Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
24 . Eylül . 2018  
2004 Dünya Şampiyonası Yarışları
2004 Yarış Sezonu

2004 Dünya Şampiyonası Yarışları

Derleyen: Emre Yıldırım
27.10.2003

UCI yönetim kurulu 2004 yılı dağ bisikleti dünya şampiyonası yarışları takvimini açıkladı ve listede bu sene yıllardan beri ilk kez Amerika ayağının bulunmaması şaşkınlık yarattı.

Son senelerde bir düşüş içine giren Amerikan dağ bisikleti dünyası, 2003 yılında Amerika bazlı NORBA yarışlarını finanse eden sponsorların bazılarının çekilmesiyle önemli bir yara almıştı. Amerika dışından gelen profesyonel yarışçıların NORBA yarışlarında yarışabiliyor olmaları ve sürekli yerel yarışçıları geride bırakmaya başlamaları Amerika'da dağ bisikletine duyulan medya ve sponsor desteğini gün geçtikçe geriletiyordu.

Bu sene bu gelişmeyi farkeden ve organizasyon düzenlemekte karşılaşılabilecek sorunları öngören UCI, dağ bisikletinin anavatanı sayılan Amerika’da dünya şampiyonası etabı düzenlememeyi uygun buldu.

İsterseniz neden Amerikalılar bu konuda geri kalmaya başladılar bu konuda bir kaç açılımda bulunalım: Dağ bisikleti dünyası son 5-6 senedir yol bisikleti dünyasından gelen profesyonellerin yoğun akımına uğruyor. Özellikle Avrupa kökenli olan bu yarışçılar, yol bisikletindeki kariyerlerinin yanısıra gün geçtikçe dağ bisikletinde de bir kariyere sahip olmanın yararlarını keşfetmeye başlamış görünüyorlar.
Büyük boyut için tıkla!

Hem yeni ve farklı sponsorlar bulabilmek hem de çok daha fazla para kazanabilmek için önemli bir fırsat olarak görülen dağ bisikleti dünyası yol bisikletçileri için vazgeçilmez ve yepyeni bir mücadele alanı olmaya başlamış durumda.

Bu sporcuların ortak özelliklerine bakıldığında hepsinin çok iyi birer profesyonel olmaları, güçlü spor geçmişleri ve sağlam bir geleneği sahip Avrupa Bisiklet okulundan geliyor olmaları yakaladıkları başarılarda oldukça önemli bir faktör olarak ön plana çıkıyor.

Birkaç istisna dışında yol bisikletinde çok önemli başarıları olmayan ve sıralamalarda geride kalan Amerikalı yol bisikleti yarışçılarının sayıca azlığı, dağ bisikletine yeni ve güçlü bir jenerasyon sunmakta zorluk çekmeleri, Avrupalı yarışçıların yanısıra Avusturya ve Kanada kökenli yarışçılarla da çetin bir mücadelenin kendilerini bekliyor olması Amerikalılar için işleri oldukça güçleştirmeyedevam edecek gibi gözüküyor.

Bunu gören Amerikan medyası ve sponsorlar da ister istemez dağ bisikletine ilgilerini yıldan yıla kaybetmeye başlamış durumdalar. Bu sene NORBA yarışlarının yanısıra bu kaybedilen ilgiyi yeniden yakalamak için ülke genelinde düzenlenecek ve 33 ayaktan oluşacak AMBC (American Mountainbike Challenge) yarışlarına ağırlık veren Amerikan Bisiklet Federasyonu bu gerilemeyi durdurmayı başarabilecek mi hep birlikte göreceğiz.

Unutmamak gerekir ki Amerika, dağ bisikleti endüstrisi için dünyanın en önemli pazarı: Bu pazarda görülebilecek en ufak bir duraksama dağ bisikletinin geleceğini hiç de olumlu etkilemeyecektir. Dileğimiz Amerikalıların bu konuda kendilerini en kısa zamanda toparlaması.

Gelelim UCI’ın bu seneki dağ bisikleti yarış etaplarına:
Takvim 7 XC (Cross Country) Yarışı, 6 Tepe İnişi Yarışı ve 4 tane 4X slalom yarışını içeriyor. Cross Country yarışlarının ilki 22 Mayıs 2004’te, İspanya’nın başkenti Madrid’te, tepe inişi yarışlarının ilki ise 5 Haziran’da İngiltere, Fort William’da düzenlenecek.

Son olarak Dünya Şampiyonluğu Yarışının, Fransa - Les Gets’de 7-12 Eylül 2004 tarihinde düzenleneceğini belirtelim.

UCI ve Dağ Bisikleti yarışı kategorileri ile ilgili genel bilgiyi daha önce yayımladığımız UCI Yarış Kategorileri yazısından elde edebilirsiniz.

Dünya Şampiyonası Yarışları - 2004

XC #1: May 22-23, Madrid, Spain
XC #2: May 29-30, Houffalize, Belgium
XC #3, DH/4-X #1: June 5-6, Fort William, Great Britain
DH/4-X #2: June 12-13, Sestrière, Italy
XC #4, DH/4-X #3: Schladming, Austria
XC #5, DH/4-X #4: June 26-27, Mont-Sainte-Anne, Canada
XC #6, DH/4-X #5: July 3-4, Calgary, Canada
XC #7, DH/4-X #6: September 18-19, Livigno, Italy

Umarız 2004 yılı UCI Dünya Şampiyonası Yarışları hepimiz için heyecan dolu ve zevkli geçer. MTBTR olarak önümüzdeki sene de Dünya Şampiyonasını elimizden geldiğince sizler için takip etmeye çalışacağız.

 

 
Yayın Sponsoru
  Yarış Dünyasından

Torku'nun Eski Antrenörü Lionel Marie ile Röportaj
Geçtiğimiz Aralık ortasında Torku Şekerspor'un eski antrenörü Lionel Marie ile IAM'a geçmesinden sonra bir röportaj yaptık. ... Devamı » » » 

Lionel Marie - Biraz Daha Zaman...
Aşağıdaki satırları bu yazı dizisine başlamadan önce bir girizgah olarak yazmayı düşündüm, sonra yazılanların önüne geçmesi, ko ...
Devamı » » » 

Mehmet Şafakçı - Ağlasak da, Gülsek de Beraber
Hayatımın ilk yıllarını Ankara'da geçirirken, 80'lerin başında 4 yaşında Anıttepe 100. Yıl Yüzme Havuzu'na başladım, Ring kulüb ...
Devamı » » » 

May.15 Ahmet Örken - Çumra'dan Cavendis...
May.15 TUR2015 - Start Alanı Nasıl Kuru...
May.15 TUR2015 - Yarışta Bir Gün Nasıl ...
May.15 TUR2015 - Kürsü Formaları Nasıl ...
Nis.15 TUR2015 - Etap Biterken Foto Fin...
Mar.15 2015'te Milli Takım - Aziz Sırna...
Auğ.14 Semra Yetiş ve Erkan Sakallıoğlu...
Şub.14 Mustafa Önder Atik ile Samsun'da...
Ksm.13 Yol Bisikletinde Köklü Değişikli...
Ksm.13 Saat Rekoru Kırılacak mı?
Eyl.13 UCI Başkanlık Seçimleri
Eyl.13 Vuelta Üçüncü Hafta Top 5
Eyl.13 Vuelta İkinci Hafta Top 5
Eyl.13 Vuelta İlk Hafta Top 5
Auğ.13 Dünya Masterlar Şampiyonası Fina...
Tem.13 100. Fransa Turu, Üçüncü Hafta, ...
Tem.13 100. Fransa Turu, İkinci Hafta, ...
Tem.13 100. Fransa Turu, İlk Hafta, Top...
May.13 TUR2013: Doping (?), Yarışın Gel...
Nis.13 Türkiye Bisiklet Turu: Takımlard...
Şub.13 Torku Şeker Spor'un Yabancı Peda...
Şub.13 UCI 2013 Yol Bisikleti Takımları
Yarış Dünyasından Arşivi

 

  Bu yayın 3060 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015