Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
22 . Ocak . 2021  
Yeni Ürünler
Bu Ayın Parçaları

Yeni Ürünler

Derleyen: Cüneyt Kazokoğlu
19.12.2003

Merhaba!

Bu ay da her zaman olduğu gibi piyasaya yeni çıkan ürünleri tanıtmaya devam ediyoruz. Bu yazımızda geçtiğimiz ay çıkan Roox’un gidon boğazı, Avid’in disk freni, DT-Swiss’in yeni jantı ve arka süspansiyonu, Salsa’nın vidalı elcikleri, Barbieri ve Topeak’in değişik pompaları, SQlab’in ergonomik selesi, Continental’in yeni kalın lastikleri, Bell’in sıradışı kaskı, Oakley’nin Lance Armstrong imzalı gözlüğü ve Brunox zincir yağı sizlere tanıtacağımız ürünler. Ha bir de Polar kullananlara müjde: Polar en sonunda, nihayet, hele şükür pili değiştirilebilen bir göğüs bandı üretti, Wearlink, bu da aşağıda tanıttığımız ürünler arasında.

Roox

Daha önceki amortisör yazılarımızda ön çatal şaftında yeni çıkan 1,5 inçlik ölçüden bahsetmiştik. Bu ölçü özellikle tepe inişi ve serbest sürüş bisikletlerinde sağlamlığı ve güveni artıran bir rol oynuyor. Roox firması da piyasada giderek artan bu ölçüde bir gidon boğazı üretmiş. OnePointFive adını taşıyan boğaz 7000 alaşımlı alüminyumdan (7000 alaşımın ne olduğunu da daha önceki bir yazımızda açıklamıştık) önde dört, arkada üç vidalı olarak tasarlanmış. Uzunluk olarak 50 ve 70mm, açı olarak da 0° ve 10°’lik modelleri bulunuyor. Roox parçaya 5 yıl garanti veriyor.

Roox OnePointFive
Roox OnePointFive
Büyük boyut için tıkla!

Avid

V-Tipi frenlerin has üreticisi Avid arazi binişi ve tur bisikletçileri için tasarlanmış Juicy modeliyle disk fren sektörüne de adımını attı. Çelik diskli, iki balatalı fren ergonomik tasarımıyla dikkat çekiyor. Ağırlığı 160mm çapında disklerle önde 423 arkada ise 437 gram. Ağır sürücüler ya da serbest sürüşe yatkın bisikletçiler için önde 185 arkada 203mm’lik disk seçeneği de bulunuyor. Elcikleri sol ya da sağa bağımsız olarak takılabiliyorlar, elcik ve gidon arasındaki mesafe ve frenin temas noktası ayarlanabiliyor.

Avid Juicy
Avid Juicy
Büyük boyut için tıkla!

DT-Swiss

DT-Swiss markasını ilk olarak jant tellerinden tanıdık. Daha sonra İsviçre’li üreticinin ön ve arka rubleleri ve jantları çıktı, 2001 yılında DT-Swiss süspansiyon pazarına da girerek arka süspansiyon üretimine başladı. DT-Swiss geçtiğimiz ay üç tane yeni ürün tanıttı: Birincisi jant filosuna kattığı ilk seramik alaşımlı jant, XR 4.1 Ceramic. Tasarım açısından XR 4.1’e benzeyen jant yan yüzlerinde seramik kaplamaya sahip, bu sayede aşınma daha yavaş oluyor ve fren performansı artıyor. Serbest sürüş için üretilmiş 32mm’lik kalınlığı FR 4.1d jantı yeni ürünlerden biri. Süspansiyon sahasında da arka süspansiyon için esneme emici SSD210L modeli yeni çıkan ürünler arasında. Bu parça Şubat’tan itibaren LRS (Low Ratio Suspension) sistemini kullanan Alman bisikletleri Merida, Centurion ve Bergwerk markalarında piyasaya sunulacak.

DT-Swiss XR 4.1 Ceramic
DT-Swiss XR 4.1 Ceramic
Büyük boyut için tıkla!
DT-Swiss SSD210L
DT-Swiss SSD210L
Büyük boyut için tıkla!

Salsa

Yakında atölye bölümümüzde gidon konulu birkaç yazı yayımlayacağız. Bu yazılara ihtiyacı olmadan şimdiye kadar gidonunu kendi monte etmiş okuyucularımız elcik montajının alengirli yanlarını bilirler. Eski elciklerin iğne kullanılarak sökülmesinden yeni elciklerin evde varsa saç spreyi sıkılarak monte edilmeleri gibi hileler mevcut. Salsa firmasınınürettiği Juegos de Fuego elcikleri artık bu dertlere bir son veriyor. Gidonların uçlarına yerleştirilern kelepçeler ile (Odi Lock Jaw Clamps) elcikler son derece sağlam oturuyorlar ve sökmek istendiğinde de çabucak çıkıyorlar.

Salsa elcik
Salsa elcik
Büyük boyut için tıkla!

Barbieri

İtalyan üretici Barbieri Ocak ayından itibaren Carb-Two adındaki yeni karbon pompasıyla dağ bisikletçilerin beğenisini kazanmayı amaçlıyor. Pompa sadece 99 gram ağırlığında, 27 santimetre uzunluğunda ve 4,4 bara kadar hava basabiliyor. Analog göstergeli bir manometre-basınçölçer ile de hava basıncı kontrol edilebiliyor. Yarış bisikletçileri için sadece 75 gram ağırlığında Titan-One modeli var, ki bu yarış bisikletleri için gereken 10 bara kadar hava basabiliyor.

Barbieri Carb-Two
Barbieri Carb-Two
Büyük boyut için tıkla!

SQlab

Özellikle yarış ortamlarında selelerinden memnun olmayıp ağrıdan yakınanlar için SQlab’in yeni selesi 611 tavsiye edilebilir. Selenin aşağıya iner şekilde tasarlanmış burun kısmı hassas bölgelerdeki baskıyı azaltarak daha yüksek konfor sağlıyor. Kemiklerin altında ayrıca elastomer desteği de sağlanmış.

SQlab 611
SQlab 611
Büyük boyut için tıkla!

Topeak

Daha çok cep aletlerinden tanıdığımız Topeak firması yeni ayaklı pompası Joe Blow Max’i piyasaya çıkardı. Basınçölçerli pompa Dunlop ve Sclaverand tipi ventillere 8 bara kadar hava basabiliyor.

Topeak pompa
Topeak pompa
Büyük boyut için tıkla!

Continental

Continental 2,3 inc ölçüsünde Gravity ve 2,5 inc ölçüsündeki Diesel modellerini çıkardı. Her iki model de, özellikle Diesel tepe inişi ve serbest sürüş bisikletleri esas alınarak üretilmiş, Gravity kadro tasarımı elverdiği ölçüde yüksek konfor arayan tur bisikletçileri için de elbette bir seçenek.

Continental Gravity Pro 2.3"
Continental Gravity Pro 2.3"
Büyük boyut için tıkla!
Continental Diesel 2.5"
Continental Diesel 2.5"
Büyük boyut için tıkla!

Bell

Bell özellikle BMX’le ilgilenenler için kaykay dünyasından esinlenerek Faction kasklarını üretmis. Kasklar ilginç tasarımlarıyla dikkat çekiyorlar. 12 tane havalandırma yarığı bulunuyor, 422 gram ağırlığında ve S/M ile M/L ölçülerinde üretiliyor.

Bell Faction
Bell Faction
Büyük boyut için tıkla!

Oakley

Lance Armstrong taraftarları için Oakley firması onun kullandığı gözlüğü „normal“ bisikletçiye sunuyor. M-Frame serisine yeni katılan bu gözlükte sol camın alt köşesinde Lance Armstrong’un imzası bulunuyor. Özel yapım burun desteği ve kol uçlarıyla gözlük tere karşı mukavim, kaymıyor.

Oakley M-Frame Lance Armstrong
Oakley M-Frame Lance Armstrong
Büyük boyut için tıkla!

Brunox

Brunox Rock Shox amortisörlerinin bakımlarını kendi yapanların yakından tanıdığı bir marka. Rock Shox’un amortisör boruları için tavsiye ettiği Brunox artık zincir ve diğer parçalar için de yağ üretmeye başladı. Paslanmaya karşı direnç artırımı yanında zincire olumsuz etkileri olan su, kum, kiri de dışarıda tutuyor. Her türlü havaya dayanıklı ve tuzlu su testinde 340 saat dayanmış. Dolayısıyla özellikle kışları tuzlama yapılan yollarda bisiklete binenlere tavsiye olunur.

Brunox Top-Kett
Brunox Top-Kett
Büyük boyut için tıkla!

Polar

Polar en sonunda Wearlink ile pili değiştirilen bir göğüs bandı üretti. Adı üstünde diğer bantlardaki öndeki plastik verici bölümü kumaştan yapılmış, grup içindeki çalışmalarda karışma olmasın diye kodlu sinyal yollama özelliğine sahip. Daha konforlu, daha kullanışlı.

Polar Wearlink
Polar Wearlink
Büyük boyut için tıkla!


 

 
Yayın Sponsoru
  Teknoloji - Donanım

Elektrikli Dağ Bisikletleri Ne Getiriyor?
Elektrikli bisikletler son birkaç yıldır bisiklet dünyasındaki en önemli gelişmelerden sayılıyorlar. Bisiklete binen insan sayısın ... Devamı » » » 

Türkiye Bisiklet Turu Ayakkabılar
“Dost başa bakar, düşman ayağa” derler, 51. yapılan TUR’da yarışan sporcular biz amatörlerin rakibimiz olamaz ama biz yine de ayak ...
Devamı » » » 

Türkiye Bisiklet Turu Bisikletleri

Etixx – Quickstep


Marka / Model: Specialized Venge
Çekiş Sistemi: FSA K-Force Light aynakol / Shi ...
Devamı » » » 

Eki.14 Mavic, Fox, 661, Met ve Scott'ın...
Tem.14 Shimano Ultegra 6800 Testi
Haz.14 SRAM X0 2x10 Grup Testi
Haz.14 MTBTR'de Yazlık Testler
Şub.13 Merida 2013/14 Model Yılı Yenil...
Tem.12 99. Fransa Turu'nda Bisiklet ve ...
Haz.12 Sedona İstanbul Yollarda
Haz.12 Kaskı Doğru Takmak
Auğ.11 3x10 Shimano XT Testi
Tem.11 Mamut Trailers Testi
Nis.11 Shimano'nun İki Yeni Rüzgarlığın...
Şub.11 Specialized bgFit Deneyimi
Tem.10 Değişik Vites Oranları Ne Getiri...
Haz.10 Scott Genius LongTravel, Yeni Sc...
May.10 Sigma Topline 2209
Mar.10 DT Swiss & Schwalbe RideCamp
Ksm.09 Karbon Hakkında Soru-Cevap
Tem.09 AFC Ürünlerini Test Ettik!
Haz.09 Scott'ın 2010 Model Yenilikleri
Şub.09 Shimano'nun Yeni Orta Yolu: SLX
Eki.08 Fox 2009: Dünyanın En İyi XC Kom...
Haz.08 Sigma Sport Powerled Black Testi
Teknoloji - Donanım Arşivi

 

İlgili Linkler:  

kurum   Avid  
kurum   Roox  
kurum   DT Swiss  
kurum   Salsa Cycles  
kurum   Topeak  
kurum   Continental  
kurum   Bell  
kurum   Oakley  
kurum   Brunox  
kurum   Polar  
haber   Giysiye Dâhil Nabız Ölçer  

  Bu yayın 8512 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015