Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
20 . Ocak . 2019  
Sonbaharda Bisiklet Sürüşü
Pastırma Yazı

Sonbaharda Bisiklet Sürüşü

Çeviren: Cüneyt Kazokoğlu
17.11.2003

Sonbaharda özellikle yağmur sonrası ormanda karşımıza çamur, batak zemin, su birikintisi gibi engeller çıkar. Bunları kazasız belasız atlatmak için doğru tekniği kullanmak şart. En önemli nokta: Ağırlık arkaya. Bu hareket ön lastiğinizin zemine dalmasını ve hızınıza göre gidon üzerinden uçmaya kadar varacak sonuçlar doğmasını engeller. Geçilecek engel gelmeden pedallar üzerinde kalkıp kolları uzatıp ağırlığı selenin arkasına doğru kaydırmak gerekiyor.

Sudan geçiş
Sudan geçiş
Büyük boyut için tıkla!

Ağaç kökleri kuru oldukları sürece sorun yaratmamakla beraber ıslandıkları zaman kayganlaşırlar. Ağaç kökü üzerinde ön lastiğinizin kayıp sizi düşürmemesi için dikkat edilmesi gereken en önemli kural: Daima 90°’lik acıyla geçmek. Köke gelindiğinde gidon lastiği köke 90° olacak şekilde kırılır. Eğer ıslaklık çoksa arka lastiğin de dik geçmesi gerekir. Bunun için tamamen yönünüzü köke dik getirmeniz lazım. Ayni kurallar ıslak kayalar için de geçerli.

Köklere dikkat
Köklere dikkat
Büyük boyut için tıkla!

Köklerle karşılaşıldığında kullanılabilecek başka bir teknik de bunların üzerinden zıplamak. Eğer bisikletinizle zıplama (Bunny Hop) tekniğini yerleştirmediyseniz önemli değil, yapmanız gereken kökleri geçerken bisikleti zıplatmak yerine lastiklere olan baskıyı azaltacak şekilde kendinizi kaldırmanız. Baskının azalması sayesinde kayma ihtimali de oldukça düşecektir. Önemli olan nokta burada ağırlığınızı bisikletin orta seviyesinde tutmanız, yani ne çok öne ne çok arkaya kayılacak.

Büyük boyut için tıkla!

Bu kural bisikletle hangi zemin geçilirse geçilsin, hangi teknik kullanılırsa kullanılsın daima geçerlidir: Rahat olun. Kollarınızı kasıp da elciklere kenetlenmenizin manası yok. Bunun tek bir etkisi olacaktır, o da aldığınız zevk kasılmanız nedeniyle kaçar, düşme ihtimaliniz artar. Kendinizi bu rahatlığa alıştırmak için yapabileceğiniz bir çalışma: Yolda giderken gidonu bırakır gibi yapın, ellerinizi yavaşça açın ki gidon avuçlarınızın içinde hareket edebilsin. Aslında bir bisikleti yönlendirmek için ne kadar az güç gerektiğini fark edecek ve şaşıracaksınız. Aynı şekilde arazide de gidonu serbestçe, rahatça tutarsanız çok daha zevk alırsınız. Ön lastiğiniz kendiliğinden doğru yolu bulur. Ayrıca dikkat edilmesi gereken başka bir nokta daima ileriye bakın, ön lastiğe ya da lastiğin hemen önüne değil.

Rahat olun
Rahat olun
Büyük boyut için tıkla!

Eğer kökünüzerinden zıplayacaksanız iki yöntem var. Birincisi Bunny Hop yöntemiyle köke gelmeden kalkmanız ve kökü geçtikten sonra inmeniz. Bunun için öncelikle Bunny Hop’u, yani zıplamayı düz arazide beceriyor olmanız şart. Daha da ileri teknik kullananlar gelen ilk kökü rampa olarak kullanırlar. Ön lastiğin kökle temasından sonra baskı uygulayarak vücudu gidiş yönünde havaya çekmek hem çok uzağa zıplamamanızı, hem de iniş sırasında kontrolü daha kolay korumanıza yardımcı olur.

Köklerin üzerinden zıplama
Köklerin üzerinden zıplama
Büyük boyut için tıkla!

Çokça görülür, yolda yağmur sonrası akan su kendine yol açar, derin yarıklar oluşturur. Eğer zıplama tekniğine vakıfsanız, profesyonel yarışçıların bu yarıklarla bahsetmek için kullandığı tekniği kullanabilirsiniz, yani zıplayabilirsiniz. Lâkin yarıklar gidiş yönüne paralelse durum zorlaşır. Böyle bir anda yanal zıplama yapmanız gerekebilir. Bunun tekniği: Zıplamadan önce yarığı geçecek yöne dönülür ve ayağa kalkılır. zıplama esnasında vücudunuzun üst kısmını çevirerek ağırlığınızı zıplama yönüne vereceksiniz. Akabinde ön lastiği kaldırıp arka lastiği çekmeniz gerekiyor. Havadayken ise tekrar eski yönünce dönmek için vücudunuzu yine eski yönüne çevirmeniz gerek. Bu sayede zıplama öncesiyle sonrasında yönünüz değişmemiş olacak. Önemli nokta zamanlama. Önce düz bir arazide engelsiz zeminde denemeniz yanal zıplamaya alışmanızı kolaylaştıracaktır.

Yanal zıplama
Yanal zıplama
Büyük boyut için tıkla!

İki tekerlekli taşıtlar virajlarda yana yatarlar. Kuru zemindeyken bile kimi zaman insanın içini kaldıran bu yan yatışlar, ıslak zeminde ayrıca tehlike arz eder. Kaygan zeminde önemli faktörler lastiğin profili ve bisiklet üzerindeki pozisyonunuzdur. Önemli nokta dış taraftaki pedala ağırlığınızı vermeniz. Viraja yatmanız ya da bisikleti viraja bastırmanız lastiklerin yol tutuşuyla, zemin sathıyla ve eğiminizle değişir.

Virajlarda dikkat
Virajlarda dikkat
Büyük boyut için tıkla!

Derin olmayan ve dar yarıklarda ise bunların üzerinden geçmeniz en güvenli yol. Aynı köklerde olduğu gibi mümkün olduğunca dik bir acıyla yaklaşmak gerekiyor. Yarığa gelmeden yine pedallarda ayağa kalkıp ön lastiğe verdiğiniz ağırlığı azaltmanız, yani vücudunuzu arkaya çekmeniz lazım. Ön lastik geçtikten sonra arka lastik zaten kendiliğinden geçer. Ve yine en önemli nokta: Rahat olun. Ve gözünüz ileride olsun.

Büyük boyut için tıkla!
İyi eğlenceler!

Kaynak: Mountainbike Magazin 

 
Yayın Sponsoru
  Sağlık ve Antrenman

Bisikletle Oryantiring Nedir?
Türkiye, Dağ Bisikleti alanında önemli başarılara imza atmaya başladı. Bunu bir adım öteye taşıyarak Dağ Bisikleti’nin adrenalini ... Devamı » » » 

Bisiklet Sürerken İşaretlerle Haberleşmek

Grup içinde bisiklet sürdüğünüzde, birbirinizi potansiyel tehlikelere karşı uyarmak en temel sorumluluklardan biri olmalı. Çoğu ...
Devamı » » » 

Kapalı Mekanda Antrenmanın Püf Noktaları
Havaların çoğu zaman sıcak seyrettiği ülkemizde bisiklet antrenmanları için genellikle açık havada spor tercih edilmekte. Bir açıd ...
Devamı » » » 

Eki.12 Doping: Hangi Spor, Hangi Ulke, ...
Eki.12 Sporcular İçin Magnezyum
Eyl.12 Hangi Kas Ne Kadar Çalışır?
Mar.11 Yüksek Yoğunluklu İnterval ve La...
Oca.11 Karbon mu Daha Hızlı, Yoksa Çeli...
Tem.10 Yazın Bisiklete Binerken Nelere ...
Ksm.09 Sonbaharda Bisiklet
Tem.09 Fırtınada Ne Yapmalı?
May.09 VO2 Max Testleri
Oca.09 Sezon Dışında Ağırlığı Korumanın...
Oca.09 Kışın Neler Giymeli?
Auğ.08 Sınırların Peşinde
Haz.08 Spor Yaparken Müzik Dinlemeli mi...
Oca.08 Dengeli ve Düzenli Beslenmenin Ö...
Oca.08 Kötü Havalarda Bisiklete Alterna...
Ksm.07 Spor Yapmak İçin Bahaneler
Ksm.07 Kışa Girerken Beslenme Tüyoları
Eki.07 Kadın ve Erkeklerde Kilo Verme
Auğ.07 Sıcakta Bisiklete Binmek
Tem.07 Ne İçmeli, Nasıl İçmeli?
Tem.07 Daha İyi Sürüş İçin Derleme
Haz.07 Yarıştan Önce, Yarış Sırasında v...
Sağlık ve Antrenman Arşivi

 

  Bu yayın 3931 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015