Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
20 . Ocak . 2019  
Giant Revive ile Farklı Bir Sürüş
Giant - Türkiye

Giant Revive ile Farklı Bir Sürüş

Yazar: Emre Yıldırım
5.11.2003

Biliyorsunuz MTBTR olarak donanım ve teknoloji bölümümüzde sizlere elimizden geldiğince bisiklet dünyasındaki en çarpıcı ürünleri, en yeni bisiklet modellerini, farklı ve yenilikçi teknolojileri tanıtmayı amaçlıyoruz.

Bunun yanısıra gerçekleştirmeyi amaçladığımız bir başka hedefimiz ise eğer bu ürünlere ülkemiz sınırları içerisinde ulaşma imkanımız varsa, ithalatçı firmalar ile temasa geçip, sözkonusu ürünleri test etmek ve ürünler hakkında detaylı bilgiyi ilk ağızdan öğrenip sizlere aktarabilmek.

Bu yazımızda aynı amaç doğrultusunda ilk ürün testimizi gerçekleştirmeye çalıştık ve daha ilk görüşümüzde özgür tasarımıyla oldukça ilgimizi çeken, yenilikçi ve farklı bir bisiklet modelini bu yazımızın konusu yaptık: Giant Revive.

Biliyorsunuz Giant firması bisiklet endüstrisine sunduğu yaratıcı tasarımları ve yenilikçi bisiklet teknolojileri ile dünyanın en önemli ve öncü bisiklet üreticilerinden birisidir. Zorlu yol şartlarında titreşimleri önlemek amacıyla geliştirdikleri NRS (no resonance system) teknolojisi, özellikle yol bisikleti modellerinde kadro yapımında kullanılan TCR alaşımı teknolojisi ve sportif sürüş ile lüksü bir araya getiren "Prodigy" tasarımı yeni teknolojiler oluşturmaya çok önem veren bu firmadan aklımıza gelen ilk örnekler. Daha önce 2004 yılı Giant modellerini tanıttığımız yazımızda bahsettiğimiz ürünlerinin aksine bu kez fazlasıyla kendine özgü bir Giant ürünüyle sizleri tanıştırmak istiyoruz.

Giant farklı sürüş tarzlarına yönelik geliştirdiği alışıldık bisiklet serileriyle yetinmeyip herkesin rahatlıkla kullanabileceği dolayısıyla çok daha geniş kitlelere ulaşabilecek bir bisiklet serisi geliştirmek için uzun zaman önce kolları sıvamıştı. Bundaki en önemli amaçları her zaman olduğu gibi daha fazla insanı bisiklet ile buluşturabilmek.
Revive ile keyifli sürüşler
Revive ile keyifli sürüşler
Büyük boyut için tıkla!

Özellikle bisiklete binen mevcut kitlenin dışında bisikletle hiç tanışmamış ve ilgisi olmayan insanları çekecek bir bisiklet modeli geliştirmek firmanın uzun zamandır en önemli hedeflerinde biriydi. Uzun çalışmalar sonucunda "Revive" ortaya çıkarıldığında tasarımı ve sahip olduğu özgür - özgün çizgiler sayesinde hemen dünya bisiklet endüstrisinin ilgi odağı haline gelmeyi başardı.

Revive’ın tasarlanma sürecine şöyle bir gözatmak gerekirse bundan 4 yıl öncesine uzanmamız gerekiyor: O dönemde Giant mühendisleri, kendilerine kullanım rahatlığı, mümkün olan en üst düzeye çıkarılmış bir bisiklet nasıl yapabiliriz sorusu yöneltildiğinde cevabı bulabilmek için yeniden çizim tahtalarının başına geçmek zorunda hissetmişler kendilerini. Sanki daha önce hiç bisiklet tasarlamamışçasına her bir ayrıntıyı yeni baştan düşünmeleri gerekiyordu.

Daha rahat bir sele nasıl yaparız gibi geçici çözümlerin ötesinde, sürüşte en rahat oturuş pozisyonu nedir diyerek işe koyulmuşlar ve hazırladıkları yeni tasarım üzerine yepyeni bir bisiklet inşa etmişlerdi.

Test aşamasında yararlanılan bayan ve erkek deneklerin farklı boy ve sürüş tecrübesinde olmalarına özellikle önem verilmiş, her deneğin en iyi oturma pozisyonunu bulabilmesi için, oturma düzeneği, oturuş açısı, gidon uzaklığı ve açısı, pedal basış konumu yani akla gelebilecek her değişkenin sürücü tarafından rahatlıkla ayarlanabileceği bir platform yaratılmaya çalışılmış.
Revive
Revive'ın gidonunu ayarlamak çok kolay
Büyük boyut için tıkla!

Yapılan çalışmalar sonucunda oturuş pozisyonu ve sürüş rahatlığı için 47 derecelik bir açı ve 20"'lik tekerleklerin en iyi çözümü sunduğu görülmüş. Ayrıca, tam bir konfor sağlanabilmesi için sürücünün ne çok geriye yaslanması ne de çok ileriye eğilmesi gerekmediği anlaşılmış ve bu doğrultuda modelle sunulan oturuş pozisyonunun sırta, omuzlara ve boyna en az stresi yaratacak şekilde konuşlanması sağlanmış.
Bir manivela yardımıyla kolayca sabitleniyor
Bir manivela yardımıyla kolayca sabitleniyor
Büyük boyut için tıkla!

Özel tasarlanan sele yapısıyla oturma pozisyonunda en yüksek rahatlık elde edilmeye çalışılmış. Modelin en güzel yanı ise değişik tasarımına rağmen bir kişinin bu modeli sürebilmesi için hiçbir özel çaba ve yeteneğe sahip olması gerekmemesi: Anlayacağınız Revive'ın üzerine atlıyorsunuz ve gidiyorsunuz hepsi bu.

Revive başka hiçbir bisiklette görülemeyecek bazı özelliklere sahip:
· 1.50 ile 2 metre boyundaki her insan Revive’ı rahatlıkla kullanabiliyor. Yani tek bir kadro boyu hemen hemen herkese yetiyor.
· Desteklenen sırt bölgesi ile çok daha rahat ve güçlü pedal çevirebiliyorsunuz.
· Eğilme olmadığı için boyun ve omuzlar zorlanmıyor, eller ağrımıyor, sırt ve belde sorunlar çıkmıyor. Popo kısmındaki rahatlamadan bahsetmemize gerek bile yok herhalde?
· Zincir bir koruma panelinin arkasında konuşlanmış: Böylece elbiselerinizin ve bacaklarınızın yağlanması önlenmiş.
. Model eşliğinde gelen ve ön hazneye yerleştirilen bir dinamodan enerjiyi alan halojen farlar ile gece sürüşleri sorun olmaktan çıkmış.

Revive ile ilk karşılaşmanızda onun bir yatar teker (recumbent) olduğunu sanabilirsiniz ama size biraz daha dikkatli bakmanızı tavsiye ederiz: Öncelikle arkaya doğru yatar konumda binmiyorsunuz Revive’a ve pedallar sele seviyesinin oldukça altında konuşlanmış durumda. Sürücünün hiçbir yöne doğru eğilmesi gerekmiyor ve sırtlığın konumu bu pozisyonu destekliyor. Selenin hemen altında konuşlanan yaylı 3"lik Giant amortisör, sürüş konforunu oldukça yükseltiyor.

Kısaca Revive kendine özgü çizgilere ve sürüş tarzına sahip, bisiklete binmeyen kitlelerin yanısıra her insanın sürmekten zevk duyacağı bir model olarak bisikletseverlere sunuluyor.

Teknik Özellikler:

Revive 2004 yılında 4 farklı model ile bisikletseverlerin beğenisine sunuluyor: Revive 8, Revive 21, Revive DX ve Revive LX.
Büyük boyut için tıkla!

Tüm modeller 6061 AluxX alaşım kadro ve 3" esneme payına sahip ayarlanabilir arka amortisör ile birlikte geliyor. Ayrıca Revive-8 dışındaki tüm modeller ön haznedeki dinamodan beslenen halojen farlara sahip.
Revive-8
Revive-8
Büyük boyut için tıkla!

Serinin en düşük modeli Revive-8’de adından da anlaşılabileceği gibi Shimano Sora arka değiştiricisi ile 8 vitesli bir düzenek oluşturulmuş.
Revive-21
Revive-21
Büyük boyut için tıkla!

Revive-21 modelinde ise vites sayısı SRAM 21 ikili vites sistemi ile sağlanmış. Her iki model de Giant Tektro V-Fren sistemi ile donatılmış.
Revive-DX
Revive-DX
Büyük boyut için tıkla!

Revive DX modeline geçtiğimizde ise ana hatlar değişmese de uygulanan vites ve fren sistemlerinde değişiklikler görülüyor. Bu modelde Shimano’nun 7 vitesli orta milden vites değiştirme sistemi uygulanmış. Fren olarak ise Shimano "Roller" fren sistemi kullanılmış. Vites kolları için ise Shimano Nexus 7 uygun görülmüş.
Revive-LX
Revive-LX
Büyük boyut için tıkla!

Revive LX modeli ise serinin en üst modeli ve vites sistemi olarak Shimano’nun yeni Nexus-8 göbekten vites sistemi (geniş vites oranlı), dinamo hazne ile Roller fren sistemi ile donatılmış.
Sele üzerinde oldukça rahatsınız
Sele üzerinde oldukça rahatsınız
Büyük boyut için tıkla!

Sürüş:

Giant'ın Türkiye distribütörü Giant-Türkiye'yi ziyaretimiz esnasında MTBTR olarak Revive’ı deneme fırsatı bulduk ve gördüğümüz kadarıyla Revive üzerinde kişiye özel ayar yapmak oldukça kolay bir işlem haline getirilmiş. Gerek gidon açıları ve uzaklıkları, gerekse selenin yatay eksendeki hareketi hızlı bir şekilde ve kolayca yapılabiliyor.
Sürüş konforu çok iyi
Sürüş konforu çok iyi
Büyük boyut için tıkla!

Revive’ın selesine oturduğunuzda bir "chopper" motorsiklet selesine oturmuş gibi hissediyorsunuz kendinizi. Oldukça rahat olan sele aynı zamanda çok geniş bir görüş açısıyla bisikleti sürmenizi sağlıyor. Revive’ın denge noktasını bulmak oldukça kolay. Dönüşlerde dikkat edilmesi gereken nokta gidonu tam olarak kırmamak ve dönüş yönünde biraz pay bırakmak. Özellikle modele alışma döneminde hızlı dönüşlerde bulunmamak en akıllıca çözüm gibi gözüküyor. Vites ve frenler sorunsuz şekilde çalışıyor.

MTBTR olarak Revive’ın gerçekten keyifli ve farklı bir sürüş hissine sahip kendine özgü bir tasarımı olduğunu gördük. Ancak Revive’dan hiçbir zaman yüksek bir asfalt dışı doğa sürüşü performansı beklememekte fayda var. Ayrıca Revive kesinlikle uzun yokuşlar çıkmak için tasarlanmamış.

Eğer sahil yolunda dolaşmaktan hoşlanıyorsanız, alışveriş yaptığınız market ya da işiniz ile eviniz arasında nispeten az eğimli ve temiz yollar varsa Revive’dan çokmemnun kalacaksınız. Bir kez sahip olduğunuzda alışkanlık yapabilecek bir model olan Revive’ı gezilerde ve gündelik hayatta ulaşım için rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Gidin ve Revive’ı deneyin. Farkı kendiniz hissedin.
Giant Türkiye
Giant Türkiye
Büyük boyut için tıkla!

Giant - Türkiye:

Modeli denemek için Giant - Türkiye’nin Göztepe İstasyon Caddesindeki mağazasına yola koyulduğumuzda amacımız öncelikle Revive'ı test etmekti. Ancak bunun yanısıra Türkiye'deki önemli bisiklet ithalatçılarından biri olan firmayı sizlere tanıtmanın da yararlı olacağını düşünüyorduk. Biz her ne kadar İstanbul'daki mağazaları tanıyor ve zaman zaman ziyaret ediyor olsak da ülke geneli düşünüldüğünde bu mağazaları MTBTR okuyucuları ile buluşturmanın tüm bisiklet dünyası için yararlı olacağına düşünüyoruz.

Giant - Türkiye 2000 yılından itibaren Giant Bisikletlerinin Türkiye’deki tek resmi ithalatçılığını üstlenen bir firma. Özellikle Türkiye’de dağ bisikleti sporunun daha geniş kitlelere yayılması ve tanıtılması için bisiklet dünyasına verdiği destek ve düzenlediği organizasyonlar ile ön plana çıkan bir kuruluş.

1997 yılında Alanya Uluslararası Dağ Bisikleti Kupası ile başlayan organizasyon düzenleme geleneğini kurdukları Bikegames spor organizasyon yönetim şirketi ile kurumsallaştıran firmayı çoğumuz Belgrad ormanında kış ve ilkbahar aylarında düzenledikleri antrenman yarışları serileri ve son olarak Uludağ'da gerçekleştirdikleri dağ bisikleti festivali ile tanıma fırsatı bulduk.

Yeni projeleri 24 saat antrenman yarışları ile ülkemizde bir ilki daha gerçekleştiren Bikegames, dağ bisikletini düzenli olarak hayatına taşıyan yepyeni bir sporcu kitlesi oluşturmakta da önemli bir görevi gönüllü olarak üstlenmiş durumda.

Ancak firma yıllardan beri düzenledikleri sayısız organizasyonla bisiklet sevgisini tüm Türkiye'ye yaymak konusunda ne kadar ciddi olduklarını her fırsatta göstermiş.

Kurdukları firma takımıyla da oldukça önemli başarılar elde eden Giant - Türkiye, dağ bisikletinin Türkiye’deki gelişiminde örnek olabilecek çok az sayıdaki kurumdan biri hiç şüphesiz.
Giant-Türkiye ve kazandıkları ödüller
Giant-Türkiye ve kazandıkları ödüller
Büyük boyut için tıkla!
Yetenekli gençlere verdiği destek, dağ bisikleti sporcusu yetiştirmeye verdikleri önem ve bu spora meraklı tüm gençlere örnek olmaları bakımından bisiklet camiasına yaptıkları katkı gerçekten takdir edilecek düzeyde. İnanıyoruz ki bu şekilde desteklenen ve hayatını devam ettiren 3-5 takım daha olsa, dağ bisikletinin gelişimi ülkemizde çok daha farklı bir boyut kazanabilir. Umarız bu tür imkan ve ilgiye sahip mağaza ve firmalarımızın sayıları zamanla artar ve çok daha renkli, heyecanlı bir dağ bisikleti yarış ortamına sahip olabiliriz.

Mağazanın genel iç tasarımı, ürünlerin sergilendiği standlar ve bisikletlerin sunuluşu gerçekten çok profesyonelce hayata geçirilmiş: Her ayrıntı bisiklet ile hiç ilgisi olmayan bir insanın dahi ilgisini uyandırabilecek şekilde konuşlandırılmaya çalışılmış. Mağazanın yöneticileri Abdurrahman Açıkalın ve Burcu Gözet’in kendilerini ve ürünlerini tanıtırken gösterdikleri yaklaşım, mağazaya gelen müşterilere gösterdikleri ilgi gerçekten görülmeye değer. Ülkemizde sayıları bir elin parmaklarını geçmeyen benzer anlayıştaki mağazaların sayılarının artmasının hala arzu edilen seviyeden oldukça uzak olan Türk bisiklet dünyasının gelişimi için oldukça önemli olduğunu düşünüyoruz.

Giant - Türkiye, Giant bisikletlerinin dışında SRAM, Magura frenleri, MET kaskları ve TIME pedallarının da Türkiye’deki tek ithalatçısı. Ayrıca firmada pek çok ünlü bisiklet donanım markasının ürünlerini bulmanız mümkün.

Firmadaki ürünleri incelerken tanıtımlarını yapmaya çalıştığımız birçok ürünü de yakından inceleme fırsatı bulduk.

Giant bisikletlerinin yanısıra firmanın ürettiği tüm donanım ürünlerini de Giant- Türkiye'de bulabilirsiniz. Özellikle Racing Components serisinden karbon ve alüminyum gidon ve gidon boğazları gerçekten çok kaliteli parçalar. Fiyatları ise alüminyum gidon boğaz ve gidonlarda 89 Eur Karbon modellerde ise 119 ile 259 Eur arasında değişiyor.
Giant karbon gidon boğazları
Giant karbon gidon boğazları
Büyük boyut için tıkla!
Giant karbon gidonlar
Giant karbon gidonlar
Büyük boyut için tıkla!

2004 yılı modellerinin bu yılın sonlarında geleceğini öğrendiğimiz mağazada 2003 sezonundan bazı ürünler dikkatimizi çekti. Özellikle bizim de çok beğendiğimiz Giant'ın üst düzey ön amortisörlü serisi XTC'lerden XTC II hemen dikkatimizi çeken modellerdendi.
Giant XTC-2 fiyat performans olarak çok iyi
Giant XTC-2 fiyat performans olarak çok iyi
Büyük boyut için tıkla!

Yine orta seviye ön amortisörlülerden duvarda sergilenen Terrago modeli fiyat performans olarak mağazanın belki de en iyisi.
Giant Terrago
Giant Terrago
Büyük boyut için tıkla!

Firmanın distribütörlüğünü yaptığı TIME pedallar gerçekten kaliteli işçilikleri ve üstün performansları ile spd pedala geçiş yapmayı düşünen dağ bisikletçileri için güzel bir seçenek olabilir.
TIME pedallar
TIME pedallar
Büyük boyut için tıkla!
Magura Ürünleri
Magura Ürünleri
Büyük boyut için tıkla!

Magura frenleri tartışmasız dünyanın en önemli fren üreticilerinden. Bu sene geliştirdikleri quake, ego ve yeni modelleri ronin ve thor amortisörleri ile ürün yelpazesini genişleten firmanın ürünlerini mağazada bulmanız mümkün.
Magura Quake Amortisör
Magura Quake Amortisör
Büyük boyut için tıkla!

SRAM dünyanın en büyük ikinci donanım üreticisi olarak Shimano'nun en büyük rakibi. Büyüklüğünü 1982'den itibaren başarılı bir iş planı ile kendinden emin adımlarla hayata geçirerek elde eden firmanın vites değiştiricilerini de mağazada bulabilirsiniz. Özellikle vites değiştiriciler arasında seriler üzeri bir prestij örneği haline gelen X.O ön ve arka değiştiriciler bisiklet endüstrisindeki gelinen yüksek kalite ve teknolojinin doruk noktası olarak karşımıza çıkıyor. Tabii fiyatı da o denli yüksek.
SRAM vites sistemi parçaları
SRAM vites sistemi parçaları
Büyük boyut için tıkla!

Firmanın distribütörlüğünü yaptığı MET kasklarının sunulduğu stand her bisiklet severin gözlerini mutluluktan ışıldatacak bir görüntü sergiliyor. Herhalde Türkiyede çok az mağazada böyle güzel bir manzarayla karşılaşabilirsiniz. MET kaskları da gerçekten kaliteleri ve özgün çizgileriyle mutlaka denenmesi gereken markalardan.
MET kasklar topluca çok güzel görünüyor
MET kasklar topluca çok güzel görünüyor
Büyük boyut için tıkla!

Mağazaya farklı renkler katan markalardan bir diğeri de Adidas firmasının ayakkabı ve gözlükleri. Özellikle Evil Eye adlı işlevsel ve modüler parçalara sahip gözlük hem sahip olduğu çizgi hem de normal cam mercek kullanımına uygun sistemi ile çok yönlü ve güzel bir model.
Adidas ayakkabılar
Adidas ayakkabılar
Büyük boyut için tıkla!
Adidas
Adidas'tan normal cam mercek kabul eden model
Büyük boyut için tıkla!

Mağazanın bir köşesinde bulunan farklı malzeme ve aksesuarların sergilendiği camekan müşterilerin hemen ilgisini çekiyor.
Çeşitli ürünler
Çeşitli ürünler
Büyük boyut için tıkla!

Firma takımının kullandığı MCM Team kadro üzerine hazırlanan özel ön amortisörlü bisikletlerden söz etmeden geçmek istemedik. Gerçekten Giant'ın sahip olduğu en üstün teknolojilerin biraraya getirildiği bu model takımın kazandığı başarılar gözönüne alındığında görevini tam olarak yerine getirmiş gibi görünüyor.
Giant Türkiye takımının kullandığı bisiklet
Giant Türkiye takımının kullandığı bisiklet
Büyük boyut için tıkla!

Modelin kokpitinde kullanılan ve yukarıda bahsettiğimiz Giant gidon ve gidon boğazları, bisikletin ağırlığını düşürüp performansın artırılmasında önemli bir faktör olmuş.
Karbon gidon ve boğaz takım bisikletinde
Karbon gidon ve boğaz takım bisikletinde
Büyük boyut için tıkla!

Son olarak mağazada gördüğümüz iki üründen bahsetmeden geçmek istemedik. NRSII tam amortisörlü kadro çok hoş görünüyor. Çok yakında detaylı bir test ile sizlere daha yakından tanıtacağımız serinin en üst modeli NRS AIR yazımız ile bu kadronun nelere muktedir olduğunu göreceksiniz.
NRS-2 Kadro
NRS-2 Kadro
Büyük boyut için tıkla!

Bir diğer ürün ise Retro çizgiler içeren ve zevke özel bir bisiklet modeli. Giant'ın "cruiser" modeli sizi geçmişe götürürken üzerinde çok farklı duygular yaşatacak.
Retro bir hayat için Giant cruiser
Retro bir hayat için Giant cruiser
Büyük boyut için tıkla!

Umarız Revive bisiklet ve Giant - Türkiye'yi tanıtmaya çalıştığımız yazımızdan hoşnut kalmışsınızdır. Firma ürünleri ile ilgili daha detaylı bilgi alabilmek için Giant - Türkiye’nin sitesinden faydalanabilirsiniz.

Bisikletle kalın.

 

 
Yayın Sponsoru
  Teknoloji - Donanım

Elektrikli Dağ Bisikletleri Ne Getiriyor?
Elektrikli bisikletler son birkaç yıldır bisiklet dünyasındaki en önemli gelişmelerden sayılıyorlar. Bisiklete binen insan sayısın ... Devamı » » » 

Türkiye Bisiklet Turu Ayakkabılar
“Dost başa bakar, düşman ayağa” derler, 51. yapılan TUR’da yarışan sporcular biz amatörlerin rakibimiz olamaz ama biz yine de ayak ...
Devamı » » » 

Türkiye Bisiklet Turu Bisikletleri

Etixx – Quickstep


Marka / Model: Specialized Venge
Çekiş Sistemi: FSA K-Force Light aynakol / Shi ...
Devamı » » » 

Eki.14 Mavic, Fox, 661, Met ve Scott'ın...
Tem.14 Shimano Ultegra 6800 Testi
Haz.14 SRAM X0 2x10 Grup Testi
Haz.14 MTBTR'de Yazlık Testler
Şub.13 Merida 2013/14 Model Yılı Yenil...
Tem.12 99. Fransa Turu'nda Bisiklet ve ...
Haz.12 Sedona İstanbul Yollarda
Haz.12 Kaskı Doğru Takmak
Auğ.11 3x10 Shimano XT Testi
Tem.11 Mamut Trailers Testi
Nis.11 Shimano'nun İki Yeni Rüzgarlığın...
Şub.11 Specialized bgFit Deneyimi
Tem.10 Değişik Vites Oranları Ne Getiri...
Haz.10 Scott Genius LongTravel, Yeni Sc...
May.10 Sigma Topline 2209
Mar.10 DT Swiss & Schwalbe RideCamp
Ksm.09 Karbon Hakkında Soru-Cevap
Tem.09 AFC Ürünlerini Test Ettik!
Haz.09 Scott'ın 2010 Model Yenilikleri
Şub.09 Shimano'nun Yeni Orta Yolu: SLX
Eki.08 Fox 2009: Dünyanın En İyi XC Kom...
Haz.08 Sigma Sport Powerled Black Testi
Teknoloji - Donanım Arşivi

 

İlgili Linkler:  

kurum   Giant Bisikletleri  
kurum   Magura  
kurum   Bikegames  

  Bu yayın 12580 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015