Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
20 . Ocak . 2019  
Çanakkale-Ayvalık-Çandarlı
8-9-10. Günler

Çanakkale-Ayvalık-Çandarlı

Yazar: Suat Akdemir
10.12.2003

Herkese merhaba,
Suat Akdemir'e, "Sınırlar ve Kıyılar" projesi kapsamında, Reproset firmasının sponsorluğunda Türkiye'yi dolaştığı gezisinde eşlik etmeye devam ediyoruz. Bizleri soğuk kış günlerinde bilgisayarlarımızın karşısından alıp güzel ülkemizi bisiklet üzerinde dolaştıran Suat Akdemir'e buradan ne kadar teşekkür etsek az. Katettiği güzergah boyunca tuttuğu yol notları ve okura sunduğu uzun yol püfleri de gerçekten de çok değerli. Umarız beğeniyle takip ediyorsunuzdur:
Çanakkale - Çandarlı
Çanakkale - Çandarlı
Büyük boyut için tıkla!

8.Gün
Çanakkale (Liman) - Assos (Sahil): 95 km
Toplam mesafe: 803 km
Bisiklet üstünde geçen zaman: 6 saat 39 dakika
Ortalama hız: 14,2 km/saat
Maksimum hız: 55,5 km/saat

- Kilometre saatiyle eğlenmeyi abartmayın.
- Sorun çıktığında ilk aklınıza gelen şey sakin olmak olsun. Aksi size enerji tükettirir.
- Sabahları bir vitamin alın. Herhalde faydası oluyordur.
- 'Tekrar görürüm,' demeyin. O an gördüğünüzü bir daha asla göremeyeceksiniz.
- Uzağa da yakına da odaklanın.
- Molalarda bir şey unutup unutmadığınızı tekrar tekrar kontrol edin.
- Oturacağınız yerdeki haşarata dikkat edin. Yılanların çoğu gürültünüzden kaçarlar, ama Trakya Engereği tehlikeyi 'donarak' karşılar. Kaçmaz ve yoğun bir şekilde size odaklanmıştır. Zehirlidir.
- Yanınızda panzehir taşımak gibi saçmalıklar düşünmeyin. Sıcak havada bir kaç günlük ömrü olur.
- Çöplerinizi bırakmanız, bunu şehirde yapmanızdan bin kat daha günahtır. Şehirdekileri çöpçüler topluyor. Doğal dışkılarınız çöp değildir!
- Otellerde, pansiyonlarda kalacaksanız pazarlık edin ve sonuç alın.
Büyük boyut için tıkla!

Çanakkale'den geç ayrılabildim. Çanakkale-İzmir karayolu işlek, manzara sıradan, yerleşim yerleri özgün değil.
Büyük boyut için tıkla!

Ben uğrayamadım, ama malum bu yolda Troya var. Yoldan 5 kilometre içerde... 5 de dönüş... Günlük yolunuzun %10'u eder. Daha önce gezdiğim için bu sefer ıskaladım. Asıl büyük kararsızlığı Bozcaada'ya geçmek konusunda yaşadım. Bozcaada'yı daha önce görmeyenler uğramalı. Feribot saatleri uymadığı için kararsızlığıma öylece yardım etmiş oldu.
Büyük boyut için tıkla!

Ezine'ye kadar dört sıkıca rampanız var. Çanakkale-Ezine arası 53, Ezine-Ayvacık arası 22 kilometre. Ayvacık'da halı kilim meraklıları meraklarını giderebilirler. Köylerde halı dokunuyor. Ayvacık-Assos yolu dik, uzunca yokuşlarla kıvrılıyor. İri mıcır taşlı bozuk yol da sizi epey hoplatacak. Güneşin iyice eğilmiş ışıkları gölgeleri uzatırken Behramkale ötedünya'da bir yer gibi görünüyor. Deniz karşınızda, Ege'desiniz...
Büyük boyut için tıkla!

Assos sahiline inen iri kaldırım taşlı, dik, dar, virajlı yolu hiç bisikletle indiniz mi? Fren sıkmaktan kol kaslarınız yanıyor. Paşaköy'den Behram'a iniş de günün zevkli ödülü...
Büyük boyut için tıkla!

Behram Otel ve hayat çok pahalı! Musluk damlıyor.

9.Gün
Behram (Köyiçi) - Ayvalık (Cunda) küçük yerleşim yerleri turları dahil: 112 km
Toplam mesafe: 915 km
Bisiklet üstünde geçen zaman: 6 saat
Ortalama hız: 18,6 km/saat
Maksimum hız: 50 km/saat

Assos-Küçükkuyu arası 24 kilometre. Yol düz, biraz virajlı, kaba stabilize. Sağınızda Ege solunuzda genellikle bakımsız zeytinlikler. Yol boyu kampingler, moteller, heyecansızca sezon hazırlığı içindeler. Hafiften yapılaşma başlamış. Tek tük lüks evler, villalar... Küçükkuyu'nun bir kaç kilometre yukarısında Adatepe köyü var. Adatepe buraların en kral zeytinyağını üreten Hüseyin abinin (Hüseyin Meral) mekânı. Geçen yıl Bafa-İstanbul turunu yaparken uğramış, diğer misafirleriyle beraber balık yiyip, çeşitli zeytinyağları tatmış, şarap içmiştik. Şu sıra İstanbul'da olduğu için gönül selamı verip devam ediyorum.

Küçükkuyu, Altınoluk, Akçay... Orta sınıfın yazlık mekânları... Henüz gelmemişler! Altınoluk'taki İnegöl Lokantası nefis güveç yapıyor. Okul çocukları Mayıs sonlarında tatil özlemi kokuyorlar.

Gömeç civarında bir iki küçük rampa var. Ayvalık'a varmazdan 7 kilometre önce, sağda Belediyeçeşmesi diye anılan yerde, bir zamanlar buralarda muhtarlık da yapmış olan İbrahimKarpuzsatan'ın 'Muhtar'ın Yeri'nde odun kömürüyle nefis sucuk pişiriyorlar.

Akçay-Burhaniye arasında sorarsanız gösterecekleri trafiksiz, alternatif bir yol bulunuyor. Anayol gidiş-geliş iki şeritli, dar ve yoğun trafikli. Petrol tankerleri, otobüsler, minibüsler ve diğer araçlar sizi sıyırarak geçiyorlar. Rüzgarları bazen işe yarıyor ama gürültüleri ve tehlikeleri durumu dengelemiyor. Yol ayrıca bisiklet için çok zor. Yol kenarları derin kırıklarla, yarıklarla ve tümseklerle dolu, mıcırla kaplı. Sürekli sıçrayarak gidiyorsunuz. Vites büyütüp ayakta sürmek en iyisi.

Ayvalık'ta dinlenip gecelemek için Cunda'ya geçtim. Eski yapılarla dolu, dar sokaklarında akşam yürüyüşü yaptım. Denizi, tekneleri, çocukları seyrettim.
Büyük boyut için tıkla!

Sahildeki Artur Otel'in lokantası da var. Diğer lokantanın masalarında hep bir ağızdan, 'benim güzel manolyam,' söyleniyor. Masa diplerinde kediler üşüşmek için yemek bekliyorlar. Rüzgar neredeyse üşütecek... Rıhtımın ucundaki kırmızı ışık yalnız başına yanıyor.

10.Gün


Ayvalık (Cunda) - Dikili - Çandarlı:
77 km
Toplam mesafe:
992 km
Bisiklet üstünde geçen zaman:
4 saat 21 dakika
Ortalama hız:
17,8 km/saat
Maksimum hız:
41 km/saat

Ayvalık'ta Cumhuriyet caddesindeki Cemil Güneş'in yemekleri İstanbul'daki entel 'cafe'lerdekilere beş basar. Transfer etmek isteyenlere duyurulur! Evet, Ayvalık sahilinde restore edilmiş binalardaki turistik lokantalarda, kafelerde vakit geçirebilirsiniz, ama arka mahallelerin dar sokaklarındaki döşemecilerin, marjinal zeytincilerin, tuhafiyecilerin, küçük kahvelerin mekânlarına da göz atın. Hayatın mutfağı oralar...
Eski evler
Eski evler
Büyük boyut için tıkla!

Ayvalık'da zeytin ve yağı var. Eski evlerden pek çoğu metruk durumda olsa da, çoğu tamir görmüş karakteristik özellikli taş binalar, Ege güneşinin altında sert gölge çizgileri bırakmışlar sokaklara. Bir yerlerde hep denize rastlıyorsunuz. Biraz da adaya benziyor Ayvalık.
Büyük boyut için tıkla!

D-550'nin zor, sevimsiz yolu Dikili'ye doğru uzanıyor. Sürekli ve fırtına şiddetinde esen rüzgar, bu geniş düzlüklerde sizi dayak yemiş boksöre çeviriyor. İnatlaşmayı bırakıp en küçük dişlide, saatte 10 km hızla gitmeye razı olup, düşüncelere daldım.
Siyanürcüler toplantıda
Siyanürcüler toplantıda
Büyük boyut için tıkla!

Dikili'nin sahil kahvesinde bir adam çevresindekilere, sonradan Hemşirelik Yüksek Okulu öğrencileri olduklarını öğrendiğim bir gruba, söylev veriyordu. Uzaktan kulağıma 'çevre', 'bilinç','emperyalist', vb. gibi sözcükler çarpıyor, konuyu anlamaya çalışıyordum. Söylevini bitirdi, yanımdan geçerken kendisini bana şöyle tanıttı; 'Bergama'da siyanürle altın aranmasına karşı çıkan Bergama köylülerinin önderiyim. Çiftçiyim, heyecanlı bir insanım, rakı içmeyi seviyorum. Oktay...' Biraz sonra, oturduğum masaya iki adam gelip polis olduklarını söylediler ve az önceki beyle ne konuştuğumu sordular. Kimliklerini göstermelerini istedim, kimlikleri yoktu. Biri telsizini gösterdi ve 'yetmez mi?' dedi. 'Yetmez,' dedim. Neyse yine de polistiler...

Dikili-Çandarlı yolu 19 kilometre ve trafik olmadığı için güzel. Rüzgar son 10 kilometrede arkamdan esiyor. Hafif eğimli arazide, Kale'nin orda frenleri sıktım. Deniz Kafe'de nescafe içtim, denizi seyrettim, Sezen Aksu dinledim.
Büyük boyut için tıkla!

Samyeli Pansiyon'un işletmecisi Nihat Bey'in resim çalışmaları pansiyonun duvarlarında ziyaretçilerin ilgisiyle karşılaşıyor. 'Tavla Oynayanlar', 'Şişeler', 'Güğümler', vs. olabilecek en sakin konuların figürleriyken, renkleriyle en sert dışavurumcu ressamların resimleriyle rekabet halindeler.
Güzel Bir Sergiydi
Güzel Bir Sergiydi
Büyük boyut için tıkla!

Nihat Bey 30 yıla yakın Almanya'da yaşamış ve 10 yaşından beri resim yapıyor. Almanya'dayken resim kurslarına katılmış ama asıl ustası, o zamanlar at arabalarının kasalarına resimler yapan 'Boyacı Tevfik'miş. 'Onun renklerine hastaydım,' diyor.

Nihat Bey geçen ay bir geceliğine pansiyonunda kalan, onuncu aydan beri yollarda olan İrlandalı bir bisikletçinin hikayesini anlattı bana. O da günde ortalama 100 kilometre gidiyormuş.

Odamın duvarında Engin Varel imzalı uçaktan çekilmiş 18x24 ebatında bir fotoğraf asılı. Çerçeveli ve paspartulu.

 

 
Yayın Sponsoru
  Patika

Çocuk ve Bisiklet Yolculuğu
Bu senede 1 Temmuz – 26 Ağustos tarihleri arasında Avrupa’da Almanya, Danimarka ve İsveç'i kapsayan son bisiklet turlarından yeni ... Devamı » » » 

Londra'da bisikletle 10 gün

Küresel dünyanın en önemli başkentlerinden birinde, Londra’da, 10 gün boyunca, oralı olmayan biri olarak hemen her yere bisikle ...
Devamı » » » 

Serkan Taşdelen ile Tur Bisikletçiliği

Türkiye de hızla gelişen tur bisikletçiliğinin ilk isimlerinden Serkan Taşdelen’le bisiklet üstünde uzun yol yapacaklar i ...
Devamı » » » 


Tem.12 Kapadokya Bisiklet Festivali 20...
Nis.12 Gurbet Emekçisinin Notları 2...
Şub.12 Gurbet Emekçisinin Notları 1...
Eyl.11 Bask Ülkesi ve La Vuelta
Nis.11 Türkiye'den Japonya'ya Bir Bisik...
Şub.11 Bisikletle İstanbul'dan Paris'e
Ara.09 Bayramda 3 Gün Yenice
Auğ.09 Küresel Isınmaya Karşı Gelibolu ...
Nis.09 Gümeli - Bölüklü - Karatepe Yayl...
Mar.09 Adapazarı'ndan Adapazarı'na
Eki.08 Bisikletle Manhattan Turu
Tem.08 Dağ Köyleri Üzerinden Yalova'dan...
Tem.08 Küresel Isınmaya Karşı Ege Kıyıl...
May.08 Abi Anadolufeneri'ne Gidelim...P...
Mar.08 Yaz Başında Yedigöller
Şub.08 Derinoba Bisiklet Gezisi
Eki.07 Artvin 1 Meydancık'dan Macahel'e
Eki.07 Artvin 2 Macahel'den Borçka'ya
Eyl.07 Kemalpaşa’dan Buca’y...
Auğ.07 Silifke’nin Cezeryesi Meşh...
Haz.07 Ormandan Gemlik-Yalova Geçişi
Nis.07 Altınoluk - Assos Turu
Patika Arşivi

 

  Bu yayın 23051 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015