Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
05 . Ağustos . 2020  
SRAM - Geçmişi, Bugünü ve Geleceği
Shimano'nun En Önemli Rakibi

SRAM - Geçmişi, Bugünü ve Geleceği

Derleyen: Emre Yıldırım
28.12.2003

Hepimiz büyük "S" Shimano’yu yakından tanıyoruz öyle değil mi? Bisiklet teknolojisi ve endüstrisini günümüz gelişmiş düzeyine getiren dünyanın en büyük bisiklet donanımı üreticisi.

Peki SRAM’i hiç duymuş muydunuz? Eminiz bir çoğunuz duymuştur hatta bazılarınız SRAM vites değiştiricilerini hali hazırda kullanıyordur.

Aslında dağ bisikletinin çok da uzun olmayan geçmişine bakıldığında biz dağ bisikletçileri için her zaman iki farklı vites değiştirme sistemi olagelmiştir:
- RapidFire+ parmaktan ittirmeli vites sistemiyle Shimano.
- Gidon etrafında çevrilerek vitesleri kontrol eden Gripshift sistemiyle SRAM.

Her ikisi de birbirinden oldukça farklı çalışma prensiplerine sahip bu sistemlerin performansları karşılaştırıldığında ise aralarında önemli bir fark olmadığı görülür. Bu nedenle genel olarak dağ bisikletçileri arasında Griphsift'çilik ve Rapidfire'cılık diye bir ayrım ortaya çıkmış ve bu ayrım günümüzde de varlığını sürdürmektedir.

Yakın geçmişe kadar vites sistemlerinde süregelen tek düzeliğin, yerini yavaş yavaş çok sesliliğe bıraktığını görmeye başladık. Önce Shimano, yol bisikletlerinde kullandığı "İkili Kontrol" (Dual Control) sistemini 2003 XTR vites sistemine uyguladı ve 2004 yılında XT olmak üzere sırasıyla LX ve daha alt modellere de aynı sistemi uygulamayı düşündüğünü açıkladı. Bu durumda Shimano cephesinde yavaş yavaş Rapidfire+'ın devrinin kapandığı anlaşılıyor.

Diğer taraftan SRAM ise boş durmayıp X.0 üst seviye vites değiştiricilerinin yakaladığı büyük başarının devamında, 2003 yılında "Impulse" özelliğini de içeren X.7 ve X.9 serilerini piyasaya sürdü. Ayrıca Shimano vites değiştiriciler ile uyumlu "Rocket", "Attack" ve "MRX" Serisi vites sistemleriyle SRAM, Shimano'nun en önemli rakibi olduğunu bir kez daha gösterdi. Ayrıca vites değiştirici sistemler dışında SRAM ben de amortisör üreticileri dünyasında varım dercesine geçtiğimiz sene içerisinde amortisör devi Rock Shox'u satın aldı ve sanırız 2004 yılında Rock Shox ile büyük bir atılım içerisinde olacak.

Şu anda dağ bisikleti dünyasında mevcut vites sistemleri ve genel olarak bu sistemlerin çalışma prensiplerini incelediğimiz "vites sistemleri" konulu bir yazı dizisi hazırladık. Bu yazı dizisini ilgiyle okuyacağınızı tahmin ediyoruz.

Özellikle ürünlerin patent haklarını ihlal ettiği gerekçesiyle Shimano yöneticileri SRAM'ın peşinden koşturadursun, SRAM da sanırız Shimano'ya karşı sağlam bir avukat ordusuyla ürünlerini savunmaya devam ediyor. Son olarak geçtiğimiz aylarda, Almanya'nın bazı eyaletlerinde, kendine ait vites değiştirici patentini ihlal ettiği gerekçesiyle SRAM arka vites değiştiricilerinin satılma hakkını durduracak bir karar aldıran Shimano tam sevinmeye hazırlanırken, SRAM'ın karşı itirazlarıyla bu karar yeniden iptal edildi.

Anlaşılan, ürün geliştirme yarışı dışında iki dev firma gelecekte hukuki alanda da sık sık karşı karşıya gelecek.

Aslında yıllardır süregelen bu amansız mücadele yine biz dağ bisikleti severlere yarıyor zira her iki firma tarafından da vites sistemlerinde kullanılan teknolojiler sürekli yenilenip geliştirilirken, özellikle Shimano'nun SRAM'ı köşeye sıkıştırmak için uyguladığı düşük fiyat politikası aynı sertlikte SRAM'dan karşılık buluyor ve bizler daha iyi teknolojilere çok daha uygun fiyatlarla sahip olma şansını yakalıyoruz.

Peki kimdir nedir bu SRAM hiç düşündünüz mü? Biz bu konuda biraz araştırma yaptık ve günümüzde Shimano’dan sonra bisiklet donanımı pazarında en büyük ikinci üretici konumunda olan ve gelecekte de Shimano'nun en büyük rakibi olmaya devam edeceği anlaşılan bu sessiz devi sizlere tanıtmaya çalıştık.

SRAM ne anlama geliyor?
Bu soru hepimizin aklından geçmiştir mutlaka. SRAM, şirketin kurucuları olan Scott, Ray ve sAM’in isimlerinin birleşiminden oluşturulmuş hiçbir anlama gelmeyen bir kelime aslında. Kurucuları, hemen her dilde anlam bakımından sorun yaşatmayacak, kolaylıkla patenti alınabilecek bir isim aramışlar ve SRAM’de karar kılmışlar. Nasıl okunuyor bu SRAM derseniz, aynen yazıldığı gibi okunması gerekiyor: SiReM. S-RAM, SchRAM ya da SkRAM olarak değil.

SRAM’in başarılarla dolu geçmişi:

Bir firmayı tanıtmanın en iyi yolunun yıllar boyu yaşadığı gelişimi aktarmak olduğu düşüncesiyle size öncelikle SRAM’in kurulduğu ilk günden itibaren kısa özgeçmişini sunalım dedik:

- 1987’de Chicago Illinois’te kurulduğunda hedefledikleri yıllık satış rakamı 100.000 adetti. Satabildikleri ürün sayısı ise sadece 1.000'di. Sachs göbekten 5 vitesli Pentasport modelini geliştirdi.

- 1988 Ocak ayında, Longbeach’te düzenlenen tanıtımlarında, SRAM ilk ürününü sunuyordu: Grip Shift DB yol bisikletleri için döner vites sistemi. 10 vitese uygun ruble SH TY-20 ile çalışan Grip Shift DB’nin ardından yine yol bisikletleri için geliştirilen CAD-1 modeli geldi.
Aynı yıl Seul Olimpiyatlarında Bob Mionske, Grip Shift DB ve CAD-1 ile 4. olduğunda firma için önemli bir başarı elde edilmiş oldu. Aynı yıl CAT-1 kullanan Kenny Souza dünya biatlon şampiyonasını kazandı. Sachs ilk dağ bisikleti ürünü olan Rival ATB’yi piyasaya sürdü.

- 1989’da SRAM CX yol bisikleti vites değiştiricilerini geliştirdi ve bu modeli dağ bisikletine de adapte etti.

- 1990 yılında SRAM’in 9 çalışanı ve 12 serbest pazarlamacısı vardı.

- 1991 Chicago’daki merkezde çalışanların sayısının 60 kişiye çıktığı yıl oldu. Tayvan’da kurulan yeni fabrika 18 kişi ile üretime başladı.

- 1992 yılında SRAM 1 milyonuncu ürününü üretim hattında çıkardı. Almanya Dortmund’da ilk Avrupa ofisi açıldı. SRT500 modeli ile SRAM ilk üst sınıf vites değiştiricisini geliştirdi.

- 1993 yılında şirketin Avrupa merkezi Hollanda’ya taşındı. SRT500R ile dağ bisikleti yarış dünyası yepyeni bir ürün kazandı.

- 1994 yılında SRAM 10 milyonuncu ürününü üretti ve Illinois’te, 4000 m2 alanda kurulu Kuzey Amerika üretim hattını hizmete koydu.
Bart Brentjens aynı sene Grip Shift ile Dünya XC arazi binişi şampiyonu oldu. Henrik Djernis XC Dünya Şampiyonluğunu, Missy Giove dünya bayanlar tepe inişi şampiyonluğunu, Francois Gachet erkekler dünya tepe inişi şampiyonluğunu ve John Tomac NORBA tepe inişi şampiyonluğunu yine Grip Shift ile kazandı. Sachs ilk yüksek üretim kapasitesine sahip hidrolik disk sistemini "PowerDisc" adı altında üretti. Aynı sene yine Sachs "Speedtronic" adı altında ilk elektronik vites sistemini geliştirdi.

- 1995 yılında 40.000 m2 alanda kurulan İrlanda üretim hattı hizmete girdi. ESP yönlendirici teknolojisi tanıtıldı. Dünya dağ bisikletleri yarışmalarında dereceye giren hemen hemen tüm bisiklet marka ve modellerinde Grip Shift vites değiştiriciler kullanıldı. SRAM sürücüleri Bart Brentjens, XC dünya şampiyonluğunu, Alison Sydor XC bayanlar şampiyonluğunu, Thomas Frischknect XC dünya şampiyonluğunu, Regina Stiefl ise tepe inişi dünya şampiyonluğunu kazandı. Sachs 100. kuruluş yıldönümünü kutladı.

- 1996’da 25 milyonuncu vites değiştirici üretildi. ESP donanımlı bisikletiyle Bart Brentjens ilk kez olimpik spor haline gelen XC arazi sürüşü yarışında olimpiyat şampiyonluğunu kazanmış oldu.
Sachs Powerglide ruble sistemini ve DIRT vites değiştirme sistemini geliştirdi.

- 1997 yılında Meksika’da SRAM’ın 5. üretim fabrikası kuruldu. Böylece yurtdışı ülkelerde çalışan personel sayısı 650’ye yükseldi. SRAM Sachs’ın tamamını satın alarak dünyanın en büyük ikinci bisiklet donanımı üreticisi oldu. Toplam çalışan sayısı 1400’ü buldu. Dünya şampiyonlukları ardı ardına SRAM değiştiricileri ile gelmeye devam etti.

- 1998’de 34 milyonuncu değiştirici üretildi. SRAM Spectro göbekten vites değiştirici teknolojisini geliştirdi.

- 1999 Almanya’da kurulan göbekten vites fabrikasının açılışına sahne oldu. Fabrika sayısı 6, yönetim merkezi sayısı ise 3’e çıktı. SRS teknolojisi "çevir vites" teknolojisine yepyeni bir soluk getirdi.

- 2000 SRAM üreteceği yeni teknolojiler ile ilgili planlarını devreye soktu. Cannondale, Giant, Rocky Mountain ve Tomac gibi büyük takımların sponsorluğunu üstlendi.

- 2001 yılında X.0 arka ve ön değiştiricisini sundu. Genel görüntü, dayanıklılık, kullanılan alaşımlar açısından bu seri dünyanın en üst seviye vites değiştiricisi haline geldi.

- 2002 yılında 19 Şubatında SRAM ünlü amortisör üreticisi Rock Shox’u satın aldı. Nisan ayı içerisinde Rock Shox için Tayvan’da kurulan üstün teknolojiye sahip üretim hattı ilk ürünlerini vermeye başladı.

- 2003 yılında Impulse teknolojili vites değiştiriciler piyasaya çıktı. Tarihinde ilk kez SRAM yol bisikletleri arenasına ruble ve HollowPin zincirleriyle giriş yaptı.

SRAM tarihinden kısaca bahsettikten sonra gelelim SRAM'ın vites sistemleri ürün yelpazesine...

SRAM Vites Sistemleri
SRAM Shimano'nun standart olarak kullandığı 1:2 vites değiştirme oranı yerine kendi ürettiği vites sistemlerinde 1:1 oranını kullanmakta. Peki nedir bu 1:1 oranı?
1:1 vites aralığı oranı, vites değiştiricinin her 1 mm'lik hareketinde, arka vites yönlendiricinin de (rear derailleur) 1mm hareket ettiğini ifade etmektedir.
Shimano ürünlerinde bu oranı 2:1 olarak kullanıyor.

3.0, 4.0 ve 5.0 sistemleriyle, yeni başlayan dağ bisikletçilerinden tecrübeli dağ bisikleti meraklılarına komple çözümler sunan SRAM, 2003 yılında çıkardığı yeni X.7 - X.9 serileri ve Shimano donanım uyumlu Rocket, Attack, MRXserileriyle, kalite ve performansı arayan kullanıcılara da arzu ettikleri ürünleri sunmuş oldu.

2001 yılında üretilen üst kalite vites sistemi X.0'ın temel teknolojisini kullanan bu "yeni vites serilerinde", X.0'da kullanılan karbon, titanyum ve alüminyum alaşımlar yerine dayanıklılık ve performanstan ödün vermeden, değişik oranlarda alüminyum ve preslenmişçelik kullanılmış. Ancak temel teknoloji olarak X.0'ın teknolojisi bu yeni ürünlerde de kullanılmış.

Yeni serilerde ilk kez Shimano'nun "ittir değiştir" Rapidfire+ benzeri vites değiştirici sistemini kullanan SRAM, "Impulse" adını verdiği teknolojiyle Shimano'nun bu konudaki mevcut patent haklarını ihlal etmemenin yolunu da bulmuş durumda.

Gelin isterseniz SRAM vites sistemlerine biraz daha yakından bakalım:
SRAM 3.0
SRAM 3.0
Büyük boyut için tıkla!

SRAM mevcut 3.0, 4.0, 5.0, X-7, X-9 ve X.0 vites sistemleri dışında bu sene içerisinde Shimano ürünlerine uyumlu, Rocket, Attack ve MRX adında 3 yeni sistem daha geliştirdi. İlk seride bulunan tüm SRAM sistemleri 1:1 vites değiştirme oranını kullanırken, Rocket, Attack ve MRX sistemleri 2:1 oranlarına sahip olarak ve 9'lu rubleler ile uyumlu olarak bisikletçilerin beğenisine sunuluyor.
PowerglideII 9
PowerglideII 9'lu ruble
Büyük boyut için tıkla!
Powerchain Hollow Pin Zincir
Powerchain Hollow Pin Zincir
Büyük boyut için tıkla!

Ayrıca SRAM Powerglide adını verdiği 9'lu ve 8'li rubleleri ve Powerchain adını verdiği bu rublelerle uyumlu zincirleriyle vites sistemleriyle birlikte eksiksiz çalışan çözümler üretmekte.

SRAM 3.0 Grubu:
Başlangıç seviyesi vites sistemi olarak SRAM, 3.0 serisini sunuyor. Yeni başlayanlar ve hafif maceralardan hoşlananlar için ideal olan seri kaliteden ödün vermeden bisikletseverleri tatmin edecek düzeyde sürüş zevkini garanti ediyor.

6'lı 7 ve 8'li rublelere uyumlu olarak gelen 3.0, 1:1 vites aralığı oranına sahip.
3.0 arka değiştirici ise 7/8 dişli rublelere uygun olarak üretiliyor ve 275g ağırlığa sahip.
SRAM 4.0
SRAM 4.0
Büyük boyut için tıkla!

SRAM 4.0 Grubu:
Spor amaçlı dağ bisikletçilerinin rüyası. SRAM 4.0 iyi bir sürüş için gerekli olan güç, istikrarlı vites geçişleri ve dayanıklılığı bu serisi ile birarada sunuyor.

Çevir değiştir elciklerinde, 1:1 oranın yanısıra SRS (Speed Release Spool) teknolojisini de sunan SRAM, bu teknolojiyle, küçük ruble dişlilerine doğru vites geçirilirken, vitese teline baskı uygulanması esnasında değiştiricinin içerisinde bulunan ikinci bir yay yardımıyla ek bir itki gücü sağlıyor. Daha yumuşak ve sorunsuz geçiş sunan bu teknoloji SRAM'in, Shimano'nun yumuşak geçişe sahip ürünlerine alternatif olarak geliştirdiği bir teknoloji.

Arka değiştiricisi 7-8 ve 9'lu rublelere uyumlu olan 4.0 serisi, arka değiştiricide 290 g'lık ağırlığa sahip. Hemen tüm kadro kulaklarına uygun olarak tasarlanan değiştirici 3.0'a göre daha esnek bir kullanım alanı sunuyor.
SRAM 5.0
SRAM 5.0
Büyük boyut için tıkla!

SRAM 5.0 Grubu:
Doğa sürüşü meraklıları için özel olarak tasarlanmış bir vites grubu. SRAM 5.0 sizi şehirden çıkarıp doğada ihtiyaç duyacağınız performansı sunmak için hazırlanmış.

5.0 serisine vites değiştiricilerin yanısıra fren ve fren kollarının da eklendiği görülüyor. 5.0 SRAM'ın Shimano'ya karşı 2000 yılında sürdüğü ilk tam sistem çözümü. 160g'lık fren kolları, lineer tel çekişli tüm V-Brake fren sistemlerine uyumlu olarak "Grilon" adında bir alaşımdan imal edilmiş. 436g'lık fren seti, krom kaplama dökme alaşımdan imal edilmiş.
8-9 dişli rublelere uyumlu olan 5.0 vites çevir değiştir mekanizması üzerinde hangi viteste olduğunuzu gösteren göstergeler de bulunmakta.
X-7 Arka Değiştirici ve Direkt Kablo Yönlendiric
X-7 Arka Değiştirici ve Direkt Kablo Yönlendiric
Büyük boyut için tıkla!

4.0 SRAM arka değiştiricide olduğu gibi 5.0 arka vites değiştiricide de "direkt tel yönlendirici" (Direct route cable) adlı sistem uygulanıyor. Bu sistemde Shimano vites değiştiricilerde olduğu gibi vites değiştirici teli mekanizmaya girmeden önce bir kavis yapmak yerine direkt vites değiştiriciye girmekte. Bu sayede sürtünme katsayısı azaltılan vites telinden daha yumuşak bir geçiş sağlanmaya çalışılıyor.
5.0 Arka Vites Değiştirici
5.0 Arka Vites Değiştirici
Büyük boyut için tıkla!

Arka değiştirici yine 8-9 dişli uyumlu ve 282g ağırlığında.
SRAM X-7
SRAM X-7
Büyük boyut için tıkla!

SRAM X.7
Eğer doğada her koşulda bisiklete binmekten zevk alanlardansanız, SRAM X-7 aradığınız performansı size sunacaktır. İçerdiği kusursuz işçilik ve kullanılan üst düzey malzeme kalitesi dayanıklılığın yanısıra eşsiz bir performansı da beraberinde getiriyor.
İttirici Vites Değiştirici
İttirici Vites Değiştirici
Büyük boyut için tıkla!

Yeni X-7 "İttir Değiştir" vites değiştirici, SRAM'ın Rapidfire+'ına rakip olarak ürettiği yeni bir tasarım. İttir değiştiricilere alışmış Shimano kullanıcılarını SRAM saflarına katmak için tasarlanan ürün, yine SRAM'a özgü 1:1 oranını kullanıyor, ve sadece 9'lu rublelere uyumlu olarak geliyor.

260g ağırlığındaki vites değiştirici, paslanmaz çelikten parçalarla üretiliyor. Ön vites değiştirici ise yine Shimano değiştiriciler ile uyumlu üretilmiş.
Döndür Değiştir Vites Değiştirici
Döndür Değiştir Vites Değiştirici
Büyük boyut için tıkla!
X-7, İttir Değiştir sisteminin yanısıra, SRAM'a özgü "Çevir Değiştir" modeliyle de sunuluyor. Yine 1:1 orana, SRS sistemine sahip olan değiştirici, 8-9'lu rublelere uyumlu. Vites değiştiriciyi gidona bağlayan kelepçe üzerinde konuşlanan şık bir vites göstergesini de barındıran ürün SRAM'ın ulaştığı son teknolojiyi en iyi fiyat performans oranıyla bisikletseverlere sunuyor.

Bu anlamda Shimano'nun LX vites grubuna eşdeğer bir ürün seti olarak düşünülebilir X-7 serisi.
X-7 Arka Değiştirici
X-7 Arka Değiştirici
Büyük boyut için tıkla!

Yeni X-7 arka vites değiştirici, yine 1:1 oranıyla ve direkt kablo sistemiyle geliyor. 8-9'lu ruble uyumlu, X-0 temel mekaniğine sahip ve 270 g. ağırlığında. Gerek X-7 İttir Değiştir gerekse X-7 Çevir Değiştir vites sistemleriyle tamamen uyumlu şekilde üretilen X-7 arka vites değiştirici SRAM'ın en çok satan ürünlerinden biri olmaya aday gibi gözüküyor.
x-7 Fren Kolu
x-7 Fren Kolu
Büyük boyut için tıkla!

7.0 Fren Kolları 3 noktadan ayarlanma özelliğiyle geliyor ve sertlik ayarını kolaylaştıran gelişkin bir mekanizmaya sahip. 157g ağırlığındaki vites kolu çifti, yine 7.0 Fren Seti ile uyumlu şekilde çalışması amacıyla iyileştirilmiş. 7.0 Frenler 436g ağırlığa sahip.
7.0 Fren
7.0 Fren
Büyük boyut için tıkla!
SRAM X-9
SRAM X-9
Büyük boyut için tıkla!

SRAM X.9
Tamamen dağ bisikleti yarışları için tasarlanan X-9, müthiş hızlarla patikalardan inerken, endişeleneceğiniz pek çok risk faktörünü siz daha tehlikelerle karşılaşmadan ortadan kaldırıyor. Kullanılan malzemelerin kalitesi, dayanıklılığı ve estetiği de beraberinde getirirken, X.9 sağladığı performans ile sadece sürüşünüze odaklanmanıza yardımcı olmakta.
X-9 Arka Değiştirici
X-9 Arka Değiştirici
Büyük boyut için tıkla!

Yeni X-9 arka vites değiştirici de, X-7'de uygulunan teknolojiyi birebir kullanmakta. 8-9'lu ruble uyumlu ürün, 255 g ağırlığında ve yine X-7 ve X-9 ittir değiştir ve çevir değiştir sistemleriyle çalışıyor.
X-9 Trigger Vites Değiştirici
X-9 Trigger Vites Değiştirici
Büyük boyut için tıkla!

X-9 İttir Değiştir sistemi yine 9'lu ruble uyumlu olarak geliyor ve 262g ağırlığa sahip. Vites göstergesi ise X-7'de olduğu gibi vites değiştiriciyi gidona bağlayan kelepçeler üzerine konuşlandırılmış ve çok şık.
X-9 Döner Vites Değiştirici
X-9 Döner Vites Değiştirici
Büyük boyut için tıkla!

X-9 çevir değiştiricinin de X-7'den pek bir farkı yok. Sadece bazı bölümlerinde kompozit olarak karbon kullanılmış ve yine Shimano ön değiştiriciler ile uyumlu olarak üretilmiş.
X.9 Fren
X.9 Fren
Büyük boyut için tıkla!

9.0 frenler, 420g ağırlığında ve I-Glide olarak adlandırılan özel rulmanlar üzerine kurulu bir düzenek içeriyor ve 157g'lık fren kolları ile uyumlu olarak geliyor.
X-0 Arka Değiştirici
X-0 Arka Değiştirici
Büyük boyut için tıkla!

SRAM X.0:
Profesyonellerin tercihi. Sahip olduğu tasarımı ve estetik çizgisi ile rakiplerinin oldukça önünde. Alüminyum, titanyum ve karbon malzemelerinin birlikte müthiş bir mühendislik becerisiyle kullanılması sonucu hangi SRAM vites sistemine sahip olursanız olun varolan en iyi SRAM yükseltme seçeneği olarak karşımıza çıkıyor.
Büyük boyut için tıkla!

2003 yılında Shimano'nun ilk kez XTR sisteminde uygulamaya koyduğu DC "Dual Control" bütünleşik fren - vites kolları ve Saint serisi vites sistemleri ile yaptığı ataklara SRAM 1:2 vites değiştirme oranlı Shimano uyumlu vites değiştiricileri ile karşılık verdi.

SRAM'in kendine özgü 1:1 vites değiştirme oranına uyumlu ürünlerinin yanısıra, Shimano uyumlu 1:2 oranlı serileri olarak Rocket, Attack ve MRX sıralanıyor. Kalite ve performans olarak sırasıyla X.9, X.7 ve 5.0'a eşdeğer üretilen bu üçlü seride hem "ittir değiştir" hem de "çevir değiştir" tipi vites değiştiriciler bulunmakta ve bu sayede SRAM kullanıcılarına tam bir özgürlük sunuluyor.

Shimano ürünlerinin hegemonyasından memnun olmayan ve genelde alternatif arayışlarında olan bisikletseverler için biçilmez kaftan olan bu yeni SRAM serileri, içerdikleri "Impulse Teknolojisi" ile de farklı bir kullanım mantığına sahip.
Rocket İttir Değiştir Vites Değiştir
Rocket İttir Değiştir Vites Değiştir
Büyük boyut için tıkla!

Vites küçültmek için baş parmağınızla aşağı vites yükseltmek içinse işaret parmağınızla aşağıdan yukarıya bir hareket ettirme mantığı olan Shimano Rapidfire+ sistemine nazaran, "Impulse sistemi" hem vites küçültmek hem de büyütmek için sadece baş parmakla ittirme hareketi gerektiriyor. Yeni SRAM "ittir değiştir" sistemi, başlarda biraz garipsense de kolayca alışılan bir yapıya sahip.
Rocket Çevir Değiştir Vites Değiştirici
Rocket Çevir Değiştir Vites Değiştirici
Büyük boyut için tıkla!

Boşta kalan işaret parmağınızla gidon'u daha sıkı kavramanızı ve fren kolunu kontrol etmenize imkan veren bu vites değiştiriciler, dağ bisikleti dünyası için tamamen yeni bir soluk getiriyor. Hoş tasarımıyla, Rapidfire+ patent haklarını da ihlal etmeden "ittir değiştir" dünyasına giren SRAM, Shimano'nun ileride de en büyük rakibi olacağını kanıtlamak ister gibi yeniliklerine bir yenisini daha eklemiş gibi görünüyor.
X-7 "İttir Değiştir" Vites Göstergesi
X-7 "İttir Değiştir" Vites Göstergesi
Büyük boyut için tıkla!

Shimano uyumlu bu sistemlerinde kendine özgü "çevir değiştir" modelini de kullanan firma, vites değiştiricide artık hiçbir eksiğim yok demeye getiriyor sanki. Pek çok dağ bisikleti sitesi formunda, hiç SRAM kullanmamış pek çok kullanıcıya "artık SRAM'ı da düşünüyoruz" dedirten bu ürünleri SRT 500'den beri sadık bir Gripshift kullanıcısı olarak sizlere tavsiye etmemem mümkün değil.

Eğer vites sisteminizin artık eskidiğine inanıyorsanız, yeni vites sisteminiz için Gripshift'in renkli ürünlerini birkez daha incelemenizi tavsiye ederiz. Kesinlikle pişman olmayacaksınız!

Daha detaylı bilgi için:
- SRAM'ın resmi sitesinden
- SRAM ürünlerini Türkiye'de satan ve pazarlayan Sektorbikes ve Giant Türkiye web sitelerinden yararlanabilirsiniz.

Bisikletle kalın.

 

Peki SRAM’i hiç duymuş muydunuz? Eminiz bir çoğunuz duymuştur hatta bazılarınız SRAM vites değiştiricilerini hali hazırda kullanıyordur.

Aslında dağ bisikl ...">

 
Yayın Sponsoru
  Teknoloji - Donanım

Elektrikli Dağ Bisikletleri Ne Getiriyor?
Elektrikli bisikletler son birkaç yıldır bisiklet dünyasındaki en önemli gelişmelerden sayılıyorlar. Bisiklete binen insan sayısın ... Devamı » » » 

Türkiye Bisiklet Turu Ayakkabılar
“Dost başa bakar, düşman ayağa” derler, 51. yapılan TUR’da yarışan sporcular biz amatörlerin rakibimiz olamaz ama biz yine de ayak ...
Devamı » » » 

Türkiye Bisiklet Turu Bisikletleri

Etixx – Quickstep


Marka / Model: Specialized Venge
Çekiş Sistemi: FSA K-Force Light aynakol / Shi ...
Devamı » » » 

Eki.14 Mavic, Fox, 661, Met ve Scott'ın...
Tem.14 Shimano Ultegra 6800 Testi
Haz.14 SRAM X0 2x10 Grup Testi
Haz.14 MTBTR'de Yazlık Testler
Şub.13 Merida 2013/14 Model Yılı Yenil...
Tem.12 99. Fransa Turu'nda Bisiklet ve ...
Haz.12 Sedona İstanbul Yollarda
Haz.12 Kaskı Doğru Takmak
Auğ.11 3x10 Shimano XT Testi
Tem.11 Mamut Trailers Testi
Nis.11 Shimano'nun İki Yeni Rüzgarlığın...
Şub.11 Specialized bgFit Deneyimi
Tem.10 Değişik Vites Oranları Ne Getiri...
Haz.10 Scott Genius LongTravel, Yeni Sc...
May.10 Sigma Topline 2209
Mar.10 DT Swiss & Schwalbe RideCamp
Ksm.09 Karbon Hakkında Soru-Cevap
Tem.09 AFC Ürünlerini Test Ettik!
Haz.09 Scott'ın 2010 Model Yenilikleri
Şub.09 Shimano'nun Yeni Orta Yolu: SLX
Eki.08 Fox 2009: Dünyanın En İyi XC Kom...
Haz.08 Sigma Sport Powerled Black Testi
Teknoloji - Donanım Arşivi

 

İlgili Linkler:  

kurum   SRAM  

  Bu yayın 19647 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015