Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
06 . Mart . 2021  
Kış Bisikletçiliği
Kar Yağarken

Kış Bisikletçiliği

Yazar: Cüneyt Kazokoğlu
15.11.2003

Önümüz kış. Maarif takviminde pastırma yazı geride kaldı, önümüzdeki günlerde neredeyse aralıksız fırtına, yağmur geliyor. Havalar artık erken kararıyor, paltosuz sokağa çıkılmıyor. Eğer güzel hava bisikletçiliğiyle yetinip yılın kimileri için en güzel mevsimini pencereden seyredecekseniz çok şey kaçıracaksınız demektir. Bir kere olsun kimselerin olmadığı ormanda tek başınıza karın bisikletinizin lastikleri altında çıtırdayarak ezilirken çıkardığı sesi duyan, o serin temiz havayı içine çeken ne demek istediğimi anlar.

Büyük boyut için tıkla!

Hiçbir şey değilse bile kış romantik bir mevsimdir, kış demek buğulanan gözlükler, paltosuna sarılmış insanlar, hızlı atılan adımlar, hafif yağan kar, eldiven demektir, yem arayan serçeler, salep demektir kış, sokaktan geçen bozacının bağrışı, üşenmeyenler için ani bir şekilde verilen karar, arabaya biniş ve Vefa’ya gitmektir. Belli bir yaşın üstündekiler ve iflah olmaz romantikler Tombe la Neige dediğimde gülümseyeceklerdir, bir neslin ağzından düşmeyen Salvatore Adamo’nun Nilüfer’in plağıyla müzik hayatımıza giren efsanevi şarkısı kıştan zevk almayı bilenlerin kalbini her daim titretir: Her yerde kar var, kalbim senin bu gece…

Elbette kış bisikletçiliği sayesinde mevsim romantizmiyle sporu birleştirirken belli kurallar var ve soğuk havalarda veyahut yağışta bisiklete binmekten zevk almanız için bu kurallara dikkat etmeniz gerek. Aksi takdirde ilk gezi akabinde şifayı kapıp „Her yerde kar var“dan „Bir daha asla sevmeyeceğim“e geçilir. Kış deyince akla gelen soğuklardır, yani dikkat edilmesi gereken ilk nokta da bu bağlamda üşümemektir. Donanımın, giyimin önemi dolayısıyla yadsınamaz. Kış bisikletçiliği için özel üretilmiş parçalar hakkında detaylı bir yazımız gelecek, bu nedenle bu yazıda genel bir bakış atıp dikkat edilmesi gereken noktalardan bahsedip tavsiyelerde bulunacağız.

Kışın en zayıf noktamız ellerimiz ve ayaklarımızdır. Ellerimiz ve ayaklarımız kanla beslenme açısından vücudumuzun en uç noktalarıdır, soğukta vücudumuz kendini ısıtmaya çalışırken kanı uçlardan başlayarak çeker, bu yüzdendir ki dağcılıkta ilk donan ve kopan noktalar parmaklardır, burundur. Ayrıca dağcılıkta olmayan bir etki de vardır bisiklette, rüzgar. Ellerimiz ve ayaklarımız hareketsiz bir şekilde rüzgara maruz kalırlar. Aşağıda verdiğimiz çizelgede havanın sıcaklığının bisiklet üzerinde belirli bir hızda giderken nasıl hissedildiğini görebilirsiniz.

Büyük boyut için tıkla!

Rüzgar ile ilintili ve geniş anlamda kış bisikletçiliğinde dikkat edilmesi gereken en önemli nokta kuru kalmaktır. Özellikle soğuk havalarda terleyince ıslaklığı dışarı atamayan giysiler giymek bunların teri emmesine ve rüzgarın çok daha zararlı sonuçlar doğurmasına yol açar, hastalığa davetiye gibidir. Bu nedenle kış bisikletçiliğinde pamuklu giymekten kesinlikle kaçınmak gerekir. Pamuklu giyecekler, çorap olsun, t-shirt olsun, fanila/atlet olsun teri dışa aktarmak yerine emerler, bunun sonucu olarak üşütürler. Dolayısıyla içeriden başlamak gerekirse ayaklarda sentetik çoraplar, iç çamaşırı olarak da fonksiyonel iç çamaşırı ve iç çamaşırında önemli bir nokta, bol olmayan, cilde yapışık iç çamaşırı şart. Birinci kat olarak terle ilk karşılaştıkları için bu katlar gerçekten önemli. Kışa ya da uzun olmaları kişisel deneyime, havanın sıcaklığına bağlı.

Büyük boyut için tıkla!

Yine el ayaklar demişken eldiven seçimi de dikkat edilmesi gereken bir konu. Eldiven seçiminde ürün yelpazesi oldukça geniş, ama Gore (Windstopper) imzalı eldivenler, son yıllarda sistemi kopyalayan markalar, teknoljiler çıkmasına rağmen rüzgara karşı en iyi korumayı sağlıyor, bunun yanında su geçirmiyor, teri dışarı aktarıyor, ki bu zaten Gore markasını dünyaca ünlü yapan sistemin özelligi, Goretex.

Gore eldiven
Gore eldiven
Büyük boyut için tıkla!

Vücuttaki ikinci kat bacaklarda uzun tayt, üstte ise triko. Bacaklara giyilen taytlar birkaç kattan oluşabilir. Eğer pedli uzun taytınız tek kat üşütüyorsa içinize giyeceğiniz kısa taytın üstüne pedi olmayan ikinci bir tayt üşümenizi engelleyecektir. Vücudunuzun üst kısmında ise uzun kollu ve yine bol olmayan bir triko yeterlidir. Yine aranan özellik teri dışarı atabilmesi, nefes alabilmesi.

Shimano uzun tayt
Shimano uzun tayt
Büyük boyut için tıkla!

Bir kat daha yukarı çıkarsak bacaklarınızı çamur ve sudan koruyacak ayrıca daha da sıcakkalmalarını sağlayacak kış için özel üretilmiş bisikletçi pantolonları geliyor. Bunlar da aynı şekilde nefes alma özelliğiyle donatılmış olursa elbetteki faydalı. Üst vücutta ise hava durumuna göre birkaç seçenek var. Hava kuruysa soğukluğa göre rüzgar önleyici (windstopper) özelliğine sahip bir kış ceketi giyilmesi uygundur. Dikkat edilecek nokta yakasının iyi oturması ve yüksek olması, bilek kısımlarının da eldivenlerin manşetlerinin sığabileceği kadar geniş olmasıdır. Bunun üstüne ihtiyaca göre ayrıca bir yelek daha giyilebilir. Hava ıslak olursa yağmurluk gerekecek elbette. Üst sınıf yağmurluklar rüzgar geçirmeyip teri dışarı atarken yağmuru da içeri bırakmayacak kadar üstün teknolojiyle üretiliyorlar. Fiyatları da elbette buna oranlı. Almak şart değil, yalnız kullanacağınız yağmurluğun pazar torbasından hallice olması yararınıza olacaktır.

Gore ceket
Gore ceket
Büyük boyut için tıkla!

Ayaklar için kış için üretilmiş özel ayakkabılar var. Bunların mevsimlik ve yaz ayakkabılarına nispetle farkları, elbette rüzgar ve suya karşı dayanıklı olmaları. Yapısal olarak da bilekten yukarısına çıkmaları farkları. Yazlık ve mevsimlik SPD tip ayakkabılarda açık nokta vardır, bu da pedal dilinin monte edildiği yerdir. Bu nokta hem suya, hem soğuk havaya karşı açıktır. Bu yüzden kış için özel ayakkabı almak istemeyenlerin alternatifi ayakkabı kılıfıdır. Bu da çokluk neoprenden, Gore’den yapılmış olup hem suya, hem soğuğa karşı koruma sağlar.

Shimano kışlık ayakkabı
Shimano kışlık ayakkabı
Büyük boyut için tıkla!

Kış bisikletçiliğinde en önemli noktalardan biri başımızdır. Kafamız ve boynumuz aracılığıyla vücudumuz ısısının %50’si kadarını kaybeder. Boyun için yüksek yakalı bir triko gerektiğinden bahsettik. Baş içinse havaya göre alternatifler değişik. Kaskla beraber kullanılabilecek berelerle başlıyor, kask kılıfıyla devam ediyor ve gerçekten soğuk havalar için kar maskesine kadar devam ediyor yelpaze.

Gore kask kılıfı
Gore kask kılıfı
Büyük boyut için tıkla!

Giyimi bitirdik, sıra donanıma geldi. Kışın elbette bisiklete binerken susuyoruz, şişeden ya da sırtımıza aldığımız su tulumundan içeceğimizi içeceğiz. Lakin dikkat edilmesi gereken bir nokta kendimizi rüzgardan korurken içeceğimizi ihmal etmememiz, aksi takdirde binmeye başladıktan 15 dakika sonra içeceğimiz buz gibi olacaktır. Camelbak’ın HydroBak modeli gibi ince tulumlar ceketin altında taşınabilir, şişe olarak da termoslu şişeler tercih edilmelidir. Eğer tulum genişse ve ceketin altında olmuyorsa alternatif termos fonksiyonlu tulumlardır. Her halükarda tulum olsun, şişe olsun, içeceğin sıcak ya da en azından ılık olması iyi olacaktır.

Kış mevsiminin bir azizliği de erken kararan havadır. Bunun için far pillerinizin dolu olması, ve herşeyden önemlisi iyi ve çalışan bir farınızın olması şart. Işık sistemleriyle ilgili yazımızdan bu konuda teknik bilgi edinebilirsiniz. Olay sadece sizin önünüzü görmenizle bitmiyor elbette, sizin görülmeniz de emniyetiniz için önemli. O yüzden bisikletin arkasına da kırmızı bir ışık, ve kıyafetinizde far ışığını vs. yansıtacak reflektör parçalarının bulunması iyi olacaktır.

Yine su ve çamurdan korunmak için herhalde en iyi parçalardan biri çamurluk. Değişik modeller var.

Büyük boyut için tıkla!

Bütün bu tavsiyelere uyduğunuz takdirde soğuk havalarda bisikletin tadını çıkarmanızın ve farklı bir zevk tatmanızın önünde hiçbir engel kalmadı demektir.

Bu aşamada kış bisikletçiliğinin belki de en güzel noktası gelir. Kış bisikletçiliğinin eve dönüşü ayrı bir zevktir. Serin, temiz bir havada bindikten sonra yorgun argın, biraz üşümüş bir şekilde sıcak eve girildiğinde insanın içini bir huzur kaplar… Kışın tadını çıkarmak gerek, pencereden seyretmemek, bir parçası olmak. Soğukları yararak sıcak eve döndüğümde kulaklarımda annemin ben çocukken okuduğu Behçet Kemal Çağlar’ın Mevsimler şiirinin kışla ilgili kıtası yankılanır:

[…]

-Oh! Açıldı gözüm, gönlüm…

Gördüm… Gördüm… Gördüm… Gördüm…

- Dur, bağırma avaz avaz,

Neyi gördün a yaramaz?

-Isıtmayan güneş gördüm…

Sobalarda ateş gördüm…

Dağlar taşlar bembeyazdı,

Sokakta kış evde yazdı…

Evi ne çok sevsem azdı… 

 
Yayın Sponsoru
  Panorama

Aydın A. Güney & Pınar A. Avşar'la TUR Üzerine
Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu sırasında yükün çoğunluğunu vitrinde fazla olmayan bir ekip çekiyor. Bu ekibin başında A’dan Z’y ... Devamı » » » 

Emin Müftüoğlu ile Günümüzü Değerlendirdik
Emin Müftüoğlu ile TUR sonunda bir araya geldik. Başarılı geçen bir organizasyondan sonra yorgun, çoklukla olduğu gibi vakti kı ...
Devamı » » » 

Bisiklet Yolları Algısında Yanlışlar

Samuel Beckett’in “Godot’yu Beklerken” piyesini seyredenler bilir: Estergon ve Vladimir, iki perde boyunca, Godot diye birini b ...
Devamı » » » 


Eki.14 İBB Emirgan Planları, Bisiklet v...
Haz.14 The Accidential Death of a Cycli...
Şub.14 The Armstrong Lie
Ara.13 Londra ve İstanbul'da Bisikletin...
Eyl.13 Süslü Kadınlar da Bisiklete Bine...
Eyl.13 Emin Müftüoğlu'yla Kısa Kısa
Auğ.13 Katlanır Bisiklete Giriş
Haz.13 Bisikletle işe gitmenin püf nokt...
Nis.13 Yaz Yaklaşırken 3 Büyük Şehirde ...
Mar.13 Dünyanın En Pahalı Bisikletleri
Eki.12 Velodromda Bir Gün
Tem.12 Dünden Bugüne Bisiklet...
Tem.12 Fransa Turu Tarihinden Hikayeler
May.12 Ruanda Bisiklet Takımı
May.12 İngiltere'de Bisiklet Ulaşımı Po...
Oca.12 Londra'dan Bisiklet Esintileri
Ara.11 Kış Yarışları Öncesi Temel İpuçl...
Eki.11 10 Tanınmış Sima’ya Sorduk
Eyl.11 Pedalla Enerji Üretttik
Eyl.11 Canyon'un Derinliklerine Yolculu...
Nis.11 Araba mı Daha Hesaplı Bisiklet m...
Şub.11 Pedal Alternatif Enerji Çözümü O...
Panorama Arşivi

 

İlgili Linkler:  

yayin   Kışın Bisiklet  

  Bu yayın 8875 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015