Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
16 . Temmuz . 2018  
2003 Yılı ve Dağ Bisikleti Sektörü
Interbike 2003 Üzerine Düşünceler

2003 Yılı ve Dağ Bisikleti Sektörü

Çeviren: Emre Yıldırım
14.11.2003

Interbike 2003 fuarı, yeni teknolojilerin tanıtılmasından ziyade mevcut ürünler üzerinde yapılan iyileştirmelerin sergilendiği bir gösteri olarak hatırlanacak. Bu sene fuar standları arasında dolaşırken, hemen hemen tüm markalarda mevcut ürünlerin daha hafif, daha dayanıklı ve daha ucuz modellerinin sergilendiğine tanık olduk. Firmaların böyle bir strateji geliştirmelerinin tek nedeni ise potansiyel alıcılara 2004 yılı ürünlere geçmeleri için bahane sunabilmekti.

Tüm ziyaretçilerin en çok ilgisini çeken iki ürün grubu, uzun esneme paylarına sahip serbest sürüş bisikletleri ile karbon malzemeler ile geliştirilmiş yapılarıyla arazi binişi (XC cross country) bisiklet modelleri oldu.

İlk ürün grubu tek bir bisiklet ile hemen hemen herşeyi yapmaya odaklı bisiklet severlere hitap ederken ikinci grup daha çok dağ bisikleti yarışçılarını kendine çekiyordu.

Karbon Arazi Binişi Bisikletleri

Bu sene birçok üretici farklı alaşımlar üzerinde oynayarak modellerini geliştirmeye çalıştılar. Bu noktada en önemli hedefleri mümkün olan en hafif ve dayanıklı bisikleti yaratabilmekti. En gözde alaşım ise hiç şüphesiz karbondu ve bu değerli alaşımın bisiklet kadrolarının hemen hemen her bölgesine uygulandığını pekçok modelde gördük.

Karbon uygulamalarında başı Giant firması çekiyordu hiç şüphesiz: Daha önce 2004 Giant bisiklet modellerinin tanıtımı yazımızda da bahsettiğimiz üzere, Giant, XTC1 üst seviye ön amortisörlü modelinde, kadronun ön üçgenini ALUXX SL alüminyum alaşımından inşa ederken arka üçgende tamamen karbon kullanmış.

Bunun yanısıra tam amortisörlü XTC NRS Air modelinde ise tüm kadro tamamen karbondan oluşturulmuş. Giant bu modelinde tamamen karbon kullanarak yaklaşık yarım kg’lık hafiflik sağlamış: 2003 modelinde önceden kullanılan arka amortisör değiştirilerek, Fox’un Racing AVA havalı modeli kullanılmış.

Daha çok ürettiği başarılı yol bisikleti modelleriyle ünlenen Bianchi, UCI sıralamasında yılın en iyi ikinci yarışçısını takımlarından çıkararak (Julien Absalon) dağ bisikletlerinde de ne kadar iddialı olduğunu gösterdi. 2004 yılı için firma, ismini 1991’de İtalyan Alplerinde bulunan 5300 yaşındaki buz çağı adamı Oetzi’den alan ve tamamen karbondan yapılan Oetzi XL karbon modelini geliştirdi.
Bianchi Oetzi - XLCarbon
Bianchi Oetzi - XLCarbon
Büyük boyut için tıkla!

Tek parça (monocoque) olan ve çok hafif bir kadroya sahip model oldukça seçkin özelliklere sahip.
Gary Fisher - Cake1
Gary Fisher - Cake1
Büyük boyut için tıkla!

Gary Fisher’de karbon alaşımlarını bisiklet modellerinde kullanan firmalardan. Yeni ürettiği son modelinde zincir yatağını karbondan üretmiş. 5”lik esneme payına sahip Cake 1, Cake 2 ve Cake 3 modellerinde ise yine karbon karbon zincir yatağı kullanan firma, Sugar Race ve Sugar 29 modellerinde ise karbon oynar arka üçgen kullanmış. Gary Fisher, Cake 1’in sektördeki en hafif ve en performanslı 5”lik model olduğu konusunda da oldukça iddialı. www.fisherbikes.com
Sugar Race
Sugar Race
Büyük boyut için tıkla!

Her Gün, Her An, Her Zeminde

Artık hemen hemen her dağ bisikleti firması, bisiklet modelleri içerisinde en az bir adet serbest sürüş modelini müşterilerine sunuyor. Hemen her türlü zeminde sürüş imkanı veren, yokuş çıkabilen, hoplama zıplama ve düşüşlerde yeterli amortisör esneme paylarına sahip bu modellerde aranan en önemli özellikler, yokuş çıkacak kadar hafiflik ile tüm darbeleri karşılayabilecek kadar güçlü bir yapıya sahip olabilmek.
Orbea Rallon FXR
Orbea Rallon FXR
Büyük boyut için tıkla!

Ürettiği yol bisikletleriyle ünlü Orbea firmasının ürettiği ilk serbest sürüş modeli, değişken esneme paylarının kolayca ayarlanabildiği disk frenli 2.8 kg ağırlığında bir kadro ile birlikte geliyor. Rallon adı verilen bu model, Orbea’nın hızlı ayar “FitFast” adı verilen teknolojiyi de içeriyor. Bu teknoloji sayesinde, kadronun esneme payı ve geometrisi, bir hızlı tutaç (quick release) mandalı hareketiyle değiştirilebiliyor. 5 farklı konumda ayar yapma imkanı veren bu sistem ile kadronun geometrisi ve açıları her iki yöne de 2 derece kadar değiştirilebilirken, amortisör ve göbek yüksekliği üzerinde de 2.5 cm kadar oynama payı farklılığı sağlanıyor. www.orbea-usa.com

Giant bu konuda iki farklı kategoriye sahip. Daha çok tepe inişine yatkın olan AC serisi ve daha hafif olan VT serisi. Her iki seri ile farklı esneme payları elde ediyorsunuz. AC serisinde arka esneme payları 5.3” ile 6.3 arasında sağlanırken, VT serisinde bu rakamlar sırasıyla 5” ile 5.75” arasında değişmekte. Her iki seride de muhtemel gereksiz pedal oynaklığının (bobing, pogoing) azaltılabilmesiiçin Manitou’nun SPV ekipmanlı amortisörleri kullanılmış.
Giant AC1
Giant AC1
Büyük boyut için tıkla!

Çok yakın geçmişe kadar 6” civarı esneme payları pedal oynaklığının dezavantajları nedeniyle sadece tepe inişi bisikletlerinde tercih ediliyor, bu tür amortisörler ile yokuşları tırmanmak çok mantıklı görünmüyordu. Ancak son yıllarda amortisör teknolojilerinde görülen gelişmeler sonucunda, hafif alaşımlı yüksek esneme paylı modellere doğru önemli bir kayış gözlenmekte.

Bu yaklaşıma verilebilecek en güzel örneklerden biri de özellikle 10” (25.4cm) esneme payına sahip başarılı modeli Mono DH benzeri bisiklet modelleriyle üne kavuşan Foes firmasının yeni tek noktadan arka maşa sistemli 7.5” esneme payına sahip Inferno modeli.
Inferno
Inferno
Büyük boyut için tıkla!

Inferno’nun, 17” lik orta boy kadrosu 3.5 kg ağırlıkta bisikletseverlere sunuluyor. Bu seneki Interbike’ın açılışında Dirt Demo (deneme) günlerinde ziyaretçilerin de bizzat tecrübe ettikleri gibi Inferno ile yokuş çıkmak neredeyse bir zevk haline gelmiş durumda. Arka amortisör olarak Curnutt XTD kullanılan model şüphesiz serbest sürüş meraklıları için favori modellerin başında geliyor. www.foesracing.com

Tekparça (monocoque) gövde olarak tasarlanan kadrosu görenleri birkez daha kendisine baktıracak kadar çekici. Çelik yaylı amortisöre sahip modelinde sadece kadro fiyatı 2000 dolarken, titanyum yaylı modelde fiyat 2140 dolara yükseliyor. Hatta kayan disk fren sistemi ile (arka tekerleğin yeryüzü şekillerine gösterdiği tepkilere paralel olarak hareket ederek tekerleğin yeni konumuna uyum sağlayan bir disk fren düzeneği) modelin fiyatı çelik ve titanyum olmak üzere sırasıyla 2140 ve 2280 dolarlar seviyesine geliyor.

Astrix Sport firması da serbest sürüş bisikletlerine iddialı Huckster modeliyle giriş yapıyor.
Huckster
Huckster
Büyük boyut için tıkla!

7.5” esneme payına sahip Curnett amortisör, paralel bağlantılı arka amortisör düzeneği ile sunulan model ile Astrix tüm pedal kaynaklı istenmeyen oynamaları neredeyse ortadan kaldırdığını iddia ediyor. www.astrixsports.com

Sıra Geldi Tepe İnişi Dünyasına

İsterseniz tırmanırsınız ama canınız biraz yanabilir cinsi bisikletler olarak da tanımlayabileceğimiz tepe inişi bisikletlerde, Intense ünlü M1 modelinin 2004 versiyonu M3 ile oldukça iddialı.
Intense M3
Intense M3
Büyük boyut için tıkla!

9.5”lik esneme payı ve VPP (virtual pivot point) teknolojisi ile sunulan modelde kullanılan bu teknoloji bu kadar büyük esneme payına sahip olmasına rağmen kadronun pedal hareketlerinden en az etkilenmesini sağlıyor. Aslında VPP teknolojisi Santa Cruz bisikletlerinin hazırladığı bir tasarım. Ancak Intense ve Santa Cruz birçok ortak projede birlikte çalıştıklarından, Intense bu tasarımın patentini Santa Cruz’dan satın alarak kendi modellerinde kullanıyor.
Sinister R9
Sinister R9
Büyük boyut için tıkla!

Sinister R9 ve Specialized Demo9 da çoğu tepe inişi ortamında pek de sıklıkla göremeyeceğiniz cinsten modeller. www.sinisterbikes.com Bu modeli diğer tepe inişi bisikletlerinden ayıran en önemli özellik, arka amortisöründe kadroya bağlantı noktalarında kullanılan kauçuktan malzeme. Bu uygulama ile düşüş anında amortisörün kadroya zarar vermesi önlenmiş oluyor. Bir diğer özellik ise kadronun 24” ve 26” lik tekerleklere uyumlu olması. Bu da modelin kullanım alanını oldukça genişletiyor. Ayrıca eğer ciddi olarak ilgileniyorsanız, R9 sadece 23.5” uzunluğundaki üst boru ile sunulan tek boy bir kadro ile sunuluyor ve bu nedenle herkesin kullanabileceği bir kadro değil.
Specialized Demo9
Specialized Demo9
Büyük boyut için tıkla!

Daha önce 2004 yılı Specialized modellerini tanıtmaya çalıştığımız yazımızda da bahsettiğimiz Demo9 ilk bakışta oldukça karmaşık bir arka amortisör düzeneğine sahip. Specialized mühendisleri bu modeli tasarlarken, yıllardır yakaladığı büyük başarı ile kendini kanıtlamış FSR teknolojisi sayesinde tek noktadan oynak bağlantı anlayışını bir potada birleştirmiş. Sistem araziye çıktığında, 9”lik esneme payını kullanırken normalden daha uzun bir zincir yatağını da zorunlu kılıyor zira arka düzenek dikey salınımlar dışında düşey yönde de salınıyor. Demo9’un temel ve en önemli amacı büyük darbeleri emmek.

5200 dolarlık Demo9’a çok fazla kişinin ekonomik nedenlerle sahip olabileceğini sanmıyoruz ancak eğer bu şansı yakalayanlarınız olursa gerçekten sağlam bir bisiklete sahip olacaklarını şimdiden garanti edebiliriz. Sadece kadro olarak model 2700 dolara satılıyor.

Dağ bisikleti dünyasından yenilikleri sizlere aktarmaya devam edeceğiz.

MTBTR'yi izlemeye devam edin.

 

 
Yayın Sponsoru
  Teknoloji - Donanım

Elektrikli Dağ Bisikletleri Ne Getiriyor?
Elektrikli bisikletler son birkaç yıldır bisiklet dünyasındaki en önemli gelişmelerden sayılıyorlar. Bisiklete binen insan sayısın ... Devamı » » » 

Türkiye Bisiklet Turu Ayakkabılar
“Dost başa bakar, düşman ayağa” derler, 51. yapılan TUR’da yarışan sporcular biz amatörlerin rakibimiz olamaz ama biz yine de ayak ...
Devamı » » » 

Türkiye Bisiklet Turu Bisikletleri

Etixx – Quickstep


Marka / Model: Specialized Venge
Çekiş Sistemi: FSA K-Force Light aynakol / Shi ...
Devamı » » » 

Eki.14 Mavic, Fox, 661, Met ve Scott'ın...
Tem.14 Shimano Ultegra 6800 Testi
Haz.14 SRAM X0 2x10 Grup Testi
Haz.14 MTBTR'de Yazlık Testler
Şub.13 Merida 2013/14 Model Yılı Yenil...
Tem.12 99. Fransa Turu'nda Bisiklet ve ...
Haz.12 Sedona İstanbul Yollarda
Haz.12 Kaskı Doğru Takmak
Auğ.11 3x10 Shimano XT Testi
Tem.11 Mamut Trailers Testi
Nis.11 Shimano'nun İki Yeni Rüzgarlığın...
Şub.11 Specialized bgFit Deneyimi
Tem.10 Değişik Vites Oranları Ne Getiri...
Haz.10 Scott Genius LongTravel, Yeni Sc...
May.10 Sigma Topline 2209
Mar.10 DT Swiss & Schwalbe RideCamp
Ksm.09 Karbon Hakkında Soru-Cevap
Tem.09 AFC Ürünlerini Test Ettik!
Haz.09 Scott'ın 2010 Model Yenilikleri
Şub.09 Shimano'nun Yeni Orta Yolu: SLX
Eki.08 Fox 2009: Dünyanın En İyi XC Kom...
Haz.08 Sigma Sport Powerled Black Testi
Teknoloji - Donanım Arşivi

 

  Bu yayın 5022 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015