Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
02 . Nisan . 2020  
Transalp Yarışı
Manzara Eşliğinde Acı Çekmek

Transalp Yarışı

Çeviren: Emre Yıldırım
9.11.2003

Belki de cennete bu kadar yakın bir yerde düzenlenmesi nedeniyle dünyanın en zorlu yarışıdır Transalp. Karların erimesiyle birlikte her yıl temmuz ayının son haftası Alp dağlarının Almanya kesiminden başlayan yarış 8 günlük etap yarışlarının ardından İtalya’da sona erer. Etap yarışı şeklinde düzenlenen yarış, bitmek bilmeyen tırmanışları, bisikletin sırtta taşındığı geçilmez yolları ve adrenalin dolu tepe inişleriyle, eşsiz manzaralar eşliğinde her dağ bisikletçisi için unutulmaz bir deneyimdir.
Büyük boyut için tıkla!

Uli Stanciu Alman Bike dergisinin yayıncısıdır ve onun en büyük tutkusu her zaman Alplerin en güzel köşelerinde dağ bisikletini sürmek olmuştur. Tüm arkadaşları dünyadaki hiçbir insanın Alp dağlarındaki patikaları, kısa yolları ve keşfedilmemiş dağ bisikleti parkurlarını Uli kadar iyi bilemeyeceğini iddia ederler. Onun bu tutkusu yani keşfedilmemiş, bisiklet sürülmemiş patikalarda sürüş yapma aşkı pek çok insan için de ortak bir buluşma noktası haline gelmiştir. Ne zaman Bike dergisinde yeni bir test sürüşü ya da patika tanıtımı olsa, resimlerde gördükleri yol kesişimleri ve manzaralar karşısında büyülenen okuyucuları Uli’yi mektuplarıyla soru yağmuruna tutarlar. O patika neredeydi, yerini bize söyler misin, oraya nasıl ulaşabiliriz?

Yıllar yılı süren ve bitmek tükenmek bilmeyen bu ilgi Uli’nin aklına parlak bir fikri de beraberinde getirir: Neden Almanya’dan başlayan ve Alpleri katederek İtalya’da biten bir yarış düzenlemeyelim?

Aslında fikir kendi içinde ne kadar parlak ve çekici gözükse de arka planda organizasyon açısından yaşanacak lojistik zorluklar ve yarış esnasında karşılaşılacak sayısız tehlike projenin gerçekleşmesini de aynı oranda güçleştiren faktörler olarak organizatörlerin karşısına çıkmaktadır. Uli bu fikrini hayata geçirmeye karar verdiğinde bir organizasyon firması olan Michael Veith Marketing şirketi ile görüşerek projenin hayata geçirilmesi için başlama vuruşunu yapmış.

ORGANİZE ÇİLE

Michael Veith Marketing bu istek üzerine bir organizasyon planı ortaya koymuş ve bu plan günümüzde halen Transalp yarışlarında kullanılmaktadır.

Transalp Yarışması, tıpkı Fransa Bisiklet Turu gibi etap bazlı bir yarışmadır. 8 etaptan oluşan yarış normal etap yarışlarına nazaran bazı farklılıklar göstermektedir: Transalp öncelikle bir takım yarışıdır. Her etapta iki kişiden oluşan ekipler birlikte yarışmak zorundadır. Bir güvenlik önlemi olarak her iki takım yarışçısı da yarış boyunca beraber yolculuk etmek durumundadır. Birbirilerinden uzaklaşabilecekleri maksimum mesafe iki dakika olup kontrol noktalarında bu durum sürekli olarak izlenmektedir. 4 farklı yarış kategorisi bulunmaktadır: Erkekler, bayanlar, karışık çiftler ve mastırlar (ki iki yarışçının yaş toplamları 80 yaşını geçmelidir).
Büyük boyut için tıkla!

Yarışmanın başlangıç gününe kadar yarışın güzergahı açıklanmamaktadır. Her yarışmacıya yönlerin belirtildiği bir tur kitapçığı verilmektedir. Tüm yollar (doğal koruma gerektiren yerler dışında) işaretlenmiştir ancak buna rağmen her yarışmacı çok iyi yol ve yön bulma yetisine sahip olmalıdır. Öyle durumlarla karşılaşılabilinir ki lider giden bir ekip yanlış bir yöne sapmak sonucunda 40 dakikalık bir geri dönüş yapmak zorunda kalıp çok gerilere düşebilir.

Katılımcılar için en heyecan verici nokta genelde yarış güzergahının daha önce hiç geçilmemiş olan parkurları içermesidir. Yarış organizasyonu özel izinle geçilebilen ya da koruma altında olan bölge geçişlerinde arsa sahipleri, milli parklar ve ülke yönetimleriyle anlaşarak sorunsuzca yarışın bu bölümlerinin hayata geçirilmesini sağlamaktadır. Bu tür koruma altındaki bölgelerde motorsiklet destek birimlerinin geçişlerine dahi izin verilmemektedir.

PROFESYONELLER GİBİ OLMAK

Hayatları boyunca profesyonel dağ bisikletçilerinin yaşamlarına özlem duyan, onlar gibi olmanın nasıl bir duygu olacağını merak eden amatör bisiklet severler, yüksek maaşlı işlerini bırakamadıklarından bu hayallerini hayata geçirememiş olmanın eksikliğini, 8 etaplık bu yarışta fazlasıyla telafi etme şansı bulurlar. Bir kurtarma ve sağlık ekibi etaplar boyunca motorsikletler üzerinden yarışmacılara eşlik eder. Kontrol noktalarında yarışmacılara yiyecek ve içecek sunulurken, takip eden kurtarma ekipleri yarış boyunca yarışmacıları kontrol etmektedir.
Büyük boyut için tıkla!

Yarış dağ köylerinden geçerken yerel halk yarışmacıları alkış ve çığlıklarla desteklemekte. Organizatörler, yarışmacıların eşyalarını etaptan etaba taşımakta, topluca konaklamaiçin okullar ve jimnastik salonları ayarlamakta ve yaklaşık 10 dolarlık maliyetlerle sabah kahvaltısı dahil konaklama sağlanabilmektedir. Bunun yanısıra yarışçılar isterlerse önceden kendi otellerini ayarlayabilmekte özel masörlerini tutabilmekteler.

KATILMAK MI İSTİYORSUNUZ?

Yarışmaya her yıl ancak 350 takım katılabilmektedir zira küçük dağ köyleri bundan daha fazla insanın konaklaması için uygun değil. Yarışma katılım ücreti ise birçok 24 saat yarışından çok daha ucuz olan 400 dolar seviyesindedir.

Tabii yarışın başlayacağı Münih’e uçak masrafları ve yarış boyunca konaklama için ayrıca katlanılması gereken maliyetler yarışmacılara ait. Almanya dışından yarışa başvurular için normal başvuru tarihinden iki hafta önce başvuru formları yarışmacılara ulaştırılmakta ve böylece Almanya içinden katılımcılar ile eşit şartlarda bir katılım şansı elde edilmekte. Bir başvuru formu elde edebilmek için info@veithmarketing.de adresine e-posta atmanız ya da www.veith-marketing.de adresini ziyaret etmeniz gerekiyor.
Büyük boyut için tıkla!

ALPLERE KARŞI İKİ KAFADAR

Fisher bisikletlerinin kurucusu Gary Fisher (dağ bisikleti kelimesini literatüre katan insan) Giro kasklarının kurucusu Jim Gentes ile oluşturdukları ekiple Transalpe katılmış ve masterlarda birinciliği kazanmışlardı. Jim ile yarış hakkında röportaj yapan MTBAction bakın neler sormuş ve ne cevaplar almış:

Jim hangi yıl Transalp’e katılmıştınız?

Yani Gary ile benim tüm etaplar boyunca baştan sona yarışı önde götürdüğümüz ve büyük bir başarı kazandığımız yarışı mı soruyorsun? (Gülüşmeler). 1998 yılıydı ve şaka bir yana Masterlarda herkese toz yutturduk doğrusu. Kesinlikle inanılmaz bir tecrübeydi. Her etap sonunda bir ödül töreni düzenleniyordu. Etaplar küçük dağ köylerinde noktalanıyordu ve yörenin belediye başkanı bizleri ödüllendirirken yarışın liderlerine sarı mayolarını giydiriyordu: Herşey çok hoştu.

Aynı ekip arkadaşınla 8 gün birlikte bisiklet sürmek nasıl birşey Jim?

Yani Gary Fisher’la bisiklet sürmenin nasıl birşey olduğunu mu soruyorsun?Aslında Gary’i yarıştan önce çok yakından tanımıyordum. Benim için önemli bir deneyim oldu. Hiçbir sorunumuz olmadı yarış boyunca ancak beraber çalışmanın insana öğrettiği çok fazla şey oluyor.

Dağ bisikleti bireysel bir spordur ancak Transalp yarışı daha çok 24 saat yarışlarına benziyor. Sen takım arkadaşına güç verirken o da sana destek oluyor. Gary benden daha iyi bir kondisyona sahipti ve o, yarış liderleri ile önden giderken, kontrol noktalarında beni bekliyordu. (Burada belirtilmesi gereken, Gary ve Jim’in yarışa katıldıkları 98 senesinde iki dakika bariyeri daha hayata geçirilmemişti) İkimiz de kendi tempomuzda yarışı sürdürüyorduk ancak yarış boyunca en net hissettiğim şey her geçen gün kendimi daha iyi hissediyor olduğumdu. Bazen birbirinize çok ihtiyacınız olduğunuz zamanlar oluyor. Örneğin lastiğiniz patladığında takım arkadaşınızın lastiğinizi onarırken yanınızda olması size güç veriyor. İşler karışık takımlarda (bayan – erkek) oldukça zor gidebiliyor doğrusu.

Peki bisikletlerinizi omuzunuzda taşımak zorunda kaldığınız bölümler için ne dersin?

Evet gerçekten bu yarış bir gezinti havasında geçmiyor. Yarış boyunca yaklaşık 20 km yükseklik aştık. İşin şaka gibi olan yönü ise örneğin bir vadidesiniz: Önünüzde yükselen dağı aşıyorsunuz, bir başka vadiye geliyorsunuz ve bir sonraki dağı aşıyorsunuz. Sonra karşınızda bir başka vadi beliriyor ve yine aşmanız gereken bir başka dağ...

Yarıştaki en güzel anınız ne oldu?

Bu organizasyon benim bisikleti neden sevdiğimi en iyi şekilde açıklıyordu. Tam bir macera: Dağ bisikleti sporu olgunlaştıkça biz bu duyguyu kaybetmeye başlamıştık. Yarışmalar daha fazla kontrollü olmaya başlamıştı. İşte bu yüzden Transalp yarışı büyük bir önem taşıyor. Yarış esnasında yeniden kendimi formda hissetmeye başladığımı hatırlıyorum. Eve döndüğümde karşılaştığım her tepeyi en büyük dişlimde çıkabileceğimi hissediyordum.

Umarız bizler de bir gün bu tür bir organizasyona katılabiliriz ve daha da önemlisi ülkemizde böyle yarışların hayata geçirilmesinde katkıda bulunabiliriz.

Bisikletle kalın

Kaynak: MTBAction Mart - 2001
Yarışla ilgili daha detaylı bilgi için transalp.upsolutmv.com adresinden yararlanabilirsiniz.

 

 
Yayın Sponsoru
  Yarış Dünyasından

Torku'nun Eski Antrenörü Lionel Marie ile Röportaj
Geçtiğimiz Aralık ortasında Torku Şekerspor'un eski antrenörü Lionel Marie ile IAM'a geçmesinden sonra bir röportaj yaptık. ... Devamı » » » 

Lionel Marie - Biraz Daha Zaman...
Aşağıdaki satırları bu yazı dizisine başlamadan önce bir girizgah olarak yazmayı düşündüm, sonra yazılanların önüne geçmesi, ko ...
Devamı » » » 

Mehmet Şafakçı - Ağlasak da, Gülsek de Beraber
Hayatımın ilk yıllarını Ankara'da geçirirken, 80'lerin başında 4 yaşında Anıttepe 100. Yıl Yüzme Havuzu'na başladım, Ring kulüb ...
Devamı » » » 

May.15 Ahmet Örken - Çumra'dan Cavendis...
May.15 TUR2015 - Start Alanı Nasıl Kuru...
May.15 TUR2015 - Yarışta Bir Gün Nasıl ...
May.15 TUR2015 - Kürsü Formaları Nasıl ...
Nis.15 TUR2015 - Etap Biterken Foto Fin...
Mar.15 2015'te Milli Takım - Aziz Sırna...
Auğ.14 Semra Yetiş ve Erkan Sakallıoğlu...
Şub.14 Mustafa Önder Atik ile Samsun'da...
Ksm.13 Yol Bisikletinde Köklü Değişikli...
Ksm.13 Saat Rekoru Kırılacak mı?
Eyl.13 UCI Başkanlık Seçimleri
Eyl.13 Vuelta Üçüncü Hafta Top 5
Eyl.13 Vuelta İkinci Hafta Top 5
Eyl.13 Vuelta İlk Hafta Top 5
Auğ.13 Dünya Masterlar Şampiyonası Fina...
Tem.13 100. Fransa Turu, Üçüncü Hafta, ...
Tem.13 100. Fransa Turu, İkinci Hafta, ...
Tem.13 100. Fransa Turu, İlk Hafta, Top...
May.13 TUR2013: Doping (?), Yarışın Gel...
Nis.13 Türkiye Bisiklet Turu: Takımlard...
Şub.13 Torku Şeker Spor'un Yabancı Peda...
Şub.13 UCI 2013 Yol Bisikleti Takımları
Yarış Dünyasından Arşivi

 

  Bu yayın 4171 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015