Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
22 . Şubat . 2019  
Cateye EL400 - Namı Diğer Opticube
LED'li Lambalara Güzel Birer Örnek

Cateye EL400 - Namı Diğer Opticube

Çeviren: Muhammed Kartal
8.12.2003

Cateye'ın son olarak piyasaya sürdüğü “Taşınabilir Opticube Lambası” ve “Yanasöner Güvenlik Işığı” ürünleri, LED’li bisiklet lambaları dünyasında dönüm noktası olacak niteliklere sahip:

Ünlü Japon bisiklet donanımı firması Cateye, yıllardır bisikletlerimiz için aydınlatma sistemleri geliştirir ve bisikletlerinde lamba kullanan hemen hemen tüm bisikletçiler, gece evlerinin yolunu bulurken hayatları boyunca en az bir Cateye ürününü kullanmıştır.

Cateye’ın son ürünleri olan Compact Opticube - EL400 ve Taşınabilir Yanarsöner Güvenlik Işığı, bisiklet üzerinde kullanılmak için tasarlanmış olmalarına rağmen hünerleriyle kendilerini sadece bisiklet ile sınırlamıyorlar.
Opticube Su Geçirmiyor
Opticube Su Geçirmiyor
Büyük boyut için tıkla!

Ürünler aynı zamanda 50 metre’ye kadar su geçirmezlik özelliğine sahip oldukları için başta dalışlar olmak üzere pekçok aktivitede kullanılabilecek nitelikte üretilmiş.
Opticube Interbike Fuarında Su Testinde
Opticube Interbike Fuarında Su Testinde
Büyük boyut için tıkla!

Cyclingnews.com bu ürünleri yaklaşık 3 hafta boyunca editörlerine denetmiş ve kısa bir rapor hazırlamış. MTBTR olarak bu ilginç ve işlevsel ürünlerden edinmeyi düşünecek okurlarımız olabilir düşüncesiyle bu çalışmayı sizlerle paylaşmayı uygun gördük.
Büyük boyut için tıkla!

Opticube - EL400:

Opticube lambası, bisikletinizde ön aydınlatıcı olarak kullanılmak amacıyla tasarlanmış, silindir biçiminde, boyu yaklaşık 9.5cm, çapı ise 2,5cm olan, ön gidona bir lastik kayış ile oturtulan bir yapıya sahip. Bu kayış 90 derece döndürülebilecek şekilde tasarlandığından, Opticube rahatlıkla gidon boğazına da tutturulacak şekilde üretilmiş.
Opticube Gidonda
Opticube Gidonda
Büyük boyut için tıkla!

Günümüz bisikletlerinde, kalp monitörü, hız göstergesi, pedal çevirişlerinizde harcanan enerjiyi gösteren “Güç göstergeleri” gibi donanımlar sayesinde dolan bisiklet gidonları için bu tutturulabilirlik özelliği bu ürünü bizler için oldukça kullanışlı hale getirmiş.
3 Parlak LED
3 Parlak LED'den oluşuyor
Büyük boyut için tıkla!

Opticube, 3 adet parlak beyaz LED (light emitting diodes) içermekte ve 3 adet AAA kalem pil ya da LR-03 bataryası ile çalışmakta. Ekstra pil gücü özellikle LED ışıkları ön aydınlatma amaçlı kullanabilmek için oldukça önemli.

Cateye, Opticube’ün 90 Mum gücündeki aydınlatmayı sürekli modda 15 saat sürdürebildiğini söylüyor. Kullanım süresi, flaşör – yanarsöner modunda ise 160 saate kadar artıyor.

Opticube, üzerinde bulunan değiştirme tuşu yardımıyla “yanarsöner” ve “sürekli” modları arasında kolayca geçiş yapmanızı sağlıyor. Sürekli modu gece sürüşleri için oldukça ideal bir görüş sağlıyor ancak genel olarak halojen lambalar ile karşılaştırıldığında biraz zayıf kaldığı söylenebilir.

Sahip olduğu uzun pil ömrü, 50 metre’ye kadar suya dayanıklılıkve çok farklı aktivitelerde uyarıcı – aydınlatıcı olarak kullanılabilme özelliklerinin yanısıra, estetik yönünden güçlü tasarımıyla Opticube kesinlikle dikkat çeken bir ürün olarak karşımıza çıkıyor.

Eğer yeni bir bisiklet lambası almayı düşünüyorsanız ve suyla fazla haşır neşir olan bir insansanız Opticube tam size göre diyebiliriz.
Cateye Yanarsöner
Cateye Yanarsöner
Büyük boyut için tıkla!

Cateye Güvenlik Yanarsöneri (Compact Safety Light):

Bu yanarsöner güvenlik ışığını ilk gördüğünüzde bahse gireriz aklınıza gelecek ilk kelime "mükemmel" ikincisi ise “ufak” olacaktır.

2 adet CR-2032 pili ile çalışan Cateye “Küçük Yanarsöneri” 22 gram ağırlığa sahip. 4 Cm çapında daire şeklinde tasarlanan yanarsöner, Opticube'de olduğu gibi, manyetik bir anahtar ile modları arasında geçiş yapıyor. Bu anahtar yanarsönerin tam orta noktasında konuşlandırılmış ve dokunduğunuz zaman, yanıp sönme, sürekli ve değişimli modları arasında geçiş yapılabiliyor.
Beyaz Yanarsöner
Beyaz Yanarsöner
Büyük boyut için tıkla!

Ürün yanıp sönen modda 100 saat, değişimli sistemde 150 saat ve sürekli yanar şekilde ise 50 saatlik pil ömürlerine sahip. Kırmızı ve Beyaz LED’li iki farklı modeli olan bu ürün sürüşler sırasında arkanızdan rahatlıkla farkedilmenizi garanti ediyor.

Elastik kordonu ile bisikletinizdeki hemen her yere tutturulma imkanı sunması da oldukça güzel bir özellik olarak ürünle birlikte geliyor. Açma – kapama düğmesi bu elastik kordonun sonuna yerleştirilmiş. Böylelikle bu düğmenin kaybedilme-düşürülme ihtimali de ortadan kaldırılmış.

Opticube’de olduğu gibi, Cateye Güvenlik Yanarsöneri de (Cateye Safety Light) 50 metreye kadar su geçirmezlik özelliğine sahip.
Opticube ve Yanarsöner Birlikte
Opticube ve Yanarsöner Birlikte
Büyük boyut için tıkla!

Sonuç olarak, gerek “Opticube” lamba, gerekse Güvenlik Yanarsöner’i bu konuda eksiği olan okuyucularımıza gönül rahatlığıyla tavsiye edebileceğimiz ürünler.

Tabii bu ürünlerden özellikle Opticube'ü, aydınlatma için özellikle güçlendirilmiş ürünler ile birebir karşılaştırmamanızı özellikle belirtmemiz gerekiyor. Opticube’ü aşina olmadığınız parkurlarda kullanırken dikkatli ve yavaş sürmenizde fayda olabilir zira sonuçta bu led bazlı bir ürün. Güvenlik yanarsöneri ise, gerek hafifliği gerekse görünürlüğü ile bu kategoride oldukça ilgi çekeceğe benziyor.

Her iki ürünü de kaliteli, uzun ömürlü, işlevsel ürünlerden hoşlanan okurlarımıza gönül rahatlığıyla tavsiye ediyoruz.

Ürünle ilgili daha geniş bilgiyi Cateye Türkiye Distribütörü Sektorbike'ın internet adresinden öğrenebilirsiniz.

Bisikletle kalın.

Kaynak: cyclingnews

 

 
Yayın Sponsoru
  Teknoloji - Donanım

Elektrikli Dağ Bisikletleri Ne Getiriyor?
Elektrikli bisikletler son birkaç yıldır bisiklet dünyasındaki en önemli gelişmelerden sayılıyorlar. Bisiklete binen insan sayısın ... Devamı » » » 

Türkiye Bisiklet Turu Ayakkabılar
“Dost başa bakar, düşman ayağa” derler, 51. yapılan TUR’da yarışan sporcular biz amatörlerin rakibimiz olamaz ama biz yine de ayak ...
Devamı » » » 

Türkiye Bisiklet Turu Bisikletleri

Etixx – Quickstep


Marka / Model: Specialized Venge
Çekiş Sistemi: FSA K-Force Light aynakol / Shi ...
Devamı » » » 

Eki.14 Mavic, Fox, 661, Met ve Scott'ın...
Tem.14 Shimano Ultegra 6800 Testi
Haz.14 SRAM X0 2x10 Grup Testi
Haz.14 MTBTR'de Yazlık Testler
Şub.13 Merida 2013/14 Model Yılı Yenil...
Tem.12 99. Fransa Turu'nda Bisiklet ve ...
Haz.12 Sedona İstanbul Yollarda
Haz.12 Kaskı Doğru Takmak
Auğ.11 3x10 Shimano XT Testi
Tem.11 Mamut Trailers Testi
Nis.11 Shimano'nun İki Yeni Rüzgarlığın...
Şub.11 Specialized bgFit Deneyimi
Tem.10 Değişik Vites Oranları Ne Getiri...
Haz.10 Scott Genius LongTravel, Yeni Sc...
May.10 Sigma Topline 2209
Mar.10 DT Swiss & Schwalbe RideCamp
Ksm.09 Karbon Hakkında Soru-Cevap
Tem.09 AFC Ürünlerini Test Ettik!
Haz.09 Scott'ın 2010 Model Yenilikleri
Şub.09 Shimano'nun Yeni Orta Yolu: SLX
Eki.08 Fox 2009: Dünyanın En İyi XC Kom...
Haz.08 Sigma Sport Powerled Black Testi
Teknoloji - Donanım Arşivi

 

İlgili Linkler:  

kurum   Cateye  

  Bu yayın 5386 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015