir jant sehpasındakiyle aynı. Aynı şekilde pabucun gittikçe daralttığı aralıkta sağa ya da sola sürtmeden dönüyorsa jant sorun yok demektir. Lâkin jantın belli bir noktasının her geçişte tek bir pabuca sürtmesi jantın o noktada eğrilmiş olduğuna işarettir.

Büyük boyut için tıkla!

Jant telleri birer tane arayla simetrik olarak jantı göbeğin sağ ve sol ucuna çekerler. Örneğin 32 delikli bir jantınız varsa 16 tel sağa, 16 tel sola çeker. Bütün teller aynı güçte çektikleri takdirde jant düzgün konumda durur. Bu teller arasındaki çekiş gücü dağılımının, simetrinin bozulması sonucu eğrilik ortaya çıkar.

Jant telleri
Jant telleri
Büyük boyut için tıkla!

Jant ayarı yapmak için ihtiyacınız olan şey sadece cok basit bir jant anahtarı. Jant telleri bisikletlerin kullanım sahasına göre 1,5-2,34mm arasında değişen bir kalınlıktadırlar. Yine bu şekilde jant tellerini janta sabitleyen vidalar da değişik ölçülerdedirler. O yüzden jant anahtarınızı alırken bol ya da dar gelmemesine dikkat etmeniz gerek. Uzun vadede en iyi çözümbirden fazla ölçüde jant vidası için üretilmiş aşağıdaki gibi bir ürün kullanmanız.

Jant anahtarı
Jant anahtarı
Büyük boyut için tıkla!

Gelelim asıl işleme. Jantın pabuca nerede sürttüğünü buldunuz, iş sadece düzeltmeye kaldı. Yapacağınız şey, jantın pabuca sürttüğü bölgede jantı karşı tarafa çeken teli sıkmak, o telden önceki ve sonraki sürten tarafa çeken telleri de –şart değil bu işlem- gevşetmek. Yani yatırdınız bisikleti, sol pabuca sürtüyor jant bir yerde. Sürten yerden sağa çıkan teli sıkmak gerek.

Vidayı sıkarken
Vidayı sıkarken
Büyük boyut için tıkla!

Vidaların çevirme yönü dikkat edilecek diğer noktalardan biri. Alışılmışın aksine, jant vidaları saat yönüne gevşetilip, saat yönü tersine sıkılıyorlar. Buna dikkat etmek lazım, aksi takdirde ayar daha da bozulur.

Başka dikkat edilecek bir nokta da sıkma/gevşetme miktarı. Jantın ayarını yaparken vidayı her adımda ¼ daireden fazla sıkmamak/gevşetmemek gerekiyor. Ufak adımlarla, her adım sonrasında jantı tekrar çevirerek durumu kontrol edip ayar yapmak tam istediğiniz hedefe ulaşmanız için şart.

Vidayı sıkarken
Vidayı sıkarken
Büyük boyut için tıkla!

Bir jant sehpası ise elbetteki mm’nin kesirleri ölçülerinde düzgün ayar yapmanızı sağlayacaktır. Yalnız fren pabucu kullanarak jant ayarınızı hiç sorunsuz ve açıkçası ömür boyu yapabilir, farkı da hiçbir zaman anlamazsınız. Karar size kalmış.

Son olarak söylenebilecek birşey: Yeni araba alanlar bilirler, şimdilerde pek kullanılmayan, tarihe karışmaya yüz tutan bir terim: rodaj. Ilk birkaç bin km içinde motoru yüksek devirlere çıkarmayıp „ısınmasını“ sağlamak gerekir. Yeni örülmüş bisiklet jantlarında da aynı şekilde bir rodaj devresi var diyebiliriz. Yeni aldığınız bisikletinizle arazideki ilk binişinizden sonra jantınız eğrilirse şaşırmayın, jantların üzerlerine yük binmeden düzgün ayarlandığını ve binici ağırlığı altında bu ayarların ufak da olsa değişebileceğini söylemek gerek. Yeni jant setlerinde başlarda ayar bozulması ve 2-3 defa yeni ayar yapılması gerekebilir, bu normaldir. 

 
Yayın Sponsoru
  Atölye

Panaracer İç Lastiksiz Tamir Seti
İç lastiksiz (UST) sistemlerin dağ bisikletinde artık önemli yer tuttuğu aşikar. Bu sistemlerin daha fazla konfor, daha düşük bası ... Devamı » » » 

Hırsızlığa Karşı Basit Önlemler
Bisiklet hırsızlığı her ne kadar arka planda kalan bir konu olarak gözükse de, dünyanın her yerinde olduğu gibi Türkiye’de de bisi ...
Devamı » » » 

Zincir Atınca Ne Yapmalı?
Orta arttırıcı civarlarında zincir atması bisiklet sürerken çok can sıkıcı. Hatırlarsanız geçtimiz yıl Fransa Turu'nun galibini zi ...
Devamı » » » 

Mar.11 Bisiklet Atölyesinde Neler Olmal...
Auğ.09 Ön ve Arka Amortisörler Nasıl Ay...
Ksm.08 Bayanlara Resimli Lastik Tamiri
Haz.08 Disk Frenlerin Yan Etkileri
Oca.08 Disk Yamulursa Ne Yapmalı?
Ksm.07 Amortisör Montajında İncelikler ...
Eyl.07 Pilli Far Kullananları Uyarmak L...
Auğ.07 HTII Aynakol Montajının Püf Nokt...
Tem.07 Kadroda Çizikler
May.07 Çekiş Sisteminde Uyum Soruları
Mar.07 Aynakol Dişlilerinin Değişimi
Şub.07 Bu Kodlar da Nesi?
Oca.07 Görünmeyen Gramlar
Ara.06 Karbon Keserken Nelere Dikkat Ed...
Eki.06 Sonsuz Vites
Eki.06 Rapidfire
Auğ.06 SID'lerde Lockout Sistemi
May.06 Çekiş Sistemi Tüyoları
May.06 Bisiklet Çantası Yapıyoruz
Nis.06 Jant Telinde Lehim
Mar.06 Disk Fren Soruları
Oca.06 RockShox Psylo Race Bakımı
Atölye Arşivi

 

İlgili Linkler:  

yayin   Atölyeden  
yayin   Atölyeden  
yayin   Tekerlekler Hakkında Her Şey  

  Bu yayın 49048 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015