Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
02 . Nisan . 2020  
Sonbaharda Rapsodi
Belgrad Ormanı - Balık Çiftliği Parkuru

Sonbaharda Rapsodi

Yazar: Alptekin Başkır
30.11.2003

Kış mevsiminin kendisini iyiden iyiye hissettirmeye başladığı pastırma yazının bu son günlerinde Belgrad Ormanı, yapraktan örtüsünü üzerine çekmiş harıl harıl kış soğuklarına kendini hazırlıyor sanki.

Issızlaşan patikalarda zaman zaman oluşan esintiler, ağaçlarda ömrünün son demlerini yaşayan yaprakları ebedi ıstırahathaneleri olan toprağa kavuştururken, Orman, biz haftasonu ziyaretçilerini, sarının binbir tonundan oluşan tatlı bir sonbahar rapsodisi ile karşılar.
 Harita, Parkur Geyik Çiftliği
Harita, Parkur Geyik Çiftliği
Büyük boyut için tıkla!

Belgrad Ormanı ile birlikteliğimiz uzun yıllara dayanıyor olsa da onu bu sarı – turuncu giysisi içerisinde her görüşümüzde tarif edilemez duygular ile dolarız. Haftasonunda, böyle güzel bir günde, hemen hemen her orman sürüşümüzde ısınma güzergahı olarak kullandığımız “Balık Çiftliği” parkurunu sizlere tanıtmak için çalışıyor olmak bizler için ayrı bir keyif haline geldi.

Bu parkur, eski Belgrad Köyünün 1 km kuzeyinde yer alan ve Kömürcü Bend, Karanlık Bend veya 2. Osman Bendi olarak da isimlendirilen, 1620'de inşa edilmiş Topuz Bend’in hemen yanında konuşlanan “Balık Üretme Çiftliğini” başlangıç ve bitiş noktası olarak kullanıyor. Ormanın en eski Bendi olan Topuz Bend, Orman'da bulunan 7 Bend içerisinde en yaşlı olanı.

Yaklaşık 7 km uzunluğunda olan parkur, yumuşak çıkışları ve hızlı inişleri ile dağ bisikleti için biçilmiş kaftandır.

Belgrad Ormanı gişelerinden giriş yaptıktan sonra yol sizi hemen hemen her Belgrad Ormanı ziyaretçisinin bildiği, Neşet Suyu (merkez) koşu parkuru ve park alanlarına ulaştıracaktır. Bu bölgeyi geçip yolu sağa doğru takip ettiğinizde kendinizi bir yol ayrımında bulursunuz.
 Haritadaki 1. nokta
Haritadaki 1. nokta
Büyük boyut için tıkla!

Bu yol ayrımında sağa ok Kömürcü Bend’i gösterirken, soldan devam edildiğinde Ayvand Bend'ine ulaşılır. Biz parkura başlamak üzere sağdan sapıp yaklaşık 1.5 km sonra sol tarafta Kömürcü Bend’i gördüğümüzde, sık ormanlık alanda ağaçların arasından sızan güneş ışınlarını eşsiz ışık oyunları ile bend sularını renklendiriyor bulduk.
 Balık Çiftliğine giden yol
Balık Çiftliğine giden yol
Büyük boyut için tıkla!

Bendi geçip hafif yükselen yolu katettikten sonra sol tarafta tellerle sınırlandırılmış alanda balık çiftliğine giren sapak ile karşılaşırsınız. Yılların bisikletçisi Cahit abi, hemen yolun köşesinde oğlu ile sofrasını kurmuş keyif yaparken bizleri görünce sağolsun hemen yanımıza gelip hatırımız sordu. Her daim genç kalmayı başarabilen yılların eskitemediği "delikanlıya" buradan bir kez daha selamlarımızı yolluyoruz.
Haritadaki 2. nokta
Haritadaki 2. nokta
Büyük boyut için tıkla!

Yolun bu noktasında asfalt yoldan ayrılıp sola toprak yola sapmanız gerekiyor. Sola başka herhangi bir sapak olmasa da doğru noktada olduğunuzdan emin olmak isterseniz, sapağın hemen girişinde bulunan ve 4 mevsim mevcut olan su geçişine dikkat edin.
Hızlanıp atlayın suya işte macera başlıyor!
Yolunuz sudan geçecek
Yolunuz sudan geçecek
Büyük boyut için tıkla!

Parkurun hemen başında hafif bir meyille yol hemen sola kıvrılırken ilk yol ayrımı ile de karşılaşmış olacaksınız. Siz sol taraftaki yolu takip edin. Yumuşak bir tırmanışla birlikte orman içlerine ilerlerken içinizi dolduracak huzur ve dinginliğin eşi benzeri olmadığını göreceksiniz.
Sudan hemen sonra yol ikiye ayrılıyor
Sudan hemen sonra yol ikiye ayrılıyor
Büyük boyut için tıkla!

Sıcak havalarda dernek toplantıları ve piknikçilerle dolup taşan yakındaki eğlence ve piknik alanı, ne mutlu bizlere ki bu mevsimde çok az sayıda ziyaretçiye hizmet veriyor.
Büyük boyut için tıkla!

Bu sakin ortamda kendinizi ne mangal dumanlarından boğulacak gibi kötühissediyorsunuz ne de yükselen ve kulak tırmalayan müziğin doğanın üzerinde yaptığı tahribatı düşünüyor buluyorsunuz.
 Haritadaki 3. nokta
Haritadaki 3. nokta
Büyük boyut için tıkla!

Yeniden bir yol ayrımıyla karşılaşacaksınız. Siz soldaki yolu takip edin.
 Haritadaki 3. nokta
Haritadaki 3. nokta
Büyük boyut için tıkla!
Büyük boyut için tıkla!

Yaklaşık 1 km ileride yol sağa doğru kıvrılırken, sol tarafa da bir girişin olduğunu farkedeceksiniz. Buradan sola dönmeniz gerekiyor.
 Haritadaki 4. nokta
Haritadaki 4. nokta
Büyük boyut için tıkla!

Artık iyice ormanın derinliklerine ilerlediğinizi farkedeceksiniz. Yol boyunca, sık orman dokusu arasından bir anda patikaları aydınlatan güneş ışınları, yaptığınız bu yolculukta sürüşten alacağınız zevki en üst seviyeye çıkarmak istermiş gibi bizi yalnız bırakmıyor.
Büyük boyut için tıkla!

Yol yavaş yavaş aşağı meyillenip sizi hızlandırırken pedallara asılmanızı tavsiye ederiz.
Büyük boyut için tıkla!

Patika genelde sağa dönüşlerle sizi daha dar ve yer yer dallarla kaplı bir bölüme getirecek. Burada izlediğimiz patikanın biraz ileride sonlandığını göreceksiniz. O noktaya gelmeden önce sola yapılan sert bir dönüşten sonra patikanın hemen solundaki dere yatağına inmek için 2-3 tane dikçe ve kısa iniş noktası olduğunu göreceksiniz.
 Yol sol taraftan devam ediyor
Yol sol taraftan devam ediyor
Büyük boyut için tıkla!

İster binerek ister bisikletinizden inerek buradan aşağı inin. Özellikle bu tür teknik inişler için iyi bir antrenman ortamı sağlayan bu bölge dağ bisikletinizden alacağınız zevki de oldukça artıracak.
Büyük boyut için tıkla!

Kısa ve dik inişten sonra bu sefer sola doğru dere boyunca ilerlemeye başlayacaksınız. Önce kısa ve dikçe bir yükseltiyi aştıktan sonra parkurun en zevkli noktalarından birisine geleceksiniz.
Artık parkur patikaya dönüştü
Artık parkur patikaya dönüştü
Büyük boyut için tıkla!

Burada sağ tarafta dere yatağı size eşlik ederken önünüzde belirecek hızlı iniş çıkışlar, sürüşünüzden heyecan duymanızı sağlarken, sizlere dağ bisikletine binmek işte budur dedirtecek.
Güzel bir iniş, yağmurun açtığı kanallara dikkat
Güzel bir iniş, yağmurun açtığı kanallara dikkat
Büyük boyut için tıkla!

Özellikle yapraklarla kaplı bu mevsimde, zeminde gizlenen oyuk ve çukurlara bu tür hızlı inişlerde dikkat etmenizde fayda var.
Büyük boyut için tıkla!

Bu inişleri de gerçekleştirdikten sonra yolun sağına doğru bir patikanın girdiğini göreceksiniz. Siz hiçbir dönüşe aldırmadan izlediğiniz parkurda aynen devam edin. Bir müddet sonra balık çiftliği müştemilatı ile karşılaşacaksınız.
Büyük boyut için tıkla!

İşte parkurumuz hemen hemen sonuçlandı. Parkurun girişindeki su geçişini tekrar gördüğünüzde parkurumuzu bitirmiş oluyoruz.
 Haritadaki 6. nokta, Balık Çiftliği
Haritadaki 6. nokta, Balık Çiftliği
Büyük boyut için tıkla!

Belki kısa bir parkur ama deneyince siz de göreceksiniz sürüşü de bir o kadar zevkli. Ormanı tanıtmaya bir yerlerden başlamak gerekiyordu ve biz Balık Çiftliğini tercih ettik. Bu parkur boyunca ilerlerken sağlı sollu pek çok yol girişi ve sapak görmüş olmalısınız. Her biri sizleri ayrı alemlere götürmeye hazır olan bu parkurları zaman içerisinde sizlere tanıtmaya devam edeceğiz.

Sabah sabah tüm bu güzellikler ve tertemiz hava iştahınızı mı artırdı? Yazımızın hemen başında Kömürcü Bend tabelasının olduğu sapağın yanındaki büfede güzel bir kahvaltı ya da öğle yemeği sizleri bekliyor o zaman. Hemen hemen her türlü kahvaltı malzemesi ve yiyeceği bu şirin büfede bulabilir, hemen yanındaki piknik masalarında keyifli saatler geçirebilirsiniz.
Büyük boyut için tıkla!

Böyle güzel bir doğa gösterisini, dağ bisikletlerimiz üzerinde bizlere yaşattığı için Tanrıya bir kez daha şükrederken, umarız sizlere dağ bisikletlerinize daha fazla binmeniz için de güzel bir neden sunabilmişizdir.

Bisikletle kalın.

 

 
Yayın Sponsoru
  Patika

Çocuk ve Bisiklet Yolculuğu
Bu senede 1 Temmuz – 26 Ağustos tarihleri arasında Avrupa’da Almanya, Danimarka ve İsveç'i kapsayan son bisiklet turlarından yeni ... Devamı » » » 

Londra'da bisikletle 10 gün

Küresel dünyanın en önemli başkentlerinden birinde, Londra’da, 10 gün boyunca, oralı olmayan biri olarak hemen her yere bisikle ...
Devamı » » » 

Serkan Taşdelen ile Tur Bisikletçiliği

Türkiye de hızla gelişen tur bisikletçiliğinin ilk isimlerinden Serkan Taşdelen’le bisiklet üstünde uzun yol yapacaklar i ...
Devamı » » » 


Tem.12 Kapadokya Bisiklet Festivali 20...
Nis.12 Gurbet Emekçisinin Notları 2...
Şub.12 Gurbet Emekçisinin Notları 1...
Eyl.11 Bask Ülkesi ve La Vuelta
Nis.11 Türkiye'den Japonya'ya Bir Bisik...
Şub.11 Bisikletle İstanbul'dan Paris'e
Ara.09 Bayramda 3 Gün Yenice
Auğ.09 Küresel Isınmaya Karşı Gelibolu ...
Nis.09 Gümeli - Bölüklü - Karatepe Yayl...
Mar.09 Adapazarı'ndan Adapazarı'na
Eki.08 Bisikletle Manhattan Turu
Tem.08 Dağ Köyleri Üzerinden Yalova'dan...
Tem.08 Küresel Isınmaya Karşı Ege Kıyıl...
May.08 Abi Anadolufeneri'ne Gidelim...P...
Mar.08 Yaz Başında Yedigöller
Şub.08 Derinoba Bisiklet Gezisi
Eki.07 Artvin 1 Meydancık'dan Macahel'e
Eki.07 Artvin 2 Macahel'den Borçka'ya
Eyl.07 Kemalpaşa’dan Buca’y...
Auğ.07 Silifke’nin Cezeryesi Meşh...
Haz.07 Ormandan Gemlik-Yalova Geçişi
Nis.07 Altınoluk - Assos Turu
Patika Arşivi

 

  Bu yayın 13456 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015