Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
22 . Ocak . 2021  
Aynakol Uzunluğu
170-175-180 Önemli mi?

Aynakol Uzunluğu

Yazar: Cüneyt Kazokoğlu
19.12.2003

Geçtiğimiz hafta içinde MTBTR Yahoo grubunda değinilen konulardan biri de aynakol uzunluğuydu. Yahoo grubumuza üye olmayan okuyucularımızın da faydalanabilmesi için bu konuyu kısaca buraya taşımak istedik.

Aynakollar dağ bisikletçiliğinde yaygın olarak üç ayrı uzunlukta, 170, 175 ve 180mm olarak üretilirler. Buna ek olarak son yıllarda bu mesâfe aralığı 165-180 olarak değişti. Standart olarak yerleşmiş olan ölçü 175mm’dir. Bisiklette ergonomi ve vücuda uygunluk konusunda her şeyin değişik tipi, modeli varken, aynakollar çokluk ihmal edilen parçalar. Bunun nedeni de aynakol uzunluğunun dağ bisikletinde büyük bir getirisi olmaması.

Büyük boyut için tıkla!

Ergonomik Bakış Açısı

Aynakol uzunluğu birkaç açıdan incelenebilir. Genel olarak dağ bisikletinde

1,60'dan ufak bisikletçiler için 170mm'lik (veya daha kısa),
1,60-1,90m arasındaki bisikletçiler için 175mm’lik
1,90'dan büyük bisikletçiler için de 180mm'lik aynakol tavsiye edilir
.

175mm’lik bir aynakol bisikletçilerin büyük çoğunluğu için yeterliyken bu şemadan aşırı derecede sapma, örneğin 2m boyunda bir bisikletçinin 170mm’lik aynakol kullanması büyük ihtimalle diz ağrısına sebep olur. Bu bağlamda değinilecek bir nokta da farklı bisikletler kullanılıyorsa aynakol uzunluklarının aynı olmasının faydalı olacağıdır. Yani aynakol uzunluğu konusunda birinci tasa ergonomiktir.

Olayın yol bisikleti yönüne bakacak olursak haliyle düzenli bir pedal devrinin çok daha önem taşıdığı bu sahada (aşağıya da bakiniz) aynakol uzunluğu daha önemli diyebiliriz. Yol bisikleti için tavsiyeler

160cm’in altında 170mm (veya daha kısa)
160-190cm arası 172.5mm
190cm üstünde de 175mm’lik (veya daha uzun) aynakol kullanımı şeklindedir.

Bu ölçüleri MTBTR ana sayfada da bulunan kadro hesaplama motoru ile ilintilendirmemiz gerekirse yol bisikleti için aşağıdaki semaya ulaşabiliriz:

80cm ve altı apış boyu: 170mm (veya daha kısa)
81-86cm apış boyu: 172.5mm
87cm ve üstü apış boyu: 175mm (veya daha uzun)

Bu tavsiyelere ekler velodrom yarışlarında 2.5mm daha kısa aynakol kullanmak,diz ağrısı sorunlarında 2.5-5mm daha kısa aynakol kullanmak, çıkış ve dağ bisikleti yarışlarında 2.5-5mm eklemek şeklinde toparlanabilir.

Biraz Fizik

Gelelim ikinci noktaya. Fiziksel olarak incelediğimiz zaman aslında aynakol bir kaldıraç. Doğal olarak kol ne kadar uzarsa zincire aktardığımız sabit ivme için pedala verdiğimiz güç o kadar düşük olur. Diğer taraftan bütün kaldıraçlarda olduğu gibi uzun bir aynakolun katettiği yol daha uzundur. Yolun uzunluğu ile bağlantılı bir etken de pedal çevirme devridir (kadens). Kısa aynakolda pedal devri asgarî bir ölçüde de olsa daha yüksek tutulabilir. Bu belki amatör sporcular için değil, lâkin farkların saniyelerle ölçüldüğü yarış ortamlarında mesela yokuşlarda avantaj sağlayabilir. Öte yandan pedal devri konusu –bunu üstüne basarak söylemek elzem- neredeyse sadece yol yarışı ortamında önemlidir. Arazi binişinde, ya da dağ bisikleti yarışlarında devamlı değişen ortamda uzun süre bir pedal devri tutturmak imkansızdır.

Büyük boyut için tıkla!

Bunlar tabii işin nazarî yanı. Aynakol uzunluğunun uygulamada hissedilir bir yanı yok gibidir. Bir bisikletçi pedala bastığı zaman yaklaşık 100kg ya da 1000 Newton güç aktarır. Yani oluşturulan tork 175mm'lik aynakolda 175Nm (newtonmetre), 170mm'likte 170Nm, 180mm'likte ise 180Nm’dir. Aradaki 5Nm'lik farkı, ki bu fark aynakolun katettiği yol uzadığı için kasın daha fazla yorulmasına yol açar, fark etmek imkansız denebilir, getirisi de yukarıdaki paragrafta belirttiğimiz gibi düzenli bir devir tutturulması imkansız olan arazi ortamında doğal olarak yok gibidir.

Sonuç

Uzun lafın kısası, amatör amaçlarla yapılan dağ bisikleti sporunda, boyunuz ortalamanın çok dışında kalmıyorsa aynakol uzunluğu konusu düşünmeniz gerekmeyen bir konudur.

Orta mil ve aynakol konusunda yazılarımızı da bu vesile ile tavsiye edelim.

Aynakol ve orta mil konusunda detaylı teknik yazı

Aynakol ve orta mil montaj yazısı 

 
Yayın Sponsoru
  Atölye

Panaracer İç Lastiksiz Tamir Seti
İç lastiksiz (UST) sistemlerin dağ bisikletinde artık önemli yer tuttuğu aşikar. Bu sistemlerin daha fazla konfor, daha düşük bası ... Devamı » » » 

Hırsızlığa Karşı Basit Önlemler
Bisiklet hırsızlığı her ne kadar arka planda kalan bir konu olarak gözükse de, dünyanın her yerinde olduğu gibi Türkiye’de de bisi ...
Devamı » » » 

Zincir Atınca Ne Yapmalı?
Orta arttırıcı civarlarında zincir atması bisiklet sürerken çok can sıkıcı. Hatırlarsanız geçtimiz yıl Fransa Turu'nun galibini zi ...
Devamı » » » 

Mar.11 Bisiklet Atölyesinde Neler Olmal...
Auğ.09 Ön ve Arka Amortisörler Nasıl Ay...
Ksm.08 Bayanlara Resimli Lastik Tamiri
Haz.08 Disk Frenlerin Yan Etkileri
Oca.08 Disk Yamulursa Ne Yapmalı?
Ksm.07 Amortisör Montajında İncelikler ...
Eyl.07 Pilli Far Kullananları Uyarmak L...
Auğ.07 HTII Aynakol Montajının Püf Nokt...
Tem.07 Kadroda Çizikler
May.07 Çekiş Sisteminde Uyum Soruları
Mar.07 Aynakol Dişlilerinin Değişimi
Şub.07 Bu Kodlar da Nesi?
Oca.07 Görünmeyen Gramlar
Ara.06 Karbon Keserken Nelere Dikkat Ed...
Eki.06 Sonsuz Vites
Eki.06 Rapidfire
Auğ.06 SID'lerde Lockout Sistemi
May.06 Çekiş Sistemi Tüyoları
May.06 Bisiklet Çantası Yapıyoruz
Nis.06 Jant Telinde Lehim
Mar.06 Disk Fren Soruları
Oca.06 RockShox Psylo Race Bakımı
Atölye Arşivi

 

  Bu yayın 14346 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015