Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
07 . Mart . 2021  
Çekiş Sistemi Temizliği
Atölyeden

Çekiş Sistemi Temizliği

Yazar: Cüneyt Kazokoğlu
3.1.2004

Dağ bisikleti doğada yapılan bir spor. Bu nedenle de tozu, kiri, çamuru, toprağı eksik olmuyor. Her ne kadar çeşitli şekillerde korunuyor da olsalar çekiş sistemi, yani ayna dişlileri, zincir ve ruble dişlileri dış etkenlerin en çok zarar verdiği kısımlar. Aşınma parçaları da diyebileceğimiz bu parçalar direk olarak toz, kum, çamur ve suyun olumsuz etkilerine maruz kalıyorlar. Su ve kışları suya eklenen tuz paslanmaya yönelik etki yaparken, toz ve toprak bir zımpara etkisi görerek dişlileri ve zinciri yıpratıyor. Özellikle yanlış montaj harici zincir kopması, sıkışması (chain suck), vites geçirirken yaşanan zorluklar, zincirin atması gibi hadiseler hemen daima bakımsız, kirli zincir ve çekiş sisteminden kaynaklanıyor. Zincirinizin ve çekiş sisteminizin sorunsuz çalışması, uzun ömürlü olması için düzenli bakım şart.

Bu yazımızda çekiş sisteminin kolayca nasıl temizleneceğine bakacağız. İhtiyacımız olan parçalara bakmadan önce bir uyarı lazım. Zincir temizlerken kesinlikle tamamen yağ cözmeye yönelik ürünler kullanmayın. Yağ zincirin en büyük yardımcısı, yağsızlık ise en büyük düşmanıdır. Şimdi neler kullanacağız:

Büyük boyut için tıkla!

1) Sabunlu ve sabunsuz toz bezleri: İplik ve lif bırakmayacak bir cinsten olmasına dikkat etmeli.

2) WD40: Her derde deva bu ürün hakkında birşey demeye gerek yok herhalde. Dikkat edilecek nokta, sadece temizlik esnasında kullanılması gerektiği, kesinlikle yağlamak için uygun bir ürün değil. Ama sadık okuyucularımız bu konudaki yazımızı hatırlayacaklardır.

3) Fırçalar: Ayna dişlilerinin araları için bir tane ince (eski diş fırçası), ruble dişlileri için de daha büyük (eski bir bulaşık fırçası) iki fırça.

4) Tornavida: Arka vitesin altındaki ufak dişliler için lazım.

5) Zincir temizleme makinesi: Bu aletin olması şart değil elbette. Ama zincirin içlerine kadar girmiş kirleri temizlemek için bundan iyisi yok.

6) Zincir yağı: Bu konuda herkesin ayrı bir gözdesi vardır. Burada en çok tutulan ürünlerden ikisini kullanacağız Bunlardan birincisi zincir ve zincir bakımı konusunda en önde gelen markalardan 6a) Rohloff’un zincir yağı. Burada şahsî fikrimi belirtmeden geçemeyeceğim, bence bu yağın üstüne yağ yok. En azından şimdiye kadar kullandıklarım içinde en memnun kaldığım (ve bu arada nispeten en pahalılarından biri) bu yağ. İkinci ürün yine yağ konularında fazlasıyla isim yapmış bir markadan, 6b) Pedro’s Ice Wax. Bu ürünün değişik versiyonları var, burada kullandığımız kuru ve nemli havalar için. Ayrıca adı üstünde Pedro’s sadece yağlama değil, aynı zamanda içerdiği parafin ile kaplama görevini de görerek zincirin üzerinde toz birikmesini önlüyor, iki işlevli yani.

7) Parafin cila (vaks): Pedro’s gibi cilası içinde ürünler yerine Rohloff gibi sadece yağ kullandıysak yağlanmış zincirin üzerine parafin cila sıkarak zincirin üzerinde bir koruyucu film şeridi oluştuyoruz. Bu film şeridi zincire toz, toprak bulaşmasını önlüyor. Burada belirtmemiz gereken nokta bu işlemin şart olmadığı. Rohloff gibi kaliteli bir yağ zinciri zaten koruyor. Ama özellikle sonbahar ve kışın ıslak ortamlarda zincirin sadece toz değil su ve çamura da maruz kaldığı düşünülürse mevsimlik ya da hava şartlarına bağlı olarak faydalı bir ürün.

8) Her tür silme işlemi için tuvalet kâğıdı.

Gelelim temizleme işlemine. Adım adım gitmemiz gerekirse:

Önce sabunlu bezle zincirin üzerinden görünen kiri alıyoruz. En kolay yöntem bir elle bez ile zinciri kavrarken diğer elle pedalı geriye çevirerek zincirin bezin içinden geçmesini sağlamak.

Zinciri yağlı bir bezle siliyoruz
Zinciri yağlı bir bezle siliyoruz
Büyük boyut için tıkla!

Buişlemden sonra sıra arka vites attırıcının altındaki ufak çarklara geldi. Bu çarkları en kolay yine zinciri ters yöne çevirirken bir tornavida tutarak birikmiş kiri kazımak suretiyle temizliyoruz.

Tornavida ile ufak dişliler temizlenir
Tornavida ile ufak dişliler temizlenir
Büyük boyut için tıkla!

Sıra ayna dişlilerinde. Bunları zincirin sırayla yerini değiştirerek ve sabunlu bez ile diş fırçasını kullanarak temizliyoruz. Bu temizleme birazdan rublede yapacağımız şekilde dişlilerin üzerine WD40 sıkıp bezle silmek suretiyle de yapılabilir elbette. Daha titizlerimiz ya da nadir temizlik yapanlar aynakolları sökerek (nasıl yapıldığını Orta Mil ve Ayna Kol yazımızda açıklamıştık) ve/veya ayna dişlilerini de aynakoldan sökerek temizleyebilirler.

Sabunlu bezle ayna dişlileri temizlenir
Sabunlu bezle ayna dişlileri temizlenir
Büyük boyut için tıkla!

Diş fırçası da iyi temizliyor
Diş fırçası da iyi temizliyor
Büyük boyut için tıkla!

Rubleyi temizlemek için arka tekerleği sökmemiz gerekiyor. Söktükten sonra büyük fırça ile ruble dişlilerinin üzerindeki kiri alıyoruz.

Büyük fırça ile ruble kabaca temizlenir
Büyük fırça ile ruble kabaca temizlenir
Büyük boyut için tıkla!

Sonra rubleyi çevirerek WD40 gibi bir temizleyici sıkarak bir süre etki etmesini bekliyoruz.

Rubleye WD40
Rubleye WD40
Büyük boyut için tıkla!

Aradan geçen 10-15 dakikadan sonra kuru bir toz bezi ile dişlilerin aralarını siliyoruz. Yeteri kadar temizlenmediği takdirde bu işlemleri tekrar yapıyoruz.

Farka dikkat!
Farka dikkat!
Büyük boyut için tıkla!

Dişlilerin arası silinir
Dişlilerin arası silinir
Büyük boyut için tıkla!

Arka tekerleğin tekrar takılmasından sonra sıra zincir temizleme makinesini kullanmak isteyenler için yine zincire geliyor. Burada belirtmemiz gereken nokta bu makinenin zincirin her yağlanmasında (şartlara göre 50-100km’de bir) kullanılmaması gerektiği. Ara temizliklerde yağlı bir bez veya gerekiyorsa çok çok diş fırçası kesinlikle yeterli. Bunun sebebi aletin zinciri fazla iyi temizlemesi. Bu nedenle bu aleti büyük temizliklerde, ya da örneğin her 4-500km’de bir kullanmak kâfi, aksi takdirde zincirin ömrünün kısalması söz konusu. Yani normal temizliklerde bu adımı atlayabilir veya diş fırçası ya da yağlı bir bezle değiştirebilirsiniz.

Zincirde fırça da kullanılabilir.
Zincirde fırça da kullanılabilir.
Büyük boyut için tıkla!

WD40 dolumu
WD40 dolumu
Büyük boyut için tıkla!

İşaretli noktaya kadar WD40 doldurup içinden zinciri geçirdikten sonra aleti sabit tutarken pedalları yine geri çeviriyoruz.

Aletin takımı
Aletin takımı
Büyük boyut için tıkla!

Aletin içindeki üç yuvarlak fırça zinciri elle temizleyemeyeceğimiz kadar iyi temizliyor. Özellikle başta sabunlu bezle silindikten sonra nispeten temiz duran zincirin renksiz WD40’ı nasıl kararttığı ilginç. Bu şekilde temizlenen zincir binerken yeni hissi veriyor.

Büyük boyut için tıkla!

Zincir, ruble dişlileri ve ayna dişlileri temizlendiler. Bu aşamada zincirin yağlanması geliyor. Özellikle zincir temizleme aleti kullanıldıysa yağlamak bu alet zincirin içine kadar bütün yağı daha ince olan WD40 ile temizlediği için çok önemli. Zincir elbette iç taraftan yağlanıyor. Burada hava şartları vs. ile bağlantılı olarak Rohloff mu Pedro’s mu seçimi size kalmış.

Yağlama 1
Yağlama 1
Büyük boyut için tıkla!

Yağ tüpünü sabit tutarken pedalların geriye çevrilmesinin yanında üşenmeyenler her bir baklanın birleşme yerine bir damla yağ dökebilirler. Yağlama işleminden sonra yukarıda belirttiğimiz gibi mevsime ve havaya göre parafin sıkılabilir. Bisiklete suyun ne kadar zararlı olabileceğini daha önce suyun zararları yazımızda incelemiştik. Kullanılan yağın bir gece etki etmesini beklemek yağın zincire ve eklemlere iyice nüfuz etmesi için gerekli.

Yağlama 2
Yağlama 2
Büyük boyut için tıkla!

Ertesi sabah zincire yağ fazlası var mı diye bir bakış atmak, fazla yağ varsa bunu bir kâğıt mendil vs. ile temizlemek faydalı. Aksi takdirde fazla yağ bir ökse gibi toz toplar.

Zincir ve çekiş sistemi bakımı bu kadar. Düzenli yapılan yağlama ve bakım, bisikletinizin her parçasında olduğu gibi burada da sorunsuz kullanım ve uzun ömür sağlar.

Son olarak söylemek istediğimiz çevre bilincinize hitap ediyor. Lütfen kullandığınız yağ, çözücü, temizleyici gibi ürünlerin biyolojik olarak doğaya zarar vermeyecek şekilde üretildiğine emin olun. 

 
Yayın Sponsoru
  Atölye

Panaracer İç Lastiksiz Tamir Seti
İç lastiksiz (UST) sistemlerin dağ bisikletinde artık önemli yer tuttuğu aşikar. Bu sistemlerin daha fazla konfor, daha düşük bası ... Devamı » » » 

Hırsızlığa Karşı Basit Önlemler
Bisiklet hırsızlığı her ne kadar arka planda kalan bir konu olarak gözükse de, dünyanın her yerinde olduğu gibi Türkiye’de de bisi ...
Devamı » » » 

Zincir Atınca Ne Yapmalı?
Orta arttırıcı civarlarında zincir atması bisiklet sürerken çok can sıkıcı. Hatırlarsanız geçtimiz yıl Fransa Turu'nun galibini zi ...
Devamı » » » 

Mar.11 Bisiklet Atölyesinde Neler Olmal...
Auğ.09 Ön ve Arka Amortisörler Nasıl Ay...
Ksm.08 Bayanlara Resimli Lastik Tamiri
Haz.08 Disk Frenlerin Yan Etkileri
Oca.08 Disk Yamulursa Ne Yapmalı?
Ksm.07 Amortisör Montajında İncelikler ...
Eyl.07 Pilli Far Kullananları Uyarmak L...
Auğ.07 HTII Aynakol Montajının Püf Nokt...
Tem.07 Kadroda Çizikler
May.07 Çekiş Sisteminde Uyum Soruları
Mar.07 Aynakol Dişlilerinin Değişimi
Şub.07 Bu Kodlar da Nesi?
Oca.07 Görünmeyen Gramlar
Ara.06 Karbon Keserken Nelere Dikkat Ed...
Eki.06 Sonsuz Vites
Eki.06 Rapidfire
Auğ.06 SID'lerde Lockout Sistemi
May.06 Çekiş Sistemi Tüyoları
May.06 Bisiklet Çantası Yapıyoruz
Nis.06 Jant Telinde Lehim
Mar.06 Disk Fren Soruları
Oca.06 RockShox Psylo Race Bakımı
Atölye Arşivi

 

İlgili Linkler:  

yayin   Atölyeden  

  Bu yayın 25487 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015