Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
01 . Nisan . 2020  
Giant NRSAir - Trek Fuel 100
Rüya Bisikletler - I

Giant NRSAir - Trek Fuel 100

Çeviren: Emre Yıldırım
20.12.2003

Konu tam amortisörlü arazi sürüşü (XC) yarış bisikletleri olduğunda Giant NRS ve Trek Fuel 100, tartışmasız bu sınıfta en başta bahsi geçmesi gereken rüya dağ bisikletleridir. Bir tarafta Giant'ın Tayvan'daki fabrikalarında üretilen ALUXX SL iki kez işlenmiş (double butted) alüminyum kadrosuyla Giant - NRS, diğer tarafta ise Amerikan yapımı OCLV 120 (Optimum Compaction Low Void) karbon fiber kadrosu ile Trek Fuel-100.
Büyük boyut için tıkla!

Giant ve Trek'i Dünya Şampiyonası ve NORBA yarışlarında görmeye alışığız ancak genelde her iki bisiklet devi de zaferlerini ön amortisörlü modelleriyle (hardtail) kazanmaya devam ediyorlar. Aslında NRS-Air ve Fuel-100'ü iş başında görebilmek için bu büyük yarış organizasyonlarına gitmenize de pek gerek yok (Amerika için tabii): Bölgesel yarışlarınıza, 24 saat yarışlarına ya da herhangi bir XTerra yarışına gitmeniz bu harika bisikletleri görebilmeniz için yeterli olacaktır.
Büyük boyut için tıkla!

Bu yarışların parkularında her iki modelden de ummadığınız kadar çok göreceksiniz. Her iki bisiklet de dünyada amatör, yarı amatör ve yerel profesyonel yarışçıların sıkça tercih ettikleri dağ bisikletlerinin başında geliyor.

DOĞRU SEÇIM YAPMAK
Eğer serbest sürüşten hoşlanıyor, her türlü ortamda sürmek isterim, atlarım zıplarım, her yola girerim diyorsanız hiç bu modellerle zaman kaybetmeyin.
Giant'ın "VT", Trek'in ise "Liquid" serileri özellikle serbest sürüş amacı için tasarlanmış seriler.

NRS-Air ile Trek Fuel-100 modelleri ise öncelikle yarış ve performans sürüşleri için tasarlanmış olup, daha sonra genel kullanım için de kullanılması mümkün olan modeller olarak görülmelidir. Birçok dağ bisikleti meraklısı 11 kiloluk ağırlıkların çekiciliğine ve hızlı görünüşlerine kapılıp bu modelleri seçseler de bir kaç binişten sonra daha rahat bir sele, daha fazla esneme payı, yükselen açılı bir gidon gibi özellikler aramaya başlarlar. Fakat bunu gerçekleştiremezler çünki zaten küçük bir serveti bu modelleri alırken harcamışlardır. Eğer bu noktada bu yazı hala ilginizi çekiyorsa demek oluyor siz tam bir performans avcısısınız ki bu bisikletler sahiden ilginizi çekiyor.
Giant NRSAir
Giant NRSAir
Büyük boyut için tıkla!

DONANIM:

Her iki model için de Giant ve Trek Shimano'yu arayıp XTR vites sistemini sipariş etmişler. Burada şaşılacak birşey yok ancak bu noktadan sonra yollar ayrılmaya başlıyor:

Giant disk fren ve "içsiz lastik" (tubeless) ve jantları tercih ederken, Trek V-Fren kullanmayı tercih etmiş. Uygulamada Trek içsiz lastiklere uygun bir jant seçmiş olsa da bu jantların üzerinde normal lastikler kullanılmış. Bu durumda içsiz lastiğe geçmeyi düşünürseniz ayrıca para harcamanız gerekiyor!

Her iki model de RockShox SID ön amortisör kullanırken, uzaktan kitleme sistemi (Gidona takılan ve amortisöre bağlı olan yol şartlarına göre kolayca amortisörün sertlik ayarını yapmanızı sağlayan düzenek) her ikisinde de standart olarak geliyor. Trek SID'in siyah karbon fiber amortisör taçlı modelini kullanırken (Dünya Şampiyonası modeli) Giant bir alt model olan SID - Team'i tercih etmiş.
Trek Fuel 100
Trek Fuel 100
Büyük boyut için tıkla!

Fuel-100'de yine bir Trek markası olan Bontrager marka parçalar kullanılırken Thomson Elite sele borusu, Selle Marco Aspide Ti sele tercih edilmiş. Buna karşın Giant, Titec gidon, gidon boğazı ve sele borusunu kullanmış. NRS'te sele olarak ise WTB Rocket V-Titanium model kullanılmış.

Kadrolar ise üretiliş teknolojileri bakımından birbirlerinden ancak bu kadar farklı olabilirlerdi: Hem Trek hem de Giant kullandıkları üretim teknolojisi ve alaşımlarda sahip oldukları tüm bilgi ve tecrübeyi ellerinden geldiğince kullanmaya çalışmışlar.
Giant NRS Kadro
Giant NRS Kadro
Büyük boyut için tıkla!

Giant NRSAir'de alüminyum üzerinde çalışmış. Kullandığı bütünleşik bağlantı parçaları (Integrated Gussets) ve üst boruda kullandıkları "Fluid Form" teknolojilerini uygulamak bundan 5 yıl öncesine kadar neredeyse imkansız olarak düşünülüyordu. Trek ise OCLV 120 karbon fiber boruları ve bağlantılarında uyguladığı teknoloji günümüz uçak endüstrisinde kullanılmakta. Ancak burada vurgulanması gereken nokta bu teknolojinin uçak endüstrisi tarafından değil bizzat Trek tarafından geliştirilmiş olması.

Estetik açıdan bakıldığında her iki model de birbirinden güzel. Amortisör bağlantıları sade ve fazla yer kaplamıyor. Kadro boruları üzerinde oynanırken abartıya kaçılmamış, renkler ve grafikler şova yönelik değil ve yarış çizgisine uygun.

TEST SÜRÜŞÜ
Her iki bisikleti de yarış parkuruna götürüptest sürücülerimizin denemesini sağladık.

Sele Üzerinde:
Orta boy Giant 18.5" Trek ise 17". Giant'ın gidon borusu düz ve Trek'inkine göre 1 cm kadar daha kısa. Trek'in sürücü bölümü, açıları, gidon boğazı uzunluğu, gidon genişliği ve sele bakımından dört dörtlük performans sunmaya hazır.
Burada Trek bir adım önde görünüyor.

Amortisör Performansı:
Her iki model de RockShox SID ön amortisör ile geliyor. Giant'taki alüminyum amortisör tacına nazaran, Trek'teki karbon taç darbelere karşı daha sert ve dayanıklı bir platform sunuyor. Her iki modelde de sunulan amortisör kalitesi SID'den beklenen düzeyde. Uzaktan kilitleme sistemi gerçekten yararlı bir özellik. Trek burada da avantajlı.

Arka Amortisör:
Giant'ta gerek ayakta, gerekse otururken hızlanıldığında arka amortisör, sanki kilitlenmiş gibi esnemeye karşı direniyor ve bir sabit amortisörlü (hardtail) gibi davranıyor. Ne zaman ki yerde sert bir çıkıntıya çarpıyorsunuz amortisör birden aktif hale geliyor. Aşırı frenleme yapıldığı durumlarda ise Giant sanki enerjisini kaybediyor . Bu gibi durumlarda amortisörler üzerinde büyük bir baskı oluşuyor. Trek'in amortisör'üne bakıldığında daha aktif olduğunu görüyorsunuz. Bu yüzden arka amortisörlerine sabitleme sistemi koymuşlar zaten. Trek'in arka sabitleme sistemine ulaşmak yarış ortamında o kadar da kolay olmayabilir.
Burada avantaj Giant'ın.

Hızlanırken:
Trek yokuşlarda, teknik bölümlerde, manevra gerektiren yerlerde hafif ve hızlı görünüyor. Giant'ın ön tekerleği ise yokuşlarda doğrusal bir çizgi yakalamakta ve tepkisiz kalmakta bazen zorlanıyor.

Genel Sürüş:
Trek daha canlı, hızlı ve cevap veren bir sürüş sergiliyor. Giant ise buna karşın sanki daha dayanıklı, daha oturaklı bir yapıya sahip. Sanki uzun yıllar seninle arkadaş olacağız der gibi bir hali var. Giant'ın dayanıklılık konusundaki verdiği güven hissine rağmen, Trek canlı sürüşüyle insana zevk veriyor.
Avantaj Trek'te.
Trek 100 Canlı Bir Sürüş Sunuyor
Trek 100 Canlı Bir Sürüş Sunuyor
Büyük boyut için tıkla!

Vites değiştirme:
XTR'ın ikili kontrol (dual kontrol) sistemi aynı anda hem fren yapmayı hem de vites değiştirme konusunda çok iyi sonuç veriyor. Burada bir bravo da Shimano'ya.
Beraberlik.

Frenler:
Giant'ın XTR disk frenlerini yenebilmek gerçekten çok güç. Giant'ı seçen bir sürücü arka lastiği değiştirirken biraz zorlanabilir. Disk frenli tekerleklerde herşeyi çalışır hale getirmek bazen biraz zaman alabiliyor. Bu konuda biraz antrenman yapmakta fayda var. Biz yine de yarış amacıyla kullanımlarda janttan frenleri daha avantajlı buluyoruz. Trek'te kullanılan v-frenleri ve Avid Ultimate fren pabuçları gerçekten çok güçlüler.
Avantaj:Trek

Tekerlekler:
Her iki tekerlek seti de birbirinden üstün görünse de Giant'ın Mavic SL seti gerçekten dört dörtlük. Trek'teki içsiz lastik uyumlu jantlar, normal lastikler ile geldiği için bu konuda Trek'i değerlendirmek pek de kolay değil.
Avantaj: Giant

Lastikler:Trek'in Bontrager Super X ve Giant'ın Hutchinson Python'ları birbirinden iyi lastikler. Yine de Python'ların dana geniş bir kullanım alanı olduğu düşünüldüğünde.
Avantaj Giant'ın.

YAKIN SONUÇ
İşte en zorlandığımız bölüm: Trek genel olarak daha avantajlı göründü. Ancak Giant çok önemli olan arka amortisör performansında Trek'e önemli bir avantaj sağlıyor. Ayrıca lastikler ve disk frenler çok değerli parçalar. Toz duman ortadan kalktığında Trek Fuel 100'ün sürüş zevkini daha üstün tutsak da, Giant NRSAir'in de hakkını vermemiz gerekiyor.

Eğer bu iki bisiklet arasında bir karar vermeniz gerekirse, Trek sizi daha hızlı hissettirecek bir bisiklet ve canlı bir sürüşü garanti ediyor. Giant ise sahip olduğu eksiksiz donanım ile Trek'le başabaş güreşiyor. Beraberinde sunulan dayanıklılık da yapacağınız yatırım kararında önemli bir faktör olacaktır.

Giant - NRSAir Trek - Fuel 100
Fiyat: 4100USD 4400USD
Fiyatlar Tavsiye Edilen Amerika Satış Fiyatlarıdır
Ağırlık: 12kg (24.8lb) 11.5kg(23.4lb)
Ürünlerin Türkiye satışları için: Giant Türkiye ve Bahar Hırdavat'tan (0 212 244 47 15) geniş bilgi edinebilirsiniz.

Kaynak:MTBAction Eylül-2003

 

 
Yayın Sponsoru
  Teknoloji - Donanım

Elektrikli Dağ Bisikletleri Ne Getiriyor?
Elektrikli bisikletler son birkaç yıldır bisiklet dünyasındaki en önemli gelişmelerden sayılıyorlar. Bisiklete binen insan sayısın ... Devamı » » » 

Türkiye Bisiklet Turu Ayakkabılar
“Dost başa bakar, düşman ayağa” derler, 51. yapılan TUR’da yarışan sporcular biz amatörlerin rakibimiz olamaz ama biz yine de ayak ...
Devamı » » » 

Türkiye Bisiklet Turu Bisikletleri

Etixx – Quickstep


Marka / Model: Specialized Venge
Çekiş Sistemi: FSA K-Force Light aynakol / Shi ...
Devamı » » » 

Eki.14 Mavic, Fox, 661, Met ve Scott'ın...
Tem.14 Shimano Ultegra 6800 Testi
Haz.14 SRAM X0 2x10 Grup Testi
Haz.14 MTBTR'de Yazlık Testler
Şub.13 Merida 2013/14 Model Yılı Yenil...
Tem.12 99. Fransa Turu'nda Bisiklet ve ...
Haz.12 Sedona İstanbul Yollarda
Haz.12 Kaskı Doğru Takmak
Auğ.11 3x10 Shimano XT Testi
Tem.11 Mamut Trailers Testi
Nis.11 Shimano'nun İki Yeni Rüzgarlığın...
Şub.11 Specialized bgFit Deneyimi
Tem.10 Değişik Vites Oranları Ne Getiri...
Haz.10 Scott Genius LongTravel, Yeni Sc...
May.10 Sigma Topline 2209
Mar.10 DT Swiss & Schwalbe RideCamp
Ksm.09 Karbon Hakkında Soru-Cevap
Tem.09 AFC Ürünlerini Test Ettik!
Haz.09 Scott'ın 2010 Model Yenilikleri
Şub.09 Shimano'nun Yeni Orta Yolu: SLX
Eki.08 Fox 2009: Dünyanın En İyi XC Kom...
Haz.08 Sigma Sport Powerled Black Testi
Teknoloji - Donanım Arşivi

 

İlgili Linkler:  

kurum   Trek  
kurum   Giant Bisikletleri  

  Bu yayın 5616 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015