Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
22 . Mart . 2019  
Tahmin Ettiğiniz Limitlerinizin çok Ötesinde -3-
Terra Incognita

Tahmin Ettiğiniz Limitlerinizin çok Ötesinde -3-

Yazar: Ayşin Özer Başkır
10.12.2003

20 Eylül 03

Yanlışlıkla çıktığımız 1400metre yüksekliğindeki tepe çok moralimizi bozdu. Hemen toparlayıp koşturarak yola devam ettik ama Milhan’ın dizinden ötürü canı çok yanıyordu ve biz hesapladığımız zamanın çok gerisindeydik. Çok basit bir yerde yaptığımız bir hata da bizi bir saat geriletince tam anlamıyla çöktük. Çünkü geçen her zaman yarışı bitirmemizi riske sokuyor biz hata yapmayalım derken daha çok hata yapıyorduk.
Büyük boyut için tıkla!

Tam öğle sıcağında Stap dağ evine geldik. Kontrol noktasında sularımızı doldurduk biraz bir şeyler yedik. Utku Milhan’ın dizlerine burada "dak teyp" ile bandaj yaptı zira normal bandaj kayıyordu. Milhan çok rahatlamıştı keşke bunu daha ilk günden yapsaydık dedik: Bir büyük hata daha yapmıştık. Kano etabına doğru devam etmeye başladık. CP24'e yaklaşık 11 km bir yolumuz vardı. 2-3 saat içerisinde orada oluruz derken yaptığımız bir hata bizi 6 saat sonra aşağıya indirdi.

İlk defa gerçekten kötü oldum hava çok sıcaktı ben çok sıkıldım. Başım dönmeye başladı bir an önce aşağıya inmek ve lanet olası şu taşlık dengesiz zeminden kurtulmak istiyordum.

Büyük boyut için tıkla!

Ben onu istedikçe sanki inadına kaybolup bir aşağı bir yukarı yürüyüp duruyorduk. Bir çöl düşünün taşlardan oluşmuş: Daha ufak taşlardan da patikalar. Siz daha ufak taşların patika olduğuna karar verip ilerlemek zorundasınız. Ağlamak istedim içimden yarışı bitirebileceğimize olan inancım da azalmıştı, onun da etkisi ile iyice koy verdim. Aşağıya iniyoruz, yanlış yoldayız diye yukarı çıkalım diyoruz bu sefer yukarı çıkış patikasını kaybediyoruz hadi aşağıya inelim diyoruz aynı yolu bir daha bulamıyoruz. Hepimizin durumu aşağı yukarı aynı idi. Bu sarmaldan kurtulmamız biraz zaman aldı kurtulmamıza kurtulmuştuk ama hala motive olamamıştık. Refik abi dibe vurduğunu hissediyordu. Yarışın en büyük hatasını yapmıştık. CP24 ‘e geldiğimizde Tatyana ve Alex'in sıcak karşılaması dahi bizi motive etmekte gecikti. Bizi gördüklerine çok sevinmişlerdi. Ama biz aynı sevinci bir türlü paylaşamıyorduk. Hemen bir şeyler yedik kano malzemelerini toparladık ve CP25'e doğru yaklaşık 40 km sürecek kano etabımıza hareket ettik Hayatımda böyle bir gece geçirmedim. Alaca Karanlık kuşağı gibiydi. Git git bitmiyor öyle bir uykumuz var ki ilerleyemiyoruz. Kürek çekerken uyuya kalıyoruz. Uyuduğumuzun saniyesinde rüya görmeye başlıyoruz rüyamızda yaptığımız konuşmayı sesli tekrarlıyoruz, duyan efendim deyince uyanıyoruz.

Baktık bu şekilde devam edemeyeceğiz kanoları bir koya çekip uyuyalım diyoruz ama koylar denize dik gelen kayalardan oluşuyor en sonunda ufak çakıl taşlarından oluşan bir kumsal buluyoruz. Ama her şey ıslak çakıl taşları üzerimiz eşyalarımız. Ben hemen üzerime kalın bir şeyler giyip çantamı başımın altına alıp bir kayanın kavuğuna girip uyuyorum herkes başının çaresine bakıyor.

Büyük boyut için tıkla!

Milhan'ın soğuktan takırdadığını duyuyorum hiç birimiz bu ıslaklığın içinde olmak istemesek de uyumak zorundayız. Utku ne üzerine giyecek sıcak bir şeyler bulabiliyor ne de yatacak bir yer. "Drybag"i (kuru çantası) uyku tulumu gibi kullanıp çöp poşetlerine sarılarak uyumaya çalışıyor. Bir saat sonra içim titreyerek uyanıyorum hemen kanonun üzerine binip kürek çekerek ısınmak istiyoruz. Her şey yolunda düzgün kürek çeker gibi gözüksek de 2 saat sonra tekrar pes ediyoruz ve kanoyu bir yere sabitleyip kanonun üzerinde hava aydınlanana kadar uyuma kararı alıyoruz. Bu şekilde kabus gibi geçen bir gecenin ardından CP25'e varıyoruz. Kano etabının bitmesi bize moral veriyor son etaba hazırız.

Büyük boyut için tıkla!

21 Eylül 03

CP26'ya koşa koşa varıyoruz 5 günlük bir etabın sonunda koşacaksın Ayşin deseler hadi be derdim herhalde. Nereden geldi o enerji? Nasıl bir motivasyon koşturdu beni 5 km? Arkasından olanca hızımızla 1,5 km yüzdük ve tekrar 5 km çok kötü çarşak bir zeminde trekking yaptık CP27'ye vardığımızda Gökhan, Alex, Tatyana yine bizleri bekliyordu.

Büyük boyut için tıkla!

Canımızı sıkmak yok onlar yanımızda. Hadi kızım az kaldı koş devam et dedim kendime. Kano etabında kah koştuk kah hızlı yürüdük toplam 12 km. CP28'e geldiğimizde bütün basın mensupları tüm dostlar heyecanla bizi bekliyordu. Haydi son etap 15km keyifli çok keyifli bir kano etabı ve "finish" görüyoruz. Yok böyle bir mutluluk. Ağlamak istiyorum sevincimdenhepimiz birlikte aynı keyifle aynı heyecanla birbirimizi hiç kırmadan böyle zorlu bir mücadeleden geçtik.

Kendimi bir kez daha aştım. Yapabileceğimi biliyordum ama bu kadar zor bu kadar kırıcı bir parkuru yapabileceğimi bilmiyordum. Bu uzun yarış bana yaşamı öğretti diyebilirim: Yaşam da böyle değil mi? Kimi gün doğru kimi gün yanlış gidiyoruz ama devamlı gidiyoruz. Tek yapmamız gereken demotive olmadan keyifle gitmek. Yapabileceklerimizin sınırlarını arttıra arttıra.

Büyük boyut için tıkla!

İlk kez böyle bir yarışa katıldık 10-15 profesyonel takımla koştuk kimi zaman birlikte yürüdük kimi zaman karşılaştık devamlı mücadele ettik. Bu profesyonel takımlar dahi ilk defa bu kadar zorlu bir yarış yaptıklarını ifade ettiler.. Bu tecrübesizliğimizle onlarla rekabet edebilmemiz bile bizim için gurur vericiydi.

Daha şimdiden bir dahaki yarışı iple çekiyorum daha iyisini yapabiliriz, buna inanıyorum....

Yorumlar

Her takım, en profesyonelleri bile hata yapıyor. Örneğin biz CP7'yi birçok üst düzey takımdan önce bulduk, ama CP24'te rezil olduk. Yapılan hatadan sonra moral bozmamak her şeyden daha önemli, aksi durumda hata çok daha fazla zarar veriyor. Başarılı takımlar yaptıkları hatanın zararını en azda tutmayı becerenler oluyor.

Bu tür yarışları 30 yaşın altına tavsiye etmek doğru olmaz. (İstisnalar kaideyi bozmaz) Nedenleri:

1) sinir sistemi ancak gelişimini tamamlamış oluyor
2) genç yaşta böyle bir yarışta yaşanabilecek bir olumsuzluk insanı spordan soğutabilir.

Bir spor aktivitesinin bu kadar moral-motivasyona bağlı olabileceğini ancak bunu yaşayanlar anlayabilirler.

Bugünkü tecrübemiz olsaydı bu yarışı rahatlıkla 15-20 saat daha erken bitirebilirdik.

Böyle bir yarışı kazasız bitirmiş olmamız da ayrıca çok önemliydi.

Yorgunlukla paralel olarak oto kontrol de azalır. Bu durumda herkes çok daha kolay karşısındakini kıracak bir hareket veya söz sarf edebilir. Bu yarış böyle tartışmaları körükleyebilecek şartları, ortamları defalarca oluşturdu. Yarış boyunca takım içinde hiç bir tartışma yaşamamamız da önemli bir başarıydı bizler için.

Durduğumuz noktalarda gereksiz zaman harcadık, bu zamanı en azından dinlenerek/uyuyarak geçirebilirdik.

Raporda da belirtildiği gibi yarış gerçekten 4. gün başladı.

Yarışın daha çok zor anlarında FC seçmelerinde birlikte yarıştığımız ve takıma seçilemeyen arkadaşlarımızı düşündük ve bu hepimize “yarışı bitirmek zorunda olduğumuzu” bir kez daha hatırlattı. Belki de biz FC organizasyonundan değil de kendi başımıza kurduğumuz bir takım olarak TIAR'a gitseydik yarışı bitiremezdik.

Navigasyon görevinin bir kişiye kalması o kişiyi mental olarak çok yoracaktır. Takımda en az iki navigatör (yön belirleyici) olması ve dönüşümlü çalışmaları gerekir.

Takımdaki herkesin genel olarak iyimser olması önemlidir. Kötümser olmak kötü olasılıklara karşı önlemler alınması açısından savunulabilir. Ancak kötümser en küçük bir söz, takımdaki herhangi birinin moralini bozacaktır ve bu da direkt performansı olumsuz etkileyecektir.

Örnek: Diyelim ki CP'ye varmaya 3 saat varken birisi ne kadar kaldığını sorsa sizce şu yanıtlardan hangisi performansı olumlu etkiler?
1-“Sadece iki saat kaldı!”
2-“Daha dört saat var!”-

Trekking de hızlı gitmek çok da önemli değil; tempolu yürüsen 5-6 km/saat gidersin, jog ile ise ancak 8 km yol alırsın. 150 km'de 5-6 saat farkeder, öte yandan aldığınız riskler aynı oranda fazla olur:

1) Navigasyonu zorlaştırırsınız, hatalı tek bir navigasyon 2-3 saat kaybettirebilir
2)sakatlanma riski oluşur, yarışı bitiremeyebilirsiniz
3)Daha çabuk yorulursunuz.

Bisiklet'te hızlı gitmek ile yavaş gitmek 135 km'de 2-3 saat farkettirir. Ama alınan riskler

1)düşüp sakatlanabilirsiniz, yarışı bitiremeyebilirsiniz
2) Özellikle tepe inişlerinde lastik patlatabilirsiniz.
3)Yine navigasyon hatası riski vardır.
4)Yorulma sözkonusudur.

Kano'da hızlı gitmek çok şey farkettirir. 100 km'de 6-8 saat farkedebilir ve aslında ne navigasyon hatası, ne sakatlanma, ne de yorgunluk riski oluşur.

Ancak navigasyonun mükemmel ve kötü olması arasında toplam 10-30 saat farkedebilir.

Bir başka macera yarışından buluşmak üzere.

 

 
Yayın Sponsoru
  Yarış Dünyasından

Torku'nun Eski Antrenörü Lionel Marie ile Röportaj
Geçtiğimiz Aralık ortasında Torku Şekerspor'un eski antrenörü Lionel Marie ile IAM'a geçmesinden sonra bir röportaj yaptık. ... Devamı » » » 

Lionel Marie - Biraz Daha Zaman...
Aşağıdaki satırları bu yazı dizisine başlamadan önce bir girizgah olarak yazmayı düşündüm, sonra yazılanların önüne geçmesi, ko ...
Devamı » » » 

Mehmet Şafakçı - Ağlasak da, Gülsek de Beraber
Hayatımın ilk yıllarını Ankara'da geçirirken, 80'lerin başında 4 yaşında Anıttepe 100. Yıl Yüzme Havuzu'na başladım, Ring kulüb ...
Devamı » » » 

May.15 Ahmet Örken - Çumra'dan Cavendis...
May.15 TUR2015 - Start Alanı Nasıl Kuru...
May.15 TUR2015 - Yarışta Bir Gün Nasıl ...
May.15 TUR2015 - Kürsü Formaları Nasıl ...
Nis.15 TUR2015 - Etap Biterken Foto Fin...
Mar.15 2015'te Milli Takım - Aziz Sırna...
Auğ.14 Semra Yetiş ve Erkan Sakallıoğlu...
Şub.14 Mustafa Önder Atik ile Samsun'da...
Ksm.13 Yol Bisikletinde Köklü Değişikli...
Ksm.13 Saat Rekoru Kırılacak mı?
Eyl.13 UCI Başkanlık Seçimleri
Eyl.13 Vuelta Üçüncü Hafta Top 5
Eyl.13 Vuelta İkinci Hafta Top 5
Eyl.13 Vuelta İlk Hafta Top 5
Auğ.13 Dünya Masterlar Şampiyonası Fina...
Tem.13 100. Fransa Turu, Üçüncü Hafta, ...
Tem.13 100. Fransa Turu, İkinci Hafta, ...
Tem.13 100. Fransa Turu, İlk Hafta, Top...
May.13 TUR2013: Doping (?), Yarışın Gel...
Nis.13 Türkiye Bisiklet Turu: Takımlard...
Şub.13 Torku Şeker Spor'un Yabancı Peda...
Şub.13 UCI 2013 Yol Bisikleti Takımları
Yarış Dünyasından Arşivi

 

  Bu yayın 3105 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015