Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
21 . Temmuz . 2018  
Dağ Bisikleti Yaşlanmayı Nasıl Önler?
Gençlik Pınarı

Dağ Bisikleti Yaşlanmayı Nasıl Önler?

Çeviren: Emre Yıldırım
3.11.2003

Yaşam Pınarı Dağ Bisikleti Dağ bisikletleri patikalar üzerinde kullanılmaya başlanalı beri yaşlanma korkumuz azaldı. Çevirdiğimiz her pedalda gençleştiğimizi fark ederken, kendimizi eskisine göre daha dinç ve zinde hissediyoruz. Gençleşiyoruz!

Dağ bisikletleri hayatımıza girdiğinden beri yaşlılığımız ile ilgili yaptığımız planlar, yaşamayı ümit ettiğimiz altın yıllarımızın içeriği de hayli değişmiş durumda.
Bisiklet ile bütünleşen bir hayat yaşadıktan sonra biliyoruz ki yaşlandığımızda daha dinç bir beyine, daha genç bir görünüşe, sağlıklı formda bir fiziğe ve sağlam bacaklara sahip olacağız.

Başka hiçbir spor aracı dağ bisikleti kadar zamanı etkin şekilde lehimize çeviremez.
Yaşlanırken Gençleşin
Yaşlanırken Gençleşin
Büyük boyut için tıkla!

Neden Dağ Bisikleti?

Yanıt çok basit: Hiçbir gelişmiş teknoloji içeren spor aracı, dağ bisikleti kadar kullanılması kolay hale hale gelememiştir. Dağ bisikleti benzersiz bir egzersiz aracıdır. Örneğin dağ bisikletleri günümüzde motokros motorlarına oldukça yakın bir teknolojiye sahipken, motorsikletleri taşımak için ihtiyaç duyulan özel taşıyıcı araçlara gereksinim duymamaktadır. Doğaya ulaşabilmek için evinizin kapısından dışarı adım atıp pedala basmanız yeterlidir.

Dağ bisikleti, maraton koşucusunun sahip olduğu güçlü kardiovasküler yapıyı, ağırlık çalışmalarının güçlendirici etkilerini ve kayak adrenalin dolu kayış heyecanını aynı potada birleştirip bizlere sunar.

İşte size güçlü ve benzersiz bir gençlik pınarı.

Nasıl Yaşlanırız?

Yaşlanıyoruz çünkü hücrelerimiz yaşlanıyor. Vücudumuzda gün boyu 2-3 milyon hücre ölür ve yeniden oluşur. Bizler yaşlandıkça, gelişimlerinin son evresine ulaşan hücrelerimiz arasında kendilerini yenilemekten vazgeçenlerin sayıları hızla artmaya başlar.

Bir takım hücreler ise lipofüzyon denilen ve metabolizmaları değişip proteinler ile okside olan yağlar nedeniyle yapılar oluştururlar ve bu yüzden değişime uğrayarak bozulurlar. Ayrıca yaşadığımız çevre koşullarının da vücudumuz üzerinde oldukça büyük etkisi olur: Kırılan kemiklerimizin oluşturduğu travmalar, duman, stres, çeşitli mikroplar, hücre yapılarımızı olumsuz yönde etkiler.

Vücut Tamir Mekanizması

Yaşadığımız ortamın vücudumuzda yarattığı her olumsuz etki tıpkı kaza geçiren bir arabanın tamircide onarılmasına benzer şekilde, bağışıklık sistemimiz ve amino asitler yardımıyla onarılmaya çalışılır. Bu onarım ne kadar kusursuz yapılırsa yapılsın vücut hiçbir zaman eskisi gibi olamayacaktır.

Vücudumuzun karşılaştığı zorlukların sayısı ne kadar fazla olursa, hücrelerimiz bu zorluklara karşı güçlü bir kalkan oluşturabilmesi için harcayacağı çaba o denli artacaktır. Fakat meydana gelen yaralar tamamen yeni bir yapı ile değiştirilmek yerine yamalar ile onarılmaya çalışılır. Yıllar geçip bizler yaşlandıkça sahip olduğumuz hücreler artık doğduğumuz anki durumlarından çok daha farklı bir hale gelirler. Zaman geçtikçe vücut bu güçlendirilmiş ve değişime uğramış yeni hücrelerin “DNA özelliklerini” deşifre edememeye başlar ve bazı hücre molekülleri bölünerek yüksek etkileşim gücüne sahip "serbest radikaller" halini alır.

Bu serbest radikaller zamanla dönüşüme uğrayarak sağlam hücrelere zarar vermeye başlar. Yaşlanmaya başladığımızda vücudumuzun hücre üretim hızı hücre kaybı hızının gerisine düşer. Hücresel yaşlanma, buruşan derimiz, beyazlaşan saçlarımız ve eklem ağrılarımız ile kendini belli eder.

Geleceği Değiştirmek

Dağ bisikleti bu yaşlanma işlemini yavaşlatabilir. Bunu gerçekleştirmesinin başlıca yolu sağlıklı ve güçlü bir kardiovasküler - oksijen kullanım sistemine sahip olmamızı sağlamasından geçmektedir. Fakat bunu zaten koşu ve birçok başka spor da aynı başarıyla yapabiliriz.

Bu tür yoğun aerobik aktivite içeren sporlardan dağ bisikletini ayıran en önemli özellik, dağ bisikleti yaparken vücudun tüm parçalarının çalışıyor olmasıdır. Diğer sporlar akciğer ve kalbi yoğun çalıştırıyor olsa da dağ bisikleti oluşan bu yoğunluğu tüm vücuda yayar.

Herşeyden önemlisi dağ bisikleti herkesin rahatlıkla yapabileceği, kolay öğrenilir, eğlence dolu bir spordur.

Kasları Çalıştırır

Kaslar çalışmadıkları sürece gelişemez ve protein tutamazlar. Yani yediklerimizi sentezleyebilmeleri için çalıştırılmaları gerekir. Dağ bisikleti vücuda yaptırdığı egzersiz ile gerekli hareketi vücuda sağlayarak kasların güçlü bir şekilde yeniden yapılanmalarını sağlar ve yaşlanmayı yavaşlatır. Böylece kaslar kendilerini yenileyip sağlıklı hale gelirken, bu etkilenme kalp, akciğerler, bacaklar, mide, baldırlar, sırt, kollar, göğüs ve yüzümüze olumlu şekilde yansır.

Zirvedeki Elektrolitler

Potasyum vücudumuzda bulunan temel pozitif iyondur. Görevlerinden biri karbonhidrat ve protein metabolizmaları için katalizör olmaktır. Bu durum kas hücrelerinin bu hayati mineral ile dolu olduğunu ifade eder. Dağ bisikleti ile kaslarınızı yoğun şekilde çalıştırırken, kaslarda bulunan potasyum oranı da artar. Potasyum ne kadar fazla ise o kadar iyidir. Böylece hücre yapıları ve vücut-su dengesi mümkün olabilecek en sağlıklı halini alır ve korunur. Ayrıca sinir sistemini güçlendiren potasyum sağlıklı kalp atış ritminin de garantisidir.

Güçlenen Kemikler

Kemikler de kaslar gibi kendi kendilerine gerekli olan besinleri alamazlar. Özellikle kalsiyumu: Günde ne kadar bardak süt içtiğiniz hiç önemli değildir. Eğer belirli bir yardım alamazsa, kemikler gerekli kalsiyumu kullanamayacaklardır. Dağ bisikleti kullanırken nasıl kaslar yoğun şekilde çalıştırılıyorsa, iskelet sistemimiz de belirli bir dirence maruz kalır: Bu zorlama sonucunda kemikler, daha yoğun ve güçlü hale gelebilmek ve ileride karşılaşacağı zorluklara hazırlıklı olmak adına kalsiyumu daha fazla depolamaya çalışır. Böylece daha yoğun, daha güçlü bir iskelet yapısına sahip oluruz.

Sizi Daha Verimli Kılar

Dağ bisikleti daha önce çalıştırmayı hiç düşünmediğiniz kasları da harekete geçirir. Sindirim sistemi üzerinde çok olumlu etkisi olan dağ bisikleti ile karaciğer ve böbrekler çok daha iyi çalışır. Alınan besinler vücutta ne kadar iyi yolculuk ederse, vücut o denli iyi bir enerji üretim makinesi haline gelecektir. Besinler böylece daha iyi hazmedilirken artık maddeler vücuttan çok daha hızlı atılabilir.

Daha Çok Yağ Yakarsınız

Yağ oksijen varolduğu sürece parçalanabilir. Vücudunuz dağ bisikleti ile ne kadar forma girerse, oksijeni o denli verimli kullanmaya başlar. Bunun sonucunda kasların yağ kullanma mekanizması güçlenir. Sonuç olarak bu mekanizması gelişen kaslar enerji üretmek için karbonhidratlara başvurduğu gibi geçmişe göre yağ depolarını çok daha fazla kullanır hale gelir.Buna ilave olarak: Lenf , besinleri kana karıştıran taşıma sistemine verilen isimdir. Kana karıştığı anda biraz protein ve su ile birlikte glükozu, bazı organik maddeleri ve en önemlisi yağ içeren kanımız kas hücrelerinin içerisine girer. Güçlü bir şekilde harekete geçen kaslar, bu enerjiyi etkin bir şekilde kullanarak yağlardan arınmış kanı tekrar geri bırakırlar. Böylece vücudumuzdaki yağ oranı zamanla azalır ve vücudumuz yağı da etkin bir enerji kaynağı olarak kullanmaya başlar.

Sonuç olarak, dağ bisikleti sayesinde daha güçlü kan pompalayabilen bir kalbe sahip olurken, dolaşıma daha fazla sokulan kullanılmayan yağlar lenfler aracılığıyla hücrelere daha fazla taşınır ve yakılır. Ayrıca egzersiz sonucu gelişen kas lifleri bu taşıma işlemini çok yüksek seviyelere çıkarır.

Böylece dağ bisikleti kullanmadan önce mevcut olan vücudun yağ yakabilme kapasitesi katlanarak artar.

Yüksek Kaliteli Güç Sağlar

Daha güçlü, sağlıklı ve formda bir dağ bisikletçisi olmak bizleri yediklerimiz konusunda daha bilinçli olmaya iter. Bu hızlanarak devam eden bir öğrenim sürecidir. Daha zinde ve formda olmak için dağ bisikletçileri yediklerine çok daha fazla dikkat eder hale gelir zira bisikleti hareket ettirecek motor vücudumuzdur ve ona iyi bakıp güçlenmesini sağlamak daha iyi bir bisiklet kullanıcısı olmanın en kolay ve etkin yoludur.

Yediklerimize dikkat etmeye başladığımızda, protein, su, vitamin ve minerallerin yetersiz kullanımı sorunu ortadan kalkar. Dağ bisikletçilerinin gelişmiş sindirim sistemindeki hücreler kandaki şeker oranını kolaylıkla dengelerken, şeker hastalığına yakalanma riskini de en aza indirir.

Kolesterolü Düşürür

Yapılan çalışmalar göstermiştir ki dağ bisikleti yapan insanlarda iyi huylu kolesterol olarak bilinen HDL seviyesi artarken kötü huylu kolesterol seviyesi olan LDL'de düşüşler görünür. Kolesterol damarlarımızın iç yüzeyine yapışarak kanın rahatça hücrelerimize ulaşmasına engel olur. Bu yüzden kolesterolün vücudumuzda yüksek seviyelerde bulunmasını istemeyiz. Yüksek yoğunluklu lipoprotein'in (HDL) vücudumuzda daha yüksek seviyede bulunmasını istememizin nedeni vücutta rahatça hareket edebilmesinin yanı sıra kolesterol gibi damarlara yapışıp kalmamasıdır. Yüksek orandaki iyi huylu kolesterol (HDL) damar çeperlerine yapışan kötü huylu kolesterolü (LDL) sökerek karaciğere gönderir ve buradan vücudu terk etmesini sağlar.

Yüksek Kilolardan Kolaylıkla Uzak Kalmanızı Sağlar

Dağ bisikletçileri zinde, formda, yağsız, vücut kas oranı yüksek, güçlü ve metabolizması aktif bir yapıya sahiptir. Kaslar gibi kalp ve akciğerler de yediğimiz besinlerden daha fazla enerji çekerek güçlenirler. Bu denli iyi çalışmayı öğrenmiş hücreler ile vücut daha fazla besin alınmasına karşın fazla kilo alımından uzak durabilir. Vücudun harcamayıp bir kenara depoladığı enerji de bir sonraki binişte rahatlıkla harcanır. Zira antrenmanlı ve eğitimli metabolizmaya sahip olan bir vücut zaman içinde hareketsiz kalması gerekse de besinleri yağa çevirip depolamaktansa vücutta kalan fazla enerjiyi yakmaya programlanmıştır.
Bisikleti Hayatınıza Taşıyın
Bisikleti Hayatınıza Taşıyın
Büyük boyut için tıkla!

Hayata Taşımak

İş hayatı, ulaşım, borçları ödeme sorumluluğu, çocuk yetiştirmek gibi etmenler hayatımıza stres getirir. Hayatın bu tür zorluklarıyla mücadele etmek vücudumuza çok daha fazla sıkıntı taşır ve yıpratır. Sinir ve hormonlarımız düzensiz çalışmaya başlar. Vücut, üzerindeki stresi atmaya çalışsa da bunda başarısız olur. Bunun yerine kendinizi tüm enerji dolu hücreleriniz ile bir trafik keşmekeşinde buluverirsiniz. Kasları çalıştırmadan vücut büyük bir baskı altına girer. Zamanla stres mide kasılmalarına neden olur ve açlık duygusuna cevap vermemeye başlar. Fakat vücut çalışmaya devam etmelidir. Vücuttaki tüm hücreler fazladan oluşan enerjiyi kullanamadığı için, stres, enerji kaynağı olarak karaciğerde depolanan glikojeni alarak yerine kas proteinini glükoza çevirmeye başlar.

Dağ bisikletine binmek, her mekanda yapılabilmesi ve kolay olması nedeniyle stresi uzaklaştırmak için çok önemli bir araçtır. Vücudunuzu harekete geçirirken aklınızdan geçen kötü düşünceleri alır götürür ve iştahınızı yeniden normal seviyelerine döndürür. Böylece vücudunuz daha iyi beslenerek daha güçlü duruma gelirken gelecekte kendisini bekleyen zorluklara karşı daha fazla hazırlıklı olur.

Sizi Daha Zeki Yapar

Akciğerler, kalp ve kaslar bir arada yüksek tempoda çalışmaya başlayınca, kan vücutta çok daha yüksek miktarda dolaşmaya başlar. Böylece damarlar daha esnek hale gelirken, sinir sistemi keskinleşir ve beyin daha sağlıklı çalışır.

Beyne giden kan miktarı ne kadar artarsa, beynin beslenme düzeyi o denli yükselir ve beyin hücreleri daha geç yaşlanır.

Moralinizi Yüksek Tutar

Dağ bisikletçileri ortak hedefleri paylaşır. Hemen hepsi yaptıkları spordan zevk almaya çalışırken genç kalmaya özen gösterirler. Bu ruh hali dağ bisikletçilerini rahat iletişim kurulan insanlar haline getirir. Onları size sürüş sırasında aynı çizgiyi takip etmeniz, pedalı daha akıcı çevirmeniz, bisikletinize daha dik binmeniz konusunda bağırırken bulamazsınız. Patikaya girdiklerinde hepsi tüm kötü huylarını geride bırakırlar. Rahatlayan ortamda oluşan arkadaşlık gerginliğinizi alır, sizi daha mutlu kılar ve gençleştiğinizi hissedersiniz.
Dağ Bisikleti Her Zaman Eğlence Demek
Dağ Bisikleti Her Zaman Eğlence Demek
Büyük boyut için tıkla!

Her Zaman Eğlence

Sadece bir dağ bisikletine bakmak bile sizi genç kılmaya yeter. Bisiklet dükkanına girdiğinizde, kendinizi şekerci dükkanına girmiş bir çocuk gibi hissedersiniz. Gördüğünüz her yeni çıkan parçada, her yeni model bisiklette, sahip olma isteği tüm benliğinizi sarar. Bu düşünce hiç şüphesiz iş ve para kazanma konusunda düşünmek kadar stresli, arabanızı yenilemek kadar da maliyetli değildir.

Zamanı Durdurmak

Dağ bisikleti, hayatınıza, başka hiçbir aktivitenin size sunmayacağı kadar çok gençlik ve enerji dolu yıl ekler. Sizi hayatın yıpratıcı çarklarından çıkarıp, doğaya, yeşile, temiz havaya ve sağlığa kavuşturur. Kan basıncınızı düşürür, kolesterolü azaltır, kas kütlenizi artırıp yağ oranınızı azaltırken, derinize esneklik ve parlaklık kazandırır, beyinsel aktivitenizi güçlendirir.

Kendinizi daha genç hissedersiniz, daha genç yaşamaya başlarsınız ve aslında gerçekten gençleşirsiniz.

Günümüzde bilim adamları yaşlanmayı yavaşlatmak için çalışa dursunlar, biz dağ bisikletçileri sorunun çözümünü artık zaten biliyoruz. Sanırız bundan sonra dağ bisikletinize baktığınızda, kadro, amortisör, pedallar, lastikler, disk frenler ve gidon dışında farklı bir şey daha bulacaksınız:

Gençlik ve hayat kaynağınızı.

Bisikletle Kalın

Kaynak: MTBAction Eylül - 2003

 

 
Yayın Sponsoru
  Panorama

Aydın A. Güney & Pınar A. Avşar'la TUR Üzerine
Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu sırasında yükün çoğunluğunu vitrinde fazla olmayan bir ekip çekiyor. Bu ekibin başında A’dan Z’y ... Devamı » » » 

Emin Müftüoğlu ile Günümüzü Değerlendirdik
Emin Müftüoğlu ile TUR sonunda bir araya geldik. Başarılı geçen bir organizasyondan sonra yorgun, çoklukla olduğu gibi vakti kı ...
Devamı » » » 

Bisiklet Yolları Algısında Yanlışlar

Samuel Beckett’in “Godot’yu Beklerken” piyesini seyredenler bilir: Estergon ve Vladimir, iki perde boyunca, Godot diye birini b ...
Devamı » » » 


Eki.14 İBB Emirgan Planları, Bisiklet v...
Haz.14 The Accidential Death of a Cycli...
Şub.14 The Armstrong Lie
Ara.13 Londra ve İstanbul'da Bisikletin...
Eyl.13 Süslü Kadınlar da Bisiklete Bine...
Eyl.13 Emin Müftüoğlu'yla Kısa Kısa
Auğ.13 Katlanır Bisiklete Giriş
Haz.13 Bisikletle işe gitmenin püf nokt...
Nis.13 Yaz Yaklaşırken 3 Büyük Şehirde ...
Mar.13 Dünyanın En Pahalı Bisikletleri
Eki.12 Velodromda Bir Gün
Tem.12 Dünden Bugüne Bisiklet...
Tem.12 Fransa Turu Tarihinden Hikayeler
May.12 Ruanda Bisiklet Takımı
May.12 İngiltere'de Bisiklet Ulaşımı Po...
Oca.12 Londra'dan Bisiklet Esintileri
Ara.11 Kış Yarışları Öncesi Temel İpuçl...
Eki.11 10 Tanınmış Sima’ya Sorduk
Eyl.11 Pedalla Enerji Üretttik
Eyl.11 Canyon'un Derinliklerine Yolculu...
Nis.11 Araba mı Daha Hesaplı Bisiklet m...
Şub.11 Pedal Alternatif Enerji Çözümü O...
Panorama Arşivi

 

  Bu yayın 5300 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015