Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
20 . Ocak . 2019  
İpsala - Mecidiye - Güneyli - Çanakkale
5-6-7. Günler

İpsala - Mecidiye - Güneyli - Çanakkale

Yazar: Suat Akdemir
18.11.2003

5.GÜN
İpsala - Mecidiye: 108 km
Toplam mesafe: 537 km
Ortalama hız: 14 km/saat
Maksimum hız: 50,5 km/saat

İpsala'dan sınıra paralel gidiyorum. Paşaköy'ü, Yeni Karpuzlu'yu geçtim. Enez'e kadar olan 25 kilometrelik toprak yol beni epey sarsmasına rağmen pişmanlık yaratmayacak kadar güzel kareler sunuyor.
5.6.ve 7. Günlerin Güzergahı
5.6.ve 7. Günlerin Güzergahı
Büyük boyut için tıkla!

Bu yolda Gala Milli Parkı bulunuyor ve özellikle kuş meraklıları için çok cazip olmalı. Göz alabildiğince uzanan sazlıkların arsında türlü çeşit kuş sesleri arasından ve sınır disiplinini hissederek ilerliyorsunuz. Bu yollardan geçebilmek için köylüler yıllık izin kağıdı çıkartıyorlar.
Büyük boyut için tıkla!

Dünkü köpek saldırısından sonra diğerlerinin sorun olması mevzu bahis olamaz diye düşünüyorum. Yine de koyun sürülerinin yanından geçerken mutlaka durmak lazım. 6-7 fertli köpek aileleri sürüleri koruyor. Karşılaştığınızda destursuz geçmeye kalkmayın. Sakince durun, kaskınızı, gözlüğünüzü çıkarın. Mümkün olduğunca diğer insanlara benzemeye çalışın ve bekleyin. Saldırmaya niyetleri yoksa en gençlerinin sinirli hallerine uymak yerine liderlerinin peşinde yavaşça yanınızdan geçeceklerdir.
Büyük boyut için tıkla!

Bu yollarda tekin olmayan tuhaf bir gerilim var. Issızlığın ortasında meczup biriyle karşılaştım. Bütünüyle zamanın ve mekanın dışına taşmış olduğu her halinden belliydi. Bakıp görmüyor konuşup anlatamıyordu. Ayaklarının dibinde içinde ne olduğunu kestiremediğim bir yığın naylon poşetiyle boşluğa bakıyordu. Çin'li, Tayland'lı ya da uzak doğudan bir yerlerden olmalıydı. Sınırı geçmeye çalışırken yolunu ve aklını yitirmiş gibiydi. Yanımdaki çikolataları uzattım, almadı. Hırlamakla konuşmak arasında bir sesle 'Bulgaristan', dedi, 'Pakistan', dedi, başka bir şeyler daha söyledi. Fotoğrafını çektim ve yoluma devam ettim. 20 kilometre sonra yolda rastladığım askerler adamı aradıklarını söylediler. Anlaşılan birileri haber vermiş.
Garip Bir Adam
Garip Bir Adam
Büyük boyut için tıkla!

Enez'de Özkan Restaurant'da çok ucuza nefis deniz kefali yedim. Enez'den sonra Yenice yolunda (22-51 no'lu yol) yokuşlar ve inişler başlıyor. Tırmanarak Büyükevren'e, inerek Hasköy'e vardım. Yol çalışmaları... Taze zift kokusu, henüz dökülmüş asfaltta lastiklerinizin sesi, hiç kullanılmamış bir yolda inişler çıkışlar... Ama galiba daha çok çıkışlar.
Büyük boyut için tıkla!

Çelebi'den sonra haritada gösterilmeyen Şabanmera'nın hemen çıkışında, sol tarafta Erikli istikametine giden zor bir toprak yol var. Şabanmera'nın girişinde de "Mehmet Ağa'ın Yeri"nde kuzu çevirme yapıyorlar. Özgün, lezzetli, özentisiz... Toprak yolda Saros körfezinin güzel manzarasını paylaşacak birini özlüyorum. Koruklu, Danişment'i geçip Erikli'ye vardım. 2 kilometrelik inişle sahile, herhalde daha çok şehirlilerin yaşadığı yere geldim. Yazın otel varmış ama şu anda yok.

Güneş batmak üzere. En yakın köy Mecidiye. Otel olup olmadığını kimse bilmiyor. 10 kilometrelik yolu son 'performans'la rüzgara karşın yirmi dakikada aldım. Bakkala otel soracakken Saros Otel logolu arabayı görüyorum. Alacakaranlıkta doğaya uyumlu otele varıyorum. Burada daha çok dalgıçlar kalıyormuş. Yine tek otel ve ben yine tek müşteriyim!

6.GÜN
Mecidiye - Güneyli (Sahil): 76 km
Toplam mesafe: 613 km
Bisiklet üstünde geçirilen zaman: 5 saat 30 dakika
Ortalama hız: 13.8 km/saat
Maksimum hız: 57 km/saat

Yol soracaksanız asla grup halindeki insanlara sormayın! Kafanızın karışmasından başka bir işe yaramıyor. Kahveler tahmin edileceği gibi en iyi bilgi edinme mekanları. 'Nereden' olduğunuzu söylemezseniz sohbet başlayamaz. 'Neredensin?' sorusu, merhaba gibi. Bunu herkesin sorduğunu düşünmüyorlar elbette. En iyisi bir tür meditasyon gibi algılayıp sabırla cevap vermek. Ora'nın da neresinden olduğunuzu soruyorlar. Eğlenmek için kafadan atabilirsiniz. Nasıl olsa bildiklerinden sormuyorlar.

Kız çocuklarını seviyorlar ama oğlanlar 'aslan parçası.' 'Yol yokuş mu?' 'Kaç kilometre?' gibi soruları boşuna sormayın. Haritanız daha bilgilidir. Çekingen davrananlar, kendisiyle arkadaşlık etmenizi bekleyenler, bunu daha ileri götürmek isteyenler çıkabiliyor! İki arkadaştan biriyle durum gereği biraz daha yakınlaşmışsanız aralarında kavga ya da küslük olabiliyor. Köylerde tesadüflerin dışında kadın görmüyorum. Tarlada çalışırken, traktör romörklerinde çalışmaya giderken rastlıyorum onlara. Girişken olmayan gözlemciler kadınlar.
Büyük boyut için tıkla!

Kahveler, kaygısız, küfürbaz, kayıtsızca izleyen ihtiyarların mekanları. En yaşlıları pek konuşmuyorlar. Duvarlarda Atatürk posterleri... Her köyde cami mutlaka var. Esmerlikle sarışınlık içiçe... Camiyle meyhane yanyana... Örtünmüşle örtünmemiş ana kız... Toprağı seviyorlar sahiden. Para kazansalar da kazanmasalar da... Buğday, arpa, ayçiçeği ve her şeyi ekiyorlar. Traktörlerin çalışmışlığı her hallerinden anlaşılıyor. Yanmış tarlalar hem katastrofik hem de umutlu bir bekleyiş içinde.
Büyük boyut için tıkla!

Mecidiye'nin limanı İbrikbaba (İbrice) dalıcıların merkezi. Sabah limandaki kahvede buluşup dalışa çıkıyorlar. Dalışa yeni başlayacak olan Mehmet benimle bisiklet sohbeti yapmayı tercih ediyor. İbrikbaba'dan Gökçetepe'ye 20 kilometrelik toprak, toz, taş bir yol var. Çamların arasından Saros kıyılarını yalıyor. Dördüncü kilometrede ilk lastik patlaması gerçekleşti. Değiştirmeye başlamazdan önce terimin soğumasını beklemek için oturup bir sigara sardım. Önümdeki sık çam ormanınınloş labirentlerinde dalların arasından sızan en uzaktaki ışık noktasını seyrettim. 20 dakika sonra aynı lastik tekrar patladı. Az önceki lastiği patlatan neyse tekrar o olmalı. Bunun başıma gelebileceğini Pelin söylemişti. Aklıma geldiği için dış lastiğin içini elimle iyice yoklamış ama bir şey bulamamıştım. Demek ki iyi arayamamışım. İki adet patlak iç lastikle kuş uçmaz yolda kalakaldım. Lastiklerin patlak yerlerini bulamıyorum. Deniz suyu epey uzakta ve inilmesi çok zor. 4 kilometre geriye ya da 20 kilometre ileriye yürümek seçeneklerinden iyi ki ikincisini tercih etmişim. 5 kilometre yürüdükten sonra insan sesleri duydum. Aşağılarda bir yerlerde kamp çadırları gördüm. Dalgıçların her hafta kamp kurdukları yerde dinlenip, lastiklerimi tamir ettim. Dalgıçlardı, az ilerdeki 'endro piknik motorcuları'yla sohbetti derken saat epey geç oldu.
Büyük boyut için tıkla!

Gökçetepe'yi tırmandım, tırmandım Sazlıdere köyüne vardım. Bakkalın sucuğunu kahveci Mehmet pişiriverdi. Kola ve domates ilavesiyle yemek hazır. Sazlıdere'den E-90'a kadar olan 20 kilometrelik yine toprak yolu bir koşuda aldım. Gelibolu yarımadasının ucuna, Kocaçeşme'ye çıktım. Sağ tarafımda Saros körfezinin kıyıları, sol tarafımda tarlalar... Akşam güneşiyle E-90'ın asfaltında yanımdan son model arabalar saatte 200 km süratle geçiyorlar. Herhalde haftasonu tatiline gidiyorlar.

Gelibolu'ya gelmezden önceki son benzinci Shell'den hemen sonra sağ taraftaki Güneyli tabelasından saptım. 5 kilometre sonra sahile ulaştım. Bu akşam Saros'un diğer kıyısını da Mercan Otel'den seyrediyorum.

Bugün de, bana otelde kalan son odayı verdiler. Diğer tüm oteller dolu. Çadır değilse de uyku tulumu taşımalıyım.

7.GÜN
Güneyli - Anafarta limanı - Çanakkale: 95 km
Toplam mesafe: 708 km
Bisiklet üstünde geçen zaman: 7 saat 34 dakika
Ortalama hız: 12,7 km
Maksimum hız: 45,5 km

Bir gram bile fazlalık taşımayın, daha çok kullan-at türü şeyleri tercih edin. Zippo yerine muhtar çakmağı, metal araçlar yerine plastikleri... Güneş kreminizi kullanmayı ihmal etmeyin. Günde en az 7-8 saat güneşin altında kalınıyor. Bir doktor arkadaşım anlatmıştı. Almanya'da ihtisas yaptığı sırada bir gün kaza yapmış bir bisikletçi getirmişler. Adamı soyduklarında giysilerinin izi onu giyinik gibi gösteriyormuş. Tight, t-shirt, eldiven, ayakkabı ve gözlük- kask bembeyaz, diğer yerler simsiyah...

Akşamları görüşü azaltmayacak ikinci bir gözlük olmalı. Benim yok ve gözlüksüz gidilmiyor. Hızlı inişlerde sakın ağzınızı açmayın. Sinek bulutlarını geçerken bademciklerinizden kalıntıları tükürmeye çalışabilirsiniz. Ekipmanınıza ve bisikletinize güvenmeniz çok önemli. Mümkün olduğunca kaliteli olmalılar.

Toprak orman yollarına girdiğinizde 'Ne olacak 20 km yol. Bir saatte alırım,' diye düşünmeyin. Yanınızda yiyecek ve su bulundurun. Sorun çıkarmayan bir cep telefonu taşıyın. Güleryüzlü olun ve insanlara saygı gösterin...

Güneyli-Anafartalar yolunu toprak yollardan geçecekseniz, biraz yorulacaksınız. Toz, toprak, taş karışımı yokuşlu yollar, giderek ıssızlaşan köyler... Tam cepheden esen sert lodos... Koruköy, Ocaklı, Yeniköy, Fındıklı... Bu yollarda yiyecek taşımak gerekiyor. Her 5 kilometrede bir yol kenarındaki çeşmelerde buz gibi su var. Köy bakkallarına yiyecek konusunda güvenmemek lazım. Ya kapalılar ya da istediğinizi bulamıyorsunuz.
Büyük boyut için tıkla!
Ama peynir ekmekle de olsa beni aç bırakmıyorlar. Tayfurköy'ün ardından Karainbeyli köyüne varıyorum.
Büyük boyut için tıkla!
Beşyolda Büyükkemikli limanına gidip gitmemek konusunda kararsızlık yaşadım. Beşyol'dan 12 kilometre ve aynı yoldan geri dönmek zorundayım. Bu geri dönüşler felsefi bir sorun. Fakat oraya gittiğinizde limanın korkutucu ısızlığının, vahşi yalnızlığının ruhunuza bir şeyler kattığını hisediyorsunuz. Ayrıca toprak yolda ilerledikçe, çocukluğumuzdan beri dinlediğimiz bir çok savaş efsanesinin gerçek mekânlarında metre metre yol almak insanda saygılı biri olduğu duygusunu yaratıyor. İçinize fatihâ okuyanların rahatlatıcı duygusu doluyor. Büyük Anafartalar, Küçük Anafartalar, Anıtlar... Mezarlıklar... Mezar taşları... Sessizce bekleyerek ziyaretçilere anılarını anlatmak istiyorlar. Vakit ayırın! Neden öldüklerini hala anlayamasanız da...
Büyük boyut için tıkla!

Eceabat'ın girişindeki benzincide dünya tatlısı Liseli Vildan'ın büfesinden bir şeyler aldım. Güzel yüzü, talı dili ve engin felsefi duruşuyla ayaküstü beni anlıyor ve ruh kardeşliği yapıyor. Tabi ki ÖSS'yi kazanmak onun için diğer her şeyin önünde. Bisiklete binmesinin de, seyahat etmesinin de, aşık olmasının da... Vildan çok yakında arkadaşı Özgür'le bisiklet turuna çıkacak...

Akşam vakti Trakya'ya veda etmek için Eceabat yerine Kilitbahir'i tercih ettim. Daha samimi ve ucuz bir yolculuk oldu. Bisikletli gençlerin fırlamalıklarını saymazsak.

Çanakkale'de, kordon boyunda akşam saati bira içip gelen geçene bakmak ne güzel! Bu sıradanlığa hayranım. Çekirdek 'çitleyen'ler, kağıt oynayanlar, piyasa yapanlar... Her şey çok sıradan ve çok olağanüstü. Az önce Kilitbahir'den buraya tekneyle geçerken üç bisikletli genç ben Tuna'yla telefonda konuşurken bisikletimin arka frenlerini alien anahtarıyla sıkmışlar. Bu boktan şakayı bile kaldırabilecek durumdayım. Entellektüel Restaurant tabelasında entellektüel, tek 'l' ile yazılmış.

Limandaki Anafartalar Otel'in penceresinden dünya görünüyor.
Büyük boyut için tıkla!


 

 
Yayın Sponsoru
  Patika

Çocuk ve Bisiklet Yolculuğu
Bu senede 1 Temmuz – 26 Ağustos tarihleri arasında Avrupa’da Almanya, Danimarka ve İsveç'i kapsayan son bisiklet turlarından yeni ... Devamı » » » 

Londra'da bisikletle 10 gün

Küresel dünyanın en önemli başkentlerinden birinde, Londra’da, 10 gün boyunca, oralı olmayan biri olarak hemen her yere bisikle ...
Devamı » » » 

Serkan Taşdelen ile Tur Bisikletçiliği

Türkiye de hızla gelişen tur bisikletçiliğinin ilk isimlerinden Serkan Taşdelen’le bisiklet üstünde uzun yol yapacaklar i ...
Devamı » » » 


Tem.12 Kapadokya Bisiklet Festivali 20...
Nis.12 Gurbet Emekçisinin Notları 2...
Şub.12 Gurbet Emekçisinin Notları 1...
Eyl.11 Bask Ülkesi ve La Vuelta
Nis.11 Türkiye'den Japonya'ya Bir Bisik...
Şub.11 Bisikletle İstanbul'dan Paris'e
Ara.09 Bayramda 3 Gün Yenice
Auğ.09 Küresel Isınmaya Karşı Gelibolu ...
Nis.09 Gümeli - Bölüklü - Karatepe Yayl...
Mar.09 Adapazarı'ndan Adapazarı'na
Eki.08 Bisikletle Manhattan Turu
Tem.08 Dağ Köyleri Üzerinden Yalova'dan...
Tem.08 Küresel Isınmaya Karşı Ege Kıyıl...
May.08 Abi Anadolufeneri'ne Gidelim...P...
Mar.08 Yaz Başında Yedigöller
Şub.08 Derinoba Bisiklet Gezisi
Eki.07 Artvin 1 Meydancık'dan Macahel'e
Eki.07 Artvin 2 Macahel'den Borçka'ya
Eyl.07 Kemalpaşa’dan Buca’y...
Auğ.07 Silifke’nin Cezeryesi Meşh...
Haz.07 Ormandan Gemlik-Yalova Geçişi
Nis.07 Altınoluk - Assos Turu
Patika Arşivi

 

  Bu yayın 12082 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015