Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
24 . Eylül . 2018  
Bob Ibex Amortisörlü Taşıyıcı
Bisikletle yük taşırken eğlenin

Bob Ibex Amortisörlü Taşıyıcı

Çeviren: Emre Yıldırım
6.11.2003

BOB bisiklet ile birşeyler çekme olgusunu eğlence haline getirmeyi kendine amaç edinen bir firma. BOB (Beast Of Burden) taşıyıcılarını bu kadar ünlü ve çekici kılan şey, bir kaç saniye içerisinde bisikletinize takılarak kullanılır hale getirilebilmeleri. Ayrıca bu taşıyıcıları ilk kez kullacaksanız önceden belirli bir alışma evresi geçirmenize de gerek yok. Bisikletinizi tek başına nasıl rahat kullanıyorsanız, BOB taşıyıcıları ile de o kadar rahat kullanabiliyorsunuz.

Neden Tek Teker?

Tek bir tekerleğe sahip olan bu taşıyıcılar ile hafiflik ön plana çıkarken, bozuk zeminlerden geçerken hissedilen rahatsızlık en aza indiriliyor. Dar ve dönüşü sık patikalarda, taşıyıcının patikanın kenarlarına çarparak dengenizi bozmasına imkan yok zira BOB taşıyıcıları bisikletin takip ettiği çizgiyi tek teker olması sayesinde birebir takip edebiliyor. Taşıyıcı ile bisiklete bağlandığı dönüş düzeneği arasındaki geometri, taşıyıcının bisikletin yönünü doğru olarak takip etmesinde kolaylık sağlıyor. Böylece karşılaşılan engellerden bisikletiniz ile rahatlıkla geçebiliyorsanız ve taşıyıcının geçmesi konusunda herhangi bir sıkıntı yaşamıyorsunuz.
Büyük boyut için tıkla!

Dengeli Platform

BOB'larda kullanılan pek çok akılcı çözüm sayesinde bu taşıyıcılar önemli bir başarı kazanmış durumdalar:
Sabitleyici Mandal ile Ibex Kolayca Monte Edilir
Sabitleyici Mandal ile Ibex Kolayca Monte Edilir
Büyük boyut için tıkla!

Arka mandal sabitleyiciden (quick release) yani bisikletin en düşük noktasından sağlanan bağlantı, taşıyıcının yükü zemine mümkün olduğunca yakın konumlandırmasını sağlıyor ve taşıyıcının sahip olduğu alçak denge noktası sürüş esnasında sürüş konforunuzu artıran önemli bir faktör haline geliyor.

Bu hoş özellik BOB taşıyıcıları, bisikletçiler, doğa yürüyüşçüleri ve gezginler arasında oldukça popüler hale getirmiş durumda. Bununla yetinmeyen BOB, IBEX model taşıyıcısına amortisör ekleyerek sahip olunabilecekkonfor ve kontrolü en üst seviyeye çıkarmış durumda.

IBEX Plus adındaki yeni model hangi sertlikte engelle karşılaşılırsa karşılaşılsın hissedeceğiniz darbelerin etkilerini hissedilemeyecek noktalara indirmiş durumda. Kötü yol koşullarında sağlanan akıcı bir sürüş, daha hızlı ve konforlu bir sürüş anlamına da geliyor.

Temel Özellikler

Taşıyıcının iskeletinde cromoly (krom ve molibden maddelerinin birleşiminden oluşan bir alaşım) kullanılmış. Monte edilen amortisör sistemi, yolun ve taşınan ağırlığın özelliklerine bağlı olarak farklı ayarlara sahip olacak şekilde tasarlanmış.
Ibex Amortisör
Ibex Amortisör
Büyük boyut için tıkla!

Orta esneme seviyesinde taşıyıcı 11 cm esneme payına sahip. Kullanılan 16"lik tekerlek yine mandal sabitleyici ile taşıyıcının iskeletine bağlanmış. Böylece lastik patlama lastik onarımı için rahatlık sağlanmış. 17 pound (8.5kg) ağırlığa sahip olan taşıyıcının fiyatı 390 dolar. Amortisörsüz YAK modelinde ise fiyat 290 dolara düşüyor.
Kuru Torbası PVC
Kuru Torbası PVC'den üretilmiş
Büyük boyut için tıkla!

Taşıma Çantası

Taşıyıcı çok kullanışlı bir kuru çantası (Dry Sak) ile geliyor. Bu su geçirmez PVC bazlı taşıma çantası yaklaşık 30 litrelik bir hacme sahip. Yenilikçi indir-kapat mekanizması ile eşyanızı güvenle taşıyan çanta dört noktadan kancalı bağ ile taşıyıcıya monte ediliyor.
Büyük boyut için tıkla!

Son Değerlendirme

Bu ürünü gördükten sonra IBEX'siz bir yolculuk düşünülemez gibi geliyor. Ürünlerinin piyasaya sunulmasından itibaren geçen 8 yılda her türlü şehir içi alış veriş kullanımında, tüm zorlu doğa şartlarında, su geçişlerinde başarıyla kullanılan ve bisikletçiler arasında önemli bir kullanım oranına sahip BOB firması, IBEX plus ile bisikletinizi arabanız yerine günlük hayatta kullanmada size sağlam bir neden daha sunuyor olacak.

Bisiklet ile dolu sağlıklı bir hayata sahip olmak istiyorsanız bir IBEX taşıyıcı edinmekte fayda var.

Kaynak:MTBAction Eylül - 2003 Sayısı

 

BOB (Beast Of Burden) taşıyıcılarını bu kadar ünlü ve çekici kılan şey, bir kaç saniye içerisinde bisikletinize takılarak kullanılır hale getirilebilmeleri. Ayrıca bu taşıyıcıları ilk ...">
 
Yayın Sponsoru
  Teknoloji - Donanım

Elektrikli Dağ Bisikletleri Ne Getiriyor?
Elektrikli bisikletler son birkaç yıldır bisiklet dünyasındaki en önemli gelişmelerden sayılıyorlar. Bisiklete binen insan sayısın ... Devamı » » » 

Türkiye Bisiklet Turu Ayakkabılar
“Dost başa bakar, düşman ayağa” derler, 51. yapılan TUR’da yarışan sporcular biz amatörlerin rakibimiz olamaz ama biz yine de ayak ...
Devamı » » » 

Türkiye Bisiklet Turu Bisikletleri

Etixx – Quickstep


Marka / Model: Specialized Venge
Çekiş Sistemi: FSA K-Force Light aynakol / Shi ...
Devamı » » » 

Eki.14 Mavic, Fox, 661, Met ve Scott'ın...
Tem.14 Shimano Ultegra 6800 Testi
Haz.14 SRAM X0 2x10 Grup Testi
Haz.14 MTBTR'de Yazlık Testler
Şub.13 Merida 2013/14 Model Yılı Yenil...
Tem.12 99. Fransa Turu'nda Bisiklet ve ...
Haz.12 Sedona İstanbul Yollarda
Haz.12 Kaskı Doğru Takmak
Auğ.11 3x10 Shimano XT Testi
Tem.11 Mamut Trailers Testi
Nis.11 Shimano'nun İki Yeni Rüzgarlığın...
Şub.11 Specialized bgFit Deneyimi
Tem.10 Değişik Vites Oranları Ne Getiri...
Haz.10 Scott Genius LongTravel, Yeni Sc...
May.10 Sigma Topline 2209
Mar.10 DT Swiss & Schwalbe RideCamp
Ksm.09 Karbon Hakkında Soru-Cevap
Tem.09 AFC Ürünlerini Test Ettik!
Haz.09 Scott'ın 2010 Model Yenilikleri
Şub.09 Shimano'nun Yeni Orta Yolu: SLX
Eki.08 Fox 2009: Dünyanın En İyi XC Kom...
Haz.08 Sigma Sport Powerled Black Testi
Teknoloji - Donanım Arşivi

 

  Bu yayın 4298 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015